BRATISLAVA. Problémom súdnych konaní, v ktorých sa rozhoduje o zverovaní detí jednotlivým rodičom, sú dĺžka konania ako aj problém vykonateľnosti rozhodnutí.
V utorok na tlačovej besede na to upozornila Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu.
Priemerná dĺžka konaní osem mesiacov
Podľa nej súdne konania, v ktorých sa má rozhodnúť o pridelení deti rodičom, často trvajú neúmerne dlho, slovenský priemer je osem mesiacov.
„Sudcovia ako keby sa báli rozhodovať a čakajú aj roky, kým sa samotní rodičia nedohodnú,“ povedala Makarová.
Marenie kontaktu dieťaťa s druhým rodičom
Aj keď súdy vo veci zverenia detí nakoniec rozhodnú, rozhodnutia podľa Makarovej často nebývajú rešpektované.
„Z tejto situácie často ťaží rodič, ktorému je dieťa zverené, na úkor druhého rodiča aj samotného dieťaťa. Pretože ak nerešpektuje súdne rozhodnutie a marí kontakt dieťaťa s druhým rodičom, pri súčasnom nastavení systému mu takmer žiadne sankcie nehrozia,“ povedala Makarová.
Cochemský model

Situáciu by podľa nadácie mohol pomôcť vyriešiť takzvaný Cochemský model, ktorý do súdneho sporu zapája napríklad mediátorov alebo psychológov.
„Samotné súdne rozhodnutie konflikt medzi rodičmi totiž nevyrieši. Ak je aj rešpektované, ale nie je stranami vnútorne prijaté, konflikt medzi rodičmi sa bude cykliť, súdy budú naďalej zaťažované a dieťa bude naďalej trpieť,“ uviedla mediátorka a pracovníčka nadácie Zuzana Vasičáková.
Motivácia umelo predlžovať konanie
Nadácia v tejto súvislosti poukazuje aj na alternatívu obmedzenia odmien pre právnych zástupcov rodičov. Obmedzila by sa tak totiž motivácia konanie umelo predlžovať.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíkova (Za ľudí) v tejto súvislosti v utorok povedala, že ministerstvo preverí podnety, ktoré v oblasti poručenskej agendy obdržali za posledný rok. Na základe toto rezort vyhodnotí, či je potreba v oblasti sporov o deti meniť právnu úpravu.