SME
Pondelok, 27. september, 2021 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky

Motív mal iba Kočner, tvrdí Lipšic. Prokurátor navrhuje 25-rokov (minúta po minúte)

Proces sa blíži ku koncu.

Načítavam video...
 • Proces v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka pokračuje 21. dňom.
 • Opäť vypovedal policajný expert Dušan Mikulaj.
 • Súd ukončil dokazovanie, účastníci prednášajú záverečné reči.
 • Po záverečných rečiach má byť vyhlásený rozsudok, rozsudok však môže byť vyhlásený aj v iný deň.
 • TU si môžete prečítať doterajší priebeh pojednávania.
 • TU nájdete prehľad dôkazov proti Kočnerovi a Alene Zsuzsovej.

Súd s Marianom Kočnerom v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka sledujeme minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

19:45 Kočnerov obhajca Marek Para bude vo svojej záverečnej reči trvať na nevine svojho klienta.

Splnomocnenci jednoznačne prekročili povolený rozsah záverečnej reči. Je absolútne zakázané, aby sa vyjadrili k výške trestu, tvrdí Para. Myslí si, že Daniel Lipšic a Roman Kvasnica vzbudili diskusiu nie o tom, či je niekto vinný, ale o tom, aký má dostať trest, či doživotie alebo 25 rokov. Je to zásadné porušenie spravodlivého procesu, doplnil obhajca. Tvrdenia prokuratúry považuje Para v tomto konaní za spochybnené až vyvrátené, a tým aj hodlá argumentovať.

17:58 Po krátkom oznámení pojednávanie skončilo, pokračovať bude na budúci týždeň v piatok 31. júla a následne v stredu 5. augusta.

17:55 Pojednávanie pokračuje, ale súd rozhodol, že ďalej sa v prednese záverečných rečí nebude pokračovať a pojednávanie bude odročené na 31. júla a 5. augusta. Vtedy sa vyjadrí obhajoba a jednotliví obžalovaní.

Skryť Vypnúť reklamu

17:32 Po prestávke bude nasledovať záverečná reč Mareka Paru, obhajcu Mariana Kočnera. Ďalšie poradie je Štefan Neszméry, Júlia Vestenická, dvaja obhajcovia Tomáša Szabóa a následne traja obžalovaní. Nie všetci z nich musia využiť právo na záverečnú reč, niektoré sa spoja (napr. ak sú dvaja obhajcovia, prehovoriť môže iba jeden).

17:31 Pojednávanie bolo prerušené na 10 minút na hygienickú prestávku.

17:30 "Sme presvedčení o tom, že pred súdom stoja skutoční páchatelia. Sme presvedčení o tom, že zosnovateľom bol Marian Kočner," uzatvoril Kvasnica.

17:28 Predsedníčka senátu sudkyňa Sabová upozornila Kvasnicu, aby svoju reč sústredil len k uplatneným nárokom (náhrada nemajetkovej škody). "Náš právny systém nepozná súkromnú obžalobu," hovorí Sabová. Kvasnica totiž argumentuje ako prokurátor a podrobne rozoberá dôkazy svedčiace o vine obžalovaných, podľa slovenského Trestného poriadku "splnomocnenec môžu prehovoriť len v rozsahu uplatnených nárokov".

Skryť Vypnúť reklamu

17:19 Kvasnica tvrdí, že obe Zsuzsovej vozidlá boli úplne alebo sčasti financované Marianom Kočnerom.

17:03 Aj Kvasnica pripomína správy cez Threemu "riešiš aj tie interiéry na USB?" a správy o zuboch - všetky tieto šifry sú podľa Kvasnicu narážky na vraždu.

16:50 Kvasnica hovorí, že obžalovaní potvrdzujú, že v správach predstierali význam slov a preto je úplne logické, že orgány činné v trestnom konaní hľadali skutočný význam slov, ktoré si posielali.

16:43 "Ak máme preukázané, že od pána Kriaka fotky odišli k vykonávateľom, potom je vylúčené, že by tu pôsobil nejaký neznámy Rus, ktorý by vraj mal objednať vraždu Jána Kuciaka," hovorí Kvasnica.

