SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Únia otvorí od 1. júla hranice pre občanov 14 štátov, Američanom nie (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudli dvaja nakazení.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

20:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:40 Kríza, ktorú spôsobila pandémia koronavírusu, otestuje v nadchádzajúcich mesiacoch odolnosť malých a stredne veľkých podnikov. Uviedla to Banka pre medzinárodné zúčtovanie, ktorá zároveň predpovedala vlnu reštrukturalizácie dlhov.

Úder pandémie sa ukázal ako rozhodujúci moment, skonštatoval generálny riaditeľ banky Agustín Carstens pri prezentácii výročnej ekonomickej správy. Pripomenul, že opatrenia na zabránenie šíreniu vírusu zasadili tvrdú ranu ekonomike a ich vplyv bude dlhodobý a vážny.

19:23 O tom, ktorým tretím krajinám zo zoznamu Európskej únie sa Slovensko otvorí, sa bude rozhodovať na Slovensku na základe odporúčaní ústredného krízového štábu a epidemiológov. Po utorňajšom schválení zoznamu to uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Skryť Vypnúť reklamu

Doplnil, že príslušné cestovné odporúčanie potom upraví ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Súvisiaci článok Hotely musia mať izby na karanténu. Čo ak vás v Chorvátsku zastihne koronavírus? Čítajte 

19:00 Koronavírus sa v Chorvátsku šíri rýchlejšie než v máji. Nič však nenasvedčuje tomu, že by krajina plánovala opätovne zaviesť prísnejší režim na hraniciach.

Slovenských dovolenkárov, ktorí mieria do Chorvátska, nečakajú cestou žiadne prekážky.

„Nie je dôvod predpokladať, že by chorvátska vláda chcela v dohľadnom čase komplikovať vstup do krajiny občanom takzvaných bezpečných štátov. Napokon, vo včerajšej televíznej diskusii to potvrdil aj chorvátsky premiér Andrej Plenković,“ podotýka pre SME slovenský veľvyslanec v Chorvátsku Peter Susko.

18:39 Rada EÚ prijala v utorok poobede odporúčanie o postupnom zrušení dočasných obmedzení na cestovanie do EÚ. Cestovné obmedzenia sa od 1. júla nebudú týkať 14 krajín, pričom tento zoznam sa bude prehodnocovať každé dva týždne (viac tu >>>).

Skryť Vypnúť reklamu

Vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Peter Javorčík zdôraznil, že krajiny na zozname boli vybrané na základe prísnych epidemiologických kritérií. Najmä sa pri nich posudzovalo, aby z hľadiska počtu nakazených pripadajúcich na určitý počet obyvateľov bola situácia rovnaká či ešte lepšia ako v Európskej únii. Konkrétne to znamená, že v krajine nesmelo byť po dobu 14 dní viac ako 16 nakazených pripadajúcich na 100-tisíc obyvateľov.

Okrem toho Úniu zaujímalo, či je v týchto krajinách dobrý systém testovania na ochorenie COVID-19 a monitorovania situácie, a či v nej vedia dôveryhodne preukázať počet nakazených. Zavážili tiež niektoré politické otázky i reciprocita.

18:00 Ministerka kultúry Natália Milanová v Prahe rokovala s českým ministrom kultúry Lubomírom Zaorálkom. Počas svojej prvej zahraničnej návštevy sa zúčastnila na slávnostnom otvorení výstavy venovanej Milanovi Rastislavovi Štefánikovi v českom Národnom múzeu.

Skryť Vypnúť reklamu

Rezortní partneri si na spoločnom stretnutí tiež vymenili skúsenosti s riešeniami dopadov pandémie na kultúrny a kreatívny priemysel a hovorili aj o postupnom štartovaní a oživení kultúry po koronakríze.

Prahu navštívil aj minister hospodárstva Richard Sulík , v českej metropole rokoval aj o energetike, elektromobilite a využití vodíka. S rezortným kolegom Karlom Havlíčkom hovoril aj o opatreniach, ktoré obe krajiny prijali na naštartovanie ekonomík po koronakríze. Sulíka prijali aj prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš.

