Bratislava 3. júna (TASR) - Ustanovujúci konvent novozaloženej politickej strany poslanca Národnej rady SR Ivana Šimka Misia 21 - Nová kresťanská demokracia by sa mal konať 25. júna v Bratislave. Jeho cieľom bude skonštituovanie strany.
"Chceme, aby bola modernou proeurópskou kresťanskou demokraciou, ktorá bude výraznejšie vnímať hodnotu solidarity. Chceme, aby prvok solidarity bol jedným zo základných pilierov Misie 21," uviedol dnes Šimko pre TASR. Stranu zaregistrovali na Ministerstve vnútra SR 27. mája.
Táto neokonzervatívna strana by mala podľa Šimka bojovať proti prílišnému vplyvu politiky na občiansku spoločnosť a hľadať vyváženie medzi tradíciou a moderným pohľadom na svet. Pravdepodobne po letných prázdninách sa uskutoční ďalší konvent, ktorý by sa mal zaoberať programovými otázkami strany, spresnil Šimko. Programovo by sa nová strana mala podľa neho nachádzať niekde medzi KDH a SDKÚ. Základnými zásadami výstavby strany sú otvorenosť, ideová a programová jednota, decentralizácia a subsidiarita.
Najvyšším ideovým, programových a politickým zhromaždením Misie 21 je konvent, zhromaždenie všetkých členov Misie 21. Do jeho výlučnej právomoci patrí zmena stanov a schválenie základného programu strany. Najvyšším orgánom strany je snem, na ktorom sa zúčastňujú delegáti z regiónov a členovia Operačného štábu. Ten je operatívnym výkonným orgánom. Snem zvoláva predseda Misie 21 do šiestich mesiacov od vyhlásenia výsledkov volieb do Národnej rady SR. V prípade, že sa v tomto období koná konvent, ide o Generálny konvent, ktorý zastupuje Snem. Funkčné obdobie volených funkcionárov je totožné s obdobím medzi dvoma Snemami.
V prípravnom výbore podľa Šimka nie sú ľudia zo špičkových verejných funkcií. Za predčasnú otázku zatiaľ považuje účasť strany na jesenných regionálnych voľbách. Názov Misia 21 má odrážať program strany pre 21. storočie.
Šimko bol jedným zo zakladateľov KDH, stál pri zrode Slovenskej demokratickej koalície (SDK) v roku 1998. O dva roky neskôr z KDH vystúpil a v roku 2000 sa stal členom SDKÚ, kde pôsobil vo funkcii generálneho sekretára a podpredsedu pre vnútornú politiku. Po konflikte s predsedom SDKÚ a premiérom Mikulášom Dzurindom koncom roku 2003 opustil post ministra obrany a vystúpil z tejto strany. V roku 2004 inicioval založenie Slobodného fóra. Potom, ako nebol zvolený za predsedu SF, sa však dostal do sporu so šéfkou strany Zuzanou Martinákovou a zo SF v októbri 2004 odišiel. V súčasnosti pôsobí ako nezávislý poslanec v parlamente.