SME
Pondelok, 28. september, 2020 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Kollár ostáva šéfom parlamentu, za odvolanie hlasovalo päť poslancov (minúta po minúte)

Matovič skritizoval SaS a Za ľudí, že sa nezúčastnili hlasovania.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...

Schôdza Národnej rady SR: Priebeh rokovania sme sledovali naživo (minúta po minúte)

18:16 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme vám za pozornosť. Dianie v koalícii budeme sledovať ďalej.

18:14 Minister hospodárstva a šéf SaS Richard Sulík ocenil postoj Kollára, že sa nechal v tajnom hlasovaní odvolávať v parlamente. Podľa neho to "nie je málo" a šéf Sme rodina sa podľa Sulíka "zachoval ako chlap".

Skryť Vypnúť reklamu

Sulík vystúpil v pléne, lebo poslanci rokujú o opatreniach pre podnikateľov a pri tej príležitosti sa vyjadril aj k odvolávaniu Kollára.

Načítavam video...

17:47 Kollár je podľa Petra Pellegriniho najslabším predsedom Národnej rady v histórii.

„Videli ste v priamom prenose, v akej kondícii sa nachádza koalícia. Vzbudzuje pochybnosť, či dokáže riešiť problémy, lebo namiesto toho, aby sme na dennej báze počuli, čo idú robiť so slovenskou ekonomikou či nezamestnanosťou, tak už niekoľko týždňov riešime kauzu, ktorú plánovali niektorí poslanci vyriešiť šmahom ruky," povedal Pellegrini.

Pellegrini tiež kritizoval poslancov SaS a Za ľudí, že neúčasťou na hlasovaní vyslali jasný signál, že aj napriek silným rečiam „stiahli chvost" tak, ako to pred pár dňami avizoval predseda vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

Skupina 11 nezaradených poslancov, ktorí spolu s Pellegrinim odišli zo Smeru, sa nezúčastnili na tajnom hlasovaní.

17:34 Premiér Igor Matovič po hlasovaní skritizoval strany SaS a Za ľudí za to, že sa nezúčastnili hlasovania napriek tomu, že vyzývali Kollára, aby z postu predsedu parlamentu odstúpil.

"Po dvoch týždňoch hry na zásadových zdrhnúť z hlasovania, kde môžete svoje slová skutkami naplniť ... je také divadelné. Mám rád ľudí, ktorých ÁNO ÁNO znamená a NIE NIE," napísal Matovič na facebooku.

17:17 "My držíme líniu a pôjdeme ďalej," odpovedal Kollár na otázku, ako bude pokračovať koalícia.

Šéf hnutia Sme rodina povedal, že spory so Šeligom nebude prenášať do koalície a tá bude fungovať ďalej. Hnutie bude naďalej podporovať návrhy zákonov Za ľudí tak, ako doteraz.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

17:12 Kollár po tajnom hlasovaní na tlačovke povedal, že návrhom na jeho vlastné odvolanie urobil posledný krok, ktorý mohol urobiť. Šéf Sme rodina povedal, že sa nechcel zachovať ako predošlé vlády.

Kollár tiež priznal, že miestami bola rozprava emotívna, ale keby nemal dôvod, nereagoval by tak. Narážal na Juraja Šeligu zo Za ľudí, ktorého nazval farizejom.

Súvisiaci článok Kollár nedostal dôveru, nech ide Čítajte 

Tvrdenia o vydieraní Kollár odmieta. "Zatiaľ ešte počty jasne hovoria, že aj keby hnutie Sme rodina odišlo z koalície, vláda pokračuje, majú 78 a s takýmto číslom Dzurinda vládol štyri roky," povedal.

Predseda Národnej rady tvrdí, že sa stotožňuje s premiérom Igorom Matovičom v tom, že niektorí v koalícii robia iné než to, čo hovoria.

17:04 Boris Kollár ostáva šéfom Národnej rady. Za jeho odvolanie hlasovalo iba päť poslancov zo 76, ktorí sa na hlasovaní zúčastnili.

Skryť Vypnúť reklamu

Proti odvolaniu bolo 46 poslancov, neplatných bolo päť lístkov, 20 poslancov sa zdržalo.

16:49 Tajné hlasovanie sa skončilo. Národná rada je uznášaniaschopná, vyhlásili ďalšiu prestávku, počas nej spočítajú hlasy.

16:30 Tajnej voľby sa zatiaľ zúčastnilo 74 poslancov, Národná rada tak zatiaľ nie je uznášaniaschopná. V pléne vyhlásili prestávku, ak sa po nej nepridajú ďalší poslanci, tento bod schôdze sa presunie.