17:46 Rakúsky parlament schválil návrh zákona o znížení dane z pridanej hodnoty v prípade stravovacích a ubytovacích služieb a kultúrnych podujatí na päť percent.

Zníženie dane je ďalším stimulačným opatrením na oživenie hospodárstva, ktoré zasiahla pandémia. Novú rakúsku fiškálnu politiku musí ešte schváliť Európska
komisia.

Skryť Vypnúť reklamu

17:25 Britský premiér Boris Johnson predstavil plán na obnovu krajiny po koronakríze v hodnote piatich miliárd libier. Nazval ho Nová dohoda, čím odkazoval na rovnomenný program bývalého amerického prezidenta Franklina Delana Roosevelta, ktorý ho predstavil v 30. rokoch 20. storočia po hospodárskej kríze v USA.

Johnson v prejave na vysokej škole v Dudley podľa BBC povedal, že vláda musí prehodnotiť svoj postup v súvislosti s krízou. "Musí prísť čas, aby sme sa poučili a my sa poučíme," povedal.

Načítavam video...

Za dôležitý nástroj na odrazenie sa od dna považuje Johnson výstavbu nových domov a infraštruktúry, zavedenie reforiem v oblasti plánovania i pomoc s bývaním pre mladých ľudí. "Budeme stavať, stavať, stavať. Stavať lepšie, stavať zelenšie, stavať rýchlejšie a urobíme to tempom, ktoré si tento okamih," vyhlásil.

Skryť Vypnúť reklamu

Kritici vyčítajú premiérovi, že nepredstavil nijaké nové nápady, ale iba zopakoval sľuby z volebného manifestu konzervatívcov.

16:57 Bývalý predseda Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura zostáva vo väzbe. Rozhodol o tom sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica.

Kičuru obvinil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, sudca ho vzal do tzv. kolúznej väzby 23. apríla. Obhajca podal sťažnosť, definitívne tak rozhodne najvyšší súd.

16:54 Kontrola hraníc je pritom úplne v právomoci členských krajín EÚ a napríklad Česko už oznámilo, že od stredy má v pláne vpúšťať na svoje územie len obyvateľov ôsmich krajín zo schváleného zoznamu.

Česko v prvej fáze neplánuje na svoje územie vpúšťať obyvateľov Číny, Gruzínska, Uruguaja ani afrických krajín zo zoznamu.

Skryť Vypnúť reklamu

16:29 Na územie európskej dvadsaťsedmičky a ďalších štyroch krajín schengenského priestoru budú môcť od 1. júla pricestovať občania:

 • Alžírska,
 • Austrálie,
 • Kanady,
 • Gruzínska,
 • Japonska,
 • Čiernej Hory,
 • Maroka,
 • Nového Zélandu,
 • Rwandy,
 • Srbska,
 • Južnej Kórey,
 • Thajska,
 • Tuniska,
 • Uruguaja.

V prípade "potvrdenia reciprocity" by mala byť pätnástou takouto krajinou Čína. Peking však musí najprv zrušiť obmedzenia pre cestovateľov z EÚ. Agentúra AP pritom upozorňuje, že aj ostatné uvedené krajiny musia zrušiť obmedzenia pre EÚ, ak také majú.

Súvisiaci článok Únia otvorí od júla svoje hranice pre občanov 14 štátov Čítajte 

Únia plánuje zoznam každých 14 dní prehodnocovať.

16:11 Európska únia v súvislosti s cestovnými obmedzeniami zavedenými počas koronakrízy predstavila zoznam 14 štátov, ktorých občania budú môcť od stredy 1. júla slobodne vstúpiť na územie 31 európskych krajín.

Skryť Vypnúť reklamu

Tlačová agentúra AP upozornila, že Spojené štáty americké sa na tomto "bezpečnom zozname" destinácií neocitli.

Zoznam bude slúžiť ako odporúčanie pre členov EÚ, pričom jednotlivé členské krajiny EÚ majú samy právomoc rozhodnúť o tom, pre koho svoje hranice otvoria.

