BRATISLAVA. Keď v bežnom manželstve jeden z partnerov zomrie, druhý má istotu, že mu spoločný byt alebo dom nikto nevezme.

Životnou láskou 35-ročného Mareka Novotného z Trnavy je však muž a ak by časť svojho bytu prepísal na partnera, po jeho smrti by nemal istotu, že si naň nebudú robiť nárok jeho príbuzní.
Páry rovnakého pohlavia na Slovensku automaticky po sebe dediť nemôžu, hoci spolu dlhodobo žijú, starajú sa jeden o druhého. Zákon ich považuje za dvoch cudzích ľudí.
Dom či byt by v dedičskom konaní nakoniec skončil v rukách príbuzných a partner by naň nemal nárok.
„Pre akýkoľvek pár je predsa dôležité, aby sa pri žití v jednej domácnosti, do ktorej spoločne investujú, mohli spoľahnúť, že ak sa jednému z nich niečo stane, ten druhý neskončí na ulici,“ hovorí Novotný.
Prísť do nemocnice za zraneným partnerom je z právneho pohľadu triviálny úkon pre manželov, ale v homosexuálnom zväzku partnerovi informácie o zdravotnom stave neposkytnú.
Páry zložené len z mužov alebo len zo žien na pošte nepreberú za partnera zásielku, nemajú nárok ani na voľno pri pohrebe, keď jeden z páru umrie.
Súčasné vládne strany sa v koaličnej zmluve zaviazali, že „zlepšia legislatívu v oblasti majetkových práv pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti“, ale Sme rodina a časť klubu OĽaNO môžu väčšie zmeny blokovať.