SME

Vyššie výdaje na reformy majú podľa analytikov zvýšiť kvalitu vzdelania

Štát by sa mal začať podporovať vedu a výskum či prehĺbiť systém sociálnej podpory rodinám žijúcim v hlbokej chudobe.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR - Roman Hanc)

BRATISLAVA. Školstvo by zlepšilo navýšenie výdavkov spojených s reformami, ktoré zvyšujú kvalitu vzdelávania. Tvrdí to Inštitút pre stratégie a analýzu, analytická jednotka na Úrade vlády SR, vo svojej Správe o produktivite a konkurencieschopnosti Slovenska 2019.

Vysvetľuje, že jednou z oblastí, kde by navýšenie výdavkov mohlo pomôcť, je aj zvyšovanie miezd učiteľov. Podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj učitelia zarábali 65 percent z platu vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov, pričom priemer krajín OECD bol 88 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Investície do materských škôl

Podľa analytikov ISA je potrebné posilniť aj investície do materských škôl. Dodávajú, že ak sa dbá na skorý rozvoj jazykových schopností, motoriky, sebaovládania a sociálnych vzťahov, tak majú deti väčšiu pravdepodobnosť uspieť na pracovnom trhu.

Podotkli, že takéto deti majú tendenciu byť úspešnejšie v sociálnom živote a nižšiu pravdepodobnosť zapletenia sa do kriminálnych aktivít.

Súvisiaci článok Škrtanie v školských organizáciách nie je reforma Čítajte 

Ako ďalej poznamenali, Slovensko zaostáva v miere zaškolenosti v predškolskom veku. Miera zaškolenosti detí vo veku tri až päť rokov dosahuje zhruba 75 percent, čo radí Slovensko na predposledné miesto v Európskej únii. Výrazne nižšia je pre deti zo sociálne znevýhodnených skupín a marginalizovaných rómskych komunít.

Podľa Stratégie zručností OECD pre Slovenskú republiku z roku 2020 zvýšenie miery zaškolenosti detí vo veku tri až päť rokov by mohlo dopomôcť k zlepšeniu zručností mladých ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Potreba inkluzivity

Analytici ISA poukázali na viacero textov, ktoré odporúčajú zvýšiť investície do materských škôl, keďže doterajšia infraštruktúra dokáže zabezpečiť miesta pre povinnú predškolskú dochádzku pre 91,3 percenta päťročných detí. „V značnej časti okresov na južnom a východnom Slovensku terajšie kapacity nestačia ani pre 75 percent päťročných detí. Pri navýšení kapacít je potrebné zinkluzívniť predškolské vzdelávanie,“ priblížili.

Analytici cez Stratégiu zručností OECD vyzdvihujú úspešnosť projektu Omama neziskovej organizácie Cesta von. Organizácia v ňom vyberá jednu mamu z rómskej komunity zvanú „omama“, ktorá je nielen rešpektovaná v komunite, ale je aj spoľahlivá a zodpovedná.

„Po absolvovaní školenia o rannom detskom vývoji omamy pomáhajú s vývojom zručností detí vo veku nula až tri roky prostredníctvom aktivít a hier pre deti a rád pre ich rodičov,“ približujú analytici. OECD tento projekt navrhuje rozšíriť aj na deti vo veku tri až päť rokov pomocou upozorňovania rodičov na dôležitosť predškolského vzdelávania a administratívne záležitosti potrebné na prihlásenie sa do predškolského vzdelávania.

SkryťVypnúť reklamu

Nedostatok podporného personálu

Analytici poukázali aj na Útvar hodnoty za peniaze, ktorý upozornil napríklad na nedostatok učiteľov materských škôl ovládajúcich rómsky jazyk či na nedostatok podporného personálu, potrebného pri začleňovaní znevýhodnených skupín.

Podotkli, že výsledky žiakov sú silne spojené s ich socioekonomickým pozadím. Rozšírenie účasti na predškolskej starostlivosti detí z ekonomicky znevýhodnených rodín a z marginalizovaných komunít má tak potenciál výrazne prispieť k stieraniu rozdielov.

Desatoro zlepšenia

ISA vo svojej Správe o produktivite a konkurencieschopnosti Slovenska 2019 vytvorila desatoro na zvýšenie konkurencieschopnosti a prosperity Slovenska.

Okrem zlepšenia kvality vzdelávania na všetkých úrovniach a podpore vedy a výskumu odporúča tiež prehĺbiť systém sociálnej podpory rodinám žijúcim v hlbokej chudobe a posilniť inklúziu detí z týchto rodín.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúča tiež zefektívniť štátnu správu, zjednodušiť komunikáciu medzi štátom a daňovými poplatníkmi či posilniť integritu súdov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 475
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 607
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 259
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 726
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 614
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 001
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 836
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 340
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu