SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Počet nakazených sa rekordne zvýšil, pribudlo 53 prípadov (minúta po minúte)

Celkovo evidujeme 1 851 prípadov.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

22:21 Pre koronavírus sa festival Pohoda 2020 presunul do online priestoru.

Koncerty slovenských a českých interpretov organizátori vysielajú z trenčianskeho letiska naživo cez web stránky, zahraniční interpreti nahrali videá.

Nová verzia webstránky Pohody sprevádza online festival Pohoda in the Air, ktorý odštartoval vo štvrtok večer.

21:13 Peruánska ministerka Rocío Barriosová mala pozitívny výsledok testov na COVID-19 po tom, čo viedla donášku humanitárnej pomoci do amazonskej oblasti v krajine.

Ministerka pre priemysel a rybolov Barriosová (46) je druhým členom peruánskeho kabinetu, ktorý sa nakazil novým druhom koronavírusu. V máji ochorel minister poľnohospodárstva Jorge Montenegro (54), ale vyliečil sa

20:37 Taliansko uzatvorilo hranice pre cestujúcich z 13 krajín, ktoré považuje za rizikové.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide o:

 • Arménsko,
 • Bahrajn,
 • Bangladéš,
 • Brazíliu,
 • Bosnu a Hercegovinu,
 • Čile,
 • Dominikánsku republiku,
 • Kuvajt,
 • Severné Macedónsko
 • Moldavsko,
 • Omán,
 • Panamu,
 • Peru.
Súvisiaci článok Taliansko uzatvorilo hranice pre cestujúcich z 13 krajín Čítajte 

20:22 Väčšina ľudí v Česku (71 percent) pokladá opatrenia, ktoré štát prijal proti šíreniu koronavírusu, za primerané. Tri štvrtiny Čechov (76 percent) zastávajú názor, že boli aj účinné. Vyplýva to z júnového prieskumu agentúry CVVM.

Polovica opýtaných si myslí, že opatrenia na podporu ekonomiky sú primerané. Za nedostatočnú označuje podporu ekonomiky tretina respondentov, oproti tomu sedem percent ľudí pokladá opatrenia na pomoc podnikateľom pri zvládaní krízy za prehnané. O účinnosti ekonomických opatrení je presvedčených 46 percent opýtaných, na rozdiel od 40 percent ľudí, ktorí ich pokladajú za viac či menej neúčinné. Podľa väčšiny ľudí zvládal štát počas pandémie koronavírusu zásobovanie potravinami (85 percent), zaistenie bezpečnosti (77 percent) aj poskytovanie informácií o krízovej situácii (61 percent). Prevažne kladne hodnotili občania Česka aj pripravenosť zdravotníctva (59 percent).

Skryť Vypnúť reklamu

Štát, respektíve vláda, naopak podľa verejnosti zlyhal v zásobovaní zdravotnými pomôckami. Nepripravenosť Česka konštatovalo 81 percent ľudí, naopak pripravenosť v zásobovaní týmto materiálom konštatovalo iba 17 percent. Predovšetkým na začiatku epidémie boli totiž ochranné pomôcky nedostatkovým tovarom aj pre zdravotníkov a ľuďom neostalo nič iné, ako si rúška ušiť alebo zaobstarať svojpomocne - hoci vláda medzitým nariadila ich plošné nosenie.

19:29 WHO zriadila nezávislú komisiu, jej úlohou je zhodnotiť reakciu samotnej WHO na pandémiu.

Nezávislú komisiu pre pripravenosť a reakciu na pandémiu budú riadiť bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková a bývalá libérijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová.

"Prostredníctvom vás svet pochopí pravdu o tom, čo sa stalo, a tiež riešenia, ktoré vytvoria našu budúcnosť lepšie, budúcnosť ľudstva ako celku," povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v sídle organizácie vo švajčiarskej Ženeve v príhovore adresovanom novej komisii.

Skryť Vypnúť reklamu

18:58 Vláda prerokuje v pondelok na mimoriadnom zasadnutí legislatívnu úpravu, ktorá umožní poslať občanovi prichádzajúcemu z "červenej", nebezpečnej krajiny SMS správu.

