SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Väčšina za sobotu odhalených prípadov sú dohľadané kontakty (minúta po minúte)

Slovensko eviduje 2179 prípadov.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sledujeme naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:27 Počet aktívnych prípadov nákazy novým koronavírusom predstavuje v Česku momentálne číslo 3479, čo je pokles o 1775.

Vyplýva to z aktualizovaných nedeľňajších údajov, ktorých revíziu tento týždeň nariadil minister zdravotníctva Adam Vojtěch, píše portál Novinky.cz. Pri predchádzajúcej aktualizácii v sobotu o polnoci v Česku pritom ešte evidovali 5254 aktívnych prípadov infikovaných. Pokles ich počtu nie je chybou, ale doplnením zo strany krajských hygienických úradov, vysvetlil Vojtěch pre Deník N.

18:26 Letecké spoločnosti EasyJet a British Airways oznámili, že v nadchádzajúcich dňoch neplánujú zrušiť lety do Španielska, i keď britská vláda vyzvala svojich obyvateľov, aby necestovali do krajiny, ak to nie je vyslovene nevyhnutné.

"Naše lety budú pokračovať normálne," odpovedali British Airways na otázku jedného zákazníka na Twitteri. "Plánujeme prevádzkovať všetky lety podľa platného letového plánu," odpovedal podľa agentúry Reuters predstaviteľ zákazníckeho servisu EasyJet inému zákazníkovi.

Skryť Vypnúť reklamu

17:34 Srbsko zaznamenalo rekordný denný nárast nových prípadov nákazy koronavírusom. Úrady v nedeľu oznámili, že pozitívne testy malo v uplynulých 24 hodinách 467 ľudí, čo je najviac od začiatku pandémie. Osem ľudí zomrelo.

Sedemmiliónové Srbsko dosiaľ potvrdilo 23 730 prípadov nákazy novým koronavírusom a 534 ľudí v krajine podľahlo ochoreniu COVID-19.

17:15 Je nepravdepodobné, že by ženy, ktoré majú COVID-19, preniesli infekciu na svoje dieťa počas pôrodu, naznačuje podľa BBC malá štúdia, ktorej výsledky publikovali v časopise The Lancet Child & Adolescent Health.

Ani jedno zo 120 detí, ktoré sa v troch newyorských nemocniciach narodili matkám pozitívnym na koronavírus, nemalo po narodení pozitívne testy. Výsledky boli podobné aj po dvoch týždňoch, počas ktorých niektoré z nich matky dojčili a bývali tiež spolu s nimi v izbách.

Skryť Vypnúť reklamu

15:32 V niekoľkých častiach Indie sa nový druh koronavírusu šíri rapídnou rýchlosťou a verejnosť by mala zostať ostražitá, uviedol v nedeľu premiér Naréndra Módí po tom, ako sa počet prípadov nákazy priblížil k 140 000.

"Musíme chápať, že vírus je rovnako smrteľný dnes, ako bol na začiatku a preto musíme byť opatrní," povedal Módí. Obyvateľom takisto poradil, aby naďalej nosili rúška, umývali si ruky a dodržiavali hygienu a vzájomné rozstupy. Tieto opatrenia označil za "naše zbrane na boj proti vírusu". Indické ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo v sobotu 48 661 nových prípadov infekcií a 705 úmrtí.

14:48 Cestovná kancelária TUI ruší všetky dovolenky v pevninskej časti Španielska až do nedele 9. augusta vrátane.

Skryť Vypnúť reklamu

Reaguje tak na zavedenie povinnej karantény v Británii pre ľudí, ktorí sa vracajú zo Španielska. "TUI UK prijalo rozhodnutie o zrušení všetkých dovoleniek do pevninskej časti Španielska až do nedele 9. augusta 2020 vrátane," cituje z vyhlásenia agentúra Reuters. "Vieme, ako sa naši zákazníci tešia na dovolenku v zahraničí a niektorí budú schopní prijať nové karanténne obmedzenia. Preto všetci tí, ktorí chcú cestovať na Baleárske a Kanárske ostrovy, budú môcť odcestovať podľa plánu v pondelok 27. júla," stojí vo vyhlásení.

14:39 Takmer 500 pomocných pracovníkov na farme v bavorskom meste Mamming muselo ísť do karantény po tom, čo sa tam koronavírusom nakazilo 174 osôb.

Ako uviedli zástupcovia okresu Dingolfing-Landau, do karantény išlo všetkých približne 480 zamestnancov - izolovaní sú aj tí, u ktorých sa nákaza nepotvrdila. Sú však oddelení od pozitívne testovaných osôb. Na dodržiavanie pravidiel počas karantény dohliada bezpečnostná služba.

Skryť Vypnúť reklamu

13:50 Vo väčšine prípadov, ktoré nahlásili na Slovensku za sobotu, ide o úzke kontakty s už potvrdenými prípadmi ochorenia.

V niektorých prípadoch sa epidemiologické vyšetrenie ešte uskutočňuje. Najväčší počet nahlásených potvrdených prípadov zaznamenali regionálne úrady verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove a Prievidzi.

V prípade Prievidze ide o výsledky testov z viacerých dní, aktívne dohľadané prípady sú v epidemiologickej súvislosti s už potvrdenými prípadmi ochorenia. Obdobne je to aj v prípade s Prešovom, kde je väčšina prípadov v okresoch Prešov a Sabinov dohľadanými úzkymi kontaktmi už potvrdených prípadov ochorenia. V niektorých prípadoch stále pokračuje epidemiologické vyšetrovanie.

13:19 Dôsledky koronakrízy ohrozujú v európskom textilnom a odevnom priemysle viac než 150 000 pracovných miest.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vychádzame z toho, že približne 13 000 firiem v Európe napriek rozsiahlym podporným opatreniam do konca roka 2021 zmizne, a tým je ohrozených zhruba 158 000 pracovných miest," zosumarizoval šéf poisťovateľa úverov Euler Hermes pre Nemecko Ron van het Hof výsledky ich najnovšej štúdie. Tržby európskeho textilného a odevného priemyslu by sa podľa Euler Hermes mali v dôsledku koronakrízy tento rok prepadnúť o 19 %. I keď budúci rok sa tržby citeľne zotavia, podľa experta spoločnosti Auréliena Duthoita sa však na predkrízovú úroveň nedostanú pred rokom 2023.

11:28 Počet potvrdených prípadov v Rusku stúpol v nedeľu za posledných 24 hodín o 5765 na celkové množstvo 812 485 nakazených osôb. Počet vyliečených pacientov sa v priebehu jedného dňa zvýšil o 3110 a dosiahol 600 250. To predstavuje 74 percent zo všetkých nakazených.

Skryť Vypnúť reklamu

10:24 Vypuknutie pandémie nového koronavírusu na Slovensku malo vplyv aj na trh práce. Nemožnosť pracovať z domu znamenala vyššie riziko nákazy alebo stratu zamestnania. Najohrozenejšie boli sociálne slabšie skupiny obyvateľstva a z hľadiska pohlaví prácu strácali najmä muži.

Vyplýva to z aktuálnej analýzy Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií SR.

10:09 K nedeľnému ránu evidovali české úrady dovedna 15 212 prípadov. Z toho sa 9590 pacientom podarilo uzdraviť a naopak, 368 ľudí chorobe COVID-19 podľahlo. V priebehu soboty pribudlo 131 infikovaných.

09:32 V sobotu testy odhalili na Slovensku 38 nových prípadov, pričom otestovali 767 ľudí. Slovensko tak dovedna eviduje 2179 prípadov nákazy novým koronavírusom. Vyliečilo sa ďalších 12 ľudí, čím sa ich počet zvýšil na 1589. Sedemdňový kĺzavý medián je na úrovni 31.

Skryť Vypnúť reklamu

09:25 Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom na svete prekročil 16 miliónov. Vyplýva to zo štatistík americkej Johns Hopkins University, ktorá zároveň registruje 644 537 obetí.

Spomedzi krajín evidujú najviac nakazených stále Spojené štáty, kde potvrdili vyše 4,1 milióna prípadov, nasleduje Brazília s takmer 2,4 miliónmi a tretia je India s 1,39 miliónmi nakazených.

08:55 Pevninská Čína zaznamenala v sobotu 46 prípadov.

Z nových prípadov nákazy vírusom SARS-CoV-2 žije 22 pozitívne diagnostikovaných osôb v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang, administratívnom území na krajnom západe Čínskej ľudovej republiky.

Celkovo je v pevninskej Číne registrovaných 83 830 prípadov novej koronavírusovej infekcie; počet úmrtí zostáva podľa zdravotného výboru na čísle 4634.

Skryť Vypnúť reklamu

08:13 Austrálsky štát Viktória zaznamenal za posledných 24 hodín 459 prípadov, čo je druhý najvyšší denný prírastok a nárast oproti 357 prípadom z predošlého dňa.

Austrália od začiatku pandémie registruje viac ako 14 400 prípadov nákazy a 155 úmrtí na COVID-19. Zmienené prípady nákazy a úmrtia potvrdili za deň s najvyšším počtom testov na koronavírus, ktorých bolo viac ako 45 000.

06:39 Severná Kórea oznámila prvý prípad "podozrenia" z nákazy v krajine.

Ako uviedli štátne médiá, ide o utečenca z KĽDR, ktorý sa vrátil do krajiny. Severokórejský vodca Kim Čong-un podľa oficiálnych správ zvolal mimoriadne zasadnutie politbyra vládnucej strany a prijal rozhodnutie zavádzajúce "systém maximálnej pohotovosti" proti koronavírusu po tom, ako sa utečenec vrátil z Južnej Kórey s príznakmi nákazy.

Skryť Vypnúť reklamu

6:30 Tisíce Izraelčanov sa v sobotu vo viacerých mestách zišli na demonštráciách proti premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi.

Protesty trvajú už niekoľko týždňov a vyvolala ich kritika postupu vlády v boji s koronavírusovou pandémiou. Ďalším podnetom sú obvinenia z korupcie voči Netanjahuovi. Hlavný protest sa v sobotu konal v Jeruzaleme pred oficiálnou rezidenciou predsedu vlády. Stovky ľudí sa zhromaždili aj pred plážovým domom Netanjahua v meste Caesarea (Kejsarja). Minulý týždeň polícia použila vodné delá na rozohnanie davov v Jeruzaleme.

06:28 Francúzske zdravotnícke úrady dávajú testy k dispozícii bezplatne bez predpisu, keď dôkladne monitorujú nárast počtu nakazených novým koronavírusom po zrušení karanténnych opatrení. Testy PCR výterom z nosa budú voľne dostupné na požiadanie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Necharakterizovali by sme to ako druhú vlnu, je však jasné, že už niekoľko dní sme zaznamenali zreteľný nárast počtu potvrdených prípadov, ktoré 13 týždňov klesali," povedal minister zdravotníctva Olivier Véran v rozhovore pre nedeľňajšie vydanie novín Le Parisien. Francúzsko eviduje 30 192 úmrtí pripisovaných novému koronavírusu z celkového počtu 180 528 prípadov infikovania, vyplýva z oficiálnych štatistík vlády.

6:21 Guvernér severotalianskeho Lombardska, pandémiou najhoršie zasiahnutého regiónu v krajine, v sobotu priznal, že ho milánska prokuratúra vyšetruje v súvislosti s kontraktom na ochranné odevy pre zdravotníkov udeleným firme jeho švagra.

Kontrakt na 75 000 kusov ochranných odevov udelili bez verejnej súťaže v apríli, keď šírenia nového koronavírusu otriasalo Talianskom, uviedli miestne médiá. Guvernér Attilio Fontana vo vyjadrení o vyšetrovaní zdôraznil, že svoj región zastupuje "zodpovedne" a je presvedčený o správnosti konania Lombardska.

Skryť Vypnúť reklamu

6:14 Spojené štáty zaznamenali v sobotu 68 212 nových prípadov koronavírusového ochorenia COVID-19 za uplynulých 24 hodín.

Celkový počet prípadov nákazy novým koronavírusom v pandémiou najviac zasiahnutej krajine sveta sa tým zvýšil na 4 174 437, ukazujú dáta univerzity z Baltimore k 20.30 h miestneho času (nedeľa 2.30 h SELČ). V USA nahlásili za posledný deň tiež ďalších 1067 úmrtí, ktorých počet v krajine tým stúpol na 146 391.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 27 054
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 288
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 191
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 156
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 713
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 666
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 444
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 610
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 516
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 573
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.
Do skúmavky treba pľuť minútu, aby bolo dosť slín na test. Netreba robiť výtery z nosa a hrdla.

Neprehliadnite tiež

Mazurek a Uhrík končia vo vedení Kotlebovej ĽSNS

Svoje rozhodnutie zdôvodnili zmenou stanov strany.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).

Ako Slovensko a svet bojuje s koronavírusom (súhrn)

Situáciu okolo nového koronavírusu a ochorenia COVID-19 sledujeme každý deň minútu po minúte.

Ilustračné foto
Testovanie na Covid-19.