16:28 Kvasnica opakuje výpovede svedkov k tomu, ako jednotliví svedkovia opoznali fotografie zo sledovania. Fotky sú jedným z kľúčových dôkazov proti Kočnerovi.

Skryť Vypnúť reklamu

16:25 Právny zástupca opakuje, že články Jána Kuciaka boli vecné. "Kuciak kládol obžalovanému ekonomicky a právne logické otázky týkajúce sa prevodov majetku," hovorí Kvasnica. Pripomína, že Kočner nikdy Aktuality nežaloval a ani nepodal na Kuciaka ani redakciu trestné oznámenie, hoci (Kočner) tvrdí, že bol s ich prácou nespokojný,

16:19 Kvasnica pripomína výpoveď Petra Tótha, ktorý tvrdí, že Kočner pred ním na dovolenke v Chorvátsku komentoval Kuciaka veľmi vulgárne. "Vyjadril sa, že články Jána Kuciaka mu spôsobujú problém, pretože ak sa tomu budú venovať orgány činné v trestnom konaní, tak je to kurva problém," pripomína Kvasnica výpoveď Petra Tótha.

16:09 Kvasnica číta fragmenty z prepisu hovoru medzi Kočnerom a Kuciakom. "Z hovoru nevyplýva, že by mal vecné pripomienky k jeho práci. Ale pristúpil k invektívnam a skrytému zastrašovaniu Jána Kuciaka. Z reakcie Jána Kuciaka je zrejmé, že to považoval za zastrašovanie, pretože následne podal trestné oznámenie," hovorí Kvasnica.

Skryť Vypnúť reklamu

Záverečná reč Romana Kvasnicu

16:07 Daniel Lipšic ukončil záverečnú reč, nasleduje prejav Romana Kvasnicu.

16:03 "Žil pre svoju prácu preto, aby sme tu mali lepšie Slovensko. Týmto žil, na tomto pracoval a preto zomrel," blíži sa Lipšic k záveru záverečnej reči. "Pre mňa sú hrdinovia tohto procesu rodičia Jána a Martiny, pretože sa snažia dosiahnúť spravodlivosť pre svoje deti," hovorí Lipšic.

15:57 "Motív na vykonanie týchto vrážd nemal Krescik, ani Kracina. Motív mohla mať iba jedna jediná osoba. Je ňou Marian Kočner," hovorí Lipšic. Vraví, že Andruskó vypovedal aj o vraždách prokurátora Maroša Žilinku, ktorý dozoruje Kočnerovu kauzu Technopol Servis, no v čase, keď o tom Andruskó vypovedal, nebolo všeobecne známe meno dozorového prokurátora.

Skryť Vypnúť reklamu

15:54 "Aj v dôsledku článkov Jána Kuciaka bol Marian Kočner obvinený v kauze Technopol," hovorí Lipšic. Pripomína aj to, že koncom roka 2017 napísal Kuciak článok o kauze Unipharma a práve v tom čase mala prísť objednávka na jeho vraždu.

Súvisiaci článok Kočner svoj biznis nedokonal, od Unipharmy chcel 45 miliónov (odomykáme) Čítajte 

15:49 "Predstava, že by si Peter Tóth organizoval sledovanie z vlastných zdrojov, je na úrovni absurdity," hovorí Lipšic.

15:45 Lipšic pripomína, že obhajoba najprv spochybňovala Threemu, ale nakoniec sa Kočner aj Zsuzsová vyjadrovali k obsahu každej zo správ. Advokát zároveň dodáva, že je nezmysel aj ich téza o dorábaní správ - nevidí v tom zmysel, pretože ak by niekto správy dorábal, snáď by dorobil správy, ktoré usvedčujú Kočnera jednoznačne, nie správy s obsahom, kde sa bavia v šifrách.

Skryť Vypnúť reklamu

15:42 "Miroslav Marček nemá motív svojmu bratrancovi Szabóovi škodiť, práve naopak. Sám sa priznal, že to bol on, kto chladnokrvne zavraždil Jána a Martinu," hovorí Lipšic. Marček je neprávoplatne odsúdený a osvedčuje svojho bratranca Szabóa.

15:34 Lipšic pripúšťa, že Andruskó sa mýli v tom, kedy mu boli odovzdané peniaze. Hovorí, že to bolo deň po vražde doobeda, v skutočnosti podľa objektívnych dôkazov to mohlo byť popoludní. Dodáva, že Andruskó je dôveryhodný, hoci nie je príkladom čestného podnikateľa. "Ale aj skúsenosť tohto súdu ukazuje, že spolupracujúci obvinení nie sú príkladní, práve preto spolupracujú na trestnej činnosti," hovorí. Dodáva, že Andruskó od momentu zadržania vypovedá o vražde to isté. Dôležité podľa neho je, že od prvého momentu označuje za hlavného objednávateľa Kočnera, hoci v tom čase ešte neexistovali ďalšie nepriame objektívne dôkazy, ktoré by to potvrdzovali.

Skryť Vypnúť reklamu

15:25 "Podľa judikatúry slovenských a českých súdov je potrebná na uznanie viny ucelená reťaz nepriamych dôkazov, ktoré v miere rozumnej istoty vylučujú alternatívny priebeh skutkového deja," hovorí Lipšic. Vyžaduje sa podľa neho liniárna reťazec, no podľa neho v prípade vraždy Jána Kuciaka existuje viac dimenzionálna reťazec nepriamych dôkazov, ktoré sa vzájomne dopĺňajú.

15:23 Záverečnú reč ide predniesť Daniel Lipšic, doniesol si vizuálne pomôcky - tabuľu s grafmi (časová os) a kľúčovými správami z Threemy. Verejnosť na presný obsah nevidí, pretože tabuľa je otočená smerom na senát.

Záverečná reč Daniela Lipšica

15:10 Záverečná reč prokurátora skončila. Bola vyhlásená 10-minútová hygienická prestávka. Nasledovať bude záverečná reč Daniela Lipšica.

Skryť Vypnúť reklamu

15:04 Prokurátor navrhol pre všetkých obžalovaných trest 25 rokov, zároveň navrhuje trest prepadnutia veci, resp. zhabania veci.

15:03 "Bez rozumných pochybností bola preukázana vina obžalovaných," vyhlásil prokurátor Turan.

14:52 Záverečná reč prokurátora sa blíži ku koncu. Momentálne rozoberá nedovolené ozbrojovanie, čo je jeden zo skutkov, pre ktorý je podaná obžaloba. Následne prokurátor prešiel k vražde Petra Molnára, za ňu je totiž obžalovaný Tomáš Szabó.

14:42 Prokurátor vysvetľuje, ako sa im podarilo nájsť Citroean Berlingo, na ktorom sa vozili Tomáš Szabó a Miroslav Marček.

14:36 "Je absolútne nelogické tvrdiť, že sa nestretli, ak si dohodnú čas stretnutia a potvrdia si, že sú na danom mieste. Inak by si to potvrdili následnou komunikáciou. Žiadna taká ale nebola," hovorí Turan o komunikáciu. Naopak, v Threeme sa našli správy z času, kedy sa ich telefóny nachádzali pri sebe, kde si píšu, že už sú na mieste, predtým si dohodli podľa správ stretnutie v Bratislave. Prokurátor dodáva, že odmenou za vraždu pre Zsuzsovou bol biely mercedes.

Skryť Vypnúť reklamu

14:33 Turan pripomína aj komunikáciu medzi Kočnerom a Zsuzsovou o snehu - najprv sa bavia o snehu tak, že Zsuzsová ho nemá rada, neskôr zrazu otočí a hovorí, "nech len sneží". Aj to podľa Turana vykresľuje skutočnosť, že v skutočnosti sa rozprávali v šifrách.

14:30 "Neobstojí tvrdenie, že bol vybrať znalecký posudok na hodnotu zmenky. V tejto súvislosti treba uviesť, že hodnota zmenky je určená hodnotou, ktorá je na nej uvedená, netreba na to robiť znalecký posudok. Je vysoko nepravdepodobné, že by sa obžalovaný tak ponáhľal za svojim právnikom, aby sa vmestil do časových súvislostí, ktoré sú zachytené v Tatra banke," hovorí Turan o návšteve Kočnera v bezpečnostných schránkach.

