BRATISLAVA. Odkaz svätého Cyrila a Metoda je aktuálny aj v súčasnosti, zhodujú sa podpredsedovia Národnej rady Juraj Šeliga (Za ľudí) a Peter Pellegrini.
Šeliga si želá, aby Sviatok svätého Cyrila a Metoda pripomínal najmä neustálu potrebu kultúry a kultúrnosti nášho jazyka a správania.
Stále aktuálny odkaz
Pellegrini je presvedčený, že na kultúrno-etickom odkaze týchto vierozvestcov by mala stáť hodnotová a politická budúcnosť Slovenska i Európy, ak má byť úspešná. Uviedli to v nedeľu na sociálnej sieti.

"Veľmi si prajem, aby pre všetky generácie, vrátane tej mladšej, bol Sviatok svätého Cyrila a Metoda viac ako len dňom voľna, aby nám pripomínal a dal možnosť zahĺbiť sa do našich dejín, presahov do našej prítomnosti a najmä nám pripomínal neustálu potrebu kultúry a kultúrnosti nášho jazyka a správania," vyhlásil Šeliga.
"Hodnota vlastného jazyka, schopnosť vzdelávať sa vo vlastnom jazyku, čítať posvätné texty vo svojom jazyku bola míľnikom v slovanských dejinách. Bol to začiatok cesty k vtedajšiemu civilizovanému svetu. To malo nemalý vplyv na národné dejiny, najmä v časoch zápasu o našu samostatnosť," zhodnotil Šeliga.
Pripomína, že práve cez kresťanstvo na naše územie prichádza humanizmus a vzdelanie, pričom počiatok tejto cesty je rámcovaný práve cyrilo-metodskou tradíciou.
Prínos vierozvestcov pre starých Slovanov si uvedomuje aj Pellegrini.
"Nielenže na naše územie priniesli vieru a vzdelanosť a tým nás zaradili medzi moderné spoločnosti vtedajšieho sveta. Za podstatné však považujem, že vtedajším politickým elitám pomohli lepšie pochopiť vlastnú hodnotovú identitu aj kultúrno - civilizačné smerovanie spoločenstva, ktoré spravovali a viedli," načrtol.
Osobný odkaz vierozvestcov
Podpredsedovia parlamentu vnímajú tiež osobný odkaz vierozvestcov. "V ťažkej situácii nerezignovali, naopak vytrvalo pracovali, obhajovali svoje dielo, nezľakli sa politických hier alebo intríg," zdôvodnil Šeliga.
Podľa Pellegriniho sú veľkou inšpiráciou, ako zotrvať na svojom presvedčení bez ohľadu, akou dynamikou sa svet okolo nás mení, alebo sa menia mocenské siločiary.
"Nie náhodou ich hodnotový odkaz zakotvuje aj Ústava, pretože tým nereflektujeme len našu minulosť, ale smeruje nás hodnotovo ako národ aj do budúcnosti," dodal.
Náboženský aj ľudský rozmer
Sviatok svätého Cyrila a Metoda si v nedeľu pripomenula aj ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO.) Solúnski bratia majú podľa nej obrovskú zásluhu na šírení božieho slova, ale aj kultúry a vzdelanosti v staroslovienčine.
Milanová pripomenula prínos Cyrila a Metoda pri ustanovení staroslovienčiny za štvrtý liturgický jazyk.
"Otvorili tak dvere do cirkevných chrámov aj inému jazyku a ľuďom na Veľkej Morave 'priniesli' slovo, ktorému rozumeli. Doniesli porozumenie. V neposlednom rade zrušili dogmu o vyvolenom národe, čím dodali ľuďom v Karpatskej kotline sebadôveru a zasiali chuť po určovaní si vlastného osudu," skonštatovala na sociálnej sieti.
Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) mal príchod vierozvestcov na Veľkú Moravu obrovský kultúrny, náboženský i ľudský rozmer.
Naď v príspevku na sociálnej sieti vyzdvihol vytvorenie hlaholiky, prekladateľskú činnosť vierozvestcov aj ich diplomatické pôsobenie.
V časoch, keď bola Veľká Morava vnútorne roztrieštená a zvonku musela ustáť silné politické tlaky, sa porozumenie a pokoj, ktoré priniesli Cyril a Metod, stali podľa neho pevným základom budovania vzťahov.
"Tie musíme chrániť, starať sa o ne a venovať im čas aj dnes. Iba vďaka nim vieme vytvoriť lepšiu spoločnosť, krajinu, svet," uviedol.
Vierozvestcovia podľa Krajniaka pozdvihli krajinu
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) si myslí, že dali nášmu národu silu kresťanskej viery a vzdelania.
"Kresťanstvo, písmo a zákony sa stali vnútornou oporou Veľkej Moravy, vďaka čomu sme si až dodnes zachovali jej odkaz, našu identitu a našu vieru," napísal Krajniak.
Presadením staroslovienčiny ako štvrtého liturgického jazyka pozdvihli podľa neho Cyril a Metod našu krajinu na európsku úroveň.
Poukázal na to, že aj dnes máme toho veľa, čo môžeme pre západnú kultúru ponúknuť. Ako príklad zo súčasnosti uviedol, ako sa Slovensko dokáže vysporiadať s ochorením COVID-19 s čo najväčším počtom zachránených životov.
Sviatok si podľa svojich slov pripomenul aj omšou v Kostole svätého kríža v Devíne.