BRATISLAVA. Policajný prezident Milan Lučanský potvrdil, že odchádza z vedenia zboru. V utorok doručil ministerstvu vnútra svoju žiadosť o uvoľnenie z funkcie.

Vysvetľuje to nezhodami s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO)
"Uznávam, že vnímam Romana Mikulca ako korektného človeka, ale neuznávam ho ako ministra vnútra. Naše pohľady na ďalší chod polície sú rozdielne, naše názory na viacero tém sú odlišné," vyhlásil Lučanský na Facebooku.
Mikulec sa podľa svojej hovorkyne Barbary Túrosovej Lučanskému poďakoval, no aj on hovorí o nezhodách.
"Hoci sa s pánom Lučanským v mnohých témach zhodujú, existuje aj viacero oblastí, v ktorých majú odlišný názor na to, ako by mal policaný zbor vyzerať a fungovať," povedala Túrosová s tým, že Lučanského nástupcu budú vyberať v nasledujúcich týždňoch a nechcú robiť "unáhlené kroky".
Lučanskému teraz plynie dvojmesačná výpovedná lehota do 31. augusta 2020. Na tlačovej konferencii Lučanský povedal, že ešte nevie, čo bude po odchode robiť, pretože takýto koniec vo funkcii neočakával.
Milan Lučanský ako nominant Smeru nemal dôveru OĽaNO, SaS a Za ľudí už pred februárovými voľbami. O jeho odchode otvorene nehovorilo len hnutie Sme rodina Borisa Kollára.
Matovič Lučanského vyzval na odchod v máji. Tvrdil, že bolo správne ponechať ho vo funkcii v čase koronakrízy, ale už nastal čas na výmenu.
Mikulec tvrdí, že má pripravených niekoľko "persón", ktoré by Lučanského nahradili. Nikoho nemenoval.
Spory s Mikulcom
Lučanský už začiatkom júna kritizoval Mikulca za jeho neznalosť problematiky polície. Tvrdil, že nové vedenie ministerstva prichádza s "nezmyslami" a "hlúposťami".
Mikulec v rozhovore pre SME reagoval, že ho to neuráža.

"Je logické, že keď je niekto vo funkcii dva roky, tak má viac skúseností z rezortu ako niekto, kto je tam dva mesiace, hoci má okolo seba tím poradcov s dlhoročnými skúsenosťami v rezorte. Na druhej strane by som tiež mohol spomínať, ako som niektoré veci musel vysvetľovať pánu Lučanskému a ako som počúval aj nápady, ktoré boli z môjho pohľadu šialené," povedal Mikulec.
Lučanský teraz vo svojom vyhlásení o odchode skonštatoval, že mu chýba vzájomná dôvera.
"Nemám ich dôveru a oni zase nemajú tú moju. Spolupráca musí byť založená na vzájomnom rešpekte," tvrdí Lučanský.
Vo vyhlásení sa sťažoval aj na to, že mu Mikulec okresal právomoci. Minister vydal nariadenie, ktorým som zastavil niektoré personálne presuny a možnosť dosadzovať ľudí na kľúčové miesta na polícii.
"Nechcem niesť zodpovednosť za začínajúci úpadok dobre vybudovaného Policajného zboru, ktorý nedokážem ovplyvniť, pretože už teraz mi vedenie ministerstva siahlo na právomoci prezidenta Policajného zboru," tvrdí Lučanský.
Mikulec to vysvetľoval tým, že chce mať prehľad o tom, ako sa tieto pozície obsadzujú.
Tlak na odstúpenie
Lučanský čelil tlaku na odstúpenie už od volieb. Viacerí čelní predstavitelia strán vládnej koalície ako Veronika Remišová (Za ľudí) či Lucia Nicholsonová (SaS) už pred voľbami hovorili, že Lučanský by mal skončiť.

Minister Mikulec však prvé mesiace tvrdil, že vzhľadom na krízu spojenú s novým koronavírusom musí zachovať v polícii kontinuitu.
„Sú to výhovorky niekoho, kto je slabý. Napríklad na NAKA šéfujú stále tí istí ľudia, ktorí nemajú v boji s koronavírusom žiadnu funkciu,“ reagovala na to Nicholsonová.
Úrad na ochranu ústavných činiteľov, ktorý patrí pod ministerstvo vnútra, medzitým Lučanskému aj šéfovi NAKA Branislavovi Zurianovi zobral šoférov a následne vedenie úradu rezignovalo.
Mikulec vtedy tvrdil, že so zrušením šoférov nič nemal.
"Bolo to autonómne rozhodnutie riaditeľa úradu na ochranu ústavných činiteľov Radoslava Štrbu, ktorý za mnou prišiel s tým, že úrad má kapacitné problémy," povedal Mikulec.

Beata
Balogová