14:27 Turan ďalej interpretuje komunikáciu medzi Kočnerom a Zsuzsovou, kde sa zjavne bavia v šifrách - hovoria o snehu či o správe s emotikonami päťdesiať čoskoro za smrť. Podľa Turana všetky tieto správy súvisia s vraždou.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Päťdesiat čoskoro za smrť, písal Kočner dve hodiny pred vraždou Kuciaka Čítajte 

14:23 Turan sa vracia k správam v Threeme medzi Kočnerom a Zsuzsovou, podľa ktorej sa bavili o tom, že pôjde riešiť majstrov kvôli prerábke detskej izby. V skutočnosti podľa Turana išlo o urgenciu na vykonanie vraždy. Vychádza z toho, že nikdy sa neskôr nebavili o dokončení údajnej rekonštrukcie. Rovnako prokurátor vyhodnotil aj správu Kočnera, či Zsuzsová rieši "interiéry na USB", podľa prokurátora ide o narážku na fotografie na USB. "Andruskó potvrdil, že žiadne fotografie interiéru za účelom preráby nedostal," prednáša prokurátor.

14:19 "Keby nebolo tohto, z pohľadu obžalovaného, lapsusu, orgány činné v trestnom konaní by sa ku komunikácii nikdy nedostali," hovorí Turan o tom, že Kočner síce v používateľsom rozhraní aplikácie Threema správy vymazával, ale napriek tomu ostával v pamäti telefónu. Podľa Turana si to sám Kočner tak nastavil v Threeme, zrejme omylom.

Skryť Vypnúť reklamu

14:06 Vladimír Turan opisuje analýzy iPhonov Mariana Kočnera a vyvracia tak obhajobu Mariana Kočnera: Kočner mal Threemu v staršom telefóne, následne si kúpil nový telefón a do neho si prehral starú Threemu. Starý telefón sa vypol vybitím a následne ho zapli až kriminalisti potom, čo ho odovzdal Tóth policajtom.

14:09 "Neobstojí obhajoba, že USB kľúč (s fotografiami a správami zo sledovania) podhodil obžalovanému svedok Peter Tóth," tvrdí Turan. Prokurátor ďalej opisuje nepretržitú linku, ako sa fotografie dostali od komanda, cez Tótha, následne Kočnerovi, potom Zsuzsovej, od nej Andruskóvi až následne vykonávateľom vraždy.

14:06 Prokurátor pripomína komunikáciu medzi Kočnerom, Bodorom a Tothom, kde Kočner žiadal od Bodora lustráciu Kuciaka, potom Vorobjov Kuciaka lustroval a následne Kočner výsledok lustrácie odovzdal Tóthovi, aby ho distribuoval sledovaciemu komandu. Turan pripomína aj to, že Kočner Kuciaka označil v správach "kokot z Aktualít", čo podľa prokurátora dokresľuje Kočnerov negatívny vzťah ku Kuciakovi. Ján Kuciak pracoval v redakcii Aktuality.sk.

Skryť Vypnúť reklamu

14:04 "Vzhľadom na dôkaznú situáciu je logické, že svedok Norbert Bodor poprel finančnú účasť a zabezpečovanie lustrácií," tvrdí Turan. Všíma si, že Pavol Vorobjov lustroval novinárov skoro ráno, čo je mimo policajných zvyklostí, tvrdí prokurátor.

13:56 Turan teraz opisuje prácu Kočnerovho sledovacieho komanda a vyhotovenie zoznamu 28 nepohodlných novinárov. Vychádza z výpovedí Petra Tótha a členov sledovacieho komanda.

Predsedníčka senátu Ružena Sabová si počas prednesu priebežne robí poznámky.

13:54 "Výpoveď svedka Andruskóa považujem za dôveryhodnú," povedal Turan. Pripomína, že Andruskó zotrval na svojej výpovedi aj potom, čo za sprostredkovanie vraždy dostal vyšší trest než mu bolo sľúbené prokuratúrou. Podľa prokurátora bolo preukázané, že fotografie Kuciaka, ktoré vyhotovilo Kočnerove sledovacie komando, sa dostali cez Zsuzsovú, Andruská až k vykonávateľom vraždy.

Skryť Vypnúť reklamu

13:52 "Bola ochotná urobiť preňho všetko," hovorí prokurátor o vzťahu Zsuzsovej ku Kočnerovi. Zhrňuje, že Kočner ju dlhodobo financoval a nie je podľa prokurátora pravda, čím sa Kočner bránil, že podobne financoval aj iné ženy a ich deti. "Z dokazovania to nevyplýva," povedal.

