BRATISLAVA. Od svojho zvolenia pred vyše rokom europoslanci doteraz zverejnili informácie o 59 stretnutiach.
Najviac stretnutí vykázal zo slovenských europoslancov Martin Hojsík zo strany Progresívne Slovensko (PS).
Ako informovala Trasparency International Slovensko vo svojom profile na sociálnej sieti, Hojsík spolu s Michalom Šimečkom (PS), Eugenom Jurzycom (SaS) a Vladimírom Bilčíkom (Spolu) patria k najtransparentnenjším slovenským europoslancom.
Celkovo najviac stretnutí vykázal Hojsík
V európskom parlamente slovenské záujmy zastupuje 14 slovenských poslancov.
Podľa novej úpravy v rámci ochrany pred zákulisnými lobistickými dohodami musia od minulého roka europoslanci nahlasovať svoje pracovné stretnutia s firmami, neziskovkami či inými záujmovými skupinami online.
„Povinné je oznamovanie, ak sú poslanci v rolách spravodajcov, tieňových spravodajcov alebo členov pracovných skupín,“ priblížila Trasparency International Slovensko.
Dodáva, že mnohí europoslanci však na ich odporúčanie zverejňujú aj ďalšie stretnutia dobrovoľne. Celkovo najviac stretnutí vykázal Hojsík.
Za uplynulý rok absolvoval 34 stretnutí. Rokoval napríklad s Európskou asociáciou dodávateľov automobilového priemyslu, firmami Ikea, Facebook, neziskovkou World Wildlife Fund či Slobodou zvierat.
Šimečka rokoval s Facebookom
Druhým najaktívnejším europoslanecom je podľa dát Šimečka, ktorý bol účastníkom 19 stretnutí. Opakovane sa stretol napríklad s Open Society Foundation či s Facebookom.
Podľa stránky Integrity Watch, na ktorom Transparency International zobrazuje stretnutia za celý europarlament Jurzyca bol na štyroch stretnutiach a rokoval napríklad o otázke podpory biopalív.
Bilčík na dvoch stretnutiach riešil audiovizuálnu legislatívu z federáciou hudobného priemyslu či s United Group, holandským káblovými operátorom aktívnym na Balkáne.
Slovensko je v transparentnosti podpriemerné
Minulý rok boli spravodajcami, respektíve tieňovými spravodajcami aj ďalší poslanci, a to Monika Beňová, Miroslav Číž, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Peter Pollák a Michal Wiezik. Tí žiadne stretnutia podľa Trasparency International Slovensko doteraz nevykázali.
„Slovensko je celkovo v transparentnosti lobistických aktivít podpriemerné. V EÚ doteraz vykázalo aspoň jedno stretnutie so záujmovými skupinami 36 percent europoslancov, u nás je to necelých 29 percent poslancov,“ poukázala.
Zároveň poznamenala, že poslanci Národnej rady žiadnu takúto povinnosť nemajú. Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) sľúbila vo svojom programovom vyhlásení zaviesť reguláciu lobistických aktivít vrátane osobitného registra pre lobistov.