BRATISLAVA. Ministerstvo spravodlivosti v pondelok predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh ústavného zákona, ktorý prináša reformy v justícii.
Rezort zároveň predložil na pripomienkovanie novelu zákona o Súdnej rade Slovenskej republiky, ktorá je vykonávacím zákonom k navrhovaným ústavným zmenám.
Podľa ústavného návrhu by mali parlament, prezident a vláda nominovať do súdnej rady len nesudcov. Cieľom je prispieť k zvýšeniu verejnej kontroly súdnictva. Súdnej rade tiež pripadne kompetencia konať vo veciach majetkových pomerov sudcov a preverovať ich majetkové pomery.

Ústavný zákon zavádza takzvaný regionálny princíp pri voľbe členov súdnej rady. Jedného člena majú voliť sudcovia najvyššieho súdu a správneho súdu a ďalších ôsmich sudcovia ostatných všeobecných súdov v príslušných volebných jednomandátových obvodoch.
Zaviesť sa má povinný vekový strop pre sudcov všeobecných súdov na 65 rokov a sudcov ústavného súdu na 70 rokov a ruší rozhodovaciu imunitu sudcov všeobecných súdov.
Ministerstvo plánuje vytvoriť Najvyšší správny súd Slovenskej republiky, ktorý by riešil delikty sudcov a všetkých právnických profesií. Tiež budú nanovo formulované podmienky pre vymenovanie sudcov ústavného súdu ako bezúhonnosť či morálny kredit.
Pri ústavnom súde sa má zvýšiť kvórum pre voľbu kandidáta na sudcu ústavného súdu, na ktorú bude treba kvalifikovanú väčšinu.