SME
Štvrtok, 30. marec, 2023 | Meniny má Vieroslava

Matovič sa musel vrátiť, odvolávanie sa natiahlo až do rána (minúta po minúte)

Vláda podporila Matoviča.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odvolávanie premiéra Igora Matoviča sme sledovali minútu po minúte:

01:12 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme vám za pozornosť. Viac informácií prinesieme v piatok.

01:09 Bývalému ministrovi práce Jánovi Richterovi prekáža postoj vlády v oblasti sociálnej politiky a trhu práce. Za jeden z najväčších problémov považuje sociálny dialóg.

SkryťVypnúť reklamu

Richter považuje pomoc pre podnikateľov počas koronakrízy za veľmi pomalú.

01:02 V pléne vystúpila aj exministerka kultúry Ľubica Laššáková, vyjadrovala sa najmä k situácii v oblasti kultúry.

00:54 Bývalá ministerka vnútra Denisa Saková povedala, že problémom Igora Matoviča nie je diplomovka, ale jeho túžbu po absolútnej moci.

00:33 V pléne vystúpili poslanci Richard Raši i Erik Tomáš aj Matúš Šutaj-Eštok, ktorý kritizoval premiéra a pripomínal jeho kauzy. Rašimu sa nepáčili útoky na novinárov. Do rozpravy je prihlásených ešte 13 poslancov.

Do rozpravy je zatiaľ prihlásených ešte niekoľko poslancov, potom sa môžu ešte ústne prihlásiť ďalší. Rokovanie tak bude zrejme trvať až do ranných hodín.

00:06 Rokovanie pokračuje ďalej faktickými poznámkami.

SkryťVypnúť reklamu

23:55 Podpredseda Národnej rady Gábor Grendel vyhlásil prestávku, schôdza bude pokračovať desať minút po polnoci.

23:52 V rozprave vystúpila Anna Zemanová z SaS. Poslanci SaS podľa nej vidia zlyhanie Matoviča, ale nesúhlasia s odvolaním premiéra.

23:37 Do pléna sa vrátil premiér Matovič. Kotlebovci ukončili blokovanie rečníckeho pultu. Koaliční poslanci si vo faktických poznámkach z Mazureka uťahovali, že to bol jeho doteraz najlepší prejav. Poslanec ĽSNS počas svojho vystúpenia len ticho stál.

23:06 Po krátkej prestávke dostal znova priestor Michal Šipoš, nedostavil sa a stratil poradie, pult pritom stále blokoval poslanec ĽSNS Milan Mazurek. Ten však nasleduje v rozprave po poslancovi OĽaNO, čo vyvolalo v pléne úsmevné reakcie. Mazurekovi plynie čas určený na vystúpenie. Poslanec ĽSNS povedal iba to, že schôdza nebude pokračovať, kým sa premiér nevráti a pokračuje v blokovaní rečníckeho pultu.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci sa zatiaľ voľne pohybujú v pléne a diskutujú. Poslanci ĽSNS pri pulte medzitým žartujú o tom, či Mazurek stihne v limite dokončiť vystúpenie.

22:55 Podpredseda Národnej rady Gábor Grendel vyhlásil krátku prestávku.

22:54 Poslanci ĽSNS zablokovali rečnícky pult, žiadajú, aby sa premiér Matovič vrátil z Trnavy do Národnej rady. Vystúpiť mal Michal Šípoš z OĽaNO.

22:14 Kamenický v pléne kritizuje Matoviča za diplomovku, podľa neho si mal premiér nasypať popol na hlavu a povedať, že odchádza.

22:01 K slovu sa po jedenástich hodinách od otvorenia schôdze dostali poslanci. Prednosť v rozprave mali ministri a podpredsedovia parlamentu a predkladateľ Juraj Blanár.

Priestor dostal ako prvý bývalý minister financií Ladislav Kamenický. Do rozpravy je prihlásených ešte 19 poslancov, potom sa môžu prihlásiť ústne ďalší.

SkryťVypnúť reklamu

21:30 Priestor dostal Ján Mičovský ako posledný z ministrov, ktorí sa prihlásili do rozpravy. V rozprave povedal, že v slušnej krajine by za podobný prehrešok, ako urobil Matovič, politici vyvodili zodpovednosť. „Chýba mi tu viacej odvahy byť v súlade so svojim vnútrom, so svojim presvedčením. Chýba mi to na oboch častiach politického spektra," povedal.

Mičovský kritizoval po zisteniach novinárov za problémovú diplomovku aj predsedu Národnej rady Borisa Kollára.

21:15 Diskusia k odvolávaniu premiéra pokračuje, Matovič však podľa informácií Topky.sk z Národnej rady odišiel domov do Trnavy. Matovič v pléne chýbal už od vystúpenia ministra práce Krajniaka.

Súvisiaci článok Matovič tvrdil, že dovolenkoval s vedúcim diplomovky. Teraz to poprel Čítajte 

21:02 "Evidentne ste zaujali plénum," zhodnotil predsedajúci Juraj Šeliga prejav ministra Budaja s tým, že k jeho vystúpeniu je 14 faktických poznámok.

SkryťVypnúť reklamu

V nich opoziční poslanci kritizujú Matoviča, tieto výhrady a kritika v pléne už dnes viackrát zazneli.

20:41 Po faktických poznámkach k vystúpeniu ministerky kultúry dostal priestor minister životného prostredia Ján Budaj, ktorý vyhlásil, že Slovensko nemá problémy preto, že premiér má problém s diplomovou prácou, ale preto, že bývalá vláda 12 rokov vytvárala korupčné siete.

Pellegrini si podľa vlastných slov nebol istý, či si Budaj uvedomil, že opozícia už nie je vo vláde a že aktuálne neodvolávajú ich, ale Matoviča.

20:16 Do rozpravy k odvolávaniu premiéra sa zapojila aj ministerka kultúry Natália Milanová. Kritizuje manažovanie Smeru na ministerstve.

"Rezort kultúry je v dezolátnom stave, tam je spúšť," povedala Milanová.

Upozornila na zlý stav niektorých pamiatok, či depozitára. Milanová tiež vyčíta Smeru, že Krásna Hôrka stále nie je opravená i to, že kaštieľ v Rusovciach je v dezolátnom stave.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý ministerka Ľubica Laššáková sa voči viacerým tvrdeniam Milanovej ohradila.

20:12 Diskusia k vysloveniu nedôvery premiérovi Matovičovi trvá už zhruba šesť hodín. V pléne vystúpilo zatiaľ len niekoľko rečníkov vrátane premiéra a zopár ministrov. Poslanci na nich reagovali desiatkami faktických poznámok. Koalícia aktívne bráni predsedu vlády.

Súvisiaci článok Matovič rečnil hodinu a pol, koalícia siahla po praktikách predchodcov Čítajte 

Prihlásených do diskusie je ešte okolo 20 rečníkov. Plénum bude rokovať až do ukončenia diskusie, následne budú hlasovať. Očakáva sa, že rokovanie bude pokračovať do noci.

19:42 Minister vnútra Roman Mikulec považuje odvolávanie Matoviča za nezmysel. Podobne ako jeho predrečníci kritizuje vlády Smeru. Obšírne opisuje sporné zákazky na ministerstve a pripomína aj kauzy ako Vietnamec či Bašternák.

19:24 Mimoriadnu schôdzu označil Naď za teátro, ktoré nie je odôvodnené a uistil, že premiéra podržia a vláda bude pokračovať ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

19:11 K pultu sa po viacerých faktických poznámkach dostal minister obrany Jaroslav Naď a kritizuje dôvody opozície na odvolanie Matoviča a vyratúva kauzy bývalých vlád Smeru.

Naď hovorí, že za to, ako vyzerá krajina dnes, je zodpovedný Smer a odídenci, ktorí zakladajú novú stranu.

18:42 Po Krajniakovi dostal slovo minister financií Eduard Heger, skritizoval bývalú vládu za hospodárenie. Stranu Smer a vznikajúcu stranu Hlas označil za "poskokov oligarchov".

Súvisiaci článok Prečo diplomovkový darmošľap Matovič ubližuje akadémii? Čítajte 

18:33 Poslankyňa Anna Záborská z klubu OĽaNO sa vo svojej reakcii zastala premiéra a jeho odvolávanie považuje za nespravodlivosť.

18:24 Diskusia v Národnej rade pokračuje už niekoľko hodín. Do faktických poznámok sa po každom vystúpení zapájajú viacerí poslanci. Niektoré reakcie sú emotívne, iné pomerne bizarné, niektoré končia hádkou.

SkryťVypnúť reklamu

18:01 Krajniak kritizuje opozíciu, často však spomína priamo Pellegriniho, za to, že pri problémoch s rigoróznou prácou Andreja Danka mlčali.

17:57 Za rečnícky pult sa postavil minister práce Milan Krajniak. Vo vystúpení kritizuje úroveň diskusie a návrh opozície na odvolanie premiéra.

17:50 Poslanec Juraj Gyimesi z OĽaNO spochybnil morálne právo opozície predložiť návrh na odvolanie premiéra.

"Zvolaním tejto schôdze zo strany opozície nadobudlo farizejstvo v slovenskej politike nový rozmer. Dotklo sa totižto nebotyčných výšin," povedal Gyimesi s tým, že nespochybňuje právo opozície zvolávať mimoriadnu schôdzu.

Podľa vlastných slov spochybňuje len morálne právo navrhovateľov. Dôvody uvedené v návrhu označil za vágne. Podotkol, že kauzy bývalej vlády spôsobili štátu obrovské škody a mali široký dosah.

Poslanec Ľuboš Blaha zo Smeru podotkol, že Gyimesiho prejav bol zbytočne urážlivý. "Skúste aj trochu inteligencie do toho," vyzval.

SkryťVypnúť reklamu

17:30 V pléne opäť vystúpil predkladateľ návrhu, Juraj Blanár zo Smeru. Na jeho vystúpenie reagovali viacerí poslanci faktickými poznámkami. Poslanci OĽaNO bránia premiéra Igora Matoviča, naopak odídenec zo Smeru Erik Tomáš, ktorý je v súčasnosti nezaradeným poslancom, sa zastal Blanára.

17:04 Šéf Smeru Robert Fico na tlačovke povedal, že bude obraňovať Smer pred útokmi a pripomenul kauzy spájané s Matovičom a nazval ho kriminálnikom. Spomína nákup tlačiarenského stroja či predaj Matovičovej firmy, ktorý bol podľa neho fiktívny.

Fico tak reaguje na slová Matoviča, ktorý v pléne povedal, že ľudia zo Smeru majú čakať na to, kým pre nich príde NAKA.

16:44 Predseda Smeru Robert Fico bude mať o 17.00 spolu s poslancami strany tlačovku k premiérovi Matovičovi.

SkryťVypnúť reklamu

16:42 Poslanec OĽaNO Kristián Čekovský sa vo faktickej poznámke zastal Igora Matoviča po kritike, že v Bruseli na summite zle zastupoval Slovensko.

Ako príklad spomenul bývalého ministra financií Jána Počiatka, ktorý opisoval bývalému generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi, čo sa udialo na jednom zo summitov. Viac o tomto summite sa dočítate tu >>>

16:23 Na Pellegriniho vystúpenie v pléne je až 19 faktických poznámok.

16:06 V kritizovaní premiéra pokračuje podpredseda parlamentu Peter Pellegrini. Igor Matovič urobil podľa Pellegriniho za štyri mesiace vo funkcii toľko lapsusov, že jeho zotrvávanie na čele vlády škodí Slovensku. Každý deň ukazuje podľa Pellegriniho svoju neschopnosť viesť štát, vytvára konflikty.