Obsahovať má upozornenie o povinnosti kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva SR. Neuposlúchnutie sa má trestať vysokou pokutou. Zákon predložia do parlamentu v skrátenom konaní.

17:40 Srbské úrady vo štvrtok zakázali zhromažďovanie viac ako desiatich ľudí v hlavnom meste Belehrad po dvoch nociach násilných zrážok medzi políciou a tisíckami demonštrantov, ktorí protestovali proti opatreniam na zabránenie šírenia koronavírusu.

Zranenia utrpeli desiatky ľudí vrátane policajtov.

17:39 "To sú nám veci. Predseda vlády, ktorý sa zodpovednosti za manažovanie epidémie Covid-19 mesiace zbavoval tým, že o všetkom rozhodovalo konzílium a slovenská epidemiologická špička, sa nám takto vo štvrtok zobudil a pokarhal nás, že sme neposlúchali a bude nás trestať."

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Druhý blackout nebude Čítajte 

Píše Peter Tkačenko.

17:30 Vybrané prevádzky budú môcť otvoriť po splnení všetkých požiadaviek bez finálnej kontroly Úradu verejného zdravotníctva.

Pri vybraných typoch prevádzok sa tiež vypustí posudková činnosť a nahradí sa oznamovacou povinnosťou.

17:29 Štát odpustí bankám platenie bankového odvodu. Tento krok je súčasťou takzvaného "Sulíkovho kilečka" na zlepšenie podnikateľského prostredia.

V rámci neho vláda rozšírila finančné opatrenie na zmiernenie vplyvov koronakrízy o opatrenie v oblasti osobitného odvodu vybraných finančných inštitúcií, ktoré sa týka úhrady bankového odvodu.

17:27 Poslanci vo štvrtok definitívne schválili balíček opatrení na pomoc podnikateľskému prostrediu. Materiál podporilo 91 poslancov, zdržali sa 35 zákonodarcov, proti bolo 16.

Skryť Vypnúť reklamu

O "lex korone" pritom parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní, zmeny ešte musí odobriť prezidentka Zuzana Čaputová.

17:24 Premiér Igor Matovič na tlačovej besede tiež povedal, že sa nachádzame na začiatku druhej vlny a je iba na nás, aká bude vysoká.

17:00 Vláda prerokuje v pondelok na mimoriadnom zasadnutí legislatívnu úpravu, ktorá umožní poslať občanovi prichádzajúcemu z "červenej", nebezpečnej krajiny SMS správu.

Obsahovať má upozornenie o povinnosti kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva. Neuposlúchnutie sa má trestať vysokou pokutou. Zákon predložia do parlamentu v skrátenom konaní.

16:43 "Dnešný počet - 53 nakazených - nie je pozitívne číslo," povedal na úvod tlačovej besedy premiér Igor Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu

V pondelok zasadne konzílium epidemiológov, ktorí rozhodnú o sprísnení alebo ponechaní súčasného režimu.

"Zostala nám jediná zbraň a tou je zodpovednosť nás všetkých," povedal Matovič.

"Je dôležité, aby si občania uvedomili, že sami sa musia chrániť a na ceste do zahraničia sa správali zodpovedne," uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí odporúča, aby pacienti, ktorých čakajú operácie v nemocniciach, boli predtým testovaní.

16:31 Bulharsko sprísnilo epidemiologické opatrenia po náraste počtu prípadov nákazy. Kluby a bary sa opäť zatvorili, športové zápasy sa budú hrať pred prázdnymi tribúnami.

Bulharsko zaznamenalo vo štvrtok dosiaľ najvyšší počet 240 nových prípadov infekcie. Celkový počet nakazených sa zvýšil na 6342.

Skryť Vypnúť reklamu

16:20 Celosvetový počet úmrtí v dôsledku choroby COVID-19 dosiahol vo štvrtok 550-tisíc. Polovicu z celkového počtu obetí zaznamenali Spojené štáty, Brazília, Británia a Taliansko.