16:26 Strany SaS a Za ľudí tvrdia, že koalícia bude ďalej fungovať, jej fungovanie však bude iba pragmatické.

16:21 SaS a Za ľudí sa nezúčastnili na hlasovaní o odvolávaní Kollára. "Ešte stále sa môže zachovať ako chlap a odstúpiť," povedala Jana Žitňanská.

"My sme nestiahli chvost, ale nechceme rozbiť vládu," hovorí podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga.

Skryť Vypnúť reklamu

16:07 Nasleduje tajné hlasovanie. Za odvolanie Kollára z postu šéfa Národnej rady musí zahlasovať aspoň 76 poslancov, teda nadpolovičná väčšina všetkých poslancov.

16:05 Kollár sa na záver svojho vystúpenia ospravedlnil všetkým, ktorých svojou prácou urazil a Šeligovi opäť pripomenul, že je farizej.

16:03 "Čo ešte odo mňa chcete?" pýta sa Kollár a dodáva, že už viac nemá kde ustupovať a že za pochybnosti okolo práce sa viackrát ospravedlnil.

15:58 Kollár nazval Šeligu za jeho slová pred poslancami viackrát farizejom a etalónom morálky a nenechá si od neho vstupovať do svedomia. „Niečo tak odporne farizejské ako pán podpredseda Šeliga som ešte v politike nestretol,“ povedal Kollár a pripomenul Šeligovi kauzy exprezidenta Andreja Kisku a šéfa strany Za ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

15:57 Podpredseda Národnej rady Peter Pellegrini ukončil rozpravu. Záverečné slovo dostal Boris Kollár.

15:50 Poslanec Peter Pčolinský zo Sme rodina tvrdí, že dnešné hlasovanie berú ako vyslovenie dôvery celému hnutiu. Koalícia bude môcť podľa neho pokračovať bez hnutia Sme rodina, lebo bude mať stále 78 poslancov.

15:44 "Na čo je dobré toto divadlo," pýta sa Juraj Šeliga zo Za ľudí na úvod svojho vystúpenia. Šeliga tvrdí, že nerozumie, prečo Kollár podal návrh na odvolanie sám. Ak nechce z pozície odstúpiť, má to povedať priamo. Tým, že podal návrh sám, v podstate podľa Šeligu priznal problém s prácou.

Šeliga vyzval Kollára, aby stiahol návrh na svoje odvolanie a vyvodil zodpovednosť sám a nestaval poslancov do falošnej dilemy, že ak poslanci zahlasujú za Kollarovo odvolanie. bude to znamenať pád vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

15:23 Kollár sa opäť bráni názorom právnika Jána Čarnogurského ml. a cituje z neho, podľa neho má Kollár nárok na magisterský titul.

15:18 Poslanec Ján Benčík zo Za ľudí vyzval Kollára, aby odstúpil z funkcie. "Prosím, zachovajte sa noblesne," povedal Benčík.

15:00 Do rozpravy sa zapojil Ondrej Dostál. "Myslím si, že Boris Kollár by mal odísť z postu predsedu Národnej rady," povedal a dodal, že Kollárova práca je rovnaký plagiát ako práca Andreja Danka. Vo vyspelých krajinách sa podľa Dostála pri podobných kauzách odchádza nielen z funkcie, ale aj z politiky.

Návrh na odvolanie, ktoré Kollár podal sám, nepovažuje Dostál za úprimnú snahu, ako vyvodiť politickú zodpovednosť. Považuje to za spôsob, ako zamiesť celú vec pod koberec. Dostál povedal, že nebude hlasovať za odvolanie Kollára.

Skryť Vypnúť reklamu

14:52 Kollár tvrdí, že jeho práca sa nedá porovnávať s Dankovou, lebo predseda SNS okopíroval celú prácu. Zásadný rozdiel medzi prácami podľa Kollára je, že Danko svoju utajil a jeho je dostupná na internete. „Ja som získal magistra lege artis,“ vraví.

Kollár hovorí, že jeho práca môže vzbudzovať pochybnosti, ale zároveň dodal, že sa za to už ospravedlnil.

14:49 Raši sa bráni, že Danka sa pri rigoróznej práci nikdy nezastal, reagoval tak na faktické poznámky Dostála a ďalších.

14:41 Poslanec Ondrej Dostál skritizoval Rašiho, že vo svojom prejave necitoval aj vyjadrenia poslancov vtedajšej koalície k Dankovej rigoróznej práci, ale len opozície.

