BRATISLAVA. K platforme Obehové Slovensko sa pridalo ďalších 20 organizácií. Ide o nadnárodné a miestne organizácie a organizácie tretieho sektora.
Na svojom webe o tom informuje Slovenská agentúra životného prostredia.
Rýchlejší prechod na ekologické hospodárenie
Noví aktéri rozšírili skupinu siedmich zakladajúcich členov platformy, ktorej cieľom je podpora prechodu Slovenska na obehové a environmentálne prijateľnejšie hospodárstvo.
Podpisom spoločného vyhlásenia aktéri demonštrovali nutnosť urýchliť prechod Slovenska na obehovú a „zelenšiu“ formu hospodárenia.
Organizácie dobrovoľne vyhlásili, že budú podporovať vzájomnú výmenu skúseností a vedomostí či zdieľanie úspešných príkladov z praxe.
Za dôležitú považujú diskusiu s tvorcami politík o príležitostiach a odstraňovaní bariér v prechode na obehové hospodárstvo, podpore podnikania v oblasti obehového hospodárstva či uzatváranie partnerstiev a vytváranie projektov súvisiacich s obehovou ekonomikou.
Šetrnejšie využívanie prírodných zdrojov
Obehové hospodárstvo je forma ekonomiky, ktorá sa zameriava na šetrnejšie využívanie prírodných zdrojov, výrobu spotrebných tovarov z recyklovateľných materiálov a znižovanie dovozu primárnych výrobných surovín.
Obehové hospodárstvo má za cieľ znižovanie vplyvu ekonomiky na stav životného prostredia. Môže pritom vytvárať nové podnikateľské príležitosti.
Platforma Obehové Slovensko vznikla v decembri 2019, kedy sedem zakladajúcich organizácií podpísalo memorandum o spolupráci s Ministerstvom životného prostredia.
Medzi organizáciami, ktoré sa pridali k platforme sú napríklad Slovenská agentúra životného prostredia, Slovenská akadémia vied, Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva, Holandská obchodná komora, Slovak Business Agency, Inštitút cirkulárnej ekonomiky aj veľké nadnárodné spoločnosti z potravinárskeho, finančného či veľkoobchodného odvetvia.