Pellegrini tiež poukázal na dvojaký meter premiéra a jeho kolegov vo vláde pri vlastných a cudzích činoch. Matovič desať rokov podľa neho tvrdil, že zlodeji v politike nemajú čo robiť a sám sa dnes priznáva, že je zlodejom.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vedenie Komenského trvá na tom, že Matovičova diplomovka je plagiát Čítajte 

15:55 Vedenie Univerzity Komenského v Bratislave trvá na tom, že Matovičova diplomovka nezodpovedá štandardom kladeným na kvalifikačné práce.

Ako uvádzajú v stanovisku na webe univerzity, premiérova záverečná práca nemala úspešne prejsť obhajobou pred 22 rokmi a neprešla by ani v súčasnosti.

Reagujú tak na vyjadrenia dekana Fakulty managementu UK Michala Greguša pre Denník N, ktorý povedal, že Matovičova práca je lajdácky urobená, no nie plagiát.

15:43 K rečníckemu pultu sa postavil podpredseda parlamentu za OĽaNO Gábor Grendel. Návrh na odvolanie premiéra Matoviča mal byť podľa neho výkladnou skriňou opozície, no je len slabo vylúhovaným čajom.

"Tento návrh je slabý ako nedostatočne vylúhovaný čaj. Tento návrh je viac voda ako čaj, pretože stojí na vode. Nahádzali ste do hrnčeka všetko, čo ste v kuchyni videli," poznamenal Grendel.

SkryťVypnúť reklamu

Spomenul tiež, že zákon o zmene spôsobu voľby prokurátora bol poslaneckým návrhom a nevidí, prečo by aj toto malo byť dôvodom na odvolanie predsedu vlády. "Navrhli ste vysloviť nedôveru premiérovi za poslanecký návrh, tak si zoberme všetky poslanecké návrhy a odvolajme ministrov," tvrdí Grendel.

15:37 Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga otvoril rozpravu, do ktorej sa písomne prihlásilo 20 poslancov. Ešte predtým vystúpi trinásť prihlásených, po nich štyria predsedovia poslaneckých klubov.

Po skončení rozpravy sa navyše ďalší poslanci budú môcť prihlásiť ústne. Táto schôdza sa teda tak skoro neskončí.

Matovič vystúpil v pléne

15:36 Matovič po hodine a pol ukončil svoje vystúpenie. V jeho závere ešte raz vyzval poslancov, aby hlasovali slobodne.

SkryťVypnúť reklamu

15:30 Ku kritike výsledkov bruselského summitu Matovič povedal, že si stojí za tým, že pre Slovensko vyrokovali najlepšiu možnú dohodu.

15:18 Matovič tiež priznal, že slovenská ekonomika je v hlbokej kríze. Bráni sa však, že za to môže jeho vláda. Za vinu to dáva vláde Smeru. Kritizuje ju za to, že zo Slovenska spravila montážnu dielňu, a tiež za to, že nezabránila odchodu 200-tisíc mladých ľudí z krajiny.

15:12 Premiér priznal, že počas koronakrízy sa stali aj nepríjemnosti. Ospravedlnil sa všetkým, ktorým štát podľa jeho slov znepríjemnil život, pričom poukázal najmä na povinnú štátnu karanténu. "Ale všetko, čo sme robili, sme robili v záujme ochrany zdravia občanov Slovenska," dodal.

15:06 Matovič reční už hodinu a vyzerá to tak, že bude rečniť ešte dlho. Naďalej bod po bode rozoberá návrh na odvolanie.

SkryťVypnúť reklamu

14:45 Matovič sa opäť vyjadruje aj k svojej diplomovke. Premiér Matovič opäť zopakoval, že v práci nepodvádzal vedome a až do minulého štvrtka si myslel, že bola v poriadku.

Cituje pritom svoje vyjadrenia a statusy, ktoré povedal už v minulosti.

