Brusel 2. júna (TASR) Predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský považuje proces ratifikácie európskej ústavy po holandskom a francúzskom odmietnutí za skončený.
Ako povedal novinárom v Bruseli, nepovažuje za politicky zodpovedné pokračovať v ratifikácii, keď dve zakladajúce krajiny EÚ odmietli text ústavy.
Na prijatie ústavnej zmluvy je potrebný súhlas všetkých 25 členských štátov. Keďže tak už dve z krajín neurobili, ratifikačný proces týmto skončil, povedal Hrušovský, ktorý je v Bruseli na seminári o Kube.
Podľa predsedu NR SR holandské referendum ukázalo, že Európu je treba vrátiť občanom a oslabiť vplyv jednotlivcov, politikov na vážne rozhodnutia, ktoré sú historické a môžu ovplyvniť aj ovplyvnia budúci vývoj v celej EÚ.
Holanďania len potvrdili, čo som už dávno tvrdil, že text ústavy je veľmi komplikovaný, že bol predložený nie vo vhodnom čase a proces ratifikácie považujem v tejto chvíli za skončený. Nepovažujem za politicky zodpovedné, aby sme v čase, keď dve zakladajúce krajiny odmietli ratifikovať text ústavnej zmluvy, v ratifikácii v ostatných členských krajinách pokračovali, vyhlásil líder KDH, ktoré bolo aj pri ratifikácii na Slovensku proti ústave.
Podľa Hrušovského je teraz predčasné hovoriť o ďalšom vývoji v EÚ, treba sa zamerať na základné politiky a pokúsiť sa o dohodu o finančnom výhľade na roky 2007-13. Hrušovský si želá, aby sa podarila na júnovom summite, je však skôr pesimistom.
Únia môže podľa predsedu slovenského parlamentu naďalej dobre fungovať na základe teraz platnej Zmluvy z Nice. EÚ ukázala svoju vitalitu na základe zmlúv, ktoré sú dnes platné, a môže dobre pokračovať a ďalej sa rozširovať aj bez ústavnej zmluvy, uzavrel Hrušovský.
Po Francúzsku v stredu aj obyvatelia Holandska jasne odmietli v referende návrh európskej ústavy. Proti hlasovalo 62 percent, za iba 38 percent Holanďanov. Najvyšší predstavitelia EÚ však napriek tomu vyzvali na pokračovanie ratifikačného procesu. Vzniknutú situáciu budú lídri dvadsaťpäťky riešiť na summite v Bruseli 16.-17. júna.