SME
Sobota, 6. marec, 2021 | Meniny má Radoslav, RadoslavaKrížovkyKrížovky

Kollár ostáva šéfom parlamentu, za odvolanie hlasovalo päť poslancov (minúta po minúte)

Matovič skritizoval SaS a Za ľudí, že sa nezúčastnili hlasovania.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Schôdza Národnej rady SR: Priebeh rokovania sme sledovali naživo (minúta po minúte)

18:16 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme vám za pozornosť. Dianie v koalícii budeme sledovať ďalej.

18:14 Minister hospodárstva a šéf SaS Richard Sulík ocenil postoj Kollára, že sa nechal v tajnom hlasovaní odvolávať v parlamente. Podľa neho to "nie je málo" a šéf Sme rodina sa podľa Sulíka "zachoval ako chlap".

Skryť Vypnúť reklamu

Sulík vystúpil v pléne, lebo poslanci rokujú o opatreniach pre podnikateľov a pri tej príležitosti sa vyjadril aj k odvolávaniu Kollára.

Načítavam video...

17:47 Kollár je podľa Petra Pellegriniho najslabším predsedom Národnej rady v histórii.

„Videli ste v priamom prenose, v akej kondícii sa nachádza koalícia. Vzbudzuje pochybnosť, či dokáže riešiť problémy, lebo namiesto toho, aby sme na dennej báze počuli, čo idú robiť so slovenskou ekonomikou či nezamestnanosťou, tak už niekoľko týždňov riešime kauzu, ktorú plánovali niektorí poslanci vyriešiť šmahom ruky," povedal Pellegrini.

Pellegrini tiež kritizoval poslancov SaS a Za ľudí, že neúčasťou na hlasovaní vyslali jasný signál, že aj napriek silným rečiam „stiahli chvost" tak, ako to pred pár dňami avizoval predseda vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

Skupina 11 nezaradených poslancov, ktorí spolu s Pellegrinim odišli zo Smeru, sa nezúčastnili na tajnom hlasovaní.

17:34 Premiér Igor Matovič po hlasovaní skritizoval strany SaS a Za ľudí za to, že sa nezúčastnili hlasovania napriek tomu, že vyzývali Kollára, aby z postu predsedu parlamentu odstúpil.

"Po dvoch týždňoch hry na zásadových zdrhnúť z hlasovania, kde môžete svoje slová skutkami naplniť ... je také divadelné. Mám rád ľudí, ktorých ÁNO ÁNO znamená a NIE NIE," napísal Matovič na facebooku.

17:17 "My držíme líniu a pôjdeme ďalej," odpovedal Kollár na otázku, ako bude pokračovať koalícia.

Šéf hnutia Sme rodina povedal, že spory so Šeligom nebude prenášať do koalície a tá bude fungovať ďalej. Hnutie bude naďalej podporovať návrhy zákonov Za ľudí tak, ako doteraz.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

17:12 Kollár po tajnom hlasovaní na tlačovke povedal, že návrhom na jeho vlastné odvolanie urobil posledný krok, ktorý mohol urobiť. Šéf Sme rodina povedal, že sa nechcel zachovať ako predošlé vlády.

Kollár tiež priznal, že miestami bola rozprava emotívna, ale keby nemal dôvod, nereagoval by tak. Narážal na Juraja Šeligu zo Za ľudí, ktorého nazval farizejom.

Súvisiaci článok Kollár nedostal dôveru, nech ide Čítajte 

Tvrdenia o vydieraní Kollár odmieta. "Zatiaľ ešte počty jasne hovoria, že aj keby hnutie Sme rodina odišlo z koalície, vláda pokračuje, majú 78 a s takýmto číslom Dzurinda vládol štyri roky," povedal.

Predseda Národnej rady tvrdí, že sa stotožňuje s premiérom Igorom Matovičom v tom, že niektorí v koalícii robia iné než to, čo hovoria.

17:04 Boris Kollár ostáva šéfom Národnej rady. Za jeho odvolanie hlasovalo iba päť poslancov zo 76, ktorí sa na hlasovaní zúčastnili.

Skryť Vypnúť reklamu

Proti odvolaniu bolo 46 poslancov, neplatných bolo päť lístkov, 20 poslancov sa zdržalo.

16:49 Tajné hlasovanie sa skončilo. Národná rada je uznášaniaschopná, vyhlásili ďalšiu prestávku, počas nej spočítajú hlasy.

16:30 Tajnej voľby sa zatiaľ zúčastnilo 74 poslancov, Národná rada tak zatiaľ nie je uznášaniaschopná. V pléne vyhlásili prestávku, ak sa po nej nepridajú ďalší poslanci, tento bod schôdze sa presunie.

16:26 Strany SaS a Za ľudí tvrdia, že koalícia bude ďalej fungovať, jej fungovanie však bude iba pragmatické.

16:21 SaS a Za ľudí sa nezúčastnili na hlasovaní o odvolávaní Kollára. "Ešte stále sa môže zachovať ako chlap a odstúpiť," povedala Jana Žitňanská.

"My sme nestiahli chvost, ale nechceme rozbiť vládu," hovorí podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga.

Skryť Vypnúť reklamu

16:07 Nasleduje tajné hlasovanie. Za odvolanie Kollára z postu šéfa Národnej rady musí zahlasovať aspoň 76 poslancov, teda nadpolovičná väčšina všetkých poslancov.

16:05 Kollár sa na záver svojho vystúpenia ospravedlnil všetkým, ktorých svojou prácou urazil a Šeligovi opäť pripomenul, že je farizej.

16:03 "Čo ešte odo mňa chcete?" pýta sa Kollár a dodáva, že už viac nemá kde ustupovať a že za pochybnosti okolo práce sa viackrát ospravedlnil.

15:58 Kollár nazval Šeligu za jeho slová pred poslancami viackrát farizejom a etalónom morálky a nenechá si od neho vstupovať do svedomia. „Niečo tak odporne farizejské ako pán podpredseda Šeliga som ešte v politike nestretol,“ povedal Kollár a pripomenul Šeligovi kauzy exprezidenta Andreja Kisku a šéfa strany Za ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

15:57 Podpredseda Národnej rady Peter Pellegrini ukončil rozpravu. Záverečné slovo dostal Boris Kollár.

15:50 Poslanec Peter Pčolinský zo Sme rodina tvrdí, že dnešné hlasovanie berú ako vyslovenie dôvery celému hnutiu. Koalícia bude môcť podľa neho pokračovať bez hnutia Sme rodina, lebo bude mať stále 78 poslancov.

15:44 "Na čo je dobré toto divadlo," pýta sa Juraj Šeliga zo Za ľudí na úvod svojho vystúpenia. Šeliga tvrdí, že nerozumie, prečo Kollár podal návrh na odvolanie sám. Ak nechce z pozície odstúpiť, má to povedať priamo. Tým, že podal návrh sám, v podstate podľa Šeligu priznal problém s prácou.

Šeliga vyzval Kollára, aby stiahol návrh na svoje odvolanie a vyvodil zodpovednosť sám a nestaval poslancov do falošnej dilemy, že ak poslanci zahlasujú za Kollarovo odvolanie. bude to znamenať pád vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

15:23 Kollár sa opäť bráni názorom právnika Jána Čarnogurského ml. a cituje z neho, podľa neho má Kollár nárok na magisterský titul.

15:18 Poslanec Ján Benčík zo Za ľudí vyzval Kollára, aby odstúpil z funkcie. "Prosím, zachovajte sa noblesne," povedal Benčík.

15:00 Do rozpravy sa zapojil Ondrej Dostál. "Myslím si, že Boris Kollár by mal odísť z postu predsedu Národnej rady," povedal a dodal, že Kollárova práca je rovnaký plagiát ako práca Andreja Danka. Vo vyspelých krajinách sa podľa Dostála pri podobných kauzách odchádza nielen z funkcie, ale aj z politiky.

Návrh na odvolanie, ktoré Kollár podal sám, nepovažuje Dostál za úprimnú snahu, ako vyvodiť politickú zodpovednosť. Považuje to za spôsob, ako zamiesť celú vec pod koberec. Dostál povedal, že nebude hlasovať za odvolanie Kollára.

Skryť Vypnúť reklamu

14:52 Kollár tvrdí, že jeho práca sa nedá porovnávať s Dankovou, lebo predseda SNS okopíroval celú prácu. Zásadný rozdiel medzi prácami podľa Kollára je, že Danko svoju utajil a jeho je dostupná na internete. „Ja som získal magistra lege artis,“ vraví.

Kollár hovorí, že jeho práca môže vzbudzovať pochybnosti, ale zároveň dodal, že sa za to už ospravedlnil.

14:49 Raši sa bráni, že Danka sa pri rigoróznej práci nikdy nezastal, reagoval tak na faktické poznámky Dostála a ďalších.

14:41 Poslanec Ondrej Dostál skritizoval Rašiho, že vo svojom prejave necitoval aj vyjadrenia poslancov vtedajšej koalície k Dankovej rigoróznej práci, ale len opozície.

Súvisiaci článok Kollár chce, aby parlament legitimizoval plagiátorstvo Čítajte 

14:34 V ďalšej časti rozpravy poslanec Raši cituje vyjadrenia poslancov koalície, ktoré zazneli ku kauze rigoróznej práce bývalého šéfa Národnej rady Andreja Danka. Prečítal aj vyjadrenie Igora Matoviča.

Skryť Vypnúť reklamu

14:30 Raši na úvod prečítal definíciu plagiátu, pomohol si citátmi z Wikipedie.

14:29 Do rozpravy je zatiaľ prihlásený iba nezaradený poslanec Richard Raši.

14:22 Smer sa nebude zúčastňovať na odvolávaní Kollára a jeho poslanci nebudú ani vystupovať v rozprave.

Predseda Smeru Robert Fico hovorí, že to, čo sa odohráva v parlamente je hanba. Reagoval na to, že Kollár podal návrh na svoje odvolanie sám.

Fico tiež kritizuje vládu, že plánuje zrušiť bankový odvod a dôležité témy prekrýva témami, ako sú napríklad zmeny pri potratoch.

14:11 Ústavnoprávny výbor neprijal uznesenie k odvolávaniu šéfa Sme rodina Borisa Kollára. Poslanci hlasovali o tom, či výbor odporučí odvolať Kollára.

Potrebných bolo sedem hlasov, za bol jeden poslanec a proti traja poslanci.

Skryť Vypnúť reklamu

13:52 Rokovanie opäť prerušili. Poslanci odišli na ústavnoprávny výbor, ktorý musel prerokovať návrh na odvolávanie šéfa Národnej rady. Plénum by malo znova rokovať zhruba o pol hodiny.

13:45 Grémium sa skončilo. Poslanci pokračujú v prednášaní procedurálnych návrhov.

13:29 Rozprava k odvolávaniu Kollára sa posunie o niekoľko minút. Kollár zvolal poslanecké grémium k šéfom dvoch kontrolných výborov. Tie viedli Peter Žiga a Erik Tomáš, ktorý opustili Smer a odchodom zo strany o miesta v nich prišli.

13:16 Parlament bude odvolávať Borisa Kollára z postu predsedu Národnej rady. Poslanci schválili zaradenie návrhu do programu schôdze.

Za bolo 103 zo 140 prítomných poslancov.

13:11 Šéf Sme rodina Boris Kollár podal návrh, aby bolo do programu zaradené jeho odvolávanie z postu šéfa Národnej rady. Kollár tiež požiadal, aby bolo odvolávanie zaradené ako prvý bod schôdze.

Skryť Vypnúť reklamu

13:09 Kollár na začiatku schôdze oznámil, že obdržal list o vystúpení 11 poslancov Smeru z poslaneckého klubu.

Načítavam video...

13:04 Predseda parlamentu Boris Kollár otvoril 9. schôdzu Národnej rady. V pléne zaznela štátna hymna. Kollár vyzval poslancov, aby sa prezentovali, mnohým však zlyhalo hlasovacie zariadenie, museli sa prezentovať ešte raz. Prítomných je 135 poslancov, parlament je uznášaniaschopný.

12:41 SaS z koalície neodchádza, zachovajú sa tak aj pri hlasovaní, povedal poslanec Alojz Baránik (SaS). Potvrdil, že poslanci SaS zrejme budú hlasovať proti odvolaniu.

Súvisiaci článok OĽaNO a Sme rodina chcú o Kollárovi hovoriť na začiatku schôdze, kauzu diplomovky chcú uzavrieť Čítajte 

Poslankyňa Jana Cigániková (SaS) nepovedala, či poslanci SaS podporia zaradenie odvolávania do programu schôdze parlamentu, ktorá začína v utorok. Uviedla, že stále rokujú o svojom postupe.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Cigánikovej mal Kollár vyvodiť osobnú zodpovednosť a na post predsedu parlamentu by tak mohol nastúpiť niekto iný z hnutia Sme rodina.

12:24 Združenie miest a obcí žiada poslancov, aby nepodporili novelu zákona o hazarde.

Skupina poslancov v novele navrhuje vypustiť podmienku podania petície, ktorou sa občania obce sťažujú na rušenie verejného poriadku v súvislosti s hraním hazardných hier.

12:14 Poslanci zo strany Za ľudí zrejme nepodporia zaradenie odvolávania predsedu parlamentu Borisa Kollára do programu schôdze parlamentu.

Novinárom to povedal poslanec Miroslav Kollár (Za ľudí). Pri prípadnom hlasovaní o odvolaní šéfa parlamentu budú podľa neho poslanci hlasovať autonómne.

