SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Na Úrade vlády zasadal krízový štáb, zaoberal sa scenármi vývoja (minúta po minúte)

Slovensko eviduje 1 908 nakazených.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:39 EÚ by mala dať viac financií na prekonanie dôsledkov pandémie nového koronavírusu. Myslí si to 56 percent respondentov najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednal Európsky parlament.

Podľa výsledkov prieskumu, ktorý sa uskutočnil v druhej polovici júna 2020, si 68 percent Európanov želá silnejšiu pozíciu EÚ v boji proti koronakríze. Rovnaký postoj má aj 64 percent Slovákov.

Viac než polovica respondentov v EÚ (56 percent) sa domnieva, že si to vyžaduje viac finančných prostriedkov pre Úniu, ktoré by mali byť využité hlavne na riešenie dôsledkov pandémie na sektor zdravotníctva a hospodárstva. Súhlasí s tým aj 47 percent Slovákov.

20:11 Štát sa pripravuje na možné zhoršenie situácie s novým koronavírusom na Slovensku a na prípadný príchod druhej vlny pandémie.

Skryť Vypnúť reklamu

Po utorkovom rokovaní ústredného krízového štábu to uviedol minister vnútra Roman Mikulec.

V štábe rokovali o úlohách pre jednotlivé rezorty, ktoré úzko súvisia s pandemickým plánom. "Chceli sme zhodnotiť všetky skúsenosti, ktoré sme načerpali doposiaľ, aby sme boli do budúcna čo najlepšie pripravení, ak by bolo potrebné použiť jednotlivé opatrenia," povedal minister. Na rokovaní sa otvorila aj otázka zabezpečenia ochranných pomôcok pre domovy sociálnych služieb a debatovalo sa aj o spolupráci s mestami, obcami či vyššími územnými celkami v tomto smere. "V utorok neboli v rámci ústredného krízového štábu prijaté nijaké opatrenia. Využili sme čas na prípravu ďalších krokov a postupov," spresnil.

19:14 Francúzski lekári potvrdili prvý prípad prenosu nového koronavírusu z tehotnej ženy na dieťa v jej maternici. Informujú o tom v prípadovej štúdii, ktorá vyšla v odbornom časopise Nature Communications.

Skryť Vypnúť reklamu

Chlapček dostal pár dní po narodení zápal mozgu, čo je výsledok toho, že vírus prešiel placentou a ešte pred narodením vyvolal infekciu, už sa však z toho zotavil.

19:06 USA a Kanada by mali predĺžiť dohodu o uzavretí spoločných hraníc pre inú ako nevyhnutnú dopravu až do 21. augusta.

Dodal však, že na finálne potvrdenie sa ešte čaká. Obmedzenia, ktoré krajiny oznámili 18. marca, predĺžili už v apríli, máji aj júni. Kanadský premiér Justin Trudeau tento týždeň povedal, že rozhodnutie týkajúce sa hraníc zverejnia "v nadchádzajúcich dňoch". Platilo by pravdepodobne na ďalších 30 dní.

19:02 Ústredný krízový štáb neodporúča mestám a obciam organizovanie dožinkových slávností alebo vianočných trhov.

Po jeho zasadnutí o tom informoval prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

18:16 Novela o zasielaní telefónnych čísiel navrátilcov zo zahraničia operátormi hygienikom, ako aj o navýšení možných pokút za nedodržanie karantény, pokračuje v parlamentnom legislatívnom procese. Poslanci totiž novelu zákona o elektronických komunikáciách v utorok posunuli do druhého čítania. Podľa novelizovaného znenia zákona by mala byť výška pokuty za nedodržanie karanténnych opatrení stanovená na úrovni maximálne 5 000 eur.

17:25 Izrael hlási rekordných 1681 nových prípadov nákazy za deň.

Hezi Lévi z izraelského ministerstva zdravotníctva v utorok oznámil, že vláda robí všetko pre to, aby sa vyhla návratu k prísnym opatreniam zo začiatku pandémie.

"Lockdown je bezpochyby jedným z nástrojov, pri ktorých sa čo najviac snažíme o to, aby sme sa k nim nemuseli uchýliť," povedal Hezi Lévi. Kompetentné úrady však podľa neho o takejto možnosti uvažujú.

Skryť Vypnúť reklamu

17:22 Úrad verejného zdravotníctva SR by mal mať možnosť získavať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa nachádzali v "červených" krajinách.

Súvisiaci článok Smer opäť nepodporí monitorovanie telefónov Čítajte 

Vyplýva to z vládnej novely zákona o elektronických komunikáciách, ktorou sa mení aj zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Právnu úpravu dnes poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.

Novela tiež hovorí o tom, že pokuta za nedodržanie izolácie a karantény po návrate na Slovensko z "červenej" krajiny má byť do výšky 5000 eur. Parlament o legislatíve rokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

17:16 Štáty Európskej únie vyradia Srbsko a Čiernu Horu zo zoznamu krajín, ktorých obyvatelia môžu cestovať cez vonkajšie hranice európskeho bloku.

Podľa informácií ČTK sa na tom dnes zhodli veľvyslanci krajín Únie, ktorí zúžili zoznam na 13 dôveryhodných štátov, z ktorých je možné prichádzať do Únie.

Skryť Vypnúť reklamu

Zoznam, na ktorom figurujú aj niektoré ázijské či africké štáty, je však len odporúčaním a napríklad Česko zaradilo spomínané balkánske krajiny medzi rizikové už v pondelok.

16:50 Takmer 7 z 10 Európanov (68 %) si želá silnejšiu pozíciu Európskej únie v boji proti koronakríze.

Rovnaký postoj má aj 64 % Slovákov.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Európsky parlament uskutočnila spoločnosť Kantar od 11. do 29. júna na vzorke 24 798 respondentov vo všetkých 27 členských štátoch Únie.

16:15 V Kalifornii rastie počet nakazených, štát znovu zatvára podniky či kostoly.

V americkom štáte registrujú už viac než 330-tisíc prípadov ochorenia COVID-19 a vyše 7 000 mŕtvych.

Opätovné zavedenie reštrikcií v štáte s takmer 40 miliónmi obyvateľov vyvolal 20-percentný nárast počtu pozitívne testovaných osôb za posledné dva týždne a tiež zvýšený počet ľudí, ktorí sa nachádzajú na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

16:07 Záujem turistov o Tatry je veľký, no cítiť výpadok zahraničných hostí

„Keďže percentuálny podiel zahraničných turistov presahuje 30 percent v celoročnej návštevnosti, hotelieri či gastronomické zariadenia ich neprítomnosť, respektíve oveľa nižšiu návštevnosť cítia,“ ozrejmila pre TASR riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

15:56 Macron podporuje povinné nosenie rúšok vo vnútorných verejných priestoroch.

"Chcel by som, aby bolo nosenie rúšok povinné vo všetkých uzavretých verejných priestoroch," uviedol francúzsky prezident v televíznom prejave. Toto opatrenie by podľa jeho slov mohlo začať platiť od 1. augusta.

V reakcii na obavy, že vo Francúzsku je nákaza opäť na vzostupe, Macron varoval: "Existujú náznaky, že (šírenie vírusu) sa trochu zrýchľuje."

Skryť Vypnúť reklamu

15:36 Na Úrade vlády SR zasadá ústredný krízový štáb, zaoberať sa bude scenármi vývoja pandémie.

Uviedol to minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) pred príchodom na rokovanie štábu.

Súvisiaci článok Smer spochybňuje zrýchlené prerokúvanie novely o dátach z mobilov Čítajte 

"Chceme si prejsť nejaké scenáre, čo nás čaká, čo treba spraviť medzirezortne, na čom sa dohodnúť a čo vyladiť," priblížil.

Nemá informácie o tom, že by mal štáb riešiť nejaké konkrétne opatrenia. Zaoberať sa budú aj závermi pondelkového zasadnutia konzília odborníkov.

"V nadväznosti na to si chceme prejsť aj ďalšie veci, ktoré teoreticky by sa mohli do budúcna v najbližšom období vyvíjať. Aby sme boli na tieto veci pripravení," spresnil Mikulec.

Podotkol, že sa to týka aj pripravenosti štátu na možný príchod druhej vlny pandémie.

15:11 V Iráne podľahlo ochoreniu COVID-19 ďalších 179 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

V hlavnom meste Teheráne sa preto od dnešného dňa opäť sprísňujú karanténne opatrenia vrátane uzatvorenia niektorých podnikov. Ide predovšetkým o telocvične, fitness centrá a posilňovne, bazény, zoologickú záhradu a kaviarne.

14:50 O zvýšení pokuty za nedodržanie izolácie budú poslanci rokovať zrýchlene.

Pokuta za nedodržanie izolácie po návrate na Slovensko z "červenej" krajiny by sa mohla zvýšiť až do výšky 5000 eur.

Uložil by ju príslušný orgán verejného zdravotníctva. Vyplýva to z novely zákona o elektronických komunikáciách, ktorou sa mení aj zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

14:33 Je potrebné, aby sa celá Európa po pandémii koronavírusu pozviechala ako celok , povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok v utorok v Budapešti po schôdzke s českým ministrom zahraničných vecí Tomášom Petříčkom, šéfom maďarskej diplomacie Péterom Szijjártóom, rakúskym ministrom európskych a medzinárodných záležitostí Alexandrom Schallenbergom a šéfom diplomacie Slovinska Anže Logarom.

Skryť Vypnúť reklamu

14:23 Nový koronavírus si vyžiadal na celom svete už najmenej 573 091 obetí, vyplýva to z bilancie agentúry AFP .

V 196 krajinách a teritóriách bolo doposiaľ zaznamenaných 13 124 130 prípadov ochorenia COVID-19. Vyliečilo sa už najmenej 7 063 900 ľudí vyliečilo.

Údaje, opierajúce sa o informácie od jednotlivých štátov a Svetovej zdravotníckej organizácie, pravdepodobne odrážajú len časť aktuálneho počtu infekcií. Mnoho krajín testuje totiž len ľudí s príznakmi alebo len najvážnejšie prípady.

13:55 V Česku pre koronavírus ukončili detský tábor, v karanténe je viac ako 80 ľudí.

Všetci účastníci tábora v Letinách na Plzeňsku vrátane dospelých už podstúpili testy a odborníci plánujú aj kontrolné kolo. Pozitívny test malo jedno dieťa.

13:18 Rakúsko rozšírilo zoznam krajín, z ktorých lety nesmú pristáť na jeho území.

Skryť Vypnúť reklamu

Pribudlo šesť štátov západného Balkánu, Rumunsko, Bulharsko, Moldavsko a Egypt. Rakúsko už predtým zakázalo lety z ôsmich krajín a jedného regiónu Talianska.

Súvisiaci článok Európa sa otvorila, ale štáty si dávajú podmienky. Kam sa Slováci dostanú bez obmedzení? Čítajte 

Rakúska tlačová agentúra APA informovala, že iba posledný zmienený, taliansky región Lombardsko, ktorý pandémia koronavírusu zasiahla pred časom najsilnejšie, od štvrtka vyradia zo zoznamu.

Naopak, rakúske ministerstvo zdravotníctva pridalo na zoznam spomínaných desať nových krajín, v ktorých sa situácia zhoršila a nakazených tam pribudlo. V prípade ôsmich štátov, pre ktoré zákaz letov platí naďalej, sú to Bielorusko, Čína, Veľká Británia, Irán, Portugalsko, Rusko, Švédsko a Ukrajina.