14:33 Premiér pokračuje v útokoch na stranu Smer. Vyjadruje sa k jednotlivým pasážam, ktoré sa uvádzajú v návrhu na jeho odvolanie.

"Čo sa Blanárovi chcelo, to sa Blanárovi snilo. A to napísal do návrhu na odvolanie," povedal Matovič.

14:20 Matovič vymenúva, čo sa podľa neho vláde doteraz podarilo. Ako bývalo uňho zvykom, nevyhýba sa ani používaniu expresívnych výrazov. Poslanci opozície naňho pokrikujú, musí ich krotiť predseda parlamentu.

"Viete, prečo je tu taký veľký kvik? Lebo sme svine odstavili od válova," hovorí expresívne Matovič. Zároveň vyjadruje vieru, že vláda vydrží štyri roky a vo voľbách obháji víťazstvo a bude vládnuť aj naďalej.

SkryťVypnúť reklamu

14:10 Matovič útočí na členov Smeru a pripomína im kauzy, ktoré sa s nimi spájajú. Blanárovi, ktorý vystúpil pred obedňajšou prestávkou, pripomenul kauzu CT, ktorej čelil ešte ako predseda Žilinského samosprávneho kraja.

"Vy máte morálne právo dnes niekoho obžalovať a súdiť?," pýta sa a už zvýšeným hlasom ich obviňuje z rozvratu krajiny. Koaliční poslanci tlieskajú.

14:06 Predtým, ako bude otvorená rozprava o návrhu, požiadal o slovo Matovič. Pred vystúpením si zložil rúško, keďže je vraj v dostatočnej vzdialenosti od ostatných poslancov.

13:50 Na premiérovi Igorovi Matovičovi sa baví aj internet. Ľudia si už zgustli na jeho návšteve Bruselu a vtipom neušla ani jeho diplomovka.

Navyše Matovič prilial olej do ohňa, keď sa svoju diplomovku snažil obhájiť pred kamerami. Všetky vtipy na jednom mieste si môžete pozrieť na Fičí >>>

Súvisiaci článok Strašenie Ficom je starý trik Čítajte 

13:35 "Tento trik na oklamanie ľudí používajú politici už minimálne od čias starovekého Grécka: Naša vláda nemôže padnúť, lebo k moci sa opäť dostanú tí kriminálnici, zlodeji a príživníci.

Žiaľ, aj v našej spoločnosti sa opäť raz buduje a účelovo živí táto predstava. V skutočnosti však nejde o nič iné len o jednoduchý, dejinami dokonale overený populistický nástroj na to, ako sa udržať pri moci, keď tečie do topánok. A je to veľmi, veľmi zlá správa pre našu čarovnú krajinu."

Píše Silvester Trnovec z Ústavu orientalistiky SAV >>>

13:00 Opozičný návrh na odvolanie považuje Matovič za "veľmi slabučký". Návrh, ktorý v mene 39 opozičných poslancov v pléne predniesol Juraj Blanár, je podľa neho "historicky najslabším odôvodnením odvolávania člena vlády".

Matoviča tiež mrzí, že na jeho odvolávanie nenabrali odvahu predseda Smeru Robert Fico či podpredseda parlamentu a líder vznikajúcej strany Hlas Peter Pellegrini. Zároveň zopakoval, že koaliční poslanci by mali pri jeho odvolávaní hlasovať v súlade so svojim svedomím a presvedčením.

"Som pripravený na všetky scenáre. Počas včerajšej tlačovky som si dokonca predstavil situáciu, že by mi dnes poslanci dôveru nevyslovili a celkom sa mi tá predstava páčila. Možno by ma niekto zbavil istého bremena, no na druhej strane zodpovednosť káže zabojovať," povedal premiér v budove parlamentu.

12:03 Po 45 minútach rokovania a jednom vystúpení predkladateľa návrhu vyhlásil Boris Kollár dvojhodinovú obedňajšiu prestávku do 14:00.