Poslanec si myslí, že prípadným hlasovaním o odvolávaní sa kauza diplomovej práce šéfa parlamentu politicky uzavrie.

Skryť Vypnúť reklamu

Nepovažuje to za adekvátnu náhradu toho, čo Za ľudí žiadalo, a teda odstúpenie z funkcie. Zároveň si nemyslí, že by na tomto padla vláda.

Načítavam video...

11:59 OĽaNO bude pri prípadnom odvolávaní Kollára hlasovať slobodne.

Po rokovaní poslaneckého klubu to povedal poslanec Kristián Čekovský (OĽaNO).

"Ak bude tento bod zaradený do programu schôdze, tak sa k tomu postavíme čelom a hlasujeme slobodne," povedal Čekovský.

Dodal, že nemajú spočítané, kto bude ako hlasovať. Pripustil, že niektorí poslanci OĽaNO by mohli hlasovať aj za odvolanie Kollára. Keďže sa bude hlasovať tajne, necháva to podľa vlastných slov na nich.

11:52 Ak parlament vysloví Kollárovi nedôveru, Sme rodina odíde z vlády.

Novinárom to povedal predseda poslaneckého klubu hnutia Peter Pčolinský s tým, že hnutie tento bod programu podporí.

Skryť Vypnúť reklamu

"Chceme, aby sa tento bod otvoril, aby prebehla rozprava, následne tajné hlasovanie," povedal Pčolinský s tým, že o otvorenie bodu požiadali aj koaličných partnerov.

Pripustil, že každá alternatíva je možná. "My počítame aj s vyslovením dôvery, aj s vyslovením nedôvery," tvrdí.

11:48 Predseda Národnej rady SR Boris Kollár bude čeliť odvolávaniu.

Návrh na vyslovenie dôvery šéfovi parlamentu podal sám v úvode utorkovej riadnej schôdze parlamentu, ktorá sa začala o 13.00 h.

Šéf parlamentu o svojom postupe informoval koaličných partnerov už v pondelok na koaličnej rade.

Podľa vlastných slov na ňu išiel s tým, že mu klub Sme rodina vyjadril plnú podporu. Partnerom oznámil, že v úvode schôdze sám podá návrh na svoje odvolanie.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok #Pokazilistenámto: Kollár ťahá všetkých na svoju úroveň Čítajte 

Klub SaS a Za ľudí budú o svojom postupe ešte rokovať na poslaneckých kluboch. Obe strany doteraz hovorili, že Kollár by mal odstúpiť sám.

Kollár čelí podozreniu z plagiátorstva pre svoju diplomovú prácu. OĽaNO jeho odchod nežiadalo.

Navrhlo, aby minister školstva Branislav Gröhling a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková pripravili zákon, ktorý by umožňoval spätné preverovanie záverečných prác.

Premiér Igor Matovič zároveň cez víkend povedal, že SaS a Za ľudí v prípade odvolávania Kollára "stiahnu chvost".

Kollár vyhlásil, že svoj magisterský titul získal legálne. V politike ho nemieni viac používať. V prípade odchodu z funkcie predsedu parlamentu nevylúčil ani odchod hnutia z koalície.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 2. Nové číslo Historickej revue
 3. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 4. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 5. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 6. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 7. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 8. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 1. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 2. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 3. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 4. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 5. Nové číslo Historickej revue
 6. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 7. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 8. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 9. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
 10. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 20 419
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 14 260
 3. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 10 612
 4. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 10 391
 5. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 10 068
 6. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 8 803
 7. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 7 756
 8. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 6 947
 9. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 6 396
 10. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 6 354
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Igor Matovič

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Petra Vlhová počas slalomu v Jasnej 2021.

Sledujte online prenos s nami.

2 h

Stále sa tvárime, že tento rok maturity budú.

5. mar
Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) sa rozpráva s novinármi a minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS).

PCR testy na Slovensku odhalili takmer 322-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 7 739 obetí. Platia sprísnené opatrenia.

7 h
Oproti roku 2019 klesla počas pandemického roku v Bratislave úroveň prehustenia dopravy o 9 percent.

Plynulá doprava šetrí čas aj nervy.

23 h

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič.

Matovič uviedol, že Sulíka neodvolá, aj keby to rád urobil.

20m
Minister obrany Jaroslav Naď.

Radičovej sa cez svoj profil na sociálnej sieti ospravedlnil aj poslanec Gábor Grendel.

57m
Sulík hovorí o rekonštrukcii vlády.

Sulík pripomenul, že osobne sa s Pellegrinim stretol len v televíznych štúdiách.

60m
Po nehode.

Polícia vyšetruje nehodu v okrese Košice-okolie.

2 h