16:08 Ministerstvo obrany odovzdalo nemocniciam v Bratislave, Martine, Ružomberku a Košiciach inhalačné zariadenia na boj s ochorením Covid-19. Ide o generátory kyslíka alebo vodíka, ktoré dostalo ministerstvo ako dar od Republikovej únie zamestnávateľov spoločne s termokamerami.

"Rezort obrany prijíma takúto pomoc zo strany Republikovej únie zamestnávateľov s veľkou radosťou a vďakou. Aj napriek tomu, že sme si na Slovensku od koronavírusu na čas oddýchli, situácia vo svete naznačuje, že tieto prístroje môže Slovensko v boji proti pandémii ešte nutne potrebovať," povedal generálny riaditeľ sekcie vyzbrojovania ministerstva obrany Jozef Zekucia.

Skryť Vypnúť reklamu

15:57 Úrad práce v Čadci otestoval všetkých zamestnancov služieb zamestnanosti. Podľa riaditeľa úradu Mateja Šimášeka boli všetky testy negatívne.

15:32 Nemecký štátny dopravca Deutsche Bahn uviedol, že ho pandémia uvrhla do najhoršej krízy v histórii aj napriek miliardám eur vládnej pomoci. Dodal, že tento týždeň sa začnú rokovania so zástupcami zamestnancov o hľadaní úspor.

Generálny riaditeľ Richard Lutz v liste zamestnancom napísal, že skupina finančne krváca a každý mesiac prichádza o milióny eur hotovosti, radovo na úrovni trojciferného čísla v miliónoch.

15:24 Slovak Investment Holding podpísal s Tatra bankou a so Slovenskou sporiteľňou zmluvu SIH antikorona záruka 2 na podporu slovenských podnikov zasiahnutých pandémiou Covid-19.

Súvisiaci článok Do firiem nalejú vyše miliardu. Ako získať úver s garanciou? Čítajte 

Ide o ďalšie dve veľké komerčné banky, ktoré počas týždňa zareagovali na vyhlásenú výzvu a zapojili sa do novej garančnej schémy. Pred pár dňami zmluvu podpísala VÚB banka.

Skryť Vypnúť reklamu

15:17 India za uplynulých 24 hodín zaregistrovala ďalších vyše 18-tisíc infikovaných novým koronavírusom a 418 mŕtvych.

Krajina od vypuknutia pandémie zaznamenala viac ako 16-tisíc mŕtvych a 566 840 nakazených, čím sa z celosvetového pohľadu drží na štvrtej priečke.

Indická firma Bharat Biotech dostala vládne povolenie na vykonanie prvých dvoch fáz klinických testov vakcíny po tom, ako ju prvé štúdie vyhlásili za bezpečnú. V Indii sú v štádiu predklinických testov viaceré vakcíny.

14:56 Pandemická pomoc štátu má limit. Kedy už nárok nemáte >>>

14:52 Železničná spoločnosť Slovensko na základe uvoľnenia opatrení obnoví od stredy medzištátnu dopravu s Maďarskom.

14:47 Od 1. júla môžu zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby žiadať o príspevky na udržanie zamestnanosti v rámci projektu "Prvá pomoc" za jún. Informuje o tom ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

Skryť Vypnúť reklamu

14:35 Slovinsko sa na rozdiel od svojich predchádzajúcich oznámení rozhodlo nevyradiť Chorvátsko zo zoznamu bezpečných krajín.

Hovorca vlády Jelko Kacin povedal, že Slovinsko je presvedčené, že Chorvátsku sa podarí zastaviť šírenie infekcie. Postoj slovinskej vlády sa opiera o nové hodnotenia chorvátskej situácie a o rozhodnutie Chorvátska zatvoriť nočné kluby, ktoré Kacin v pondelok označil za hlavnú príčinu obáv.

14:24 Britsko-holandská ropná spoločnosť Royal Dutch Shell odpíše z hodnoty svojho majetku až 22 miliárd USD. Dôvodom sú nižšie ceny ropy a plynu v čase,
keď dopyt stláča nadol aj pandémia koronavírusu.

14:22 Schodok verejných financií Slovenska by mohol byť napokon v tomto roku nižší, ako sa pôvodne očakávalo. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť totiž znížila odhad tohtoročného deficitu oproti máju o vyše jeden percentuálny bod na 7,7 percenta HDP.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktuálny výhľad rozpočtovej rady je tak ešte lepší, ako vládny odhad uvedený v programe stability, ktorý počíta so schodkom verejných financií na úrovni 8,4 percenta HDP.

Dôvodom na zlepšenie výhľadu je podľa rady predovšetkým miernejší prepad
na trhu práce, čo by sa malo prejaviť v lepšom vývoji daňových a odvodových príjmov.

Rozpočtová rada tak znížila odhad deficitu na tento rok o 839 miliónov eur na 6,693 miliardy eur.

14:16 Letecký prepravca Scandinavian Airlines (SAS) získa finančnú pomoc vo výške 1,5 miliardy USD. Program, ktorý má zabezpečiť prežitie firmy po koronakríze, schválili hlavní akcionári.

14:10 Britská regulačná agentúra povolila obnovenie testovania, či by hydroxychlorochín mohol pomôcť zdravotníckym pracovníkom ako prevencia proti nákaze novým koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ako pokračujú preteky o liek a vakcínu proti Covid-19? Čítajte 

Agentúra testy pozastavila po tom, ako minulý mesiac v odbornom časopise Lancet vyšiel článok, ktorý liek spájal so zvýšeným rizikom úmrtia. Neskôr sa však zistilo, že článok bol založený na falošných dátach a stiahli ho.

Predchádzajúca rozsiahla britská štúdia ukázala, že liek proti malárii nedokáže zabrániť úmrtiam medzi pacientmi hospitalizovanými s ochorením Covid-19.

Svoje testovanie hydroxychlorochínu pozastavila aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá sa odvolávala na zistenia z Británie a ďalších krajín, pričom však pripustila, že stále nie je jasné, či by liek nemohol fungovať ako prevencia.

14:00 "Pokles daňových príjmov nie je pre nás žiadnym prekvapením, predznamenala ho už naša prognóza makroekonomických veličín, osobitne prepad hrubého domáceho produktu o takmer desať percentuálnych bodov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nastáva čas na hľadanie rezerv, na mobilizáciu každého eura."

Minister financií Eduard Heger

Musíme sa s touto situáciou vyrovnať v príprave novely zákona o štátnom rozpočte na tento, ako aj na budúci rok. Nastáva čas na hľadanie rezerv, na mobilizáciu každého eura," reagoval na zverejnenú daňovú prognózu minister financií Eduard Heger.

Daňové príjmy by mali byť v tomto roku až o 1,6 miliardy eur nižšie ako vlani, odhaduje Inštitút finančnej politiky.

13:51 Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling uviedol, že bude komunikovať s bývalou ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou a hlavným hygienikom Jánom Mikasom, aby v prípade druhej vlny epidémie koronavírusu mali na ministerstve pripravený plán.

"V rámci druhej vlny nechceme školy zatvárať celoplošne. Chceme, aby to bolo na základe konzultácie s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva."

Minister školstva Branislav Gröhling

"V rámci druhej vlny nechceme školy zatvárať celoplošne. Chceme, aby to bolo na základe konzultácie s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva. Na všetko toto chceme byť pripravení a chceme to prezentovať na konci augusta," priblížil.

Skryť Vypnúť reklamu

Školský rok uzavrel minister slávnostným odovzdávaním vysvedčení v Nových Zámkoch.

13:10 Prezidentka Zuzana Čaputová sa pri príležitosti ukončenia školského roku poďakovala za to, ako bol napriek pandémii zvládnutý.

"Učiteľom a učiteľkám za odvahu a tvorivosť pri hľadaní nových foriem vyučovania. Rodičom za trpezlivosť počas práce z domu, ktorá bola aj pre nich tak trochu školou. A žiakom za disciplínu, bez ktorej by to určite nešlo," napísala na sociálnej sieti.

Podľa prezidentky bude tento školský rok pamätným a všetci zúčastnení občas museli hľadať riešenia aj tam, kde na prvý pohľad žiadne neboli.

13:01 Koronakríza okreše v tomto roku daňové príjmy štátu.

