BRATISLAVA. Nie 1650 eur, ale pokuta až do 5000 eur bude hroziť tomu, kto sa po príchode z rizikových krajín neprihlási a nepodstúpi päťdňovú domácu izoláciu a po nej test na koronavírus.

Vláda pre rastúci počet nakazených v pondelok rokovala o nových opatreniach, ktoré majú šíreniu zabrániť.
Od 19. júna, keď bolo chorých len 91, ich počet rastie. V nedeľu ich bolo 380.
Vyššie sankcie sú súčasťou návrhu, ktorý štátu umožní prístup k mobilným telefónom ľudí, ktorí pricestovali zo zahraničia. Hygienici budú môcť narušiť ich súkromie v núdzovom stave či za mimoriadnej situácie, ktorá na Slovensku trvá od polovice marca.
Prichádzajúci majú tiež dostať varovnú SMS, že majú ísť do domácej karantény. Najskôr všetci, neskôr už len tí, čo prišli z tzv. červených krajín.
Už dnes zákon pripúšťa aj vyššie tresty, tvrdil pred zasadnutím vlády štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus z SaS.
"Vieme si predstaviť, že niekto príde z rizikovej krajiny, nakazí svoju matku, ktorá skončí na pľúcnej ventilácii, a nie je dostatočne medializované to, že takýto človek by mohol skončiť aj vo väzení, lebo išlo o verejné ohrozenie," povedal.
Sledovanie mobilov musí ešte schváliť parlament. Prerokuje ho v skrátenom konaní v utorok.
Ako budú pohyb sledovať
Hygienici budú od mobilných operátorov žiadať telefónne čísla ľudí, ktorí navštívili niektorú z rizikových krajín v posledných 14 dňoch.
K menám vlastníkov mobilných čísel ani k informáciám, kde presne v zahraničí boli, sa vraj nedostanú. Údaje bude Úrad verejného zdravotníctva povinný vymazať do 60 dní.
Zoznam čísel si porovnajú s vlastným zoznamom kontaktov od ľudí, ktorí sa po príchode z rizikových krajín nahlásili regionálnym úradom verejného zdravotníctva.
Postup po príchode zo zahraničia
- Po príchode z menej rizikových, tzv. zelených krajín neplatia žiadne obmedzenia.
- Po príchode z rizikových, tzv. červených krajín platí povinnosť ísť do domácej karantény a nahlásiť sa lekárovi a regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.
- Na piaty alebo šiesty deň hygienici navrátilca otestujú. V prípade negatívneho výsledku testu sa karanténa končí.
- Test na koronavírus uhrádza štát.
- Za nedodržanie tohto postupu hrozí sankcia 1650 eur. Ak vládou schválený návrh zákona odobrí aj parlament, sankcia bude po novom do 5000 eur.
Na čísla, ktoré nebudú v druhom zozname, hygienici zavolajú. Ak telefonista nebude spolupracovať, môžu jeho číslo poskytnúť polícii.
Minister dopravy za Sme rodina Andrej Doležal tvrdí, že monitoring čísel má mať najmä preventívny účinok. Pripúšťa, že systém bude možné obísť.
Ak si človek napríklad pred odchodom do zahraničia vypne mobil, hygienici nebudú môcť dokázať, kde bol. Hrozí tiež, že človek žijúci v pohraničí rizikovej krajiny do nej nemusí vstúpiť, no jeho mobil sa môže prihlásiť do jej siete. Potom bude musieť dokazovať, že zostal na Slovensku.
Štát bude vedieť, ktorý mobil bol v zahraničí, ak sa tam prihlásil do siete, no bude musieť dokázať, že s mobilom bol v zahraničí aj jeho vlastník. "Ešte náročnejšie to môže byť pri služobných mobilných číslach," povedal Doležal.
Nedokonalosť nového systému priznal aj premiér Igor Matovič z OĽaNO.
"Spoliehame sa na zodpovednosť ľudí, ale počítame s tým, že niektorí ľudia si budú búšiť do hrude a pravidlá obídu,“ povedal.
Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.
Z Británie bez karantény
"Na základe zlepšujúcej sa epidemiologickej situácie vo Veľkej Británii ju zaraďujeme do zoznamu bezpečných krajín. V piatok by malo byť rozhodnutie vyhlásené," oznámil hlavný hygienik Ján Mikas. Účinnosť má nadobudnúť budúci pondelok.
Očakáva sa, že do niekoľkých dní by aj Veľká Británia mohla Slovensko zaradiť na zoznam bezpečných krajín.
Česko, kde sa doteraz nakazilo najviac ľudí zo Slovenska, zostáva menej rizikovou krajinou. Podobne aj Chorvátsko, kde počet chorých stúpol za mesiac o vyše tisíc.
Plošné opatrenia zatiaľ netreba
Väčšina nových infikovaných koronavírusom na Slovensku si ochorenie doviezla zo zahraničia, potvrdila analýza hygienikov. Od 1. do 8. júla zaznamenali úrady verejného zdravotníctva 363 prípadov, z nich viac než polovica, 187, mala takýto pôvod.
Odkiaľ prišli chorí
- 48 infikovaných prišlo z Česka, 40 prípadov z Ukrajiny.
- Z ďalších krajín si ochorenie na Slovensko doviezli najmä zo Spojeného kráľovstva, Srbska a z Macedónska.
"Jeden človek, ktorý prišiel z Čiech, nakazil 45 ľudí. Regionálne úrady napriek tomu, že počet prípadov rástol, majú situáciu pod kontrolou. Nemusíme preto prijímať celoplošné opatrenia," povedal Matovič.
Najhoršia situácia za posledný mesiac bola na Kysuciach a Orave. Druhé najväčšie ohnisko vzniklo na východe Slovenska po rodinnej oslave v Humennom, kde sa ľudia nakazili od dvoch Čechov.
Zatváranie hraníc nateraz premiér vylúčil, najmä pre technické dôvody. Cez víkend policajti zmerali, že cez hranice prejde denne 72-tisíc áut, s priemerne dva a pol človekom, a hranicu prekročí 180-tisíc ľudí.
Matovič preto označil za nemožné, aby všetkých testovali. "Spoliehame sa na zodpovednosť ľudí," tvrdí. Odvolal sa aj na zvýšené pokuty.
Pripravené sú aj nemocnice
Pri enormnom náraste chorých sú nemocnice pripravené prejsť do režimu, ktorý pre ne platil počas núdzového stavu.
"Máme pripravené reprofilizačné schémy," tvrdí minister zdravotníctva Marek Krajčí z OĽaNO. Aj iné oddelenia ako infektológie budú potom schopné prijímať infikovaných koronavírusom.
Najskôr by štát do dvoch dní pripravil pätnásť nemocníc. Ak by bola situácia horšia, v ďalších dvoch krokoch vie v ďalších nemocniciach otvoriť tisíce lôžok pre chorých na Covid-19.
"Nevidím však teraz dôvod stresovať," hovorí Krajčí. Napriek tomu musel nechať obnoviť niektoré zo 48 mobilných odberových miest.
Od piatka by mali všetky nemocnice testovať aj pacientov pred plánovanými operáciami a zariadenia sociálnych služieb svojich zamestnancov, ktorí boli v zahraničí. Ide však o odporúčania.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19