Výnimky sa týkajú len prevozu nákladu, repatriovaných Rakúšanov, zdravotníckych pracovníkov či sezónnych robotníkov pre poľnohospodárstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

13:03 Grécko za pondelok zaznamenalo 24 nových prípadov.

Drvivá väčšina bola zistená na severe krajiny, píše denník Kathimerini. Pozitívne testy na koronavírus mali okrem iného aj traja ľudia v Solúne.

Grécko v porovnaní s ďalšími štátmi južnej Európy zasiahla pandémia len ľahko, a to aj vďaka včasnému zavedeniu opatrení. Od prepuknutia epidémie sa v krajine nakazilo 3862 ľudí, z čoho 193 zomrelo. Priemerný vek obetí je 76 rokov.

12:23 Slovenský priemysel klesol medziročne najviac v rámci Európskej únie.

Slovenský priemysel podľa údajov Eurostatu oslabil o 33,5 percenta. Po Slovensku nasledovali Maďarsko (-27,6 percenta) a Rumunsko (-27,4 percenta).

Priemyselná produkcia v máji medziročne klesla vo všetkých krajinách EÚ, z ktorých boli údaje k dispozícii. V rámci celej EÚ sa zmenšila o 20,5 percenta a v rámci celej eurozóny o 20,9 percenta.

Skryť Vypnúť reklamu

12:18 Hygieničky analyzovali prípady ochorenia COVID-19, bezpríznakových bolo takmer 70 % pacientov.

Súvisiaci článok Aerosól môže vysvetliť hromadné nákazy Covidom, WHO je zatiaľ opatrná Čítajte 

Do analýzy zahrnuli 363 prípadov ochorení pozitívnych osôb, u ktorých bolo vykonané epidemiologické šetrenie a spracované všetky epidemiologické charakteristiky. Z nich nemalo žiadne príznaky 252 pacientov.

Prípady sledovali za obdobie od 1. júna do 9. júla. Vyplýva to z analýzy prípadov ochorení COVID-19 od Márie Avdičovej a Jany Námešnej z regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Najvyššiu chorobnosť za sledované obdobie mal Žilinský kraj. Nasledovali Banskobystrický, Bratislavský, Trenčiansky, Prešovský a Košický kraj.

Najmenej prípadov zaznamenali v Trnavskom a Nitrianskom kraji. Najviac postihnuté okresy boli Čadca a Revúca, nasledovali Tvrdošín a Levoča.

Skryť Vypnúť reklamu

11:51 Koronavírusom sa v Afrike nakazilo už vyše 600 000 ľudí.

Najvyšší počet infikovaných koronavírusom má Juhoafrická republika, ktorá eviduje vyše 287 000 potvrdených prípadov.

Od pondelka platí v JAR zákaz nočného vychádzania, a to od deviatej hodiny večer do štvrtej hodiny ráno. Na verejnosti je tiež povinné nosenie rúšok a opätovne bol zakázaný predaj alkoholu.

Medzi ďalšie krajiny, ktoré zápasia s nedostatkom lekárskeho vybavenia a personálu, patrí Nigéria, najľudnatejšia africká krajina, ktorá dosiaľ potvrdila viac ako 33 000 prípadov nákazy.

Súvisiaci článok Záhreb je na tom horšie ako letoviská. Čo robiť, ak vás koronavírus zastihne v Chorvátsku? Čítajte 

11:42 V Chorvátsku sa najviac nakazených vyskytuje v regiónoch Záhreb, Osijek a v prímorskej oblasti Split.

V krajine sa podľa posledných údajov cez víkend oproti predchádzajúcim dňom výrazne znížil denný prírastok potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, čo však médiá prisudzujú nižšiemu počtu vykonaných testov.

Skryť Vypnúť reklamu

Jutarnji list upozornil, že Chorvátsko patrilo minulý týždeň medzi šesť krajín Európskej únie s najvyšším rastom infikovaných.

11:23 Indické mesto Bangalúr opäť zaviedlo obmedzenie pohybu.