Daňové príjmy štátu by mali v tomto roku v porovnaní s minulým rokom klesnúť o 5,6 percenta, čo predstavuje 1,6 miliardy eur. Príjmy verejnej správy by sa tak mali dostať na úroveň 27,4 miliardy eur.

Pozitívom je nižší očakávaný výpadok oproti odhadom z apríla. K zníženiu výpadku prispeli menší pokles domácej spotreby a menej nepriaznivý vývoj na trhu práce.

Vyplýva to z najnovšej prognózy Výboru pre daňové prognózy pri Ministerstve financií Slovenskej republiky.

12:52 Španielska ekonomika klesla v prvom štvrťroku o rekordných viac než päť percent. Uviedol to španielsky štatistický úrad INE, ktorý zverejnil konečné údaje.

Ako INE informoval, HDP Španielska klesol za prvé tri mesiace roka medzikvartálne o 5,2 percenta. V poslednom štvrťroku minulého roka zaznamenala španielska ekonomika rast o 0,4 percenta.

Výsledok za prvý štvrťrok znamená najvýraznejší pokles za celé obdobie sledovania príslušných údajov a zároveň potvrdenie predbežného odhadu z konca apríla.

Medziročne klesla španielska ekonomika o 4,1 percenta po raste o 1,8 percenta v poslednom štvrťroku 2019. Aj v prípade medziročného vývoja konečné údaje potvrdili predbežný odhad.

12:45 Námestník pražského primátora pre bezpečnosť Petr Hlubuček mal negatívny test na Covid-19 a momentálne čaká na výsledok ďalšieho testu.

Ako informoval Deník N, politik to uviedol na Twitteri po tom, čo musel byť
pre nákazu spoločne s ďalšími členmi vedenia mesta dva týždne v karanténe.

Hlubuček pozitívny výsledok testu na ochorenie Covid-19 oznámil médiám v utorok 16. júna a neskôr o tom informoval aj na sociálnych sieťach.

12:40 Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 706 na 44 334, informovala agentúra Ukrinform s odvolaním sa na údaje Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Podľa nej ochoreniu Covid-19 podľahlo za posledných 24 hodín 12 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine stúpol na 1159.

12:38 Európski lídri sa stále dohadujú na maximálnom zozname bezpečných tretích krajín, ktorým EÚ otvorí svoje vonkajšie hranice. Slovensko si z tohoto zoznamu neskôr vyberie, ktorým z nich otvorí tie svoje, informoval agentúru SITA štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus (SaS).

Rokovania podľa neho budú prebiehať ešte v priebehu dnešného dňa. Slovensko "svoj výber" z bezpečného zoznamu oznámi najneskôr vo štvrtok.

Ministerstvo podľa Klusa vníma veľmi citlivo situáciu v Česku a Chorvátsku, kde v posledných dňoch rastie počet nakazených. Podľa Klusa však zatiaľ nehrozí uzavretie hraníc s týmito krajinami.

"To by bolo veľmi ťažké politické rozhodnutie a ak dôjde k nejakým novým obmedzeniam a reštrikciám, tak to bude skôr súvisieť so znovuzavedením "ekarantény" a hraničných kontrol, aby sme mali viac pod palcom kto prichádza z rôznych krajín Európy na Slovensko," uzavrel.

12:30 Po otvorení škôlok a škôl zmenila Sociálna poisťovňa od 1. júna tohto roka čestné vyhlásenie k žiadosti o pandemické ošetrovné. "Upozorňujeme rodičov poberajúcich pandemické ošetrovné, že za jún je potrebné použiť už len toto tlačivo," uviedol hovorca poisťovne Peter Višváder.

Tlačivo je podľa neho určené všetkým poberateľom dávky, teda nielen novým žiadateľom, ale aj tým, ktorí poberajú dávku už dlhšie obdobie.

"Rodičia, ktorí už zaslali príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne staré tlačivo čestného vyhlásenia, musia vypísať nové tlačivo a zaslať ho vo vlastnom záujme
opätovne. V opačnom prípade im nebude ošetrovné vyplatené," povedal.

12:25 Slovinsko zaznamenalo v pondelok 15 nových prípadov nákazy koronavírusom z 1085 vykonaných testov, teda najvyšší počet od 24. apríla.

