BRATISLAVA. Polícia v piatok zasahovala v sídle nitrianskej bezpečnostnej služby Bonul.
Obvinila päť osôb, medzi nimi je podľa portálu Aktuality.sk aj Norbert Bödör, ktorý bol podľa medializovanej komunikácie v Threeme blízkym spolupracovníkom mafiána Mariana Kočnera.

Bödör je podľa Denníka N podozrivý, že uňho končili miliónové úplatky z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).
Spolu s ním je obvinený aj Peter Kuba zo známej reklamnej agentúry Roko, ktorá prevádzkovala slovenský dom na olympiádach. V rámci firiem si údajne prelievali úplatky z PPA tak, že skončili až u Bödöra. Podrobnosti zatiaľ nie sú známe.
Bödörov advokát Eugen Cimmerman sa k tomu odmietol vyjadriť.
Akcia NAKA súvisí s vyšetrovaním korupčnej kauzy Dobytkár z prostredia Pôdohospodárskej platobnej agentúry.
"Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie v tejto chvíli bližšie informácie nie je možné poskytnúť," napísala polícia na sociálnej sieti.
Akcia Dobytkár prebieha už od začiatku marca, keď polícia zatkla deväť ľudí pre podozrenia z korupcie pri prideľovaní dotácií v pôdohospodárstve. Niektorí zo zadržaných začali s políciou spolupracovať, čo viedlo k ďalším zatýkaniam.
Kde sa Bödör nachádza, nie je známe, podľa posledných informácií bol v Dubaji. Jeho ďalší advokát Adrián Kucek ešte začiatkom mája tvrdil, že sa odtiaľ pre koronakrízu nemohol dostať domov.
Postupné zatýkanie
Začiatkom marca polícia v rámci akcie Dobytkár okrem deviatich ľudí zaistila hotovosť minimálne stotisíc eur a ďalšie veci, najmä umelecké diela v hodnote viac ako 800-tisíc eur.
V priebehu ďalších dvoch mesiacov obvinili 19 ľudí a päť právnických osôb s tým, že celková suma úplatkov je vo výške 1 466 000 eur.
Stíhaný v rámci akcie je aj bývalý šéf štátnej Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch a takisto finančník Martin Kvietik, blízky SNS a známy najmä z finančnej skupiny Slavia Capital.
Kožuch s Kvietikom podľa doterajších výsledkov vyšetrovania vybrali na úplatkoch za tri roky 924-tisíc eur.
Schéma pripomína výpalné v deväťdesiatych rokoch. Najprv sa so žiadateľom dohodli na tom, že projekt mu agentúra schváli v prípade, ak odovzdá 14-percentný úplatok.

Potom musel tento žiadateľ podpísať zmluvu o dielo s nastrčenou firmou, do ktorej na základe toho provízie odtiekli.
"Predmetné zmluvy (...) a viaceré bankové operácie slúžili len na zakrytie pôvodu získaných finančných prostriedkov korupčným konaním," píše sa v uznesení o obvinení.
V uznesení sa spomína aj SNS pri reprodukovaní výpovede jedného z obvinených. Vyberanie úplatkov tento zadržaný odôvodňoval slovami, že šlo o peniaze "pre systém" a sám vraj vyrozumel, že "malo ísť o finančné prostriedky pre médiá, na stranícke výdavky s blížiacimi sa voľbami pre SNS a podobne".
Exministerka Gabriela Matečná vraj s dianím v agentúre nechcela mať nič spoločné a korupčná schéma tak vraj išla poza jej chrbát.
SNS po zadržaní Kvietika odmietla kauzu komentovať a odmietla aj vzťahy so Slaviou Capital.
Medzi preverovanými obchodmi sa objavilo aj meno jedného z manažérov spoločnosti Esin Vlastimila Majerčáka. Esin je známa z kauzy farmára Františka Oravca, ktorý spoluorganizoval protesty proti nečestným praktikám v poľnohospodárstve. Oravec sa roky so skupinou Esin sporil o pôdu a tvrdí, že ho v roku 2016 fyzicky napadol jeden zo zamestnancov skupiny
Koncom mája polícia informovala, že pri vyšetrovaní našli ďalšie úplatky vo výške 1 840 000 eur.
Čo má Bödör s farmármi
Norbert Bödör je synom nitrianskeho oligarchu Miroslava Bödöra, ktorý vlastní bezpečnostnú službu Bonul.
Tá je známa tým, že rýchlo zbohatla na štátnych zákazkách počas vlád Smeru. Vtedajší premiér Robert Fico bol dokonca rečniť na firemnom večierku Bonulu.

Z Kočnerovej Threemy vyplýva, že Bödör mal dobré kontakty na polícii a vedel vybaviť lustrácie ľudí, ktorí boli pre Kočnera nepohodlní. Takisto Kočnera informoval o rôznych kauzách, ale aj o dianí v Smere.
V roku 2017 zavraždený Ján Kuciak upozornil na to, že Norbert Bödör zarába na dotáciách z pôdohospodárskej agentúry. Nešlo o dotácie na farmárčenie, ale na rozvoj vidieka.
Takto jeho firma Pivnica Radošina dostala tri dotácie celkovo za 2,65 milióna eur na rekonštrukciu penziónu, skladov a nákup strojov.
Pivnica Radošina neskôr stavebné práce zadala firme Best Stav, ktorú v minulosti spoluvlastnila jeho manželka Petra Bödörová.
Ján Kuciak takisto zistil, že Norbert Bödör mal záložné právo na nitriansky hotel Zlatý kľúčik, ktorý sa mal tiež zrekonštruovať z eurodotácií platobnej agentúry.
Po medializácii sa firmy, ktoré požiadali o dotácie, stiahli a dotačné zmluvy zrušili.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v reakcii uviedlo, že nemá kompetencie poskytovať informácie k policajnej razii ani k vyšetrovaniu.
"Ministerstvo v prípade potreby bude s orgánmi činnými v trestnom konaní plne súčinné.
Bližšími informáciami o priebehu vyšetrovania nedisponujeme a ani informácie o priebehu vyšetrovania nemôžeme poskytovať, aby nedošlo k jeho mareniu," reagoval v piatok pre agentúru SITA Daniel Hrežík z Odboru komunikácie a marketingu.

Beata
Balogová