V krajine koncom marca zaviedli jeden z najprísnejších balíkov opatrení na svete. Postupne ich však uvoľnili, aby pomohli trpiacej ekonomike.

Počet nakazených naďalej rastie. V pondelok India prekonala 900 000 infikovaných.

Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo takmer 24 000 ľudí, uvádzajú údaje ministerstva zdravotníctva.

11:11 Rusko hlási 6248 nových prípadov nákazy koronavírusom a 175 úmrtí.

Celkový počet potvrdených obetí pandémie v krajine stúpol na 11 614.

Rusko od 15. júla ruší povinnú 14-dňovú karanténu, ktorú museli absolvovať cudzinci po príchode do krajiny.

Všetci ruskí občania si budú musieť do troch dní od návratu do domovskej krajiny urobiť tzv. PCR test (na báze polymérovej reťazovej reakcie), píše TASS.

11:01 Britská ekonomika v máji mierne zotavila, v porovnaní s obdobím pred nástupom pandémie koronavírusu je však zhruba o štvrtinu menšia.

Podľa údajov, ktoré zverejnil v utorok britský štatistický úrad, hrubý domáci produkt medzimesačne vzrástol o 1,8 percenta po aprílovom prepade o 20,3 percenta.

Oproti februáru, keď sa ešte naplno neprejavili dopady koronavírusu, ekonomika klesla o 24,5 %.

10:49 IPM Group sa spojila s Chirana Medical, oproti súčasnosti zvýšia produkciu pľúcnych ventilátorov štvornásobne.

Po dostatočnom zásobení slovenského zdravotníctva Chirana Medical plánuje expandovať do Severnej Ameriky a ďalších oblastí, ktoré zasiahla aktuálna kríza. Ročne plánuje na svetové trhy dodať 5-tisíc ventilátorov.

"Pre Slovensko sme zabezpečili dostatok ventilátorov, ale ak chceme vyvážať do sveta, narážame na to, že naša kapacita je obmedzená.

Preto sme sa rozhodli byť súčasťou tohto medzinárodného projektu s IPM, ktorý bude celému svetu poskytovať našu technológiu v relevantných objemoch," uviedol v tlačovej správe generálny riaditeľ spoločnosti Chirana Medical Ján Brkal.

10:35 Bojnická nemocnica opätovne zakázala návštevy pacientov.

Nemocnica tak reaguje na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu a odporúčanie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Prievidza so sídlom v Bojniciach. Zákaz návštev platí až do odvolania.

10:19 Bolívijské prostitútky sa v hlavnom meste La Paz pripravujú na život v čase koronavírusovej pandémie novým vybavením.

Na ochranu proti ochoreniu majú v zásobe fľaše bielidla, rukavice a priehľadné pláštenky, ktoré im majú pomáhať robiť si svoju prácu aj naďalej, informovala v utorok agentúra Reuters.

Obtiahnuté "obleky pre biobezpečnosť" sú jedným z odporúčaní v 30-stranovej bezpečnostnej príručke pre boj s koronavírusom, ktorú vypracovala Organizácia nočných pracovníkov v Bolívii (Organización de Trabajadores Nocturnos de Bolivia, OTN).

9:13 Ochorenie COVID-19 môže vo vážnych prípadoch spôsobiť abnormality na srdci, ktoré narušujú jeho schopnosť pumpovať krv a môžu viesť až k zlyhaniu orgánu.

Poukazuje na to štúdia lekárov z Edinburskej univerzity, ktorí skúmali ultrazvukové snímky srdca viac ako 1 200 pacientov zo 69 krajín sveta s vážnym priebehom ochorenia a u 55 percent z nich zistili problémy so srdcom.

Každý siedmy mal pritom známky "vážnych abnormalít".

8:49 Francúzsko si dnes pripomína Deň dobytia Bastily. Tradičnú vojenskú prehliadku na parížskej ulici Champs-Élysées však tento rok v dôsledku pandémie nahradí len menšia slávnosť na námestí Place de la Concorde.

