SME

Zastavme korupciu: Voľba špeciálneho prokurátora bez diskusie je zvláštna

Odborná a verejná diskusia by podľa nadácii bola na mieste.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Voľba špeciálneho prokurátora bez odbornej aj verejnej diskusie je nanajvýš zvláštna.

Uviedla to Nadácia Zastavme korupciu (NZK) v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala Lucia Pažicová, manažérka komunikácie NZK. Nadácia považuje funkciu špeciálneho prokurátora za mimoriadne dôležitú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spôsob odvolávania

Odborná a verejná diskusia by preto podľa nej bola na mieste. Mimovládnej organizácii sa nepozdáva ani spôsob odvolávania špeciálneho prokurátora.

To, že ho bude po novom môcť z funkcie odvolať iba Národná rada SR (NR SR), považuje NZK za výsostne politické.

Prvý návrh zmeny zákona o voľbe generálneho prokurátora, ktorý upravuje aj voľbu špeciálneho prokurátora už NZK pripomienkovala. Očakávala preto, že vo finálnom návrhu zákona, ktorý pôjde na schválenie do NR SR, predkladateľ jej pripomienky zohľadní.

SkryťVypnúť reklamu

„Zmeny oproti pôvodnému návrhu sú podľa nás len kozmetické. K zákonu o generálnej prokuratúre navyše pribudla voľba špeciálneho prokurátora. Bez širšej verejnej, či odbornej diskusie,” povedala Marianna Leontiev, advokátka spolupracujúca s NZK.

Zákon s dvojročnou podmienkou

Nadácii sa nepáči ani fakt, že generálnym prokurátorom sa môže stať aj neprokurátor.

„Našou najzásadnejšou pripomienkou bolo, aby sa kandidátom na šéfa generálnej prokuratúry mohol stať len prokurátor, prípadne sudca. Poslanci ju neakceptovali. O miesto sa tak bude môcť uchádzať aj advokát,“ uviedla nadácia.

Tá žiadala, aby zákon zahŕňal aj podmienku, že prípadný kandidát na post generálneho prokurátora nesmie byť počas obdobia posledných piatich rokov politicky činnou osobou.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci nakoniec schválili zákon s dvojročnou podmienkou. V prípade pozície šéfa Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti je pritom päťročná podmienka.

NZK hodnotí pozitívne, že medzi organizácie, ktoré navrhujú kandidátov na post generálneho prokurátora pribudli aj Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied či právnické fakulty na Slovensku.

Jasná predstava o funkcii

Zmenou k lepšiemu je podľa NZK aj to, že kandidát musí priložiť k svojej kandidatúre aj motivačný list a koncepciu riadenia a ďalšieho rozvoja prokuratúry. Nadácia považuje za dôležité, aby mal kandidát jasnú predstavu o tom, ako bude svoju funkciu vykonávať.

Po novom môže do rozhodnutia o tom, či generálny prokurátor zostane vo funkcii, vstúpiť prezident len tak, že si pred rozhodnutím o odvolaní generálneho prokurátora z funkcie vyžiada stanovisko Rady prokurátorov SR. NZK navrhovala, aby odvolanie riešil Ústavný súd, alebo Najvyšší správny súd. Ide tak len o mierne zlepšenie predošlej legislatívy.

NZK bola založená v roku 2014. Jej hlavným poslaním je zvyšovať povedomie o korupcii, aktivizovať širokú verejnosť v otázkach verejného záujmu, pomáhať whistleblowerom, podporovať investigatívnu žurnalistiku a presadzovať systémové opatrenia, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.

Generálna prokuratúra

O sťažnostiach rozhodovala Generálna prokuratúra.

Šúreka obvinil zo zneužívania právomoci.


TASR 4
Prokurátor Michal Šúrek.

Generálna prokuratúra sa ohradila voči tvrdeniam advokáta Petra Kubinu


TASR 3
Súvisiace témy: Nadácia Zastavme korupciu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 829
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 503
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 554
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 435
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 353
  6. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 318
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 272
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 019
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Scott McTominay oslavuje gól.

Pri oboch tituloch stál aj slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka.


a 1 ďalší
Juraj Kucka (Slovan) sa lúči s hráčskou kariérou so spoluhráčmi a fanúšikmi v záverečnom 10. kole nadstavbovej časti Niké ligy v skupine o titul ŠK Slovan Bratislava - FC Košice.

Pozrite si zaujímavé štatistiky Niké ligy.


Juraj Hertel
Novak Djokovič.

Vo finále sa predstaví proti turnajovej šestke Hubertovi Hurkaczovi.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu