BRATISLAVA. Slovensko zmení štruktúru svojho príspevku pre Líbyu tak, aby smerovalo viac peňazí do oblasti zdravotníctva.
Uviedlo to Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v tlačovej správe, ktorú zaslal tlačový odbor ministerstva.
Slovensko spolu s ostatnými krajinami Visegrádskej štvorky (V4) poskytlo v roku 2018 príspevok do Zvereneckého fondu Európskej únie (EÚ) pre Afriku v hodnote 35 miliónov eur.
Príspevok Slovenska bol vo výške 8,5 milióna eur. Peniaze mali byť pôvodne určené na zlepšenie riadenia hraníc, riešenie situácie s migráciou v krajine a budovanie technických kapacít pobrežnej stráže.
Vzhľadom na zložitú bezpečnostnú situáciu v Líbyi a pandémiu ochorenia Covid-19 sa však členské krajiny V4 a Európska komisia rozhodli zmeniť štruktúru príspevku tak, aby bola jej väčšia časť použitá na posilnenie zdravotníckeho systému v Líbyi.
Súčasťou posilnenia má byť dodanie vybavenia a ochranných pomôcok pre zdravotníckych pracovníkov, poskytovanie školení o prevencii a kontrole infekcií, posilnenie laboratórnych kapacít či vytvorenie karanténnych miest na zmiernenie rizika šírenia Covid-19, najmä medzi migrantmi. EÚ odsúhlasila novú štruktúru spoločného projektu V4 v Líbyi 2. júla 2020.
Podľa údajov EÚ je práve Líbya územím, z ktorého sa na cestu do EÚ cez Stredozemné more vydáva najviac migrantov.
V dôsledku migračnej krízy sa na území Líbye rozmohli siete prevádzačov a obchodníkov s ľuďmi. EÚ uvádza, že po nadviazaní spolupráce úradov Únie s líbyjskými orgánmi sa počet migrantov z krajiny smerom do EÚ výrazne znížil.