Súvisiaci článok Kollár chce, aby parlament legitimizoval plagiátorstvo Čítajte 

14:34 V ďalšej časti rozpravy poslanec Raši cituje vyjadrenia poslancov koalície, ktoré zazneli ku kauze rigoróznej práce bývalého šéfa Národnej rady Andreja Danka. Prečítal aj vyjadrenie Igora Matoviča.

Skryť Vypnúť reklamu

14:30 Raši na úvod prečítal definíciu plagiátu, pomohol si citátmi z Wikipedie.

14:29 Do rozpravy je zatiaľ prihlásený iba nezaradený poslanec Richard Raši.

14:22 Smer sa nebude zúčastňovať na odvolávaní Kollára a jeho poslanci nebudú ani vystupovať v rozprave.

Predseda Smeru Robert Fico hovorí, že to, čo sa odohráva v parlamente je hanba. Reagoval na to, že Kollár podal návrh na svoje odvolanie sám.

Fico tiež kritizuje vládu, že plánuje zrušiť bankový odvod a dôležité témy prekrýva témami, ako sú napríklad zmeny pri potratoch.

14:11 Ústavnoprávny výbor neprijal uznesenie k odvolávaniu šéfa Sme rodina Borisa Kollára. Poslanci hlasovali o tom, či výbor odporučí odvolať Kollára.

Potrebných bolo sedem hlasov, za bol jeden poslanec a proti traja poslanci.

Skryť Vypnúť reklamu

13:52 Rokovanie opäť prerušili. Poslanci odišli na ústavnoprávny výbor, ktorý musel prerokovať návrh na odvolávanie šéfa Národnej rady. Plénum by malo znova rokovať zhruba o pol hodiny.

13:45 Grémium sa skončilo. Poslanci pokračujú v prednášaní procedurálnych návrhov.

13:29 Rozprava k odvolávaniu Kollára sa posunie o niekoľko minút. Kollár zvolal poslanecké grémium k šéfom dvoch kontrolných výborov. Tie viedli Peter Žiga a Erik Tomáš, ktorý opustili Smer a odchodom zo strany o miesta v nich prišli.

13:16 Parlament bude odvolávať Borisa Kollára z postu predsedu Národnej rady. Poslanci schválili zaradenie návrhu do programu schôdze.

Za bolo 103 zo 140 prítomných poslancov.

13:11 Šéf Sme rodina Boris Kollár podal návrh, aby bolo do programu zaradené jeho odvolávanie z postu šéfa Národnej rady. Kollár tiež požiadal, aby bolo odvolávanie zaradené ako prvý bod schôdze.

Skryť Vypnúť reklamu

13:09 Kollár na začiatku schôdze oznámil, že obdržal list o vystúpení 11 poslancov Smeru z poslaneckého klubu.

Načítavam video...

13:04 Predseda parlamentu Boris Kollár otvoril 9. schôdzu Národnej rady. V pléne zaznela štátna hymna. Kollár vyzval poslancov, aby sa prezentovali, mnohým však zlyhalo hlasovacie zariadenie, museli sa prezentovať ešte raz. Prítomných je 135 poslancov, parlament je uznášaniaschopný.

12:41 SaS z koalície neodchádza, zachovajú sa tak aj pri hlasovaní, povedal poslanec Alojz Baránik (SaS). Potvrdil, že poslanci SaS zrejme budú hlasovať proti odvolaniu.

Súvisiaci článok OĽaNO a Sme rodina chcú o Kollárovi hovoriť na začiatku schôdze, kauzu diplomovky chcú uzavrieť Čítajte 

Poslankyňa Jana Cigániková (SaS) nepovedala, či poslanci SaS podporia zaradenie odvolávania do programu schôdze parlamentu, ktorá začína v utorok. Uviedla, že stále rokujú o svojom postupe.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Cigánikovej mal Kollár vyvodiť osobnú zodpovednosť a na post predsedu parlamentu by tak mohol nastúpiť niekto iný z hnutia Sme rodina.

12:24 Združenie miest a obcí žiada poslancov, aby nepodporili novelu zákona o hazarde.

Skupina poslancov v novele navrhuje vypustiť podmienku podania petície, ktorou sa občania obce sťažujú na rušenie verejného poriadku v súvislosti s hraním hazardných hier.

12:14 Poslanci zo strany Za ľudí zrejme nepodporia zaradenie odvolávania predsedu parlamentu Borisa Kollára do programu schôdze parlamentu.

Novinárom to povedal poslanec Miroslav Kollár (Za ľudí). Pri prípadnom hlasovaní o odvolaní šéfa parlamentu budú podľa neho poslanci hlasovať autonómne.

Poslanec si myslí, že prípadným hlasovaním o odvolávaní sa kauza diplomovej práce šéfa parlamentu politicky uzavrie.

