SME

Matovič označil Poľsko za vzor boja proti korupcii a komunizmu

Predseda vlády sa zúčastňuje na summite Visegrádskej štvorky (V4) vo Varšave.

Igor Matovič počas privítania predsedov vlád krajín V4 prezidentom Poľska Andrzejom Dudom a predsedom vlády Poľska Mateusz Morawieckim vo VaršaveIgor Matovič počas privítania predsedov vlád krajín V4 prezidentom Poľska Andrzejom Dudom a predsedom vlády Poľska Mateusz Morawieckim vo Varšave (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

BRATISLAVA. Poľsko bolo pre Slovensko vzorom v boji proti komunizmu. Dnes je Poľsko v Európe vzorom v boji proti korupcii a v čerpaní európskych prostriedkov, v čom sa chce od neho Slovensko poučiť.

Vyhlásil to v piatok slovenský premiér Igor Matovič na stretnutí s poľským premiérom Mateuszom Morawieckym vo Varšave v rámci prvej návštevy krajiny vo funkcii.

"V boji proti komunizmu bolo pre nás Poľsko vzorom. V boji proti korupcii je dnes Poľsko najmä vo východnej a strednej Európe rovnako vzorom," povedal slovenský premiér.

SkryťVypnúť reklamu

Uviedol, že boj proti novému druhu koronavírusu obe krajiny dobre zvládajú, hoci "tento boj ešte nie je ukončený".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poľsko zvláda čerpanie eurofondov

Matovič podotkol, že na túto zahraničnú návštevu pozval aj Veroniku Remišovú, podpredsedníčku vlády a ministerku investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Urobil tak práve preto, lebo v Európskej komisii "počujeme len dobre na Poľsko", ako zvládlo čerpanie európskych prostriedkov.

"Chceme sa v tejto veci poučiť a žiaľ, Slovensko má veľké problémy v čerpaní európskych zdrojov a korupcii spojenej s ich čerpaním," zhodnotil Matovič.

Morawiecki pozval investorov aj turistov

Morawiecki vyzdvihol blízke vzťahy so Slovenskom, ktoré sa podľa neho priateľským spôsobom rozvíjajú. Obchodný rozvoj medzi oboma krajinami sa teraz zastavil tým, že vypukla epidémia, ale už sa znova postupne obnovuje, dodal. Zároveň do Poľska pozval slovenských investorov, ako aj turistov.

SkryťVypnúť reklamu

Po bilaterálnom stretnutí sa obaja štátnici presunuli z budovy Úradu vlády Poľskej republiky do paláca Belweder, kde sa zúčastnia na stretnutí premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4).

Reštart ekonomík

Ústrednými témami stretnutia budú viacročný finančný rámec Európskej únie na roky 2021-27 a fond na obnovu, ktorý má členským krajinám Európskej únie pomôcť opätovne naštartovať ekonomiky postihnuté pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.

Šéfovia vlád sa budú venovať aj situácii v súvislosti s migráciou a ďalším aktuálnym európskym otázkam.

Pri tejto príležitosti český premiér Andrej Babiš formálne odovzdá rotujúce predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke Poľsku, informuje úrad českej vlády. Poľsko sa ročného predsedníctva v zoskupení oficiálne ujalo 1. júla.

Igor Matovič

Protest Bratislava nie je Moskva, Slovensko je Európa.

O tom, či a kedy sa zo Slovenska stane ruská gubernia, nerozhodnú vojaci a politici, ale strata našej citlivosti.


Pavel Sibyla 4

Záujmy Slovenska sú niekde inde ako v Moskve, hovorí Ivan Korčok.


a 3 ďalší 23
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 589
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 325
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 047
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 067
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 553
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 202
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 088
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 1 905
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Dánski hokejisti oslavujú víťazstvo nad Kanadou 2:1 vo štvrťfinále MS v hokeji 2025.

Víťazstvo Dánska nad Kanadou zaradí medzi najväčšie hokejové prekvapenia.


Carter Verhaeghe (v strede), Nate Schmidt (vľavo) a Sam Bennett sa tešia po strelenom góle v zápase Carolina Hurricanes - Florida Panthers v 2. finále Východnej konferencie v play-off NHL.

Bobrovskyj zaznamenal tretie čisté konto v prebiehajúcom play-off.


TASR
Hokejisti Dánska po víťazstve nad Kanadou.

Pozrite si program semifinále na MS v hokeji 2025.


Stano Benčat, Ondrej Rusnák a Boris Valábik debatujú v podcaste Hokejový BOSS.

Hokejový BOSS hodnotí vystúpenie Slovákov na MS v hokeji 2025.


SkryťZatvoriť reklamu