13:44 "Svojimi otázkami obžalovanému Kočnerovi pokazil celkový efekt z pripravovanej tlačovky," spomína Turan na tlačovku z júna 2017, kde Kuciak Kočnera konfrontoval s otázkami o prevodoch hotelov na Donovaloch, ktorých účelom boli podľa polície podvody s DPH.

13:43 Pretože prokurátor záverečnú reč číta, hovorí s vysokou kadenciou a je zložité zachytávať jeho myšlienky priebežne.

13:37 Z výpovedí svedkov Petra Tótha a Jaroslava Haščáka podľa prokurátora vyplýva, že Kočner na Kuciaka nadával a označoval ho aj vulgárne. "Obžalovaný vedel, že to (publikačná činnosť Kuciaka, pozn.) môže byť vážny problém pre jeho snahu etablovať sa v politike. Dôkazom jeho znepojenia je telefonát, kedy Jánovi Kuciakovi 5. 9. 2017 zavolal, že ho donúti prestať písať a bude na neho zverejňovať špinu," hovorí Turan.

Skryť Vypnúť reklamu

13:34 Denník SME bezprostredne po doznení jednotlivých záverečných rečí bude zverjňovať ich zvukový záznam v čo možno najkratšom čase. Súd totiž nedal súhlas na živý zvukový prenos.

13:32 Prokurátor po kritike začal rekapitulovať priebeh vraždy - kedy sa stala, ako prebiehala. Ide o všeobecne známe informácie.

13:29 Prokurátor Turan v úvode svojho prejavu kritizuje médiá, ktoré počas vyšetrovania zverejňovali dôverné informácie, mená svedkov či plánované úkony orgánov činných v trestnom konaní. "Je to neprijateľná forma mediálneho biznisu," hovorí Turan.

13:28 "Je to prípad bezhraničnej túžby po moci," prednáša prokurátor Vladimír Turan. "Je to prípad obetí, ktorí túžili po spravodlivejšom prostredí," hovorí.

Záverečná reč prokurátora Vladimíra Turana

13:26 Záverečné reči zaznejú v poradí: prokurátor, Daniel Lipšic, Roman Kvasnica, Marek Para, Štefan Neszméry, Júlia Vestenická, obhajcovia Tomáša Szabóa, obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová a nakoniec prednesie záverečnú reč Tomáš Szabó. Prednes záverečných rečí bude trvať hodiny.

13:25 Súd všetky ďalšie dôkazné návrhy odmietol a ukončil dokazovanie v trestnom procese proti obžalovanému Tomášovi Szabóovi, Alene Zsuzsovej a Marianovi Kočnerovi. O chvíľku začne prokurátor prednášať záverečnú reč, v ktorej zaznie aj jeho návrh trestu pre trojicu obžalovanú z objednávky a vykonania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

13:22 Pojednávanie pokračuje, v miestnosti sa už nachádza senát aj obžalovaní.

13:19 Verejnosť sa už nachádza v pojednávacej miestnosti, čaká sa na eskortu obžalovaných.

12:20 Predsedníčka senátu prerušila pojednávanie na ďalšiu poradu, tentokrát je prestávka hodinová do 13:15 hod. a verejnosť sa počas nej môže ísť naobedovať. Po obede oznámi stanovisko k ďalším dôkazným návrhom a bude jasnejšie, či dokazovanie bude pokračovať alebo sa začnú prednášať záverečné reči.

12:19 "Vidím v tom snahu o naťahovanie konania," vyhlásil aj prokurátor Vladimír Turan a žiada nové dôkazné návrhy odmietnuť.

12:17 Splnomocnenci sa vyjadrujú k novým dôkazom Kočnerovej obhajoby. Obhajca Para totiž predložil znalecký posudok k údajnej manipulácii s Trheemou. Lipšic reaguje, že je to len snaha predĺžiť proces, ktorý sa blíži k záveru. Kvasnica dodáva, že nerozumie, čo je účel, pretože Kočner ani Zsuzsová obsah prečítaných správ cez Threemu nepopierajú a počas pojednávania ich opakovanie vysvetľovali.

12:13 Súd vyhlásil uznesenie, ktorým zobral na vedomie späťvzatie dôkazných návrhov od prokurátora, Lipšica, sčasti Kvasnicu a sčasti obhajcu Štefana Neszméryho.

12:01 Predsedníčka senátu sa pýta obhajcu Paru, aby spresnil ďalšie návrhy na vykonanie dôkazov, ktoré sú čerstvé - včera v neskorých hodinách. Para prítomným rozdal svoje najnovšie dôkazné návrhy - momentálne ich predsedníčka senátu číta. Ide o rozsiahle dôkazy, čítanie Threemy, čítanie dokumentov od polície, výsluch Kočnera, advokátsky pokus a ďalšie.

11:57 Súd po porade číta výpoveď svedkyne, ktorá rozprávala o vzťahu medzi Tomášom Szabóm a Miroslavom Marčekom. Ide pravdepodobne o jeho kamarátku. Svedkyňa okrem iného uviedla, že počula o tom, že Andruskó už pred zadržaním vedel o tom, že pre neho prídu policajti.

11:56 Porada senátu skončila.

11:46 Porada senátu naďalej pokračuje.

11:30 Porada senátu pokračuje, predsedníčka senátu sudkyňa Sabová si počas nej dvakrát vybehla zo zasadacej miestnosti do pojednávacej pre spis a asi poznámky.

11:00 Súd vyhlásil prestávku na 10 minút - poradí sa o tom, či bude akceptovať ďališie dôkazné návrhy alebo dokazovanie po 20 dňoch pojednávaní ukončí.

10:59 Najrozsiahlejší zoznam dôkazov má Kočnerov obhajca Para a chce ho ešte rozširovať. Na všetkých trvá.

10:53 Kočnerov obhajca Marek Para trvá na opätovnom výsluchu pracovníkov Europolu, prečítaní zápisníc svedkov László Krescíka, analýzy obsahu telefónu Aleny Zsuzsovej, informácií od maďarských telekomunikačných operátorov. Trvá aj na prečítaní analýzy telefónu Petra Tótha. "Trvám na všetkých (dôkazných návrhoch)," hovorí.

10:47 Dokazovanie sa blíži do finánej fázy.

Predsedníčka senátu sudkyňa Sabová sa jednotlivých účastníkov konania pýta, či trvajú na ostatných dôkazných návrhov, aby o nich rozhodla. Prokurátor stiahol svoj návrh na čítanie starších správ o správaní obžalovaných vo väzbe, lebo sa už prečítali novšie správy.

Daniel Lipšic stiahol svoj návrh na prehratie videí o živote Mariana Kočnera z jeho telefónu. "V záujme hospodárnosti konania," povedal po porade s Kuciakovcami.

Roman Kvasnica trvá na tom, aby sa pustili záznamy telefonátov Kočnera s Petrom Tóthom, berie späť návrh na prehratie záznamu hovoru s Miriam Hatinovou. Kvasnica trvá aj na prečítaní komunikácie Kočnera s Miroslavom Konôpkom.

Alena Zsuzsová trvá na tom, aby boli prečítané zápisnice o skorších výsluchch svedka Zoltána Andruskóa.

Obhajca Štefan Neszméry trvá na podaných dôkazných návrhoch, ale ich časť berie späť. Nie je jasné, ktoré, lebo ich identifikuje iba podľa poradových čísiel. Neszméry trvá aj na výsluchoch Dušana Kracinu a Borisa Gatiala.

10:43 Po prečítaní spisu k úmrtiu Leony Kočkovičovej súd číta informácie z registra trestov. Kočner a Szabó nikdy neboli trestaní, na Zsuzsovú sa hľadí, akoby nebola trestaná, ale súd eviduje starší zahladený trest z roku 1993.

10:40 "Dokazuje to, že Zoltán Andruskó je klamár. Tak, ako ma obvinil z prípravy vraždy pani Kočkovičovej, ktorá sa preukázala, že sa nikdy nestala, tak rovnako ma obvinil z vraždy Jána Kuciaka, Basternáka, prokurátorov. (...) Nie je možné, aby svedok bol v jednej časti dôveryhodný a v inej nie. Zoltán Andruskó je klamár a ani túto vraždu, za ktorú som tu súdená, som si nikdy neobjednala," hovorí Zsuzsová.

"Ja absolútne nechápem, ako spojil moje meno s touto pani, pretože nikdy o mne nič nerobila," dodáva Kočner.

10:35 "Súd stíhanie zastavuje, pretože je nepochybné, že skutok, pre ktorý je vedené, sa nestal," číta obhajca Neszméry z uznesenia policajného vyšetrovateľa z preverovania úmrtia reportérky. O tom, že ju mali otráviť, vypovedal Zoltán Andruskó. Neszméry číta aj vetu vyšetrovateľa, že zistený stav je v rozpore s výpoveďou Zoltána Andruskóa.

10:32 Ide sa prečítať spis k vyšetrovaniu podozrenia z otravy televíznej reportérky Leony Kočkovičovej Fučíkovej, ktoré sa nepotvrdilo. Po jeho prečítaní súd povie, čo sa bude diať ďalej - pretože zatiaľ nie sú zahrnuté do rozsahu dokazovania ďalšie dôkazy.

Súd teda po prečítaní spisu buď môže rozšíriť rozsah dokazovania o ďalšie dôkazy a tie vykonávať alebo ostatné dôkazné návrhy odmietne a ukončí dokazovanie.

10:28 Prokurátor predložil fotky z Google Maps so vzdielanosťami domov od vysielačov mobilnej siete. Kočner reaguje, že to nedáva zmysel. "Na to, aby to dávalo zmysel, by sme museli vedieť, aké výkony a dosahy majú tie vysielače," hovorí Kočner. Zsuzsová dodáva, že ani nebýva na adrese, ktorú prokurátor podľa nej zaznačil v mapke.

10:16 Kočner tvrdí, že stanovisko Mikulaja dokazuje, že Andruskó komunikoval s Lászlom Krescíkom a stretávali sa. Tvrdí, že sa mohol stretávať aj s Dušanom Kracinom, pretože ten podľa údajov v obchodnom registri býva na Košickej ulici v Komárne, kde je aj vysielač, na ktorý bol Andruskó pripojený.

Nie je však známe, koľko vysielačov je v Komárne a ani ich dosahy.

10:11 Mikulaj tvrdí, že BTS zaznamenáva iba aktivitu. Ak je číslo pasívne (žiadny hovor, SMS, dáta), tak na BTS nie je o ňom žiaden záznam.

10:03 Viete mi uviesť koľko vysielačov je v Kolárove? "Nie, neviem," odpovedá Mikulaj na otázku Tomáša Szabóa. Viete povedať, či sa prekrývajú jednotlivé vysielače? "Nie, neviem to povedať," odpovedá svedok.

09:58 Viete, ako sa šíri signál? Aké majú tieto vysielače dosahy? "Môže sa aj smerovo, nemusí sa kruhovo. Môže ísť o stovky metrov až kilometre. Ale nie som špecialista na GSM siete," odpovedá Mikulaj. "Nezisťovali," odpovedá Mikulaj na priamu otázku, či polícia skúmali dosahy jednotlivých vysielačov. Mikulaj potvrdil, že nebolo predmetom jeho skúmania

09:56 Kočner sa pýta, či sa Andruskó mohol s niekym stretnúť, keď sa nachádzal na určitej BTS. Daniel Lipšic otázku namietol ako špekulatívnu, sudkyňa Sabová námietke vyhovela. "Mohol sa stretnúť s kýmkoľvek, veď práve o to ide," hovorí Kočner.

09:47 Kde sa nachádzalo číslo Zoltána Andruskóa 22. februára o 7:37 hod.? pýta sa svedka Kočner. "Sv. Peter. To je základňová stanica k obci Chotín, kde má trvalé bydlisko," hovorí Mikulaj. Kočner sa ho ďalej pýta na pohyb telefónu po obci Moča. "Je tam telefónne číslo s maďarskou predvoľbou, neviem, čie je to číslo," odpovedá Mikulaj na ďalšiu jeho otázku, s kým vtedy volal.

09:45 Mikulaj opisuje jednotlivé dáta v tabuľkách s metadátami. "Keď sa nachádzajú plus-minús na rovnakých vežiach (vysielačoch, pozn.), tak je z toho zrejmé, že sa hýbali v rovnakej lokácii," vyvetľuje.

09:35 Svedok vysvetľuje, že podľa metadát sa Andruskó a Zsuzsová deň po vražde okolo 8.00 hod. nachádzali v rovnakej lokalite v Komárne. Potvrdzuje to výpoveď Andruskóa, ktorý tvrdí, že sa vtedy stretli. Mikulaj pripomína, že metadáta nevedia s úplnou istotou potvrdiť, že sa stretli, iba to, že sa nachádzali v rovnakej lokalite (boli pripojení na rovnaký vysielač mobilnej siete, teda nachádzali sa v jej okolí, rádius sú stovky metrov).

09:23 Prokurátor Vladimír Turan číta Mikulajove expertné vyjadrenie, týka sa pohybu telefónov. Analyzoval pohyb telefónov Mariana Kočnera, Aleny Zsuzsovej, Zoltána Andruskóa, Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka.

09:12 Súd zahrnul do dôkazov odborné vyjadrenie policajného IT špecialistu Dušana Mikulaja, ktoré súvisí s pohybom mobilných telefónov.

Zároveň na návrh Zsuzsovej obhajcu Štefana Neszméryho zahrnul medzi dôkazy aj vyšetrovací spis k úmrtiu televíznej reportérky Leony Kočkovičovej Fučíkovej, ktorá zomrela v roku 2016 a korunný svedok obžaloby Zoltán Andruskó túto smrť spojil so zbieraním muchotrávok pre Alenu Zsuzsovú.

Toto tvrdenie vyšetrovanie nepotvrdilo a obhajca Neszméry preto chce spisom poukázať na Andruskóvu nedôveryhodnosť.

09:03 Pojednávanie začalo.

09:00 Na pojednávanie dnes prišli aj súrodenci zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Právny zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic zas prišiel s kolegami z advokátskej kancelárie Dentons.

Medzi novinármi sa špekuluje, či dnes súd ukončí dokazovanie a účastníci konania začnú prednášať záverečné reči alebo súd určí ďalšie termíny pojednávania, na ktorých bude pokračovať dokazovanie.

8:57 Obžalovaní Tomás Szabó, Alena Zsuzsová a Marian Kočner boli eskortovaní do pojednávacej miestnosti. Na mieste pre svedkov je už pripravený počítač pre policajného IT špecialistu Dušana Mikulaja, ktorý analyzoval Threemu aj telekomunikačné metadáta o pohybe telefónov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 2. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 3. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 4. Od legendárneho trhoviska po hanbu Bratislavy. Ako sa menilo Trnavské mýto?
 5. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 6. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 7. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 8. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 9. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 2. Orange má najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku i v Európe
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 5. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 6. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 7. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 8. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 9. Termming vo Veľkých Kapušanoch modernizuje tepelné hospodárstvo
 10. Slováci prepadli SENCORMÁNII a hľadajú najstarší spotrebič
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 059
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 252
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 5 381
 4. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 789
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 765
 6. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 112
 7. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 437
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 379
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 993
 10. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 2 813
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Do nemocníc treba prinajmenšom respirátor. Test nezriedka potrebujú aj zaočkovaní.

Dĺžka návštev sa pohybuje od 15 do 30 minút.


18 h
Zdravotný pracovník vkladá tyčinku do tuby po odobratí vzorky na PCR test na ochorenie Covid-19.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 408-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 596 obetí.


a 4 ďalší 12 h
Nataša Holinová

List z Generálnej prokuratúry je ďalší hlúpy krok a komunikačný prešľap.


19 h

Neprehliadnite tiež

Tatiana Brnová, riaditeľka OZ Žena v tiesni.

Násilie to nie sú len facky. Niekedy začína nenápadne, v banke či pri pokladni v supermarkete.


4 h
Požiar vypukol v nedeľu, aj po 24 hodinách stále horí.

Propán-butánové fľaše stihli zachrániť.


TASR 50m
Na snímke vľavo riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

Na výberovom konaní sa zúčastnil jeden uchádzač.


TASR 1 h
Kamión prevážal 14 ton tabaku.

Zadržali tri osoby moldavskej, rumunskej a ukrajinskej národnosti.


TASR 1 h
Skryť Zatvoriť reklamu