Počet aktívnych ochorení je 101 a celkový počet infikovaných dosiahol 1600. Informovala o tom slovinská tlačová agentúra STA.

12:18 Melbourne, druhé najväčšie mesto Austrálie, uzavrie na mesiac desiatky predmestí, aby zastavil šírenie nového druhu koronavírusu. Informovala o tom agentúra AP.

Premiér štátu Viktória Daniel Andrews povedal, že od štvrtka zaznamenali v Melbourne 233 pozitívnych testov na Covid-19, čo je neakceptovateľne vysoké číslo.

Andrews tiež oznámil, že s cieľom obmedziť šírenie vírusu nebudú do Melbournu v najbližších dvoch týždňoch povolené žiadne medzinárodné lety.

11:55 Pre priznanie daní z príjmov platia v tomto roku v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu špeciálne termíny. Dokedy treba podať odložené daňové priznanie >>>

11:50 Poslanci národnej rady sa pre "podnikateľské kilečko" už mimoriadne nestretnú. Potvrdili to Jana Žitňanská (Za ľudí) i Michal Šipoš (OĽaNO).

"Na pondelňajšej koaličnej rade sa dohodlo, že sa to zaradí na riadnu schôdzu, ktorá bude od 7. júla, aby sa to už nekomplikovalo. Keďže účinnosť zákona by sa už aj tak nestihla od 1. júla 2020," uviedol pre TASR Šipoš.

11:42 Kanadská zábavná spoločnosť Cirque du Soleil požiadala o súdnu ochranu pred veriteľmi. Pre pandémiu ochorenia Covid-19 musela totiž zrušiť všetky svoje vystúpenia a prepustiť umelcov.

Spoločnosť teraz bude pracovať na pláne obnovy svojho podnikania, informovali zahraničné tlačové agentúry.

11:18 Hrubý domáci produkt Česka klesol v prvom štvrťroku tohto roka medzikvartálne o 3,4 percenta. Vyplynulo to zo spresneného odhadu Českého štatistického úradu.

Výsledok predstavuje mierne zhoršenie oproti predchádzajúcemu odhadu, v ktorom štatistici hovorili o poklese o 3,3 percenta. Medziročne klesla ekonomika o dve percentá.

11:14 Ziskovosť bánk na Slovensku pokračovala v poklese aj v máji. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, ku koncu piateho mesiaca sa medziročne zisk znížil až o 66,4 percenta na 100,2 milióna eur.

11:08 RegioJet zvyšuje počty vlakových spojov zo Slovenska do Ľubľany a Rijeky. Od 11. júla pridáva ďalšie štyri spoje týždenne v každom smere.

Priame vlakové spojenie z Česka a Slovenska do Slovinska a Chorvátska tak bude cez hlavnú letnú sezónu do konca prázdnin v prevádzke každý deň.

10:58 Počet úmrtí na nový koronavírus v Rusku stúpol za posledných 24 hodín o 154 a celkový počet mŕtvych tak dosiahol 9320. Oznámilo to protivírusové krízové centrum, ktoré citovala ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Počet prípadov nákazy za posledný deň stúpol v Rusku o 6693 a denný nárast sa spomalil na jedno percento. Celkový počet nakazených dosiahol v krajine 647 849.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

10:50 Slovenské hospodárstvo dosiahne pandemické dno v druhom kvartáli tohto roka, kedy sa podľa odhadov analytikov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť medziročne prepadne o 17,3 percenta.

Oproti predchádzajúcemu štvrťroku by to znamenalo zníženie o 13,7 percenta.

Medziročný pokles hrubého domáceho produktu by sa mal v treťom štvrťroku zmierniť na 11,4 percenta už pri medzikvartálnom raste o 7,5 percenta. Vyplýva to z júnovej krátkodobej prognózy rady, ktorá je založená na najnovších dostupných dátach.

10:37 Thajsko potvrdilo dva nové prípady nákazy koronavírusom dovezené zo zahraničia. Krajina tak zaznamenala 36 dní bez miestneho prenosu vírusu, uviedla tlačová agentúra Reuters.

10:21 V Česku pribudlo v pondelok 202 potvrdených prípadov ochorenia Covid-19, čo je menej než v predchádzajúcich dvoch dňoch, uviedlo ministerstvo zdravotníctva. Zomrel ďalší nakazený.

Informácie priniesol český spravodajský portál Novinky.cz a dodal, že infikovaných je v krajine stále veľa.

Denný nárast prípadov nákazy sa v posledných dňoch zrýchľoval. Za nárastom stojí testovanie baníkov v najpostihnutejšej oblasti Česka - v okrese Karviná. V okrese Karviná a v susednom okrese Frýdek-Místek začali v utorok platiť sprísnené opatrenia.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

10:11 Daňovníci majú stále čas na podanie daňového priznania k dani z príjmov za minulý rok, ako aj na zaplatenie dane. Hoci 30. júna uplynie tradičný termín na podanie priznania a zaplatenie dane pre daňovníkov s príjmami iba zo Slovenska, ktorí využijú maximálny možný odklad podania daňového priznania, tento rok zmenila pravidlá pandémia.

Stále totiž platí, že daňové priznanie možno podať a daň zaplatiť najneskôr do konca mesiaca nasledujúcom po konci pandémie. Platí to pre všetkých daňovníkov bez ohľadu na to, či o odklad požiadali, alebo nie.

"Mimoriadna situácia v súvislosti s pandémiou stále trvá a preto ešte nie je určený presný termín a deň na podanie daňového priznania a zaplatenie dane. Spraviť tak môžu až mesiac po skončení pandémie, ktorá sa zatiaľ neskončila," informuje finančná správa s tým, že rovnaký postup platí aj v prípade daňovníkov, ktorí podali oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania.

10:05 Spojené štáty hlásia najmenej 42-tisíc nových prípadov ochorenia Covid-19, čo je najvyšší denný nárast v krajine od začiatku pandémie.

Úmrtnosť na toto ochorenie však v USA klesá, informuje agentúra AFP s odvolaním sa na údaje Univerzity Johna Hopkinsa.

Nárast počtu nových prípadov Biely dom pripisuje zvýšenému testovaniu a nie rýchlejšiemu šíreniu infekcie v rámci komunít.

Súvisiaci článok Koronavírus na Slovensku: Mapa a vývoj počtu nakazených Čítajte 

9:32 Na Slovensku v pondelok pribudli dvaja pozitívne otestovaní pacienti. Laboratóriá otestovali 784 vzoriek. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Nové prípady nákazy pochádzajú z okresov Bratislava a Prievidza.

Celkovo na Slovensku testy odhalili nový koronavírus u 1667 ľudí.

V pondelok nepribudlo žiadne úmrtie. Celkový počet obetí zostáva 28.

Nepribudol ani žiadny vyliečený pacient. Celkovo sa vyliečilo 1464 ľudí.

Kĺzavý medián je na hodnote 13.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

9:25 Britská ekonomika zaznamenala v prvom kvartáli najvýraznejší pokles za viac než 40 rokov, informoval britský štatistický úrad.

Podľa úradu klesla britská ekonomika v prvom štvrťroku medzikvartálne o 2,2 percenta, čo predstavuje najvýraznejší pokles od roku 1979.

9:23 Počet pracovných ponúk rastie. Pracovný portál Profesia.sk hlási pozitívny vývoj v počte zverejňovaných inzerátov, keď v poslednom období presahuje hranicu 3000. V porovnaní s minulým rokom je však ponúk stále menej.

Počet pracovných ponúk klesol v automobilkách, prebúdza sa cestovný ruch.

9:11 Pred Kysuckou nemocnicou v Čadci v priebehu dvoch dní otestujú na koronavírus 300 ľudí.

Riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld potvrdil, že sa tak deje na žiadosť Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v súvislosti so zhoršenou epidemiologickou situáciou na Kysuciach.

8:30 V Brazílii zomrelo ďalších 692 ľudí nakazených koronavírusom, celkovo sa tak ich počet zvýšil na 58 314. Vysoko postavený zástupca WHO krajinu vyzval, aby lepšie uplatňovala koronaopatrenia.

8:00 Divadlá na známom newyorskom bulvári Broadway zostanú v dôsledku nepredvídateľnosti ďalšieho vývoja pandémie zatvorené do konca roka.

Súvisiaci článok Divadlá na Broadwayi v tomto roku už neotvoria Čítajte 

Združenie divadiel Broadwayská liga zatiaľ nestanovilo dátum obnovenia predstavení, avšak ponúka náhradu za vstupenky zakúpené na všetky predstavenia, ktoré sa mali pôvodne odohrať do 3. januára 2021.

Broadwayská liga predpokladala, že predstavenia by sa postupne mohli obnoviť začiatkom roku 2021.

7:20 Čoraz vyšší počet ľudí v USA je presvedčených, že hrozba nového koronavírusu bola prehnaná. Prevažná väčšina však nedôveruje informáciám, ktoré prináša prezident Trump.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky inštitútu Pew Research Center.

Republikánski voliči v porovnaní s demokratmi mali oveľa vyššiu tendenciu tvrdiť, že z koronavírusu sa "robila väčšia vec, než v skutočnosti bola".

Len zhruba 30 percent opýtaných uviedlo, že Trump väčšinou uvádza správne fakty, čo sa týka pandémie COVID-19. Inštitúciám verejného zdravia dôveruje viac respondentov (64 percent).

6:53 Nemecká kancelárka Angela Merkelová nosí rúško, ak nemôže udržiavať bezpečný odstup od ostatných.

Merkelová to povedala novinárke, ktorá sa jej spýtala, či rúško vôbec používa.

"Keď dodržiavam odstup, tak rúško nepotrebujem. A keď ho nedodržujem a idem napríklad nakupovať, potom sa očividne nestretávame. Inak by ste ma s rúškom už videli," odpovedala Merkelová. Kancelárka, ktorú otázka viditeľne pobavila, k tomu dodala, že neprezradí, kde nakupuje.

6:38 Spojeným štátom sa nedarí zastaviť šírenie koronavírusu, nové prípady choroby tu rýchlo pribúdajú. Rekordy hlási napríklad Kalifornia.

Jednotlivé štáty v snahe dostať epidémiu pod kontrolu preto obnovujú karanténne opatrenia a zavádzajú povinné nosenie rúšok.

V USA sa doteraz podľa univerzity Johnsa Hopkinsa nakazilo takmer 2,6 milióna ľudí, z ktorých 126-tisíc komplikáciám súvisiacim s infekciou podľahlo.

Načítavam video...

6:20 V Nemecku za uplynulý deň pribudlo 498 nových prípadov a ďalších 12 ľudí na komplikácie súvisiace s infekciou zomrelo.

Vyplýva to zo zverejnených údajov Inštitútu Roberta Kocha. V Nemecku sa doteraz nakazilo 194 259 ľudí, z ktorých 8 973 zomrelo. Uzdravilo sa viac ako 179-tisíc ľudí, čo je o tisícku viac ako o deň skôr.

Zverejnená denná bilancia nakazených je takmer dvojnásobná oproti číslam za pondelok, keď ohlásili 262 nových prípadov.

6:00 Pevninská Čína oznámila za pondelok 19 nových prípadov choroby Covid-19, o deň skôr ich bolo dvanásť.

Sedem nových prípadov infekcie zaznamenali v Pekingu, kde je jedno z nových ohnísk choroby. Rovnaký počet tu bol zaevidovaný aj za nedeľu.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 38 946
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 210
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 426
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 9 865
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 048
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 939
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 235
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 918
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 716
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 608
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

23 h
Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

16 h
Nemocnice v Londýne sú pod tlakom.

Nový kmeň môže byť smrteľnejší.

6 h
Polícia zasahuje na proteste v Moskve.

Na protestoch zadržali už vyše 2 200 ľudí.

12 h

Neprehliadnite tiež

Najvyšší súd pojednávanie odročil.

Rozhodnutie nie je právoplatné.

12 h
Odberné miesto v autobuse na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Sobota mala pokojný priebeh.

30m
Utrhnuté bočnice mosta v Kysaku.

Kovové časti sú odtrhnuté, v strede konštrukcie je diera a drevo zhnité.

6 h