SME

Na rušenie záchrankového tendra neexistuje právny dôvod

Tvrdenia ministra Krajčího odporujú posudku EÚ, uvádza Asociácia záchrannej zdravotnej služby

Prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby Matej Polák.Prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby Matej Polák. (Zdroj: TASR/Martin Baumann)

BRATISLAVA. Prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby Matej Polák tvrdí, že neexistuje právny dôvod na rušenie povolení na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby, ktoré vlani vydal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Podľa jeho slov ich úrad vydal v súlade so slovenským aj európskym právom.

Krajčího tvrdenia odporujú posudku

Ako uviedol Polák, vyjadrenia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) nekorešpondujú s obsahom listu od Európskej komisie.

Kým Ministerstvo zdravotníctva SR tvrdí, že Európska komisia konštatovala nesúlad udeľovania povolení na prevádzkovanie ambulancií záchranných zdravotných služieb na Slovensku s právom Európskej únie, podľa šéfa Asociácie záchrannej zdravotnej služby je opak pravdou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Polák tvrdí, že Európska komisia v liste doslova uvádza, že "takéto systémy udeľovania povolení existujú vo väčšine, ak nie priam vo všetkých členských štátoch Európskej únie, s cieľom zabezpečiť dodržiavanie minimálnej požadovanej kvality týchto služieb".

Porušenie v oblasti zdravotných poisťovní

Ďalej uviedol, že Európska komisia sa vo svojom vyjadrení odmietla "čo i len zaoberať" nesúladom prideľovania povolení na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby na Slovensku.

"Pre účely tohto listu systém prideľovania povolení, ktorý bol zriadený pre zabezpečenie dodržania istej kvality záchrannej zdravotnej služby, nie je predmetom diskusie," odkázal Polák na list Európskej komisie.

SkryťVypnúť reklamu

Jediné možné porušenie európskej legislatívy podľa tvrdenia Poláka list uvádza v oblasti zdravotných poisťovní.

"Voči udeľovaniu povolení na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby, ktoré v roku 2019 realizoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, nemá Európska komisia žiadne výhrady. Toto stanovisko Európskej komisie len potvrdzuje už predošlé závery Generálnej prokuratúry SR, ktorá po nezávislom preskúmaní nenašla pri udeľovaní povolení na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby žiadne právne pochybenia," argumentoval.

O prípadnom ohrození fungovania záchraniek na Slovensku, či o prípadných náhradách spôsobených škôd je podľa šéfa Asociácie záchrannej zdravotnej služby nateraz predčasné špekulovať.

SkryťVypnúť reklamu

"Stále predpokladám, že kompetentní predstavitelia štátu budú dodržiavať platné zákony a platné rozhodnutia. Rozhodnutia o povolení na prevádzku záchraniek boli súčasným záchranným zdravotným službám platne a zákonne vydané na obdobie šiestich rokov," uzavrel.

Krajčí nariadil opakovanie tendra

Minister zdravotníctva Krajčí v pondelok povedal, že výberové konanie na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby sa bude musieť zopakovať. Zároveň avizoval, že bude nutné zmeniť legislatívu tak, aby nebola v rozpore s európskou.

Zákon bol podľa jeho slov v minulosti v rozpore s európskou smernicou a obchádzal pri výbere poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby proces verejného obstarávania.

Prípad výberového konania na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby za 800 miliónov eur, ktoré sa v polovici júna 2019 týkalo 328 bodov, viedol k odvolaniu vtedajšieho predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomáša Haška.

SkryťVypnúť reklamu

Kauza ukázala na možné prepojenia členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu. Najviac bodov získala spoločnosť LSE - Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc.

Zdravotníctvo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 080
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 986
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 161
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 025
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 922
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 479
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 070
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 549
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Michal Ivan (Slovensko) pred bránkou Francúzska počas prípravného zápasu na MS 2025

Slovenskí hokejisti zaznamenali druhé víťazstvo v príprave na MS 2025.


a 1 ďalší
Logo Paríž FC

Z Ligue 2 postúpil z druhého miesta.


Reuters
Juraj Slafkovský pred zápasom Slovensko - Kanada vo štvrťfinále MS v hokeji 2024.

Juraj Slafkovský neposilní slovenskú reprezentáciu.


Sportnet, TASR
USA - Švédsko: ONLINE prenos zo semifinále MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo semifinále MS v hokeji do 18 rokov 2025: USA - Švédsko.


SkryťZatvoriť reklamu