SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Minúta po minúte: USA spustili najväčšie testovanie vakcíny proti COVID-19 na svete

Slovensko eviduje 2 181 prípadov.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

22:35 Vlády by si podľa WHO mali zvoliť dlhodobejšie opatrenia v boji proti koronavírusu a nemali by svoj prístup často a výrazne meniť.

"Je to náročné pre verejnosť, je to ťažké pre školy, pre podnikanie, ak sa pravidlá hry menia každé dva dni," vyjadril sa na tlačovej konferencii v Ženeve riaditeľ núdzových operácií WHO Mike Ryan.

22:31 Tisíce majiteľov reštaurácií, kaviarní a barov protestovali v kosovskej metropole Priština a žiadali o predĺženie otváracích hodín i väčšiu pomoc vlády pre podnikateľov počas koronakrízy.

Načítavam video...

Chceli tak upozorniť na to, že mnohí z nich budú možno čoskoro musieť svoje prevádzky natrvalo zatvoriť pre straty, ktoré utrpeli počas pandémie ochorenia COVID-19 a s ňou spojených obmedzení.

21:54 Belgičania sa budú musieť od stredy do konca augusta stretávať mimo svojho domova s okruhom najviac piatich ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Doteraz mali - okrem rodinných príslušníkov - povolený kontakt s pätnástimi ľuďmi. Výnimku z pravidla budú mať deti do 12 rokov.

21:48 V Budapešti pre hrozbu nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 na dva týždne zatvoria všetky synagógy.

Obavy vyvolal informácia, že sa rodinný príslušník účastníka denného tábora židovského komunitného centra Bálintov dom nakazil koronavírusom.

21:33 Hudobníci demonštrovali v Prahe za povolenie hromadných akcií.

Účastníci protestu Za živou hudbu! žiadali stanovenie jasných pravidiel na obdobie do konca roku, uvoľnenie opatrení a okamžité umožnenie konania udalostí s účasťou viac ako tisíc ľudí.

Od septembra žiadajú povolenie akcií s účasťou minimálne 5000 ľudí. V súčasnosti sa v Česku môžu konať verejné udalosti s účasťou maximálne 500 ľudí a na udalostiach s účasťou viac ako sto ľudí je povinné nosenie rúšok.

Skryť Vypnúť reklamu

20:11 Spojené štáty spustili doposiaľ najväčšie testovanie očkovacej látky proti koronavírusu SARS-CoV-2 na svete.

Načítavam video...

Desaťtisícom dobrovoľníkov podajú experimentálnu vakcínu, ktorú s vyvinula farmaceutická spoločnosť Moderna v spolupráci s americkým Národným zdravotníckym inštitútom.

Testovanie odštartovalo v meste Savannah v štáte Georgia. Celkovo bolo v rámci USA vytipovaných viac ako sedem desiatok testovacích lokalít po celých Spojených štátoch, často v oblastiach s rozsiahlym výskytom koronavírusu.

19:39 Hovorcu iránskej vlády Alího Rabíího previezli do nemocnice s ochorením COVID-19.

Z iránskych pedstaviteľov sa už nakazila aj viceprezidentka Masúmeh Ebtekarová, námestník ministra zdravotníctva Irádž Harirčí a viacerí poslanci iránskeho parlamentu.

Skryť Vypnúť reklamu

Irán zaznamenal najvyšší počet prípadov nákazy spomedzi krajín Blízkeho východu. Počet nakazených i úmrtí sa začal opäť prudko zvyšovať od apríla, keď iránske úrady začali s uvoľňovaním reštriktívnych opatrení.

19:11 Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn oznámil povinné testy pre cestujúcich z rizikových oblastí.

Testy by mali byť bezplatné. "Musíme zabrániť tomu, aby vracajúci sa cestujúci nakazili ďalšie osoby a vytvárali tým nové reťazce nákazy," povedal Spahn. Nemecká vláda vyzvala občanov, aby sa správali zodpovedne najmä počas dovoleniek a pomohli tak znižovať počty nakazených, ktoré sa v Nemecku opätovne zvýšili.

18:06 rancúzska vláda zakázala vyhrievané terasy reštaurácií, kaviarní a barov.

Načítavam video...

Ministerka ekológie Barbara Pompili sa vyjadrila, že kúrenie alebo klimatizácia vonku sú "ekologická úchylka" a podotkla, že v dôsledku ťažkých následkov pandémie COVID-19 pre reštaurácie, zákaz začne platiť až po zime.

Skryť Vypnúť reklamu

17:48 Slovenské ministerstvo upozorňuje dovolenkárov. Cestujúci do Grécka musia najneskôr 24 hodín pred vstupom do krajiny vyplniť špeciálny formulár.

Vo formulári je potrebné uviesť napríklad, odkiaľ človek cestuje, dĺžku predchádzajúcich pobytov v iných krajinách či adresu pobytu v Grécku.

17:13 Česká vláda schválila v pondelok vznik rady pre zdravotné riziká, ktorá bude dohliadať na tzv. inteligentnú karanténu, informoval spravodajský server Novinky.cz.

"Na čele rady pre zdravotné riziká bude premiér Andrej Babiš," oznámil epidemiológ Roman Prymula.

Tento orgán bude mať podľa neho dvoch podpredsedov, ktorými budú minister zdravotníctva Adam Vojtěch a minister vnútra Jan Hamáček.

16:15 Ľudia majú stále záujem o cestovanie do zahraničia prostredníctvom cestovných kancelárií.

Skryť Vypnúť reklamu

A to napriek obmedzeným možnostiam po postupnom uvoľňovaní opatrení proti koronavírusu a masívnej informačnej kampani štátu v prospech dovolenkovania na Slovensku.

15:56 Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Robert O'Brien bol pozitívne otestovaný na koronavírus.

Načítavam video...

Má len mierne príznaky nákazy, informoval Biely dom, z ktorého vyhlásenia citovala spravodajská televízia CNBC.

O"Brien je v izolácii a pracuje z bezpečného miesta mimo Bieleho domu, uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

15:44 Pandémia koronavírusu sa "naďalej zrýchľuje", za posledných šesť týždňov sa počet prípadov nákazy vo svete zdvojnásobil.

V pondelok to oznámil generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Podľa Tedrosa Svetovej zdravotníckej organizácii doposiaľ nahlásili takmer 16 miliónov prípadov nákazy a vyše 640 000 súvisiacich úmrtí.

Skryť Vypnúť reklamu

Tedros zvolá na štvrtok 30. júla mimoriadnu komisiu WHO, čo je procedurálny krok nasledujúci šesť mesiacov po tom, ako táto zdravotnícka organizácia OSN vyhlásila 30. januára "stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného rozmeru" z dôvodu vypuknutia nákazy koronavírusom.

Komisia poradí Tedrosovi, ako ďalej postupovať v boji proti pandémii.

15:42 V Británii zaznamenali prvý prípad nákazy novým typom koronavírusom u mačky domácej.

Súvisiaci článok V Británii odhalili prvé domáce zviera nakazené koronavírusom Čítajte 

Ide o prvé domáce zviera v Británii, ktoré malo pozitívny test na koronavírus.

Bezprostredne bolo o prípade známe len to, že ide o mačku žijúcu v Anglicku a že test na koronavírus u nej vykonali 22. júla v meste Weybridge v grófstve Surrey.

15:34 Poslankyňa maďarskej opozičnej strany Demokratická koalícia Ágnes Vadaiová sa obrátila na generálneho prokurátora Pétera Polta s otázkou, či prokuratúra bude preverovať nákup predražených pľúcnych ventilátorov.

Skryť Vypnúť reklamu

Vadaiová sa prokurátora okrem iného spýtala, či orgánom činným v trestnom konaní nie je podozrivé, že maďarský rezort diplomacie nakúpil 16 000 kusov takýchto zariadení v priemere za takmer dvojnásobnú cenu, za akú ich kúpilo susedné Slovinsko.

Slovinské orgány už pritom podľa poslankyne začali v tejto súvislosti vyšetrovanie pre podozrenie z predraženého obstarávania.

