BRATISLAVA. Výročie Deklarácie o zvrchovanosti má pripomínať, že svoj štát by sme si mali s úctou spravovať. Pri príležitosti 28. výročia prijatia tohto dokumentu to pre TASR uviedol podpredseda Národnej rady (NR) Juraj Šeliga (Za ľudí).
Výročie podľa predsedu poslaneckého klubu OĽaNO Michala Šipoša pripomína, že sa stále neskončil boj o budúcu tvár Slovenska.
Koaličné strany považujú prijatie deklarácie za dôležitý medzník na ceste k slovenskej samostatnosti.
Na ceste k samostatnosti
Deklarácia zvrchovanosti bola podľa Šeligu ďalším krokom na ceste k samostatnému štátu.
"Jej text vyjadruje túžbu po tom, aby sme si veci spravovali sami. Toto výročie by nám mohlo pripomínať, špeciálne v kontexte posledných dní, že keď už máme svoj štát, mali by sme si ho s úctou spravovať," povedal pre TASR.
Ostatných 27 rokov podľa podpredsedu Národnej rady ukazuje, že niektorí politici sa k spravovaniu nášho štátu správajú neúctivo, ako by si ho nevážili.
"Takže v kontexte tohto výročia si myslím, že najväčšou výzvou pre nastupujúcu generáciu politikov musí byť naučiť sa štát dobre riadiť a spravovať," vysvetlil.
Prijatie deklarácie bolo podľa OĽaNO i Sme rodina jedným z najdôležitejších míľnikov v histórii Slovenska.
"Cítime obrovskú hrdosť na zvrchovanosť a samostatnosť Slovenskej republiky a práve toto výročie nám pripomína, že sa stále neskončil boj o budúcu tvár Slovenska," uviedol Šipoš.
"Považujeme to za dôležitý medzník, pretože to bol prvý krok k samostatnosti Slovenska. Vidíme, že samostatnosť priniesla Slovensku posun, ktorý tu momentálne je," povedal pre TASR predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský.
Správne rozhodnutie
SaS si myslí, že je dôležité si tento deň pripomínať. "Rozhodnutie žiť v samostatnej krajine sa ukázalo ako správne a v konečnom dôsledku aj ako prospešné pre občanov Slovenska. Je preto potrebné pripomenúť si tento deň, aby sme nezabúdali na našu minulosť," skonštatoval hovorca strany.
V piatok uplynulo 28 rokov od prijatia Deklarácie o zvrchovanosti. Slovenský parlament dokument schválil 17. júla 1992, v čase, keď bola Slovenská republika ešte súčasťou Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) a uskutočňovali sa rokovania českej a slovenskej reprezentácie o ďalšom usporiadaní zväzkov medzi Slovákmi a Čechmi.
Prijatie deklarácie ako jednostranný krok Slovenska posunulo tento proces k dohode o rozdelení Česko-Slovenska.
Výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti je na základe zákona Národnej rady (NR) z 20. októbra 1993 pamätným dňom .
História Slovenska
Prijatie Deklarácie zvrchovanosti SR pred 28 rokmi bolo predpokladom vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Slovensko sa od jej prijatia "pretransformovalo na demokratický a v rámci možností aj právny štát".
Pri príležitosti výročia prijatia deklarácie to v Národnej rade (NR) SR vyhlásil predseda Smeru Robert Fico. Na potrebe pripomínať si významné medzníky histórie Slovenska, a teda aj prijatie deklarácie, sa zhodli i mimoparlamentné KDH a SNS.
"Poslanci Slovenskej národnej rady vtedy jasne vyhlásili, že Slovensko má záujem o vlastnú suverenitu, o vlastnú štátnosť, a bol to významný formálno-právny krok k vzniku Slovenskej republiky," uviedol Fico.
Pripomenul znenie deklarácie, v ktorej sa hovorí, že 1000-ročné úsilie slovenského národa o jeho svojbytnosť sa naplnilo. Dodal, že pamätný deň prijatia deklarácie je jedným z najvýznamnejších pamätných dní.
Poznamenal, že za 28 rokov Slovensko prešlo rôznymi procesmi. V súčasnosti sme podľa jeho slov svedkami demontáže nielen sociálneho, ale aj právneho štátu.
"Čo nás mimoriadne mrzí, je, že začíname vnímať aj demontáž prvkov demokracie," uviedol. Poukázal pritom na verejnú voľbu v pléne parlamentu a na obvinenia za akýkoľvek iný názor.
Sily v prospech vlasti
"Slovensko je náš domov, ktorý nám s dôverou zverili naši predkovia. Deklarácia zvrchovanosti je odkazom pre nás všetkých, aby sme spojili sily v prospech našej vlasti," uviedla v súvislosti s výročím mimoparlamentná SNS.
Dodala, že aj v súčasnosti si predstavitelia strany v regiónoch výročie pripomínajú zapálením vatier zvrchovanosti. Strana pripomenula, že v roku 2017 jej predseda Andrej Danko zverejnil originál deklarácie v parlamente.
Mimoparlamentné KDH skonštatovalo, že každý vyspelý národ si pripomína svoje historické medzníky.
"Ostáva tiež pravda, že jedným z medzníkov histórie nášho národa bola aj Deklarácia o zvrchovanosti SR. Avšak na druhej strane si musíme uvedomiť, že nebyť Novembra 1989, by sme nemali slobodu, demokraciu a ani samostatné Slovensko v EÚ," uviedlo hnutie pre TASR.