SME

Prokurátorom a sudcom sa napokon odmeny rušiť nebudú

Nová legislatíva zároveň zjednodušuje prax vydavateľom neperiodickej tlače.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: ARCHÍV SME)

BRATISLAVA. Prokurátorom a sudcom sa napokon odmeny nemajú rušiť. V balíku opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia poslanci pozmeňujúcim návrhom vypustili zrušenie odmien.

Nová legislatíva zároveň upravuje povinné výtlačky i zjednodušuje prax vydavateľom neperiodickej tlače.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viacerým prevádzkovateľom tiež povinnosť predkladať príslušným orgánom verejného zdravotníctva na schválenie prevádzkové poriadky, či návrhy na ich zmenu.

Balík zmien schválili vo štvrtok poslanci Národnej rady SR. Plénum o ňom rokovalo v zrýchlenom režime.

SkryťVypnúť reklamu

Úpravy sa nezdali byť v súlade s Ústavou SR

Pôvodný zámer na zrušenie odmien prokurátorov a sudcov a zrušenie príplatku k náhrade ich príjmu a príplatku k nemocenskému u prokurátorov a sudcov sa v schválenej legislatíve nenachádza.

Súvisiaci článok Súdna rada má výhrady voči rušeniu odmien sudcov Čítajte 

Navrhované úpravy totiž podľa poslancov nespĺňali podmienky na skrátené legislatívne konanie a niektoré z nich sa nezdali byť v súlade s Ústavou SR, na čo upozornila napríklad Súdna rada SR.

V oblasti sociálnych služieb sa má povinnosť schvaľovania prevádzkových poriadkov viazať len na prevádzkovateľov zariadení sociálnych služieb. Nebude sa týkať napríklad denných centier či stredísk osobnej hygieny.

Vypracovávať ho nebudú musieť ani prevádzky, v ktorých sú zamestnanci vystavení záťaži teplom alebo chladom, či fyzickej záťaži. Povinným ostane pre prevádzky, ktorých zamestnanci vykonávajú rizikovú prácu.

SkryťVypnúť reklamu

So zvieraťom do reštaurácie

Povinnosť odpadne napríklad aj držiteľom oprávnenia na odstraňovanie azbestu zo stavieb, prevádzkovateľom ubytovacieho i telovýchovno-športového zariadenia, zariadenia starostlivosti o ľudské telo a zariadenia spoločného stravovania.

Z 18 na 24 mesiacov sa zvýši frekvencia posudzovania zdravotného rizika z expozície faktorom práce a pracovného prostredia na pracovisku, kde zamestnanci vykonávajú prácu zaradenú do druhej kategórie.

Osoby so spoločenským zvieraťom budú môcť vstúpiť do reštaurácií a ďalších priestorov na konzumáciu stravy zariadenia verejného stravovania, ak to povolí prevádzkovateľ. Ten musí zabezpečiť označenie o povolení vstupu so spoločenským zvieraťom.

Zmeny pre neperiodickú tlač

Príslušný orgán verejného zdravotníctva zároveň bude môcť podľa aktuálnej epidemiologickej situácie určiť, či a za akých podmienok sa budú vydávať osvedčenia o odbornej spôsobilosti.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad osvedčenia na prácu s toxickými látkami a zmesami, s dezinfekčnými prípravkami a prípravkami na reguláciu živočíšnych škodcov.

Z balíka schválených opatrení vyplýva tiež, že povinnosť predkladať povinné výtlačky v prípade neperiodickej tlače sa má odvíjať nie od nákladu, ale od obsahu týchto tlačovín.

Špecifikovať sa majú tiež kritériá na uloženie sankcie, ktoré dosiaľ absentovali a ktorými sa umožní moderovať výšku pokuty v jej rozpätí, prípadne od jej uloženia úplne upustiť.

Nanovo sa vymedzuje okruh deponujúcich knižníc s ohľadom na obsah periodickej alebo neperiodickej publikácie, a to tak, že došlo k výraznému zúženiu rozsahu povinného deponovania.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 860
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 963
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 931
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 837
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 042
  6. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 491
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 343
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 185
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu