BRATISLAVA. Argument rezortu kultúry o duplicite matičnej vedy je nezmyslom a politizáciou vedeckého výskumu.
Tvrdia to vedci Matice slovenskej v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslala hovorkyňa Matice slovenskej Veronika Matušková.
Argument o duplicite vedy považujú za omyl
„Vedeckí pracovníci Matice slovenskej varujú pred politickými zásahmi do slobodného vedeckého výskumu a bádania, ktoré patria k výdobytkom demokratických slobôd po roku 1989. Mediálne odkazy ministerstva kultúry vedeckému pilieru Matice slovenskej podľa nich obsahujú zavádzania, nezmysly, ale aj politizovanie a neznalosť zákona i Matice slovenskej,” píše sa v stanovisku.

Matiční vedci považujú argument ministerstva kultúry o takzvanej duplicite vedy za omyl minimálne v troch rovinách.
Prvá rovina podľa nich je, že v demokratickej a pluralitnej spoločnosti nie je možné centralizovať vedeckú činnosť do jedného rezortu a urobiť z neho štátny monopol na vedecký výskum a bádanie.
„Ak je veda v Matici slovenskej duplicitná s vedou v SAV, podľa tejto logiky je aj univerzitná veda, veda pod ministerstvami a dokonca múzeami rovnako duplicitná s vedou v SAV. Neexistuje jediný dôvod na to, aby bola práve matičná veda selektívne vylúčená zo štátnej podpory, zatiaľ čo štát financuje univerzitnú, rezortnú či múzejnú vedu,“ uvádza vedecký tajomník Matice slovenskej Pavel Mičianik.
V Matici pracuje desať vedeckých pracovníkov a nie všetci na plný úväzok.
Gešper: Ministerka neovláda ani základy problematiky
Predseda Matice slovenskej Marián Gešper považuje vyjadrenia predstaviteľov ministerstva na adresu matičnej vedy za zavádzajúce.
„Keď vyhodnotíme jedinečné a preukázateľne prínosné výsledky práce súčasných vedeckých pracovníkov Matice slovenskej, zároveň vezmeme do úvahy hlboké podfinancovanie našej ustanovizne, môžeme vnímať slová o plytvaní verejných prostriedkov ako prejav neznalosti až zneváženia ich vedeckej práce,“ uviedol.
Podľa neho ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) pravidelne dokazuje, že neovláda ani základy problematiky Matice slovenskej a jej fungovania.
Kritizuje ju, že v rozhovore pre denník Nový čas uviedla, že Matica slovenská má jazykovedný ústav, pričom žiaden taký nemá.
Podľa neho tiež ministerka dostatočne neovláda ani zákony, keď Matici slovenskej vyčíta, že jej vedecké pracoviská nemajú akreditáciu.
„Zákon nevyžaduje od vedeckých ústavov pod ministerstvom kultúry, či už v múzeách alebo inštitúciách, aby si zabezpečili akreditáciu z ministerstva školstva, pokiaľ neponúkajú konkrétny študijný program,“ hovorí.
Riaditeľ Archívu Matice a zástupca vedeckého tajomníka Pavol Madura zase tvrdí, že argument o takzvanej duplicite matičnej vedy je nezmyslom.
Riaditeľ Slovenského literárneho ústavu Matice Július Lomenčík zdôrazňuje, že vedecké pracoviská Matice sú súčasťou prirodzenej plurality vedeckej práce na Slovensku, pričom literárno-vedecké a historicko-vedecké výskumy realizujú vedci nielen v Slovenskej akadémii vied, ale aj na všetkých univerzitných katedrách histórie, literárnej vedy či slovenského jazyka a literatúry.
Milanová Maticu viackrát kritizovala
Ministerka kultúry otvorene viackrát kritizovala fungovanie Matice slovenskej. Osobne sa v júni aj stretla s jej vedením. Po tomto stretnutí Milanová povedala, že trvá na transformácii financovania Matice.
Predstaviteľom Matice vytkla nedostatočné dištancovanie sa od ekonomických a morálnych zlyhaní bývalého vedenia.
„Celkový systém fungovania Matice vrátane veľmi slabej ekonomickej efektivity je pre mňa sklamaním. Nie som nadšená ani z toho, že verejné prostriedky sa používajú aj na Slovenské národné noviny, ktoré nie kultivujú ale naopak vulgarizujú verejný diskurz,“ dodala ministerka.