Skryť Vypnúť reklamu

Nepovažuje to za adekvátnu náhradu toho, čo Za ľudí žiadalo, a teda odstúpenie z funkcie. Zároveň si nemyslí, že by na tomto padla vláda.

Načítavam video...

11:59 OĽaNO bude pri prípadnom odvolávaní Kollára hlasovať slobodne.

Po rokovaní poslaneckého klubu to povedal poslanec Kristián Čekovský (OĽaNO).

"Ak bude tento bod zaradený do programu schôdze, tak sa k tomu postavíme čelom a hlasujeme slobodne," povedal Čekovský.

Dodal, že nemajú spočítané, kto bude ako hlasovať. Pripustil, že niektorí poslanci OĽaNO by mohli hlasovať aj za odvolanie Kollára. Keďže sa bude hlasovať tajne, necháva to podľa vlastných slov na nich.

11:52 Ak parlament vysloví Kollárovi nedôveru, Sme rodina odíde z vlády.

Novinárom to povedal predseda poslaneckého klubu hnutia Peter Pčolinský s tým, že hnutie tento bod programu podporí.

Skryť Vypnúť reklamu

"Chceme, aby sa tento bod otvoril, aby prebehla rozprava, následne tajné hlasovanie," povedal Pčolinský s tým, že o otvorenie bodu požiadali aj koaličných partnerov.

Pripustil, že každá alternatíva je možná. "My počítame aj s vyslovením dôvery, aj s vyslovením nedôvery," tvrdí.

11:48 Predseda Národnej rady SR Boris Kollár bude čeliť odvolávaniu.

Návrh na vyslovenie dôvery šéfovi parlamentu podal sám v úvode utorkovej riadnej schôdze parlamentu, ktorá sa začala o 13.00 h.

Šéf parlamentu o svojom postupe informoval koaličných partnerov už v pondelok na koaličnej rade.

Podľa vlastných slov na ňu išiel s tým, že mu klub Sme rodina vyjadril plnú podporu. Partnerom oznámil, že v úvode schôdze sám podá návrh na svoje odvolanie.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok #Pokazilistenámto: Kollár ťahá všetkých na svoju úroveň Čítajte 

Klub SaS a Za ľudí budú o svojom postupe ešte rokovať na poslaneckých kluboch. Obe strany doteraz hovorili, že Kollár by mal odstúpiť sám.

Kollár čelí podozreniu z plagiátorstva pre svoju diplomovú prácu. OĽaNO jeho odchod nežiadalo.

Navrhlo, aby minister školstva Branislav Gröhling a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková pripravili zákon, ktorý by umožňoval spätné preverovanie záverečných prác.

Premiér Igor Matovič zároveň cez víkend povedal, že SaS a Za ľudí v prípade odvolávania Kollára "stiahnu chvost".

Kollár vyhlásil, že svoj magisterský titul získal legálne. V politike ho nemieni viac používať. V prípade odchodu z funkcie predsedu parlamentu nevylúčil ani odchod hnutia z koalície.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali
 2. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 3. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 4. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 5. Päť najlepších doplnkov výživy na naberanie svalovej hmoty.
 6. Toto jedlo si v čínskej reštaurácii objednávajú iba tí, ktorí sa vyznajú
 7. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 8. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 9. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 10. Slováci zisťujú, že mať plán je dobrá vec
 1. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 2. Digitalizácia prinesie zmeny v doručovaní dobierok
 3. Silnú imunitu bez týchto troch látok nedosiahnete
 4. Každý komín potrebuje svoj domov!
 5. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 6. Jeseň je ideálny čas pre začatie diéty
 7. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 8. Mobilný zdvihák pre pacienta
 9. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 10. Otázky zo zubárskeho kresla: Zubné implantáty
 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 22 161
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 17 642
 3. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 17 381
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 12 218
 5. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 11 601
 6. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 9 672
 7. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 390
 8. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 9 374
 9. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 254
 10. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 220
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Igor Matovič

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Univerzity opäť reagujú prvé, čísla druhej vlny ich vystrašili

Univerzity prijali opatrenia ako prvé aj počas prvej vlny.

Podcast Dobré Ráno.
Eskorta privádza člena seredského drogového gangu na Špecializovaný trestný súd.
Projekt na Šancovej ulici, ktorý insolventnej skupine Arca pomáha predať obvinený podnikateľ Peter Horváth.

Štátnej ochrane prírody bude šéfovať Karaska

Karaska doteraz pôsobil ako šéf Správy Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava v Námestove.

Ilustračné foto.