12:02 "Musíme dať tento návrh, lebo vláda Igora Matoviča je založená na klamstve, podvádzaní a na nedodržiavaní svojich sľubov, a je to na úkor voličov, ktorých sa my ako opozícia musíme zastávať," ukončil Blanár svoje vystúpenie.

11:57 V pléne sedí trinásť členov vlády, chýba napríklad minister dopravy Andrej Doležal. Slová o Matovičom plagiátorstve počúva i minister školstva Branislav Gröhling, ktorý vo svojej diplomovej práci tiež odkopíroval celé state bez správneho citovania.

11:46 Blanár Matovičovi vyčíta statusy na facebooku aj obrat v názoroch, keď bývalého šéfa parlamentu Andreja Danka za opísanú rigoróznu prácu kritizoval a hovoril, že na jeho mieste by odstúpil. K svojmu plagiátorstvu je pritom zhovievavý.

Ak má česť a svedomie, nemôže pred voľbami niečo hovoriť a potom, keď sa to týka jeho, hovorí niečo úplne iné.

Juraj Blanár, poslanec Smeru

„Bol to Igor Matovič, kto kričal z tohto miesta a žiadal Andreja Danka, že ak nemá vyoperovanú hanbu, že by sa mal okamžite vzdať. V iných krajinách vraj za menšie prehrešky odchádzajú predsedovia parlamentu. A tu, čuduj sa svete, zrazu má Igor Matovič iný názor," tvrdí.

„Ak má česť a svedomie, nemôže pred voľbami niečo hovoriť a potom, keď sa to týka jeho, hovorí niečo úplne iné,“ dodáva Blanár. Matovičove zmeny názorov nazval „saltom mortale“.

Premiérovi tiež vyčíta, že nemá plán, ako dostať Slovensko z krízy po pandémii koronavírusu. Pripomenul, ako Matovič chcel protesty nespokojných majiteľov fitnescentier, ktorí sa rozhodli blokovať diaľnicu, riešiť zmenou v zákone. „Dokonca zvažoval zmenu v trestnom poriadku, že to bude trestný čin, ak niekto upchá diaľnicu,“ reční Blanár.

11:41 "Premena dlhoročného opozičného marketéra, ktorý používal neľútostné spôsoby proti svojim oponentom, nie je možná," hovorí Juraj Blanár.

Poslanec Smeru ako jeden z predkladateľov návrhu na Matovičovo odvolanie vysvetľuje, prečo sa rozhodli návrh podať. Podobne ako Blaha zdôrazňuje, že Matovičova diplomovka nie je jediným dôvodom.

„Celá jeho politická kariéra je založená len na podvode, krivých obvineniach politických oponentov a klamstvách,“ dodáva Blanár.

11:30 Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha na tlačovej konferencii poznamenal, že kauza Matovičovej diplomovky nie je jediný dôvod na jeho odvolávanie. Tvrdí, že škodí Slovensku svojou neschopnosťou.

"Ak ho dnes odvolávame, nie je to len preto, že zlyhal pred 20 rokmi, lebo 'opajcol' svoju diplomovku," povedal Blaha, pričom pripomenul výsledky summitu lídrov v Bruseli, na ktorom premiér podľa neho riadne nerokoval a svojou neschopnosťou obral Slovensko o milióny eur.

Kritizoval tiež premiérove vyjadrenia v súvislosti s kauzou jeho diplomovej práce. Tvrdí, že Matovič sa len vyhovára.

11:16 Na druhý raz už poslanci schôdzu otvorili. Zároveň schválili, že budú rokovať aj po 19. hodine, čo už skôr avizoval Peter Pčolinský.

11:06 Pčolinský vysvetľoval aj to, prečo minister obrany Naď novinárom tvrdil, že koalícia dodala dostatok poslancov, aby sa schôdza mohla začať, no podľa prezentovania sa v sále to nie je pravda.

Podľa Pčolinského niektorí poslanci zazmätkovali a neprezentovali sa.

10:52 Peter Pčolinský zo Sme rodina dodal, že sa dohodli, že parlament bude rokovať aj po 19:00. Očakáva, že to môže byť až dlho do noci.

10:46 Predsedovia poslaneckých klubov vládnych strán zvolali tlačový brífing, aby vysvetlili svoj postup počas mimoriadnej schôdze.

Michal Šípoš z OĽaNO povedal, že to bola reakcia na podobné postupy počas vlád Smeru, ktorý podľa jeho slov vždy trval na tom, aby boli prítomní všetci členovia opozície, v opačnom prípade schôdzu blokovali.

Postup súčasnej koalície sa však Šípoš zdráhal označiť za pomstu. "Urobili sme symbolické gesto, aby si oni uvedomili, ako sa správali. Aby sa vedeli vcítiť do našej situácie z minulosti," vysvetlil. V minulosti pritom vtedajšia opozícia a dnes vládna koalícia kritizovala postup Smeru, SNS a Mosta-Híd, keď parlamentné schôdze podobne zdržovali a robili obštrukcie.

Šípoš však dodal, že v najbližšom termíne o 11:14 už schôdzu otvoria.

Chceli sme ukázať, aké politické divadlo hrá strana Smer a Hlas.

Jaroslav Naď, minister obrany za OĽaNO

10:33 Peter Pellegrini postup koalície počas mimoriadnej schôdze kritizuje. "Včera mali plné ústa toho, že nebudú robiť obštrukcie. Ak má vláda hodinu času navyše, môže niekde popíjať kávu a nemá čo robiť, tak dobre,“ povedal novinárom.

Líder vznikajúcej strany Hlas tiež tvrdí, že má informácie, že na schôdzi chcú vystúpiť takmer všetci ministri z Matovičovej vlády, takže by sa rozprava mohla predlžovať, aby televízie nestihli odvysielať príspevky v správach.

10:27 Minister obrany z OĽaNO Jaroslav Naď hovorí, že v pléne sedelo presne toľko koaličných poslancov, koľko malo, aby opozícia mohla rokovať o odvolávaní premiéra Matoviča. Z chát a dovoleniek podľa neho neprišli poslanci Smeru a vznikajúcej strany Hlas, preto schôdzu neotvorili.

"Chceli sme ukázať, aké politické divadlo hrá strana Smer a Hlas," hovorí Naď.

Podľa toho, kto sa odprezentoval, však z celej opozície chýbalo iba šesť poslancov: Maroš Kondrót, Miroslav Urban, Marián Kéry, Marek Kotleba, Magdaléna Sulanová a Štefan Kuffa. Na otvorenie schôdze ich pritom chýbalo trinásť.

10:15 V parlamente sa odprezentovalo iba 63 poslancov, takže Národná rada nie je uznášaniaschopná. Kollár posunul začiatok schôdze o hodinu.

10:12 Predseda parlamentu Boris Kollár otvoril mimoriadnu schôdzu.

Koaliční poslanci v pléne ešte nesedia. Pred začatím schôdze prichádzali na zasadnutie poslaneckých klubov, aby sa dohodli na postupe.

9:45 Premiér Igor Matovič sa teší, že bude v Národnej rade čeliť po prvý raz od nástupu do funkcie odvolávaniu. Vyhlásil to pred raňajším rokovaním vlády s tým, že má rád, keď padajú argumenty z jednej i druhej strany.

Deklaroval, že na rokovaní kabinetu nebude nikoho presviedčať. Naopak, chcel vyzvať ministrov a predstaviteľov koaličných strán, aby odkázali svojim poslancom parlamentu, nech hlasujú slobodne a v súlade so svojim svedomím a presvedčením.

"Bude nado mnou vynesený ortieľ, či taký alebo onaký, som s tým vyrovnaný," povedal s tým, že opozícia si mohla nájsť lepší dôvod na jeho odvolávanie.

Návrh na vyslovenie nedôvery vníma vláda ako súčasť politického boja a ako prejav obsahovej prázdnosti navrhovateľov, ktorí sa snažia využiť letné obdobie.

Stanovisko vlády k návrhu na odvolanie premiéra Igora Matoviča

9:31 Poslanec koaličnej strany Za ľudí Ján Benčík okomentoval aktuálnu situáciu na svojom facebooku svojsky:

"Po tom intenzívnom, zvieravom a nekončiacom pocite hanby počas nekonečnej tlačovky a s vidinou teoretickej možnosti bezvýsledne hlasovať sám, či vo dvojici spolu s HLASom SMERu a fašistami, som si spomenul na toto:

Nebohý otec mi kedysi rozprával príbeh z futbalu z 50-tych rokov. Rusi vtedy museli so súperom patriacim do ich guberniálneho panstva, vždy vyhrať. Raz hrali s maďarským mančaftom. Po vydarenej akcii maďarský útočník obišiel pár obrancov aj brankára, zastavil loptu pred bránkovou čiarou, napľul do bránky a odkopol loptu mimo bránu."

9:25 Vláda nesúhlasí s návrhom na odvolanie Igora Matoviča. Rozhodla o tom na svojom štvrtkovom rokovaní.

"Návrh skupiny poslancov NR SR na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády vníma vláda ako súčasť politického boja a ako prejav obsahovej prázdnosti navrhovateľov, ktorí sa snažia využiť letné obdobie," konštatoval vládny kabinet vo svojom stanovisku.

9:18 Šéfa agrorezortu Jána Mičovského z OĽaNO Matovič v kontexte kauzy diplomovky zatiaľ nepresvedčil. Svoj postoj chce predostrieť v parlamente.

"Určite sa vyjadrím v súlade so svojím presvedčením, svedomím a aj štátnou službou, ktorú momentálne zastávam," povedal.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) si zase myslí, že je na premiérovi, ako sa rozhodne.

"Keďže som bol mimo Bratislavy, nestihol som vidieť tlačovú konferenciu celú, ale myslím si, že k tomu povedal všetko, čo uznal za vhodné povedať," uviedol.

9:00 Matovič na včerajšej tlačovej konferencii, na ktorej svoju diplomovku obhajoval, povedal, že koaličných lídrov poprosil, aby mali poslanci pri hlasovaní o jeho odvolaní voľnú ruku.

Dodal, že ak by mu parlament vyslovil nedôveru, OĽaNO z vlády neodíde, on sám však v politike skončí.

8:30 Premiér Igor Matovič bude vo štvrtok čeliť v parlamente odvolávaniu. Pre kauzu jeho diplomovej práce iniciovali mimoriadnu schôdzu poslanci Smeru a nezaradení okolo Petra Pellegriniho.

Súvisiaci článok Koalícia sa dohodla na podpore Matoviča pri jeho odvolávaní Čítajte 

Denník N minulý týždeň informoval, že Matovičova diplomovka je plagiátom a premiér väčšinu zo 79 strán práce odpísal z dvoch kníh.

Ako ďalšie dôvody podania návrhu na odvolanie poslanci Smeru uviedli odchyľovanie sa od programového vyhlásenia vlády, nepripravenosť na plnenie ústavných povinností či nedostatočné zvládnutie dôsledkov krízy a absenciu komplexného plánu na transformáciu Slovenska po pandémii.

Ak by Matoviča parlament z funkcie premiéra odvolal, padla by aj vláda. To sa však s najväčšou pravdepodobnosťou nestane, keďže koaliční poslanci v stredu avizovali, že za odvolanie nezahlasujú.

Zároveň sa však dohodli, že nebudú robiť žiadne obštrukcie a otvorenie schôdze a následnú diskusiu umožnia.

Mimoriadna schôdza sa začne o 10:00.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 2. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 5. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 6. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 7. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 1. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 2. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 3. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 4. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 5. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
 6. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 7. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 8. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 1. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 21 979
 2. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 20 446
 3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 9 867
 4. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 860
 5. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 736
 6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 205
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 429
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 2 553
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu