SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Koronavírusom sa nakazil aj prezident Bolsonaro (minúta po minúte)

Celkovo Slovensko eviduje 1767 nakazených.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

20:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

19:55 V utorok zatiaľ v Česku pribudlo 73 nových prípadov nákazy, čo je o 22 viac než za celý pondelok. Krátko po 17.45 h to uviedol portál Českej televízie. Počet nakazených sa teda drží pod stovkou, a to už od nedele.

19:23 Na Orave sa začalo veľké testovanie. Z 220 vzoriek odobratých v Trstenej je pozitívnych päť.

Jeden z nich je učiteľ. Informovala o tom v RTVS vo večerných správach. Prípady do oficiálnych štatistík zapíšu zajtra. Ľudí na Orave hromadne testujú do pondelka do stredy, denne chcú otestovať približne dvesto ľudí.

18:52 Katalánske regionálne úrady chcú sprísniť povinnosť nosenia rúšok na verejnosti. Oznámili to po náraste počtu nových prípadov.

Rúška sú v Španielsku na verejnosti povinné v prípade, keď nie je možné dodržať 1,5-metrový odstup - napríklad vo verejnej doprave.

SkryťVypnúť reklamu

"Chceme, aby nosenie rúšok bolo povinné vždy," uviedla hovorkyňa katalánskej vlády Meritxell Budová. Katalánsko, podobne ako celé Španielsko, trápi opätovný nárast počtu prípadov.

18:44 V meste Mezőkövesd na severovýchode Maďarska zatvorili pre hrozbu šírenia nákazy základnú školu. Hrozba pochádza od jedného z učiteľov.

Nemocnica Boršodsko-abovsko-zemplínskej župy v tejto súvislosti vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že minulý týždeň prijali troch nakazených pacientov.

Pri preverovaní kontaktov jedného z pacientov, učiteľa základnej školy, boli testy v 21 prípadoch pozitívne, pričom učiteľ sa mohol nakaziť na porade. Jeden z 21 infikovaných pochádza z Hevešskej a zvyšní z Boršodsko-abovsko-zemplínskej župy.

18:26 Srbsko potvrdilo 13 nových úmrtí na COVID-19. Ide o vôbec najvyšší denný nárast od vypuknutia koronavírusovej pandémie. Srbsko celkovo zaznamenalo 330 úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

Za uplynulých 24 hodín v krajine zaevidovali aj 299 nových prípadov, čo je o niečo menej ako predchádzajúce dni, keď úrady hlásili viac ako 300 prípadov za jediný deň.

17:35 Brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara pozitívne testovali na koronavírus.

Bolsonaro uviedol, že sa cíti "úplne v poriadku" a má iba mierne príznaky. Koronavírusovú pandémiu od začiatku bagatelizoval a označil ju za "chrípočku".

Prezident nedodržiaval ani povinnosť nosiť ochranné rúško platnú v hlavnom meste Brazília a na stretnutiach so svojimi stúpencami nedodržiaval povinný odstup, objímal sa s nimi a podával si s nimi ruku.

17:12 Situácia v oblasti vyučovania školopovinných detí bola počas pandémie v marginalizovaných rómskych komunitách kritická.

SkryťVypnúť reklamu

Práve dištančné vzdelávanie totiž výraznejšie odhalilo problémy, ktorým čelia ľudia bez prístupu na internet alebo žijú v zlých ekonomických podmienkach.

Uviedla to splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková na vyhodnotení 100 dní od nástupu do funkcie.

Inštitút vzdelávacej politiky preto pripravuje materiál, ktorý zanalyzuje a navrhne opatrenia, ktoré možno zaviesť v prípade potenciálnej druhej a tretej vlny pandémie.

16:46 Obchodný schodok Francúzska sa v máji prehĺbil o takmer 2 miliardy eur. Vývoz síce zaznamenal solídny rast až o takmer 17 percent, tempo rastu dovozu však bolo ešte vyššie. Informovala o tom francúzska colná správa.

Podľa jej údajov obchodný deficit Francúzska dosiahol v máji 7,05 miliardy eur. V apríli schodok predstavoval 5,07 miliardy eur. Export vzrástol o 16,8 percenta, rast dovozu však dosiahol 20,7 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

16:32 V súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo v Európe už vyše 200 000 ľudí a Európa je tak čo do počtu týchto úmrtí najhoršie postihnutým kontinentom, informovala agentúra AFP.

Vo svete zomrelo s touto chorobou na 539 000 osôb, z toho na 130 300 v Spojených štátoch amerických, ktoré evidujú aj najvyšší počet prípadov nákazy - 2,9 milióna z celkových 11,6 milióna registrovaných vo svete.

Z európskych krajín hlási najviac úmrtí Británia (44 300), ktorá je treťou vo svetovom porovnaní a Taliansko (34 870).

Po USA eviduje najviac úmrtí Brazília (na 65 500), ktorá je v celosvetovom meradle druhá v počte registrovaných prípadov nákazy (1,6 milióna).

16:30 V minulosti Slováci pri žiadosti o úver riešili skôr čo najnižší možný úrok, v súčasnosti je to o tom, či úver vôbec dostanú.

SkryťVypnúť reklamu

Aj pre pandémiu banky sprísnili kritériá na žiadateľov o úvery a v kombinácii s januárovými opatreniami Národnej banky Slovenska je situácia na trhu podľa odborníkov komplikovanejšia.

16:10 Približne polovica ľudí, ktorí sa v Spojených štátoch amerických nakazili koronavírusom SARS-CoV-2, sa infikovala od niekoho, kto nemal príznaky choroby Covid-19.

Uvádza to americká štúdia zverejnená v pondelok v odbornom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Rozsah "tichého prenosu" vírusu jej autori odhadovali na základe existujúcich poznatkov o jeho šírení.

Televízia CNN vysvetľuje, že "tichý prenos" je súhrnné označenie pre prípady, keď nákazu šíria pre-symptomatické alebo asymptomatické osoby.

V prvom prípade ide o infikovaných ľudí, u ktorých sa nákaza prejaví až neskôr, asymptomatické osoby žiadne príznaky nepocítia.

SkryťVypnúť reklamu

15:52 Americká biotechnologická spoločnosť Novavax získala od vlády USA kontrakt v hodnote 1,6 mld. USD v rámci programu produkcie vakcín proti ochoreniu Covid-19.

Ide o doteraz najväčší kontrakt, aký americká federálna vláda uzavrela s firmou vyvíjajúcou vakcínu proti Covid-19.

Suma 1,6 miliardy USD (1,42 miliardy eur) umožní spoločnosti Novavax zvýšiť produkciu vakcíny ešte pred jej potenciálnym schválením s cieľom dodať do februára 100 miliónov dávok, uviedol generálny riaditeľ Novavaxu Stanley Erck. Informuje o tom portál cnn.com.

15:29 Ruský súd potrestal pokutou mnícha - popierača koronavírusu za to, že odmietal vládne nariadenia a šíril falošné informácie o pandémii.

Súd na Urale v utorok rozhodol, že otec Sergej musí zaplatiť pokutu vo výške 90-tisíc rubľov (1 113 eur).

SkryťVypnúť reklamu

Šesťdesiatpäťročný mních sa dostal do centra celonárodnej pozornosti, keď vyzval svojich nasledovníkov, aby neposlúchali vedenie cirkvi a ignorovali zatvorenie kostolov počas pandémie.

Panel ruskej pravoslávnej cirkvi v Jekaterinburgu v piatok rozhodol, že za porušenie cirkevných pravidiel zbaví otca Sergeja kňazstva.

Ten vynesený verdikt odmietol a vyzval svojich stúpencov, aby ho prišli brániť do ženského kláštora v meste Sredneuralsk, kde sa od minulého mesiaca skrýva.

15:19 Horné Rakúsko ako prvá spolková krajina po výraznom náraste počtu nakazených koronavírusom od štvrtka opätovne zavedie všeobecnú povinnosť nosiť ochranné rúška v obchodoch, nákupných centrách, podnikoch či v službách, uviedol hajtman Thomas Stelzer, píše agentúra DPA.

"Ide o nárast (infikovaných), ktorý nás znepokojuje a, samozrejme, nám nedovoľuje sa nečinne prizerať," povedal Stelzer.

SkryťVypnúť reklamu

Hostia v reštauračných zariadeniach budú na dobrovoľnej báze vyzvaní uviesť svoje kontaktné údaje. Rúška musia nosiť na ceste od stola k barovému pultu. Ich nosenie pri stole, kde môže naraz sedieť najviac desať ľudí, povinné nie je.

15:15 Mesto Trstená na nasledujúce dva týždne ruší kultúrne podujatia, pozastavuje letné tábory, letné školy, školské kluby aj aktivity centra voľného času. Do odvolania je prerušené aj premietanie v Kine Mier v Trstenej.

Dôvodom je výskyt ochorenia COVID-19 v meste. Po utorňajšom zasadnutí Združenia miest a obcí Hornej Oravy o tom informovala primátorka Trstenej Magdaléna Zmarzláková.

15:12 Chorvátsko zaznamenalo v utorok v priebehu uplynulých 24 hodín 52 nových prípadov nákazy koronavírusom. V súčasnosti je v krajine 930 nakazených, píše chorvátska agentúra HINA.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo Chorvátsko od vypuknutia epidémie zaznamenalo 3 272 prípadov infekcie a 113 úmrtí. Vyliečilo sa už 2 229 pacientov.

Z aktuálne nakazených je 89 pacientov v nemocnici.

Počet prípadov začal v Chorvátsku opäť rásť v polovici júna. Minulý týždeň táto západobalkánska krajina dokonca zaznamenala rekordný nárast počtu nových nakazených - 96.

Z tohto dôvodu vydalo Rakúsko varovanie pred cestovaním do Chorvátska. Slovinsko zase vyradilo Chorvátsko zo zoznamu bezpečných krajín.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

15:00 Priemyselná produkcia v Maďarsku zaznamenala aj v máji výrazný pokles, tempo poklesu sa však po prepade v predchádzajúcom mesiaci čiastočne spomalilo.

Na produkciu naďalej pôsobili dôsledky reštriktívnych opatrení, ktoré vláda zaviedla s cieľom spomaliť šírenie nového koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako v utorok oznámil maďarský štatistický úrad, produkcia v priemysle klesla v máji medziročne po úprave o počet pracovných dní o 27,6 percenta.

Napriek prudkému poklesu bol vývoj v máji o niečo lepší než v apríli, keď sa priemyselná produkcia prepadla o 36,6 percenta.

14:55 Ruskí zdravotníci a polícia navštevujú komunity v blízkosti Mongolska, aby ich varovali pred lovením svišťov.

Dôvodom sú najmenej dva prípady bubonického moru, ktoré potvrdili v Mongolsku.

Informovala o tom BBC.

14:40 Európska únia dodala ďalších 65 000 ochranných masiek do Chorvátska, Čiernej Hory, Severného Macedónska a Srbska. Informovala o tom v utorok Európska komisia.

Dodávky zdravotného materiálu do Chorvátska - členskej krajiny EÚ - a do troch nečlenských krajín západného Balkánu obsahujú predovšetkým ochranné masky typu FFP2.

SkryťVypnúť reklamu

Dodávka masiek sa zrealizovala prostredníctvom nástroja rescEU, ktorý je súčasťou Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany. Cez tento mechanizmus už bolo prerozdelených viac ako 3,3 milióna ochranných masiek.

14:33 Viacero pohostinstiev v rôznych častiach Anglicka museli znovu uzavrieť po tom, ako sa medzi ich zákazníkmi objavil nový koronavírus.

Stalo sa tak len niekoľko dní po ich opätovnom otvorení, ktoré bolo súčasťou uvoľňovania epidemiologických opatrení, informovala v utorok agentúra DPA.

Krčma v meste Burnham-on-Sea v juhozápadnej časti Anglicka na Facebooku napísala, že zatvorila svoju prevádzku z dôvodu pozitívneho testu zákazníka na COVID-19.

Obdobné rozhodnutia prijali z rovnakých dôvodov aj majitelia pubov v grófstve West Yorkshire a v juhoanglickom Gosporte.

SkryťVypnúť reklamu

Bary a reštaurácie v Anglicku sa mohli v sobotu znovu otvoriť po viac než troch mesiacoch.

14:20 Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa oznámila v utorok ďalší balík reštrukturalizačných opatrení v rámci boja s dôsledkami pandémie nového koronavírusu.

Zahŕňa aj zníženie počtu pozícií vo vedení o 20 percent a zníženie počtu pracovných miest v administratíve o 1000.

Lufthansa uviedla, že zredukuje tiež objem investícií do nových lietadiel na polovicu. Finančný plán umožňuje totiž Lufthanse kúpiť až 80 nových lietadiel do roku 2023.

14:10 Moslimskí pútnici, ktorí sa zúčastnia na tohtoročnej výročnej púti hadždž, budú musieť rešpektovať nariadenia úradov prijaté v súvislosti s epidémiou.

Počet účastníkov púte do Mekky bude tento rok pre koronakrízu výrazne obmedzený - na približne tisíc, pričom zvyčajne ich je okolo 2,5 milióna.

SkryťVypnúť reklamu

Pútnici by sa nemali dotýkať posvätného kameňa Kaaba rukami ani ho na znak úcty bozkávať, horné dýchacie cesty budú musieť mať prekryté respiračnou maskou alebo rúškom.

Počas modlitieb budú udržiavať fyzickú vzdialenosť a spať v stanoch postavených tak, aby tiež spĺňali pokyny pre bezpečný rozstup.

Saudská Arábia predstavuje jedno z najväčších ohnísk koronavírusu na Strednom východe, pričom miera infekcie stúpa denne o 3 000 až 4 000 prípadov. Doteraz sa koronavírusom v kráľovstve nakazilo viac ako 213 000 ľudí a 1968 ľudí tejto nákaze podľahlo.

13:50 Brazílsky prezident Jair Bolsonaro bol podľa správ miestnych médií pozitívne testovaný na nový koronavírus SARS-CoV-2. Informoval o tom v utorok rakúsky denník Kurier.

Bolsonaro momentálne po treťom testovaní v poradí očakáva ešte výsledky testu druhej vzorky, uviedol spravodajský portál Band.

SkryťVypnúť reklamu

Brazílska vláda správy o tom, že Bolsonaro sa nakazil novým koronavírusom, zatiaľ nevyvrátila ani nepotvrdila.

Jair Bolsonaro, ktorý mal v marci 65 rokov, v pondelok uviedol, že má typické symptómy ochorenia COVID-19, napríklad horúčku. Dodal tiež, že užíva prípravok proti malárii hydroxychlorochín.

Brazília je po USA pandémiou druhým najviac zasiahnutým štátom na svete. Podľa najnovšej bilancie evidujú v krajine 65 487 úmrtí a 1,6 milióna nakazených.

13:45 V Spojených štátoch amerických sa ochoreniu Covid-19 pripisuje približne 130 300 úmrtí v priebehu piatich mesiacov.

Podľa Univerzity Johnsa Hopkinsa sa v USA pondelok zaznamenalo bezmála 45 000 nových prípadov, denník The New York Times hovorí o ďalších 47 362 prípadoch.

Epidemiológ a člen krízového štábu Bieleho domu Anthony Fauci uviedol, že USA sú stále "po kolená" v prvej vlne epidémie.

Načítavam video...

13:35 JÁN MIKAS sa po vyhlásení mimoriadnej situácie stal jedným z najmocnejších ľudí na Slovensku. Nariaďoval, ktoré obchody sa pre pandémiu musia zatvoriť, zavádzal povinnú štátnu karanténu a udeľoval pokuty pre tých, čo odmietali nosiť rúška.

Hlavného hygienika počas prvej vlny pandémie žiadalo neúspešne o rozhovor viacero médií, teraz súhlasil, že na otázky denníka SME odpovie.

13:25 Z bratislavského Letiska M. R. Štefánika v utorok odlietajú prví cestujúci na Malorku a Korfu. Informovala o tom v utorok hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková.

Po zákaze civilných letov pre zabránenie šíreniu nového koronavírusu a prvýkrát počas letného letového poriadku v utorok odleteli z bratislavského letiska prví cestujúci na španielsky ostrov Malorka.

13:20 Kríza, ktorú vyvolala pandémia nového koronavírusu, povedie k nárastu miery nezamestnanosti vo väčšine vyspelého sveta značne nad úroveň, ktorú dosiahla počas globálnej finančnej krízy pred vyše 10 rokmi. Uviedla to v utorok Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

OECD predpovedá, že nezamestnanosť v jej 37 členských štátoch dosiahne koncom júna takmer 11,4 percenta, čo je viac ako dvojnásobok 50-ročného minima 5,2 percenta v decembri 2019.

Na porovnanie, počas finančnej krízy nezamestnanosť v rámci OECD dosiahla svoj vrchol v októbri 2009 na úrovni 8,7 percenta.

13:13 Iránske úrady ohlásili 200 úmrtí spojených s koronavírusom za jediný deň, čo je najvyšší denný nárast od februárového začiatku epidémie v krajine.

Informovala o tom agentúra AFP.

"Bohužiaľ sme v uplynulých 24 hodinách prišli o 200 našich krajanov, čím počet obetí vystúpil na 11 931," uviedol v štátnej televízii hovorca iránskeho ministerstva zdravotníctva.

V priebehu dňa sa tiež potvrdilo 2 637 prípadov nákazy, pričom 1 455 ľudí museli hospitalizovať.

Ochorenie Covid-19 sa doteraz potvrdilo u 245 688 ľudí, z ktorých sa 207 000 zotavilo.

V Iráne s 82 miliónmi obyvateľov vykonali viac ako 1,8 milióna testov.

12:40 Generálny tajomník OSN António Guterres varoval pred nebezpečenstvom, že by teroristické skupiny mohli pandémiu nového koronavírusu zneužiť na svoje ciele. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

Psychosociálne, hospodárske a politické napätie v spojitosti s ochorením COVID-19 sa dramaticky zvýšilo, uviedol Guterres v pondelok, na úvod tohtotýždňovej videokonfencie OSN o boji proti terorizmu.

"Nemôžeme teroristom dovoliť, aby využili tieto trhliny a neistoty," povedal Guterres.

12:35 Koronavírus SARS-CoV-2 v Poľsku zasiahol najmä uhoľné bane a baníci tvoria takmer pätinu všetkých potvrdených prípadov nákazy v krajine, informovala v utorok agentúra AP.

Poľsko zaznamenalo viac ako 36 000 prípadov nákazy, z čoho približne 6 500 sú baníci. V krajine s takmer 38 miliónmi obyvateľov je podľa AP 80 000 baníkov.

Koronavírusová pandémia negatívne ovplyvnila uhoľný priemysel na celom svete.

"Uhlie je v dlhodobom úpadku. Otázkou je, či je obmedzenie v oblasti využívanie uhlia udržateľné a či vydrží aj po skončení dopadov pandémie," povedal Bob Ward z Granthamovho výskumného ústavu pre klimatické zmeny a životné prostredie na London School of Economics.

12:00 Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Juhoafrickej republike prekonal 200 000. Informovala o tom agentúra AP, ktorá zároveň poznamenala, že JAR, ktorá má vyše 57 miliónov obyvateľov, naďalej hlási vysoké denné nárasty nakazených na svete.

Doteraz sa v JAR koronavírus potvrdil u 205 721 ľudí, pričom najnovší denný nárast činil 8 971.

Približne 98 000 ľudí sa z nákazy zotavilo a 3 310 zomrelo, z toho nových úmrtí pribudlo 111. V krajine vykonali doteraz viac ako 1,8 milióna testov.

Takmer tretina všetkých prípadov je hlásená z provincie Gauteng, kde sa nachádza Johannesburg aj hlavné mesto Pretoria.

11:37 Po trojtýždňovej prestávke vynútenej koronavírusom sa uhoľné bane poľských štátnych spoločností PGG a JSW vracajú k normálnemu pracovnému režimu.

Od pondelka je tak opäť naplno v prevádzke desať baní PGG, v ktorých musela byť ťažba obmedzená pre šírenie nákazy.

"Počas prestávok sa v baniach vykonávali nevyhnutné práce, aby sa mohlo po obnovení prevádzky plynulo ťažiť," uviedol Tomasz Głogowski z PGG pre regionálny Dziennik Zachodni.

Dodal, že sa už uzdravilo 88 percent z 1910 nakazených baníkov.

11:29 Spojené štáty na tom v súvislosti s pandémiou koronavírusu "naozaj nie sú dobre", povedal v pondelok odborník na infekčné choroby a expert Bieleho domu na nový druh koronavírusu Anthony Fauci.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Melbourne zavedie čiastočný lockdown Čítajte 

Vyjadril sa tak v čase, keď viac ako desiatka amerických štátov zaznamenáva v súvislosti s nákazou rekordné denné nárasty prípadov, informovala v utorok agentúra DPA.

"Je to vážna situácia, ktorú musíme okamžite riešiť," povedal Fauci v naživo vystielanom rozhovore so šéfom amerického Národného inštitútu zdravia (NIH) Francisom Collinsom.

USA sú podľa jeho slov pritom stále v prvej vlne nákazy.

Načítavam video...

11:22 Nákazu koronavírusom v Maďarsku potvrdili laboratórne testy za uplynulý deň v 16 prípadoch, čím celkový počet infikovaných stúpol na 4 205.

Pandémia si v Maďarsku vyžiadala celkovo už 589 obetí, pričom z ochorenia sa vyliečilo už 2 874 ľudí.

Počet aktuálne nakazených je 742, z ktorých 142 je hospitalizovaných. Umelú pľúcnu ventiláciu si vyžaduje stav siedmich pacientov.

Primár Ústavu hematológie a infektológie Juhopeštianskej nemocnice Centrum János Szlávik uviedol, že v Maďarsku sa ešte neskončila prvá vlna epidémie.

"Zdá sa, že koronavírus nezmizne, pretože sa ukazuje, že jeho šírenie neovplyvňujú teplotné pomery. Najlepším riešením bude vyvinutie vakcíny," povedal Szlávik v rozhovore pre verejnoprávnu televíznu stanicu M1.

11:05 V Grécku evidujú za posledný deň 43 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší denný nárast od polovice júna.

Zo 43 pozitívnych testov ich ale 36 mali zahraniční turisti, ktorí chceli do krajiny pricestovať cez grécko-bulharský hraničný prechod Promachonas. Ostatných sedem novo potvrdených nakazených sú Gréci.

10:57 Slovensko podobne ako väčšina krajín EÚ bolo zasiahnuté pandémiou nového koronavírusu horšie, ako sa predpokladalo.

Slovenské hospodárstvo by v roku 2020 malo klesnúť o 9 percent HDP namiesto 6,7 percenta, ako udávali jarné prognózy. Hospodársky rast v roku 2021 by mal byť na úrovni 7,4 percenta.

Európska komisia na jar oživenie slovenskej ekonomiky predpokladala na úrovni 6,6 percenta.

10:55 Izraelský parlament v utorok schválil zákon, ktorý umožní vláde dočasne prijímať mimoriadne opatrenia v boji proti koronavírusu aj bez okamžitého súhlasu parlamentu. Informovala o tom agentúra DPA.

Zákon nadobúda účinnosť okamžite a bude platný po dobu jedného mesiaca. Návrh pri hlasovaní podporilo 29 z celkového počtu 120 poslancov Knesetu. Proti hlasovalo 24 a ostatní neboli na hlasovaní prítomní.

Dočasná právna norma bola schválená v období, keď Izrael čelí druhej vlne nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Poslanec Mickey Levy z opozičnej strany Budúcnosť existuje (Ješ atid) zákon označil za "šialenstvo" a za pokus o zavedenie "diktatúry".

Izrael zaznamenal viac ako 30 000 prípadov nákazy a 338 úmrtí.

10:45 Slovenská vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová chce presadiť, aby mal štát v budúcnosti nachystaný pre prípad krízy balík investícií, ktorými by mohol rýchlo podporiť ekonomiku.

10:34 Severotaliansky región Benátsko sprísnil opatrenia týkajúce sa osôb nakazených novým koronavírusom, ktoré nedodržiavajú nariadenia lekárov.

Ľuďom, ktorí porušia karanténu a domácu izoláciu, hrozí pokuta až 1000 eur, informovala v utorok agentúra APA.

V dokumente obsahujúcom opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu, ktorý predstavil šéf regionálnej vlády Luca Zaia, sa spomína aj nútený prevoz do nemocnice, v prípade, ak pacient odmietne konať v súlade s odporúčaním lekára.