Polt vo svojej reakcii uviedol, že Vadaiovej otázku vníma ako trestné oznámenie, preto celý prípad posunul na vyšetrenie Budapeštianskemu veliteľstvu polície.

15:06 Na základe rokovania krízového štábu a porady s predstaviteľmi organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta prijalo mesto Myjava v záujme preventívnej ochrany obyvateľstva s okamžitou platnosťou viacero opatrení.

Informoval o tom primátor Pavel Halabrín.

Skryť Vypnúť reklamu

V meste uzavreli všetky kultúrne, športové a voľnočasové zariadenia pre verejnosť a zakázali sa akékoľvek podujatia a súťaže.

Zrušili sa všetky kurzy, výlety, exkurzie i výmenné pobyty pripravované na toto obdobie.

Mesto odporúča prevádzkovateľom reštauračných, pohostinských zariadení a barov zvážiť skrátenie prevádzkových hodín do 21.00 h, či obmedziť organizovanie posedení a osláv. Všetky opatrenia platia predbežne do 3. augusta.

14:29 Francúzska dovolenková destinácia Quiberon v Bretónsku nariadila v nedeľu nočný zákaz vstupu na pláže po tom, čo sa tam minulý týždeň objavilo nové ohnisko koronavírusu.

Zavreté budú takisto parky a záhrady.

Quiberon zaznamenal prvý prípad nákazy v utorok. Odvtedy sa objavilo celkom 54 prípadov. V oblasti sú povinné rúška aj na vonkajších priestranstvách.

Skryť Vypnúť reklamu

14:23 Hygienici pokračujú v analýzach prípadov ochorenia COVID-19. Ako vyplýva z poslednej analýzy za obdobie od 29. júna do 21. júla, vo všetkých vekových skupinách muži chorobnosťou prevyšujú ženy.

Maximum tvorili muži vo vekovej skupine 10 až 14 ročných, čo bolo spôsobené výskytom ochorení v hokejovom kempe pre mládež a vo vekovej skupine 45 až 54 ročných, čo je spôsobené výskytom u baníkov pracujúcich v českých baniach.

Hygienici zaznamenali aj dva prípady ochorenia u detí do jedného roka. Do analýzy je zahrnutých 397 prípadov ochorení pozitívnych osôb, u ktorých bolo vykonané epidemiologické šetrenie a spracované všetky epidemiologické charakteristiky.

14:20 Nemecká spolková krajina Bavorsko zriadi centrá na testovanie koronavírusu na svojich dvoch najväčších železničných staniciach, ako aj na kľúčových miestach na diaľniciach.

Skryť Vypnúť reklamu

Silnejú totiž obavy, že letné cestovanie môže spustiť novú vlnu infekcií.

13:40 Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch predstavil systém stupňov pohotovosti v oblasti ochrany verejného zdravia.

Súvisiaci článok Česko ukázalo koronavírusový semafor, pomôže hygienikom Čítajte 

Jednotlivými stupňami by sa mali hygienici riadiť pri vyhlasovaní karanténnych opatrení v rámci okresov v súvislosti s ochorením COVID-19. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Stupne pohotovosti budú vyhodnocované v rámci okresov. Budú na ne naviazané protiepidemiologické opatrenia.

Systém bude využívať farby semaforu, pričom zelená farba bude znamenať najnižšie, oranžová stredné a červená vysoké riziko nákazy v rámci jednotlivých oblastí. Biela bude znamenať nulové alebo zanedbateľné riziko.

13:10 Povinnosť umelcov platiť zo svojich autorských odmien a honorárov príspevky do umeleckých fondov zriadených zákonom, by mala definitívne zrušiť pripravovaná legislatívna zmena.

Skryť Vypnúť reklamu

Novelu zákona o umeleckých fondoch avizuje ministerstvo kultúry v rámci predbežnej informácie, zverejnenej na portáli právnych predpisov Slov-Lex.

13:05 Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) predpokladá, že peniaze z fondu obnovy skončia v kompetenciách Úradu vlády SR.

Podotkol to na pondelkovom tlačovom brífingu.

Na to, aby za agendu fondu obnovy zodpovedal samotný premiér Igor Matovič (OĽaNO), vládu vyzývali aj slovenskí europoslanci.

Súvisiaci článok Sulík predpokladá, že peniaze z fondu obnovy skončia na Úrade vlády Čítajte 

13:03 Belgicko zažíva "znepokojujúci" nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom.

Novým ohniskom epidémie v Belgicku je prístavné mesto Antverpy. Za posledný týždeň tu úrady zaznamenali až 1952 nových prípadov, čo predstavuje nárast o 70 percent v porovnaní s predošlým týždňom.

Skryť Vypnúť reklamu

Belgicko dosiaľ potvrdilo 66 026 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, a 9821 súvisiacich úmrtí. V pomere k počtu obyvateľov je Belgicko jednou z najťažšie zasiahnutých krajín v Európe.

Od soboty platia v krajine prísnejšie pravidlá nosenia rúšok. Tie sú povinné vo všetkých obchodoch, hoteloch aj na vyťažených uliciach.

12:25 Do saudskoarabskej Mekky začali prichádzať účastníci tohtoročnej moslimskej púte. Namiesto obvyklých viac ako dvoch miliónov účastníkov dostalo tento rok kvôli koronavírusu povolenie len 10-tisíc ľudí, ktorí v kráľovstve žijú.

Saudská Arábia patrí k značne postihnutým krajinám, má cez 266 000 nakazených a 2733 mŕtvych.

12:14 Premiér Papuy Novej Guiney James Marape oznámil uzavretie hlavného mesta Port Moresby po tom, čo krajina zaznamenala prvé úmrtie v dôsledku choroby COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Marape varoval, že bez drastickej reakcie dôjde k "nekontrolovateľnému nárastu počtu prípadov". Do minulého týždňa táto ostrovná krajina potvrdila iba 11 nakazených.

V priebehu týždňa sa ich počet zvýšil na 61, pričom Marape v pondelok oznámil, že za uplynulých 24 hodín počet infikovaných stúpol o 23.

V reakcii na vývoj Marape oznámil uzavretie škôl a väčšiny obchodov a podnikov v Port Moresby od utorka. Na verejnosti budú ľudia povinní nosiť rúška.

12:05 Londýnske letisko Heathrow začalo využívať na boj proti koronavírusu dezinfekčné roboty.

Stroje, ktoré predtým používali v nemocnici, sa pohybujú po termináloch letiska a dezinfikujú vysoko rizikové dotykové plochy, napríklad na toaletách alebo vo výťahoch.

Roboty s pomocou ultrafialového žiarenia UV-C zabíjajú vírusy a bránia im v reprodukcii.

Skryť Vypnúť reklamu

Letisko využíva aj ďalšie antibakteriálne pomôcky na čistenie eskalátorov alebo vozíkov na batožinu. Cestujúcim takisto merajú telesnú teplotu.

11:45 Všeobecná zdravotná poisťovňa prichádza s novou diagnostikou, ktorá pomôže odlíšiť chrípku od nového koronavírusu.

Jej výsledky napovedia, či má pacient s dýchacími problémami, symptómami podobnými chrípke a zvýšenou teplotou koronavírus, alebo bežné sezónne chrípkové ochorenie.

Súčasťou kompletnej diferenciálnej diagnostiky je vyšetrenie vzorky pacienta nielen na prítomnosť koronavírusu, technológiou RT-PCR, ale aj iného respiračného vírusu, napríklad chrípky.

Nový typ diagnostiky bude môcť urobiť každé laboratórium, ktoré vyšetruje vzorky na prítomnosť koronavírusu technológiou RT-PCR.

11:35 Čína pomôže Hongkongu vybudovať poľnú nemocnicu, ktorá by mala poskytnúť až 2000 lôžok, oznámil v pondelok generálny tajomník hongkonskej administratívy Čang Ťien-cung (Matthew Cheung)

Informoval aj o sprísnení opatrení v tejto osobitnej administratívnej oblasti Číny.

Od stredy sa v Hongkongu zatvoria všetky reštaurácie a na verejnosti budú ľudia musieť nosiť rúška.

Takisto bude platiť zákaz verejných zhromaždení s viac ako dvoma osobami.

11:25 Ľuďom s obezitou a nadváhou hrozí vyššie riziko, že sa u nich vyvinie vážnejšia forma ochorenia COVID-19 a tiež, že mu podľahnú, konštatujú odborníci na základe analýzy existujúcich štúdií.

Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Dáta, ktoré zozbierala Public Health England, ukazujú, že vyššia hmotnosť zvyšuje aj riziko, že bude pacient potrebovať hospitalizáciu alebo intenzívnu starostlivosť, pričom s rastúcou hmotnosťou sa riziko ďalej zvyšuje.

11:13 Írska nízkonákladová spoločnosť Ryanair za apríl až jún, čiže za svoj účtovný prvý kvartál, vykázala stratu v sume 185 miliónov eur.

Súvisiaci článok Ryanair vykázal stratu 185 miliónov Čítajte 

Tržby firmy sa medziročne znížili o 95 percent, čiže o takmer 2,2 miliardy eur, na úroveň len 125 miliónov eur, keďže počet prepravených cestujúcich klesol o 99 percent na 500 tisíc.

11:03 Celkový objem investícií do nehnuteľností dosiahol v Európe v druhom kvartáli tohto roku 43 miliárd eur.

Podľa najnovších údajov realitno-poradenskej spoločnosti CBRE ide v medziročnom porovnaní o 39-percentný pokles.

10:56 Mnoho ľudí verí, že teplé počasie nás chráni pred respiračnými ochoreniami, ako je napríklad Covid-19.

Koncept letného "prechladnutia" predsa len vyznieva neintuitívne.

Čo však hovoria dáta o vplyve počasia na šírenie koronavírusu?

10:33 Národná transfúzna služba zaznamenala na odberových pracoviskách pokles darcov krvi, čo sa prejavuje poklesom zásob krvných prípravkov.

Súvisiaci článok Národná transfúzna služba žiada o pomoc, ubudli darcovia krvi Čítajte 

Informovala o tom projektová manažérka NTS Martina Frigová s tým, že s touto situáciou sa stretávajú počas letných mesiacov aj po iné roky, ale tentoraz úlohu zohráva aj pandémia.

Ľudí preto vyzýva k darcovstvu krvi. Na odberové miesta preto NTS od pondelka umožňuje prísť aj bez objednania sa vopred.

10:24 Trnavský samosprávny kraj pokračuje v prácach na modernizácii Krajinského mosta v Piešťanoch a priľahlej cesty v obci Banka, ktoré museli byť pre pandémiu začiatkom apríla prerušené.

„Práce na Krajinskom moste a ceste v obci Banka sme boli nútení na niekoľko týždňov pozastaviť. Pre ľudí nielen z Piešťan je určite dobrou správou, že od 21. júla rekonštrukcia pokračuje. Podľa zmluvy by práce mali byť ukončené do dvoch mesiacov od ich opätovného spustenia,“ povedal Miroslav Knap z Úradu Trnavského samosprávneho kraja.

S obnovením prác sú spojené aj dočasné dopravné obmedzenia.

10:06 Letisko M. R. Štefánika a cestovné kancelárie začali tohtoročnú letnú charterovú sezónu v porovnaní s minulým rokom takmer o dva mesiace neskôr.

Dôvodom boli opatrenia proti pandémii, počas ktorých boli civilné pravidelné a charterové lety zakázané od polovice marca do júna.

Súvisiaci článok Bratislavské letisko a cestovky začali letnú charterovú sezónu Čítajte 

Ako v pondelok informoval riaditeľ leteckého obchodu a strategického marketingu bratislavského letiska Radek Zábranský, v aktuálnej letnej sezóne majú naplánovaných predbežne len 308 charterových letov, čo je o 87 percent menej ako minulý rok, keď najväčšie domáce letisko vybavilo 2 345 letov pre dovolenkárov.

10:05 Počet potvrdených prípadov v Rusku stúpol za posledných 24 hodín o 5635 na celkovo 818 120 nakazených ľudí.

Počet vyliečených pacientov sa v priebehu jedného dňa zvýšil o 3079 a dosiahol 603 329, čo predstavuje 74 percent zo všetkých nakazených.

Počet pacientov, ktorí ochoreniu COVID-19 spôsobovanému koronavírusom za posledných 24 hodín podľahli, sa v priebehu jedného dňa zvýšil o 85 a dosiahol 13 354.

9:58 Už štvrtý deň po sebe stúpa v Maďarsku počet aktívnych nakazených koronavírusom, avšak počet nových prípadov je stále veľmi nízky, uviedol spravodajský server portfolio.hu.

Nákazu vírusom SARS-CoV-2 v uplynulých 24 hodinách potvrdili testy v 13 prípadoch, na ochorenie COVID-19 spôsobené vírusom nikto nezomrel.

9:31 Na Slovensku v nedeľu na nový koronavírus pozitívne otestovali len dvoch ľudí. Laboratóriá otestovali 216 vzoriek.

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

"Pozitívni boli muži z okresov Sabinov a Prešov," uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti.

Doteraz testy odhalili nákazu celkovo u 2 181 ľudí. Laboratóriá urobili spolu takmer 254-tisíc testov.

V nedeľu nepribudlo žiadne úmrtie pacienta s Covid-19. Celkový počet obetí je 28.

Pribudlo 27 vyliečených pacientov. Celkovo nákazu prekonalo 1 616 ľudí.

V nemocniciach s ochorením alebo s podozrením naň leží 21 pacientov, z nich potvrdený COVID-19 má 12 osôb. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú dvaja pacienti, na umelej pľúcnej ventilácii nikto.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

9:13 Počet potvrdených prípadov infekcie na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 807 na celkovo 65 656, informovala v pondelok agentúra Ukrinform s odvolaním sa na údaje Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Podľa nej ochoreniu COVID-19 podľahlo za posledných 24 hodín 11 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine stúpol na 1616.

Z nákazy sa od začiatku pandémie na Ukrajine uzdravilo 36 122 ľudí.

Rekord v počte nových prípadov oznámila Ukrajina 26. júna - v priebehu 24 hodín bolo vtedy pozitívne testovaných 1109 osôb.

9:00 Nebezpečenstvo, ktoré pre eurozónu predstavuje pandémia nového koronavírusu, sa ešte neskončilo, povedal člen predstavenstva Európskej centrálnej banky Fabio Panetta pre denník La Repubblica.

Je príliš skoro na to, aby sme vyhlásili víťazstvo, uviedol Panetta v rozhovore a dodal, že ekonomika eurozóny pravdepodobne klesla v druhom štvrťroku oveľa strmšie ako v prvých troch mesiacoch roka.

Poukázal však aj na nedávne údaje, ktoré signalizujú zlepšenie priemyselnej výroby a maloobchodného predaja. Skonštatoval však, že tieto údaje nie sú dostatočným dôvodom na spokojnosť.

8:35 Vietnam začal evakuovať 80-tisíc ľudí, väčšinou domácich turistov, z mesta Danang po tom, ako troch jeho obyvateľov počas víkendu pozitívne testovali na koronavírusové ochorenie Covid-19.

Evakuácia potrvá najmenej štyri dni za využitia domácich aerolínií, ktoré denne prevádzkujú približne 100 letov z Danangu do 11 vietnamských miest.

8:20 V Česku pribudlo 115 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Aktívnych je 3525 prípadov, z ochorenia Covid-19 sa vyliečilo 11 428 ľudí a 371 ich zomrelo. Aktuálne je hospitalizovaných 149 ľudí.

7:52 Srbsko potvrdilo rekordný denný nárast počtu prípadov infekcie koronavírusom: 467. Zároveň ďalších osem ľudí zomrelo.

Celkovo Srbsko zaznamenalo 534 úmrtí a 23 730 prípadov nákazy. Aktívne nakazených je 4568 osôb.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Čína hlási najvyšší prírastok nakazených od apríla Čítajte 

7:14 Čína hlási 61 nových prípadov, z toho 57 je výsledkom domáceho prenosu. Je to najvyšší denný prírastok od 14. apríla, keď bolo zistených 89 väčšinou dovezených prípadov, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na Národnú zdravotnícku komisiu.

Nové prípady sú sústredné do troch ohnísk. Štyridsaťjeden nových domácich prípadov bolo zaregistrovaných v regióne Sin-ťiang, kde v polovici júla došlo k náhlemu nárastu počtu infikovaných v hlavnom meste Urumči.

Štrnásť nakazených hlási provincia Liao-ning, kde sa minulý týždeň objavilo nové ohnisko v meste Ta-lien. Na tamojšom letisku preto zrušili do pondelňajšieho rána 412 príletov a odletov.

Posledné dva prípady, prvé od konca mája, sa zistili v susednej provincii Ťi-lin ležiacej neďaleko severokórejských hraníc.

V súvislosti s nárastom počtu infikovaných spustili čínske úrady hromadné testovanie v mestách Ta-lien a Urumči.

7:10 Brazília za posledných 24 hodín zaznamenala ďalších 555 úmrtí na Covid-19 a tiež 24 579 novonakazených.

V porovnaní s predchádzajúcim dňom obe bilancie klesli o viac ako polovicu. O deň skôr krajina hlásila 1211 obetí a 51 147 nových prípadov.

Čísla klesali aj v Mexiku. Tamojšie úrady oznámili 306 nových úmrtí (predtým 729) a 5480 infikovaných (predtým 6751).

6:31 V snahe zastaviť prudký nárast potvrdených prípadov ochorenia Covid-19 vláda v Maroku uzatvorila od polnoci vstupy do niektorých najväčších miest. Toto obmedzenie sa okrem iného týka miest Casablanca, Tanger, Marrákeš, Fez a Meknes.

Ministerstvo zdravotníctva v nedeľu uviedlo, že v Maroku zaznamenali 633 nových prípadov, čo je jeden z doteraz najvyšších denných prírastkov.

Celkový počet potvrdených infekcií sa zvýšil na 20 278. Počet úmrtí stúpol o 313 a 16 438 ľudí sa z nákazy vyliečilo.

6:03 Počet nakazených koronavírusom sa v Spojených štátoch za 24 hodín zvýšil o takmer 75-tisíc. Pribudlo tiež 1145 obetí. Informovalo o tom americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

USA už piaty deň za sebou zaznamenali viac než tisíc úmrtí, denná bilancia nových prípadov je zasa jedna z najvyšších od začiatku pandémie.

Podľa Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb evidujú v USA celkovo takmer 4,1 milióna nakazených, z ktorých 145 013 zomrelo.

Štatistiky, ktoré vedie Univerzita Johnsa Hopkinsa, sú ešte o niečo vyššie - 4,18 milióna nakazených a 146 463 obetí.

6:00 V druhom najľudnatejšom austrálskom štáte Viktória naďalej rastie počet prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Za uplynulých 24 hodín ich pribudlo 532, čo predstavuje nový denný rekord, informoval tamojší premiér Daniel Andrews.

Zároveň pribudlo šesť úmrtí, čím sa ich počet zvýšil na 77. Je to takmer polovica počtu obetí v celej Austrálii.

Premiér uviedol, že zváži dočasné zatvorenie určitých kľúčových odvetví ekonomiky, ak sa prenos koronavírusu na pracoviskách nespomalí. Jeho zdravotnícki poradcovia mu to však v tomto štádiu neodporúčajú.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 38 946
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 210
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 426
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 9 865
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 048
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 939
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 235
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 918
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 716
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 608
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

23 h
Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

16 h
Nemocnice v Londýne sú pod tlakom.

Nový kmeň môže byť smrteľnejší.

6 h
Polícia zasahuje na proteste v Moskve.

Na protestoch zadržali už vyše 2 200 ľudí.

12 h

Neprehliadnite tiež

Najvyšší súd pojednávanie odročil.

Rozhodnutie nie je právoplatné.

12 h
Odberné miesto v autobuse na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Sobota mala pokojný priebeh.

30m
Utrhnuté bočnice mosta v Kysaku.

Kovové časti sú odtrhnuté, v strede konštrukcie je diera a drevo zhnité.

6 h