BRATISLAVA. Pôvod nákazy Slovákov v utorok potvrdených ohniskách koronavírusu je z Macedónska a Českej republiky. Po rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.
V prípade testovaných aj pozitívnych prípadov za utorok ide o dohľadané kontakty už predtým pozitívne testovaných ľudí.
Import z Macedónska a Česka
"V jednom ohnisku je pôvod z Macedónska, v druhom ohnisku išlo o oslavu v Českej republike, na ktorej sa zúčastnili slovenskí občania. Tretí prípad je dohľadanie kontaktov nakazených ľudí, pravdepodobne takisto ide o kontakty z Českej republiky," uviedol minister.

Ako Krajčí konštatoval, v najbližších dňoch sa predpokladá relatívne masívnejšie testovanie aj v Čadci, keďže kontaktov pozitívne testovaných osôb sa tam zo dňa na deň potvrdzuje viac.
Nižší počet testovaných vzoriek v nedeľu vysvetlil tým, že aj v iných krajinách počas nedele testovacie prevádzky nie sú veľmi aktívne.
"Aj u nás sa v nedeľu testujú vylučne akútne prípady, ktoré si vyžadujú nevyhnutné testovanie, najmä v nemocniciach," dodal minister.
Najbezpečnejšia dovolenka je na Slovensku
Krajčí ďalej uviedol, že nový koronavírus je stále rovnako nebezpečný, zmenila sa len epidemiologická situácia.
Ministerstvo bude podľa jeho slov sledovať aj naďalej situáciu v okolitých krajinách a tzv. bezpečných krajinách.
Odporúča to aj dovolenkárom. Za najrozumnejšie stále považuje dovolenku na Slovensku. "Situácia na Slovensku je stále veľmi dobrá," povedal.
Poukázal na to, že keďže viaceré krajiny prijali protiepidemiologické opatrenia a vedia, ako používať ochranné pomôcky, nepredpokladá sa šírenie nového koronavírusu tzv. komunitným prenosom.
Podľa Krajčího sa však nedá vylúčiť, že druhá vlna pandémie sa do niektorých krajín dostaví. Predpovedať situáciu považuje nateraz za predčasné.
Relatívne bezpečné Cyprus a Grécko
Minister však odporúča v prípade dovolenky v zahraničí cestu za prírodou, a nie za sociálnymi kontaktmi. Relatívne bezpečnými sa podľa neho nateraz zdajú Grécko a Cyprus.
"V Chorvátsku a Bulharsku, žiaľ, počty pozitívne testovaných teraz stúpajú," komentoval.
V budúcich dňoch očakáva masívnejšie testovanie v Čadci. Pripustil, že počas nedele sa testovalo menej.
"Testovacie prevádzky nie sú veľmi aktívne. Aj u nás sa v nedeľu testujú len vyslovene akútne prípady, ktoré si vyžadujú nevyhnutné testovanie v nemocniciach," uviedol.
Zákon pomôže zistiť navštívené krajiny
Na margo uvoľnenia podmienok platných od stredy povedal, že hromadné podujatia treba navštevovať s veľkým rešpektom, no pokiaľ sa dá, radšej to nerobiť.
"Pokiaľ si na takéto podujatie niekto kúpil lístok, tak naozaj prísne dodržiavať stanovené kritériá, ktoré sú dané," dodal. Situáciu by mali kontrolovať hygienici z regionálnych úradov verejného zdravotníctva.
Krajčí tiež dodal, že pripravujú legislatívu, ktorá by umožňovala za pomoci mobilného operátora zistiť, odkiaľ daný človek prichádza.
Priblížil, že pokiaľ by prišla na Slovensko osoba z nie bezpečnej krajiny a legislatíva by to umožňovala, bolo by možné ju kontaktovať, či splnila podmienky, ktoré SR má.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?