Minulý rok sa na dvojhodinovej vojenskej prehliadke zúčastnilo 4000 vojakov. Tento rok sa ich počet znížil na 2195, pričom slávnosť by mala trvať hodinu.

8:34 Za predchádzajúci deň na Slovensku pribudlo šesť prípadov nákazy.

Celkovo krajina eviduje 1908 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. V pondelok laboratóriá otestovali 1163 ľudí.

Pozitívne prípady sa vyskytli v okresoch Bratislava (2), Prievidza (1), Prešov (1), Košice (1) a Rimavská Sobota (1).

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej
stránke covid-19.nczisk.sk.

V nemocniciach je naďalej trinásť pacientov, siedmi z nich majú potvrdený COVID-19. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú traja pacienti, na umelej pľúcnej ventilácii jeden.

Kĺzavý medián zostáva na hodnote 19.

8:14 Pravidelné letecké spojenie Slovenska s Veľkou Britániou by malo byť znovu možné od budúceho týždňa.

Súvisiaci článok Plošné opatrenia zatiaľ netreba, Britániu zaradíme medzi menej rizikové krajiny (minúta po minúte) Čítajte 

Konzílium odborníkov v pondelok zaradilo na zoznam menej rizikových krajín aj Veľkú Britániu. "Od pondelka 20. júla by tak mali byť umožnené aj pravidelné lety z Letiska M. R. Štefánika do a z Veľkej Británie," informuje bratislavské letisko na sociálnej sieti.

Obnovené by mohli byť lety nízkonákladovej spoločnosti Ryanair na letiská Londýn - Stansted, Birmingham, Manchester a Edinburgh aj nízkonákladového dopravcu Wizz Air do Londýna - Lutonu.

"Aktuálne budeme čakať na vydanie správy NOTAM, ktorá lety povolí dopravcom aj oficiálne," dodalo bratislavské letisko.

7:40 Viaceré austrálske štáty sprísnili reštriktívne opatrenia v boji proti novému koronavírusu po tom, čo sa pandémia COVID-19 začala z juhovýchodu krajiny šíriť i do iných oblastí.

Južná Austrália a Nový Južný Wales zrušili plány týkajúce sa opätovného otvorenia spoločnej hranice, ku ktorému malo dôjsť 20. júla.

Najľudnatejší štát Austrálie - Nový Južný Wales - zasa zaviedol limity na počet ľudí v baroch - naraz tam bude môcť byť po novom najviac 300 hostí. A v štáte Queensland zaviedli povinnú dvojtýždňovú karanténu pre ľudí, ktorí v nedávnej dobe navštívili dve oblasti na západnom predmestí Sydney.

7:17 V Severnom Macedónsku sa v pondelok mohli zúčastniť predčasných parlamentných volieb aj ľudia nakazení koronavírusom alebo osoby v domácej karanténe - úradníci im volebné urny doniesli priamo domov.

Odštartovali sa tak trojdňové parlamentné voľby, ktoré sa mali pôvodne konať 12. apríla, no odložili ich pre pandémiu a trvanie núdzového stavu.

7:00 Druhá vlna koronavírusovej pandémie by si v období od septembra 2020 do júna 2021 mohla vo Veľkej Británii vyžiadať podľa najhoršieho scenára až 120-tisíc úmrtí, varovali tamojší vedci.

Správa Akadémie lekárskych vied, ktorú si objednal hlavný poradca britskej vlády v oblasti vedy Patrick Vallance, vyzýva na okamžité kroky, ktoré zabránia druhej vlne nákazy a varuje pred "vážnym nebezpečenstvom" v oblasti zdravia.

Aktuálne predpovede sú založené na predpoklade, že reprodukčné číslo, ktoré udáva, koľko ďalších osôb nakazený človek infikuje, sa od septembra zvýši na 1,7. Ak by sa hodnota reprodukčného čísla zvýšila len na 1,5, znamenalo by to podľa výpočtov vedcov 74 800 úmrtí.

6:36 Bolívijská ministerka zahraničných vecí Karen Longaricová Rodríguezová oznámila, že sa u nej potvrdila nákaza novým koronavírusom. Ide už o šiestu infikovanú osobu na ministerskom poste vo vláde dočasnej prezidentky Jeanine Áňezovej, ktorá sa takisto nakazila.

Ak sa nebudú dodržiavať základné opatrenia, jediný spôsob, akým sa táto pandémia bude vyvíjať, je, že bude horšia a horšia.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf Svetovej zdravotníckej organizácie

"Zatiaľ som v poriadku a nemám žiadne symptómy. Ak Boh dovolí, budem pokračovať v práci pre Bolíviu v izolácii z domu," napísala Longaricová Rodríguezová na twitteri.

Na nový koronavírus SARS-CoV-2 boli okrem nej pozitívne testovaní aj ministri zdravotníctva, hospodárstva, spravodlivosti a baníctva, ako i námestníci a niekoľkí ďalší zákonodarcovia. Jeden z nich - poslanec opozičného Hnutia za socializmus (MAS) - ochoreniu COVID-19 podľahol.

Väčšina z nakazených bolívijských politikov sa má údajne dobre a pracujú z domu.

6:20 Brazílsky prezident Jair Bolsonaro, ktorý bol minulý utorok pozitívne testovaný na koronavírus, vyhlásil, že sa cíti "veľmi dobre", a ak budú výsledky jeho utorňajšieho testu negatívne, začne opäť pracovať.

"Mám sa veľmi dobre," povedal. "Ak ďalší test bude v poriadku, vrátime sa do práce. V opačnom prípade ešte pár dní počkáme," dodal s tým, že v izolácii zostane, až kým sa vírusu nezbaví.

6:09 Nosenie rúšok bude v Británii povinné v obchodoch a supermarketoch od piatka 24. júla. Oznámil to britský premiér Boris Johnson.

"Existuje čoraz viac dôkazov, že nosenie rúšok v uzavretom priestore pomáha pred koronavírusom chrániť jednotlivcov a ľudí okolo nich," uviedol úrad britského premiéra.

6:00 Počet ľudí nakazených koronavírusom presiahol 13 miliónov, pričom len za posledných päť dní pribudol milión infikovaných.

Za šesť a pol mesiaca zomrelo v dôsledku pandémie COVID-19 viac ako pol milióna ľudí.

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus povedal, že v dohľadnej budúcnosti nemôžeme očakávať návrat k "starému normálu", najmä v tom prípade, že sa budú zanedbávať preventívne opatrenia.

"Priveľa krajín sa vydalo zlým smerom, vírus zostáva nepriateľom číslo jeden," uviedol šéf organizácie na virtuálnom tlačovom brífingu v Ženeve.

"Ak sa nebudú dodržiavať základné opatrenia, jediný spôsob, akým sa táto pandémia bude vyvíjať, je, že bude horšia a horšia."

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 38 845
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 135
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 447
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 9 737
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 038
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 915
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 216
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 892
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 693
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 584
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

16 h
Nemocnice v Londýne sú pod tlakom.

Nový kmeň môže byť smrteľnejší.

5 h
Polícia zasahuje na proteste v Moskve.

Na protestoch zadržali už vyše 2 200 ľudí.

11 h
Publicista Matúš Ritomský.

Je opodstatnené interpretovať dianie pomocou psychiatrických diagnóz?

21. jan

Neprehliadnite tiež

Utrhnuté bočnice mosta v Kysaku.

Kovové časti sú odtrhnuté, v strede konštrukcie je diera a drevo zhnité.

5 h
Riaditeľ Juraj Briškár.

Zariadenie má vyše sto nakazených. Trnka: Možno došlo k zlyhaniu vedenia.

6 h