SME

Transparency reaguje na zvolenie Mazáka: Súdnictvo má prvýkrát dôstojnú hlavu

Mazák je prvým predsedom, ktorý nie je sudcom.

Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Súdnictvo má prvýkrát dôstojnú hlavu. Takto vo svojom profile na sociálnej sieti reagovala mimovládna organizácia Transparency International Slovensko na zvolenie Jána Mazáka do čela Súdnej rady SR.

Na dnešnom zasadnutí súdnej rady za neho hlasovalo 13 zo 16 prítomných členov rady.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Nový šéf Súdnej rady, najvyššieho samosprávneho orgánu nášho súdnictva, je prelomovou voľbou. Prvýkrát sa stane predsedom niekto, kto má za sebou významnú kariéru na medzinárodnom poli (Európsky súdny dvor) a tiež niekto, kto patrí k výrazným kritikom pomerov v súdnictve,” komentuje organizácia.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dodáva, Mazák je prvým predsedom, ktorý nie je sudcom. Momentálne je advokátom, hoci bol šéfom Ústavného súdu SR do roku 2006. Podľa mimovládky tak nie je ani zástupcom sudcov v rade.

Šanca zvýšiť dôveryhodnosť súdov

Súvisiaci článok Súdna rada zavŕšila obmenu, za šéfa zvolili Mazáka Čítajte 

Tiež je prvým predsedom, ktorý nikdy nebol sudcom Najvyššieho súdu SR. „Ide tak o osobnosť, ktorá zrejme ani nemá väčšinovú podporu v radoch slovenských sudcov.

Ak by sa predseda volil len čisto sudcami, Mazák by nemohol vyhrať. Slovenským paradoxom teda je, že čím väčšiu nezávislosť sudcovia dostali v samospráve, tým viac svoju moc zneužívali na úkor verejného záujmu,” tvrdí organizácia.

Teraz sa podľa mimovládnej organizácie ukáže, či silnejšie slovo voliča a menšia nezávislosť správy súdnictva konečne zvýši dôveryhodnosť súdov. Dnešná voľba podľa nej tieto šance zvýšila.

SkryťVypnúť reklamu

Kandidatúry na sudcu Súdneho dvora sa vzdá

Mazáka na post predsedu navrhli štyria členovia súdnej rady - Elena Berthotyová (vymenovaná prezidentkou), Alena Svetlovská (zvolená Národnou radou SR), Juraj Kliment (vymenovaný vládou SR) a Miloš Kolek (zvolený sudcami).

„Navrhovatelia dospeli k presvedčeniu, že Ján Mazák je morálne i odborne plne spôsobilý vykonávať funkciu predsedu súdnej rady,“ uviedli v návrhu. K ich názoru sa na dnešnom zasadnutí súdnej rady napokon priklonila aj väčšina ostatných členov.

Mazák sa kvôli zvoleniu do funkcie predsedu súdnej rady vzdá svojej kandidatúry na post sudcu Súdneho dvora Európskej únie v Luxemburgu. Mazák okrem toho v minulosti pôsobil ako predseda Ústavného súdu SR či generálny advokát Súdneho dvora Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti sa venuje aj pedagogickej činnosti na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. V rokoch 2013 až 2014 bol Mazák členom Správnej rady Transparency.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 817
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 495
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 537
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 423
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 373
  6. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 368
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 270
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 014
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Scott McTominay oslavuje gól.

Pri oboch tituloch stál aj slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka.


a 1 ďalší
Juraj Kucka (Slovan) sa lúči s hráčskou kariérou so spoluhráčmi a fanúšikmi v záverečnom 10. kole nadstavbovej časti Niké ligy v skupine o titul ŠK Slovan Bratislava - FC Košice.

Pozrite si zaujímavé štatistiky Niké ligy.


Juraj Hertel
Novak Djokovič.

Vo finále sa predstaví proti turnajovej šestke Hubertovi Hurkaczovi.


TASR
Pretekári formuly 1 idú Veľkú cenu Monaka. Aký je časový harmonogram?

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Monaka.


SkryťZatvoriť reklamu