Spojené štáty hlásia najviac mŕtvych - 132 309, nasleduje Brazília s 67 964 obeťami, Británia s 44 517 a Taliansko, kde v dôsledku pandémie zomrelo 34 914 pacientov.

Spomedzi kontinentov potvrdila najviac obetí Európa - 201 124 z celkového počtu 2 782 032 prípadov nákazy.

16:14 Maroko začne od budúceho týždňa postupne otvárať vzdušné a námorné hranice po jednom z najprísnejších uzavretí hraníc na svete, ktoré uväznilo tisíce turistov v krajine a tisíce Maročanov v zahraničí bez toho, aby sa mohli vrátiť domov.

Od 14. júla, v prvej fáze znovuotvárania hraníc, budú môcť cestovať len občania Maroka a emigranti žijúci v Maroku.

Skryť Vypnúť reklamu

Národné letecké spoločnosti naplánujú toľko letov, koľko je potrebných na návrat Maročanov žijúcich v zahraničí a taktiež cudzincov žijúcich v Maroku.

15:57 O 16:30 h sa na Úrade vlády uskutoční tlačová konferencia premiéra Igora Matoviča, ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a hlavného hygienika Jána Mikasa. Vyjadria sa k aktuálnej epidemiologickej situácii.

15:45 Parížska Eiffelova veža 15. júla otvorí svoje vrchné poschodie po mesiacoch uzavretia z dôvodu pandémie.

Prvé a druhé poschodie tejto ikonickej parížskej pamiatky otvorili už 26. júna.

Eiffelova veža bola zatvorená tri mesiace. Išlo o jej najdlhšie uzatvorenie od druhej svetovej vojny. Všetci návštevníci sú povinní nosiť rúška a zachovať bezpečný odstup.

15:21 Počet potvrdených prípadov infekcie na Ukrajine presiahol vo štvrtok 51 000.
Počet prípadov nákazy sa za posledných 24 hodín zvýšil o 810 na celkovo 51 224.

Skryť Vypnúť reklamu

15:00 Hlavný poradca francúzskej vlády pre boj proti koronakríze kritizoval obyvateľov krajiny za nedodržiavanie bezpečnostných nariadení.

Vedec Jean-Francois Delfraissy nazval ignorovanie protikoronavírusových opatrení "samoľúbym". Zároveň dodal, že takýmto správaním Francúzi zvyšujú riziko príchodu druhej vlny nákazy.

Ak občania budú naďalej dôsledne dodržiavať nariadené odstupy, ich leto môže byť "takmer bez vírusu", vyjadril sa Delfraissy.

14:40 Americká letecká spoločnosť United Airlines upozornila 36- tisíc svojich zamestnancov, čo je takmer polovica jej pracovníkov v USA, že v októbri im hrozí nútená dovolenka, keďže pandémia poškodzuje letecké odvetvie.

Počet infekcií vo veľkej časti USA totiž stúpa a niektoré štáty prijali nové karanténne požiadavky na cestujúcich.

Skryť Vypnúť reklamu

14:38 Pacienti so spinálnou muskulárnou atrofiou prežili pandémiu v strachu. Nový koronavírus je pre nich oveľa nebezpečnejší ako pre iných, keďže chorenie SMA postihuje aj svalstvo potrebné na dýchanie a vykašliavanie.

Napriek uvoľňujúcim sa opatreniam pacienti a ich rodičia upozorňujú, že pre nich boj s chorobou nekončí. Potrebujú ďalšiu starostlivosť.

14:25 Grécke úrady pohrozili opätovným zavedením verejných a cestovných obmedzení. Varujú, že nariadenia týkajúce sa koronakrízy ľudia často ignorujú.

Hovorca vlády Stelios Petsas povedal, že "úrady sú odhodlané chrániť väčšinu spoločnosti pred tými neopatrnými". Ak to bude nevyhnutné, vláda je pripravená v pondelok oznámiť nové obmedzenia.

Grécko predtým zaviedlo prísne opatrenia a podarilo sa mu tak udržať nízku úroveň infikovaných. Nové prípady začali pribúdať po tom, ako počas uplynulých týždňov zrušili niektoré obmedzenia a obnovili medzinárodné cestovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

14:22 Irán za posledných 24 hodín zaznamenal 221 úmrtí, čo je najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie.

V Iráne na koronavírus zomrelo minimálne 12 305 ľudí. Za posledný deň zaznamenali aj 2000 nových prípadov nákazy, čím sa celkový počet infikovaných v krajine zvýšil na 250 458.

14:21 Počet predaných bytov v bratislavských novostavbách sa počas druhého kvartálu tohto roka výrazne znížil.

Aj napriek nepriaznivej situácii na realitnom trhu spôsobenej koronakrízou ceny nehnuteľností aj naďalej rástli. Vyplýva to z analýzy realitnej spoločnosti
Lexxus.

14:19 Hromadné testovanie v Zariadení sociálnych služieb na Piaristickej ulici v Trenčíne nepotvrdilo rozšírenie nákazy koronavírusom.

Všetkých 134 vzoriek, ktoré v stredu klientom a zamestnancom odobrali, je negatívnych.

Skryť Vypnúť reklamu

14:18 Britská vláda je na najlepšej ceste zvýšiť tento rok svoj dlh na približne 389,22 miliardy eur.

Dôvodom sú nové výdavky v súvislosti s pandémiou, ktoré oznámil minister financií Rishi Sunak. A môže sa zadlžiť ešte viac, uviedol vo štvrtok popredný think tank IFS.

14:00 Personál Centra sociálnych služieb Vita Vitalis na Volgogradskej ulici v Prešove zažil rušnú noc. V zariadení je podozrenie na výskyt ochorenia Covid-19.

Rýchlotesty dopadli negatívne. Zamestnanci centra sa však tak skoro domov nedostanú.

Počas štvrtka ich testovali aj štandardnými testami a budú musieť prečkať v centre minimálne do pondelka.

13:50 Indonézsky ostrov Bali, obľúbený medzi turistami, sa po troch mesiacoch uzavretia začal dnes otvárať.

V rámci prvej fázy môžu miestni ľudia a zahraniční turisti uväznení na ostrove obnoviť svoje aktivity. Prvých turistov zo zahraničia by mal ostrov privítať v septembri.

Skryť Vypnúť reklamu

13:32 "Pandémia odhalila vážne systémové nerovnosti v rámci krajín a spoločenstiev aj medzi nimi.

Súvisiaci článok Varovný prst pre celý svet Čítajte 

Zdôraznila krehkosť sveta – nielen s ohľadom na ďalšiu zdravotnú krízu, ale aj na váhanie, s akým odpovedáme na klimatickú krízu, na nedodržiavanie zákona v kyberpriestore a riziká šírenia jadrových zbraní.

Všade na svete ľudia strácajú dôveru v politické systémy a inštitúcie," píše Generálny tajomník OSN António Guterres.

13:22 Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) požiadal zariadenia sociálnych služieb, aby vyhodnotili opatrenia a boli pripravené, ak by prišla prípadná druhá vlna pandémie.

Majú napríklad za úlohu urobiť si 14-dňovú rezervu ochranných pomôcok. Okrem toho rezort práce vydal usmernenie, v ktorom im odporúča ďalšie opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Krajniak vyzval sociálne zariadenia, aby sa pripravili na prípadnú druhú vlnu Čítajte 

13:20 Šéf WHO tiež vyslovil plány, ako chcú v zaručiť nezávislejší dohľad nad rozhodnutiami a činnosťou organizácie - riešením má byť nezávislý panel, ktorý stojí mimo obvyklej štruktúry WHO a hodnotí pripravenosť a reakcie štátov a samotnej organizácie na pandémiu.

Objaviť sa v nej má napríklad bývalá prezidentka Libérie Ellen Johnson Sirleafová a bývalá premiérka Nového Zélandu Helen Clarková.

Ellen Johnson Sirleafová je laureátkou Nobelovej ceny za mier a prvou ženskou reprezentantkou akéhokoľvek afrického národa.

"Cez Vás svet pochopí pravdu, čo sa stalo a riešenia, ako vybudujeme lepšiu budúcnosť ľudstva," uzavrel Tedros príhovor.

13:18 Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus počas tlačovej konferencie v Ženeve zdôraznil, že vírus má omnoho väčšie zdravotné dopady, než rastúci počet infikovaných ľudí.

V mnohých štátoch dochádza k masívnym výpadkom očkovania proti vážnym nákazlivým ochoreniam ako je tuberkulóza, detská obrna či osýpky.

Dochádza k výpadkom liekov, okrem iného aj proti HIV. „Chudoba teraz udiera do očí,“ povedal s tým, že globálne narastá počet ľudí trpiacich hladom.

Po tlačovej konferencii má začať neverejné zasadnutie členských štátov WHO k ich reakcii na Covid-19. WHO spravidla nehovorí mená konkrétnych krajín, ktoré zlyhávajú. V príhovore ale naznačil, že kým mnohé bohaté krajiny zlyhali, mnohé „skromnejšie“ štáty ukázali svoju efektivitu a kompetentnosť v boji s vírusom.

„Je čas na veľmi úprimnú sebareflexiu,“ povedal. Platí to nielen pre jednotlivcov a štáty, ale aj samotnú organizáciu.

13:12 Koronakríza podľa Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov neovplyvnila sektor finančného sprostredkovania.

Na stretnutí to na základe predbežných výsledkov za prvý polrok konštatoval predseda predstavenstva asociácie Martin Lancz.

Dôvodom podľa neho je to, že sektor bol na konci vlaňajška pripravený a s obrými výsledkami. Už vlani sa veľa investovalo do digitálnych technológií a viaceré spoločnosti flexibilne pristúpili na systém na diaľku.

13:11 Známy prírodovedec, popularizátor a ochranca divo žijúcich zvierat David Attenborough varoval, že kríza vyvolaná koronavírusom môže mať za následok zánik najstaršej zoologickej spoločnosti na svete , ako aj londýnskej zoologickej záhrady a projektov na ochranu zvierat, ktoré podporuje po celom svete.

Načítavam video...

13:04 Nové prípady ochorenia Covid-19 za stredu na Slovensku sú zaznamenané buď ako prípady, keď bol človek v úzkom kontakte s potvrdeným nakazeným, alebo ako import zo zahraničia, informuje hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Dáša Račková.

Nakazených pribúda. Pozrite si grafy o Slovensku >>>

V súčasnosti sa protiepidemické opatrenia pri potvrdených prípadoch ochorenia prijímajú len lokálne, teda v mieste, kde nakazených potvrdili.

12:50 "Maďarská vláda sa chystá preskúmať pravidlá cestovania do susedných krajín, kde opäť rastie počet prípadov nákazy," uviedol šéf úradu vlády premiéra Viktora Orbána.

Súvisiaci článok Maďarsko prehodnotí epidemiologickú bezpečnosť susedných krajín Čítajte 

Gergely Gulyás podľa agentúry Reuters zmienil Slovensko, Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko a Rakúsko, kde sa počet prípadov v posledných dvoch týždňoch zvyšuje.

12:44 Na Úrade vlády sa vo štvrtok popoludní stretnú odborníci, aby prediskutovali, ako budú postupovať po výraznejšom náraste nakazených.

Za včerajšok ich bolo 53, čo je najviac od 22. apríla. Tlačovú konferenciu zatiaľ neohlásili.

12:37 Svetová zdravotnícka organizácia, ale aj ostatné medzinárodné a národné zdravotnícke inštitúcie, by mali pripustiť, že ochorenie Covid-19 sa môže šíriť nie len infikovanými kvapôčkami, ale aj vzduchom.

Súvisiaci článok Aerosól môže vysvetliť hromadné nákazy Covidom, WHO je zatiaľ opatrná Čítajte 

Pod túto požiadavku sa v otvorenom liste, ktorý uverejnil časopis Clinical Infection Diseases, podpísalo viac než dvesto vedcov z 32 krajín sveta.

