BRATISLAVA 3. júna (SITA) - Do roku 2010 by malo v Európskej komisii, ktorá je najväčším zamestnávateľom z inštitúcií v Európskej únii, pracovať 298 Slovákov. Z toho na všeobecné pozície sa ráta s 279 pracovníkmi, na pozície stredného riadenia s pätnástimi a vo vrcholovom riadení by mali byť štyria. Pri všeobecných pozíciách je cieľový stav naplnený na 50 percent, pri strednom riadení na 40 a pri vrcholovom na 25 percent. Na dnešnej tlačovej besede v Bratislave o tom informoval riaditeľ Európskeho úradu pre personálne záležitosti (EPSO) Erik Halskov.
Obyvateľmi desiatich nových krajín únie by mala EK obsadiť 3 461 pozícií, pre všetky inštitúcie plánuje prijať zhruba 5 500 ľudí. "K číslu Slovákov sme dospeli po prepočítaní na jednotlivé krajiny so zohľadnením počtu obyvateľov, hlasov v Rade Európy a počtu poslancov v Európskom parlamente," skonštatoval Halskov. Slováci patria podľa neho medzi národy, ktoré majú veľký záujem o prácu v európskych inštitúciách a preto je ich šanca na získanie postu o niečo nižšia ako v iných krajinách. Kým napríklad na pozíciu administrátora je v ostatných krajinách na jeden post dvanásť uchádzačov, na Slovensku je to štrnásť. Informácie o konkurzoch ako aj ďalšie oznamy či interaktívny test možno nájsť na stránke www.europa.eu.int/epso.
EPSO bude do roku 2010 voči desiatim novým krajinám EÚ uplatňovať princíp pozitívnej diskriminácie, po obsadení vytýčeného počtu miest budú musieť ich obyvatelia uspieť v konkurencii všetkých 25 štátov. V súčasnosti má úrad 135 pracovníkov a od podania žiadosti po uzavretie konkurzu a zapísanie výsledkov uplynie jeden rok. "Zdá sa to dlhý čas, ale je o 60 až 70 percent kratší ako keď si robila nábory individuálne každá inštitúcia," poznamenal Halskov. Na Slovensku napríklad tento proces trvá podľa predsedu Úradu pre štátnu službu Ľubomíra Plaia 45 dní. "A to sme často kritizovaní, že obsadzovanie pozícií v štátnej správe u nás trvá dlho," uviedol pre agentúru SITA.
Nábor pracovníkov do európskych inštitúcií sa robí v tzv. vlnách. Prvá sa skončila v jeseni a úspešných absolventov v súčasnosti prijímajú do jednotlivých pozícií. Na rezervnom zozname je zhruba 2 500 kandidátov. EPSO spustil už druhú vlnu náboru. Vo štvrtok uverejnil oznam pre obsadzovanie stredných riadiacich pozícií a pred dvoma týždňami pre prekladateľov a tlmočníkov. Kým v prvej vlne bol dôraz na všeobecných znalostiach, druhá vlna sa zameria viac na špecializované znalosti. Dôležitá je aj jazyková výbava. Jedným z cieľov druhej vlny je tiež obsadzovanie audítorských pozícií, lebo výsledky v prvej vlne neboli dobré.