Mnoho prípadov nákazy súvisí s Talianmi, ktorí sa do krajiny vrátili zo zahraničia. V Benátsku hlásili od 1. júla 28 nových prípadov infekcie, z ktorých 15 bolo importovaných.

10:28 Zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) by mohli dlhšie čerpať pomoc od štátu, a to o dva mesiace alebo až do konca tohto roka.

Vláda má v stredu prerokovať návrh ministerstva práce na predĺženie projektu Prvá pomoc, ktorý má prispieť k udržaniu pracovných miest na Slovensku.

Aj napriek pozitívnemu vývoju epidemiologickej situácie na Slovensku podľa ministerstva práce má nový koronavírus negatívne dôsledky na trh práce. Podľa odhadov Inštitútu finančnej politiky (IFP) slovenská ekonomika v dôsledku pandémie tento rok klesne o 9,8 percenta.

10:25 Prepad hrubého domáceho produktu (HDP) v 19-člennej eurozóne bude v tomto roku horší, ako sa očakávalo - na úrovni 8,7 percenta.

Vyplýva to z letných ekonomických prognóz na budúci rok, ktoré v utorok predstavila Európska komisia.

Exekutíva EÚ v máji v rámci svojich jarných prognóz predpovedala pre eurozónu zníženie HDP o 7,7 percenta.

10:23 Ak sa niekto môže tešiť z príchodu krízy, tak sú to dražobné spoločnosti. Pre finančné problémy končia v dražbách ročne stovky nehnuteľnosti. Kríza tento problém ešte zvýrazní.

O vplyve krízy na dražby a ceny nehnuteľností, ale aj o špekulantoch, ktorí sú s dražbami dlhodobo spojení, sa INDEX rozprával s Petrom Vetrákom, konateľom najväčšej dražobnej spoločnosti na Slovensku U9 (donedávna Dražobnej spoločnosti).

10:06 Rusko oznámilo 6 368 nových prípadov nákazy koronavírusom a 198 úmrtí za uplynulých 24 hodín.

Celkový počet potvrdených infikovaných osôb v v krajine s približne 146 miliónmi obyvateľov dosiahol od začiatku pandémie 694 230 a celkový počet úmrtí stúpol na 10 494, uviedla agentúra TASS s odvolaním sa na krízový štáb.

Agentúra Interfax označila údaj z utorka o prírastku nových prípadov za najnižší v Rusku od konca apríla. Denný počet nových prípadov zostáva 12 dní pod siedmimi tisíckami.

9:59 Spojené arabské emiráty chcú v nadchádzajúcich dvoch mesiacoch na koronavírus otestovať dva milióny obyvateľov, čo je zhruba pätina tamojšej populácie.

Vláda opatrenia zdôvodnila novým nárastom nakazených potom, čo nastalo uvoľnenie opatrení. Informovala o tom agentúra Reuters.

SAE, ktoré sú regionálnym centrom obchodu a turizmu, zákazy vychádzania zavedené v polovici marca zrušili 24. júna. Postupne sa tiež otvorili obchody a verejné podniky a od utorka 7. júla sa turistom otvára Dubaj.

9:55 Ochranné rúško zamedzujúce šíreniu nákazy novým koronavírusom by mali mimo domova nosiť všetci ľudia.

Uviedol to predseda britskej Kráľovskej spoločnosti Venki Ramakrishnan, podľa ktorého existujú dôkazy, že rúško chráni toho, kto ho nosí, aj ľudí v jeho okolí. Informovala o tom spravodajská stanica BBC.

Británia podľa predsedu britskej akadémie vied v nosení rúšok výrazne zaostáva za inými krajinami.

Nenosenie rúšok by malo byť podľa jeho slov považované za "spoločensky škodlivé" správanie podobne ako je to v prípade šoférovania pod vplyvom alkoholu či nepoužívania bezpečnostných pásov počas jazdy autom.

Ak ľudia rúška nenosia, zvyšuje to riziko pre všetkých, zdôraznil Ramakrishnan.

9:53 Španielsko má stále ešte veľmi ďaleko k dosiahnutiu kolektívnej imunity voči novému koronavírusu. Najlepšou ochranou preto zostáva udržiavanie fyzického odstupu od iných ľudí.

Vyplýva to z rozsiahlej španielskej štúdie, o ktorej informovala agentúra DPA.

Podľa štúdie, ktorú čiastočne financovalo španielske ministerstvo zdravotníctva a publikoval odborný časopis The Lancet, si protilátky voči novému koronavírusu vytvorilo len približne päť percent z celkového počtu 61 000 sledovaných ľudí.

Štúdia tiež odhalila, že približne jedna tretina z monitorovaných osôb, ktoré sa vírusom nakazili, nevykazovala žiadne príznaky infekcie.

9:44 Nemecký priemysel v máji ožil a jeho produkcia prudko vzrástla po uvoľnení blokád, ktoré mali brániť šíreniu pandémie nového koronavírusu. Ukázali to v utorok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis.

Podľa štatistík sa priemyselná produkcia v najväčšej európskej ekonomike v máji po úprave o kalendárne, sezónne a cenové vplyvy zvýšila o 7,8 percenta oproti aprílu, keď sa po revízii medzimesačne prepadla o 17,5 percenta. To bol najväčší pokles nemeckej priemyselnej výroby od začiatku týchto údajov v januári 1991.

9:30 Na Slovensku pribudli dva nové prípady nákazy ochorením Covid-19, informoval Národný úrad zdravotníckych informácií. Pozitívne testovali po jednej osobe v Bratislave a v okrese Nové mesto nad Váhom.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

V pondelok vyhodnotili 873 testov, od začiatku testovania sa ich vykonalo 219 269 Celkový počet pozitívne testovaných osôb stúpol na 1767. Nepribudlo žiadne úmrtie, počet obetí v súvislosti s ochorením Covid-19 tak zostal 28.

Vyliečilo sa ďalších sedem pacientov, dohromady už 1473 . S podozrením alebo potvrdenou diagnózou Covid-19 zostáva v nemocniciach dvanásť ľudí, z toho deväť má potvrdené ochorenie Covid-19, traja ležia na jednotke intenzívnej starostlivosti a traja na pľúcnej ventilácii.

Sedemdňový kĺzavý medián má hodnotu 15.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

9:28 Na gréckom ostrove Korfu sa tento rok otvorí zhruba polovica hotelov. Aktuálna obsadenosť je približne 20 percent, ľudia si ale rezervujú pobyty na poslednú chvíľu a situácia sa mení každý deň.

Pre Korfu je kľúčová britská klientela, ktorá tvorí okolo 40 percent turistov. Hranice sa pre cestovateľov z Británie otvoria 15. júla.

Ceny ubytovania v hoteloch môžu byť tento rok aj budúci rok nižšie a rozhodne by nemali rásť.

9:15 Maximálne päť percent ročného príjmu domácnosti by malo smerovať na výdavky spojené s dovolenkou. Konštatuje to odborník na financie z Partners Group SK Peter Gurecka s tým, že práve to by mala byť optimálna suma vyčlenená na dovolenku.

"Dovolenka je mimoriadny náklad domácnosti a nemala by rodinnú peňaženku zaťažiť, a už vôbec dostať do mínusu tým, že si na ňu požičiame peniaze spotrebným úverom v banke alebo využitím povoleného prečerpania na účte či kreditnej karte, kde sa úroky pohybujú vo výške 17 percent a viac," upozornil.

Vhodné by bolo naplánovať si dovolenkový rozpočet a neprekročiť ho. Odporúča sa tiež poistiť sa, mať k dispozícii hotovosť a rezervu na účte, a tiež vyhnúť sa nepremysleným nákupom.

9:06 Druhé najväčšie austrálske mesto Melbourne sa od stredajšej polnoci opäť čiastočne uzavrie z dôvodu šírenia nákazy koronavírusom. Takzvaný lockdown bude trvať najmenej šesť týždňov, uviedol v utorok premiér štátu Viktória Daniel Andrews, píše agentúra AFP.

"Nemôžeme sa tváriť, že koronavírusová kríza sa už skončila," povedal Andrews. Za posledných 24 hodín hlásili v Melbourne 191 nových prípadov nákazy. "Sú to neúnosne vysoké čísla," dodal.

Viac než päť miliónov ľudí tak bude musieť zostať doma. Svoje príbytky môžu opustiť len v nevyhnutných prípadoch - za účelom lekárskej starostlivosti, nákupu základných potravín či výrobkov, športu a cesty do práce, napísala spravodajská stanica BBC.

Načítavam video...

8:47 Poslanci Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja schválili na pondelkovom zasadnutí poskytnutie zľavy 50 percent z výšky zmluvného nájomného pre nájomcov, ktorým samosprávny kraj prenajíma nehnuteľný majetok prostredníctvom Úradu Žilinského samosprávneho kraja alebo organizácií v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.

Predsedníčka samosprávneho kraja Erika Jurinová vysvetlila, že pomoc sa bude vzťahovať na prípady, keď boli povinne zatvorené prevádzky, aby sa zabránilo šíreniu nového koronavírusu.

8:04 Svet zažíva nárast počtu ochorení spôsobených vírusmi, ktoré sa preniesli na ľudí zo zvierat. Koronavírusové ochorenie COVID-19 je len jedným z nich. Uviedli to v pondelok experti z Programu OSN pre životné prostredie a Medzinárodného výskumného ústavu pre hospodárske zvieratá.

Kým mnohých ľudí vo svete prekvapila nákaza ochorenia COVID-19, tí z nás, ktorí sa v práci zaoberajú zvieracími chorobami, prekvapení neboli. Toto bola vysoko predvídateľná pandémia.

Delia Randolphová, veterinárna epidemiologička

Ebola, MERS, západonílska horúčka a horúčka údolia Rift sú ďalšími príkladmi zoonotických ochorení (prenášaných zo zvierat na človeka), ktorých šíreniu napomáha narúšanie nášho prirodzeného životného prostredia.

"Kým mnohých ľudí vo svete prekvapila nákaza ochorenia COVID-19, tí z nás, ktorí sa v práci zaoberajú zvieracími chorobami, prekvapení neboli. Toto bola vysoko predvídateľná pandémia," povedala Delia Randolphová, veterinárna epidemiologička ILRI a hlavná autorka správy.

7:40 V Nemecku pribudlo 390 nových prípadov a ďalších osem ľudí ochoreniu COVID-19 podľahlo. Oproti nedeli, keď bolo potvrdených 219 prípadov nákazy a štyri úmrtia, je to výrazný nárast.

V Nemecku, kde žije 83 miliónov ľudí, sa doteraz infikovalo 196 944 osôb, z nich 9024 zomrelo.

7:02 Od utorka umožňuje Úrad verejného zdravotníctva organizovať hromadné podujatia nad 1000 osôb aj pre nesediace obecenstvo, a to len vtedy, pokiaľ je organizátor schopný zabezpečiť rozdelenie priestoru hromadného podujatia na sektory, v ktorých má zabezpečiť kontrolovaný vstup a výstup.

Nové pravidlá sa vzťahujú najmä na organizáciu hromadných bežeckých podujatí či maratónov. Platia pre ne nasledujúce pravidlá:

 • V sektore sa v jednej chvíli môže nachádzať najviac 1000 osôb a organizátor musí byť v každej chvíli schopný preukázať počet osôb aktuálne sa nachádzajúcich v jednotlivých sektoroch.
 • Pre exteriérové sektory platí, že na jednu osobu musí pripadať najmenej päť štvorcových metrov plochy sektora, v interiéri je potrebných najmenej desať štvorcových metrov plochy.
 • Pokiaľ je na účasť na hromadnom podujatí potrebná vstupenka alebo iný obdobný doklad, Úrad verejného zdravotníctva odporúča jej predaj účastníkom iba online spôsobom.

6:45 Na Novom Zélande začali platiť obmedzenia pre Novozélanďanov vracajúcich sa v dôsledku pandémie koronavírusu späť do vlasti.

Tí musia po príchode ísť na 14 dní do karantény. Kapacita karanténnych zariadení je však obmedzená, dodala agentúra AFP.

Vláda premiérky Jacindy Ardernovej preto uzavrela s národnou leteckou spoločnosťou Air New Zealand na obdobie troch týždňov dohodu o obmedzení počtu miest, ktoré sú k dispozícii pre navrátilcov zo zahraničia.

6:39 Pevninská Čína zaznamenala osem nových prípadov nákazy, čo je dvojnásobok oproti predchádzajúcemu dňu. Peking, kde sa v júni objavilo nové ohnisko ochorenia COVID-19, však neoznámil žiadny nový prírastok.

Všetky nové prípady boli zistené u ľudí, ktorí do Číny pricestovali zo zahraničia. O deň skôr boli importované prípady tri.

06:00 Brazílsky prezident Jair Bolsonaro vykazuje príznaky ochorenia COVID-19, ktoré koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje. Informuje o tom televízia CNN Brasil s tým, že hlava štátu čaká na výsledky testu.

Bolsonaro, ktorý mal v marci 65 rokov, uviedol, že má teplotu 38 stupňov a užíva prípravok proti malárii hydroxychlorochín. Urobili mu aj vyšetrenie pľúc magnetickou rezonanciou, ktoré nezistilo žiadne problémy.

Prezidenta najnovšie testovali na COVID-19 vo vojenskej nemocnici v hlavnom meste Brazília. Výsledok testu by mal byť známy v utorok okolo poludnia miestneho času.

Z dôvodu možného ochorenia Bolsonaro zrušil svoj program na zvyšok týždňa.

Bolsonaro už marci absolvoval tri testy na COVID-19 po tom, ako sa infikovali osoby v jeho blízkosti. Ich výsledky boli negatívne. Prezident ich musel zverejniť v máji, keď o to súdnou cestou požiadali noviny O Estado de S. Paulo.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 2. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 4. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 5. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 6. Trenčín potrebuje nový impulz!
 7. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 8. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 20 815
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 883
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 14 147
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 777
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 643
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 1 969
 7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 1 933
 8. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 1 803
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister financií Igor Matovič.

Koaličná kríza pokračuje.


SITA 12m
Dobrovoľníčky preberajú zbierku v humanitárnom centre Kto pomôže Ukrajine? pre vojnových utečencov z Ukrajiny v priestoroch nákupného centra Aupark v Bratislave.

Utečenci z Ukrajiny stále prichádzajú.


a 1 ďalší 17 h

Ako sa vyvíja pandémia koronavírusu na Slovensku? Pozrite si aktuálny vývoj ochorenia Covid-19 na Slovensku.


a 1 ďalší 2 h

V nemocniciach je aktuálne 580 pacientov.


2 h
SkryťZatvoriť reklamu