Čo vlastne znamená, ak sa ochorenie šíri kvapôčkami alebo vzduchom? A aké praktické následky môžu mať jednotlivé formy šírenia a ako môžu znížiť riziko nákazy novým koronavírusom?

12:30 Včerajší počet nakazených na Slovensku - 53 - je najvyšší počet prípadov nakazených za posledných 78 dní, od 22. apríla. Vtedy potvrdili na Slovensku 81 nových prípadov.

Naposledy bolo na Slovensku evidované úmrtie na nový koronavírus 15. mája.

12:23 Mesto Humenné vyhlásilo dobrovoľnú finančnú zbierku s názvom Humenné svojim. Jej cieľom je pomôcť obyvateľom mesta zasiahnutým koronakrízou.

Financie rozdelia pre jednotlivcov alebo rodiny s deťmi, ktorí zdokladujú stratu príjmu. Žiadosti uchádzačov o podporu je potrebné podať do konca septembra, dokedy potrvá aj vyhlásená zbierka.

Tú schválili na júnovom zasadnutí mestskí poslanci.

12:10 O zrušení bankového odvodu sa možno bude hlasovať samostatne a nie ako súčasť balíka opatrení na pomoc podnikateľskému prostrediu. Počas rozpravy to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Túto tému však chce prediskutovať s koaličnými partnermi. "Ak nebudú súhlasiť, bude to súčasťou balíka, budem si za tým plne stáť," povedal minister.

Súvisiaci článok O zrušení bankového odvodu sa možno bude hlasovať samostatne, uviedol Sulík Čítajte 

11:59 Dvadsiatim šiestim írskym pubom hrozí trestné stíhanie a odobratie licencie za možné porušenie epidemiologických opatrení proti šíreniu koronavírusu.

Vládne odporúčania pritom nedodržalo len jedno percento z celkového počtu 2785 pohostinstiev, ktoré sa opäť otvorili minulý týždeň, keď začali fungovať prevádzky ponúkajúce jedlo.

Polícia zistila, že v niektorých puboch neboli dodržané odporúčania týkajúce sa ochrany zdravia.

11:51 Po štyroch dňoch bez úmrtia na ochorenie COVID-19 pribudli v Maďarsku dve obete. Koronavírusom sa nakazilo za uplynulých 24 hodín desať ľudí, celkovo ich je už 4220.

11:46 U jednej zo sestier fyziatricko-rehabilitačného oddelenia nemocnice Svet zdravia Rimavská Sobota testy preukázali ochorenie COVID-19.

Zdravotnícke zariadenie však napriek tomu funguje štandardne.

11:35 Španielsko a Taliansko sa chcú spoločne pokúsiť presvedčiť štyroch "šetrných" členov Európskej únie, aby podporili obrovský fond obnovy, ktorého cieľom je pomôcť štátom bloku prekonať krízu.

Lídri EÚ rokujú o fonde s objemom 750 miliárd eur, ktorý má jednotlivým krajinám pomôcť absorbovať ekonomické dôsledky pandémie.

Taliansko a Španielsko patria medzi najviac postihnuté štáty európskeho bloku, ale niektoré podmienky pomoci zo záchranného fondu, ako sú napríklad nevratné garancie, narazili na odpor štyroch členov EÚ - Holandska, Rakúska, Dánska a Švédska.

11:30 Maďarská vláda zvolá na budúci týždeň mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej chce premiér Viktor Orbán získať poverenie poslancov na rokovanie v Rade Európy o hospodárskom záchrannom balíčku.

Poslanci budú zrejme schvaľovať parlamentné uznesenie, ktoré na rokovaniach Rady Európy bude pre maďarskú delegáciu východiskom k návrhu Európskej komisie vo veci balíčka opatrení na riešenie koronakrízy.

11:19 V americkom meste Tulsa, kde sa koncom júna konalo predvolebné zhromaždenie amerického prezidenta a nominanta Republikánskej strany na znovuzvolenie Donalda Trumpa, zaznamenali zvýšený počet prípadov nákazy.

V stredu v druhom najväčšom meste štátu Oklahoma na juhu krajiny zaznamenali rekordných 266 nových prípadov nákazy. Trumpov míting sa tam konal 20. júna.

