V stredu pribudlo na Slovensku 53 nových prípadov infekcie koronavírusom. Je to najvyšší denný prírastok od 22. apríla. Ako čítate toto číslo?
Nemám údaje o všetkých pacientoch, ale len o tých, ktorí sú z nášho regiónu (východné Slovensko, pozn. red.). Drvivá väčšina z nich prišla z rizikových krajín Zostali päť dní doma, potom sa dali otestovať a test vyšiel pozitívny. Tým, že boli doma izolovaní, nikam nechodili, predstavujú menšie epidemiologické riziko. Presne také, aké sme od týchto pacientov očakávali.
Pri otvorení hraníc sme rátali s tým, že počet pacientov narastie. Je závislý len od toho, z akých krajín sa vrátia. Za najväčšie riziko pokladám, ak niekto nedodrží päťdňovú karanténu a neurobí si následný PCR test.
Sú ľudia, ktorí idú do takzvanej bezpečnej krajiny, ale do lokality, ktorá je riziková. Napríklad v Česku je to Karvinsko, v Poľsku Sliezsko, v Chorvátsku Záhreb. Títo ľudia by mali asi tiež v záujme nešírenia infekcie dobrovoľne zostať doma a potom si urobiť PCR test.
Znamená to, že zatiaľ nie je čas na paniku alebo na špeciálne opatrenia?
Určite nie na paniku. Je dôvod na veľmi dôsledné monitorovanie pacientov a na vyhľadávanie kontaktov.
Ako čítate vyjadrenie premiéra Igora Matoviča, že situáciu s koronavírusom už nemôžeme nechať len na zodpovednosť ľudí? Prišiel už čas aj na nejaké opatrenia?