BRATISLAVA. Slovenskí europoslanci zasadnú v štyroch z piatich nových výborov Európskeho parlamentu (EP).
Agentúru SITA o tom informovala tlačová atašé Kancelárie EP na Slovensku Soňa Mellak.
Novozriadené výbory
EP na svojom júnovom plenárnom zasadnutí rozhodol o zriadení troch osobitných výborov - pre umelú inteligenciu, pre boj proti rakovine a pre zahraničné zasahovanie do demokratických procesov v Európskej únii (EÚ) vrátane dezinformácií.
Parlament tiež zriadil vyšetrovací výbor pre ochranu zvierat počas prepravy a stály podvýbor pre daňové otázky.
Každý z novozriadených osobitných výborov pozostáva z 33 riadnych členov, nový vyšetrovací výbor má 30 riadnych členov a podvýbor pozostáva tiež z 30 riadnych členov.
Michal Wiezik (Spolu/EPP) a Martin Hojsík (PS/RE) sa stali členmi Vyšetrovacieho výboru pre ochranu zvierat počas prepravy (ANIT). Miroslav Radačovský (nezaradený, nezaradený) sa stal členom Osobitného výboru pre umelú inteligenciu v digitálnom veku (AIDA).
Vladimír Bilčík (Splu/EPP) sa stal členom Osobitného výboru pre zahraničné zasahovanie do všetkých demokratických procesov v EÚ vrátane dezinformácií (INGE) a Eugen Jurzyca (SaS/ECR) členom Podvýboru pre daňové otázky (FISC).
Osobitný výbor pre boj proti rakovine (BECA) zostáva zatiaľ bez členov zo Slovenska.
Členovia nových výborov boli vybratí jednotlivými poslaneckými klubmi, ktoré oznámili ich mená predsedovi EP. Každému klubu bol vo výboroch pridelený počet miest, ktorý zodpovedá jeho zastúpeniu v pléne EP.
Volení na ustanovujúcich schôdzach
Predsedovia a podpredsedovia jednotlivých výborov budú volení na ich ustanovujúcich schôdzach, ktoré by sa mali uskutočniť v priebehu septembra.
Funkčné obdobie osobitných výborov nemôže presiahnuť 12 mesiacov, pokiaľ ho EP pred jeho uplynutím nepredĺži.
Mandát vyšetrovacieho výboru je tiež 12 mesačný a môže byť dvakrát predĺžený, vždy o ďalšie tri mesiace.
Podvýbory nemajú jednoznačne obmedzené funkčné obdobie. Osobitné ani vyšetrovacie výbory nemajú právomoc hlasovať o legislatívnych textoch.