Načítavam video...

11:15 Vláda na španielskych Baleárskych ostrovoch zavedie povinné nosenie rúšok na tvár na verejných priestranstvách i v prípadoch, keď je možné dodržať predpísanú 1,5-metrovú vzdialenosť.

Opatrenie podľa tohto zdroja vstúpi do platnosti na konci týždňa. Výnimky z nosenia rúšok sa budú týkať pláží, športových aktivít a terás barov a reštaurácií.

11:05 Vedenie žilinskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou na spoločnom stretnutí poďakovalo študentom medicíny a dobrovoľníkom Slovenského Červeného kríža za pomoc v čase núdzového stavu.

Viac ako 50 mladých zdravotníkov pomáhalo v službách pri vstupnej kontrole, triedení a testovaní pacientov žilinskej nemocnice.

11:00 Takmer 1900 nedostatkov odhalilo vyšetrovanie ubytovacích podmienok zamestnancov bitúnkov v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko.

Kontroly prebehli v máji, ešte prv než sa na bitúnku v okrese Gütersloh rozšíril nový druh koronavírusu.

10:53 Pandémia Covidu-19 umožnila zamestnancom firiem hlbšie zauvažovať nad podstatou a zmyslom ich práce.

Mnohí si uvedomili, že je hlúpa, nezmyselná a že im lezie na nervy. Uvažujú nad reštartom kariéry.

Súvisiaci článok Korona ukázala, že firmy nepotrebujú nižších manažérov (rozhovor) Čítajte 

Zavedený home office zároveň otestoval firmy v riadení zamestnancov na diaľku.

Firmy zistili, že mnohých drahých manažérov ani nepotrebujú, hovorí psychologička Barbora Kuchárová.

10:46 Bojnické kúpele využili dočasné zatvorenie svojho areálu pre pandémiu na rekonštrukčné práce.

V areáli liečebného domu Mier zrekonštruovali bazén, pri Baníku stavajú nový kúpeľný dom.

10:34 Situácia so šírením koronavírusu na Slovensku je pod kontrolou. Uviedlo to na sociálnej sieti ministerstvo zdravotníctva po tom, čo v krajine v stredu pribudlo 53 nových prípadov.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva majú podľa ministerstva podchytené ohniská a nastavené sú protiepidemické opatrenia.

Situáciu však priebežne rezort monitoruje a bude aktuálne informovať.

10:15 Brazílskym novinárom, ktorí robili rozhovor s nakazeným prezidentom Jairom Bolsonarom, nariadil ich zamestnávateľ samoizoláciu, kým nebudú mať negatívny test na koronavírus.

Bolsonaro v utorok oznámil, že bol pozitívne testovaný na koronavírus. Urobil tak pred skupinou novinárov, ktorí boli v jeho tesnej blízkosti, teda bez dodržania odborníkmi odporúčanej minimálnej vzdialenosti jedného až dvoch metrov.

Neskôr prezident od novinárov odstúpil a sňal si z tváre rúško - údajne chcel, aby fotografi a kameramani mohli nasnímať jeho tvár, aby bolo vidno, že sa má dobre.

9:56 Americký štát Texas obnovil v noci na štvrtok vykonávanie popráv po päťmesačnej prestávke, ktorú spôsobila pandémia.

Poprava sa uskutočnila o 19.52 h miestneho času (01.52 h SELČ) v texaskej štátnej väznici v meste Huntsville.

Smrtiacu injekciu podali 45-ročnému Billymu Joeovi Wardlowovi odsúdenému za vraždu, ktorý bol v cele smrti viac ako dve desaťročia.

9:45 Hlavné mesto Japonska vo štvrtok potvrdilo viac ako 220 nových prípadov nákazy, čím prekonalo svoj predchádzajúci rekord.

Ten evidovali 17. apríla, keď v čase tamojšieho vrcholu šírenia vírusu ohlásili denný prírastok 206 infikovaných.

9:30 Na Slovensku pribudlo 53 nakazených koronavírusom, informoval Národný úrad zdravotníckych informácií.

Laboratóriá otestovali 2 284 vzoriek. Doteraz sa tak na Slovensku nakazilo celkovo 1 851 ľudí.

Dvanásť pozitívnych prípadov pochádza z okresu Prešov, deväť z okresu Bratislava, deväť z okresu Čadca, päť prípadov z okresu Košice, ďalších päť okres Trebišov, dva prípady Košice- okolie, dva nové prípady sú z okresu Piešťany, dva okres Sabinov, po jednom prípade okres Dunajská Streda, Gelnica, Malacky, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Senec, Spišská Nová Ves a jeden prípad z okresu Šaľa.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Nepribudlo žiadne nové úmrtie. Celkovo na Slovensku zomrelo 28 pacientov s ochorením Covid-19.

Z nákazy sa vyliečili ďalší štyria ľudia, spolu je už 1 477 vyliečených pacientov.

Počet hospitalizovaných pacientov podľa korona.gov.sk zostáva na čísle desať. U siedmich z nich bolo ochorenie COVID-19 potvrdené.

Z toho sú na jednotkách intenzívnej starostlivosti traja pacienti, jeden potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu. Kĺzavý medián stúpol na hodnotu 20.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

08:52 Premiér Igor Matovič na facebooku napísal, že pribudlo 53 nových prípadov nákazy koronavírusom a naznačil, že zrejme opäť sprísnia obmedzenia.

"53 nových prípadov. Príliš veľa na to, aby sme sa naďalej mohli spoliehať len na zodpovednosť ľudí. Bohužiaľ," napísal Matovič.

07:23 Pevninská Čína v stredu zaznamenala deväť nakazených. Peking, v ktorom sa v júni objavilo nové ohnisko infekcie, neoznámil žiadny prírastok už tretí deň po sebe.

Všetci nakazení boli ľudia, ktorí do Číny prišli zo zahraničia. Čína tiež ohlásila šesť prípadov bez symptómov.

Celkovo sa v Číne doteraz nakazilo 83 581 ľudí, z toho 4634 zomrelo.

06:38 Spojené štáty evidujú za stredu viac ako 60-tisíc nových prípadov ochorenia COVID-19, čo je nový rekord. Rekordy ohlásilo aj niekoľko štátov USA, Tenneessee, Západná Virgínia a Utah.

Súvisiaci článok V Belehrade dav napadol parlament, zranil policajtov aj kone Čítajte 

06:15 Starosta mesta Houston zrušil nachádzajúci zjazd Republikánskej strany v americkom štáte Texas.

Starosta Sylvester Turner uviedol, že rozhodnutie prijal s cieľom ochrániť zdravie "zamestnancov, delegátov i verejnosti".

Upozornil pritom, že Houston je momentálne v rámci pandémie tzv. hotspotom.

06:02 Počet nakazených koronavírusom vo svete podľa agentúry Reuters presiahol 12 miliónov. Ochoreniu COVID-19 podľahlo 546-tisíc z nich.

6:00 Vo viacerých srbských mestách v stredu večer protestovali ľudia, došlo aj k násilnostiam. Demonštrantov pobúrila reakcia vlády na pandémiu, neskôr však svoj hnev zamerali najmä na prezidenta Aleksandara Vučiča.

Mnohí Srbi sú z jeho štýlu vládnutia frustrovaní, vnímajú ho ako autokratický, napísala DPA.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 26 924
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 164
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 287
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 077
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 740
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 592
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 373
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 639
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 532
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 576
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Koronavírus SARS-CoV-2, Slovensko, Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.
Do skúmavky treba pľuť minútu, aby bolo dosť slín na test. Netreba robiť výtery z nosa a hrdla.

Neprehliadnite tiež

Mazurek a Uhrík končia vo vedení Kotlebovej ĽSNS

Svoje rozhodnutie zdôvodnili zmenou stanov strany.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).

Ako Slovensko a svet bojuje s koronavírusom (súhrn)

Situáciu okolo nového koronavírusu a ochorenia COVID-19 sledujeme každý deň minútu po minúte.

Ilustračné foto
Testovanie na Covid-19.