BRATISLAVA. Opozičný Smer vyzýva štátneho tajomníka ministerstva vnútra Lukáša Kyselicu (OĽaNO), aby sa vzdal funkcie i poslaneckého mandátu v Národnej rade.
Tvrdí, že porušil zákon, keď sa ako príslušník Vojenského spravodajstva zúčastnil politického súboja za hnutie OĽaNO. TASR o tom informoval hovorca Smeru Ján Mažgút.
Hovorí o nebezpečnom precedense a začiatku rozkladu bezpečnostných zložiek.
Ukazuje na hlbší význam kauzy
"Zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov jasne hovorí: Profesionálny vojak sa nesmie aktívne zúčastňovať na zhromaždeniach organizovaných politickými stranami alebo politickými hnutiami. Pán Kyselica slúžil v tajnej službe Ministerstva obrany od októbra 2019 do 19. marca 2020. Teda počas celej volebnej kampane bol členom tajnej služby ministerstva," podotkol.

Podľa Smeru sa ukazuje, že kauza môže mať aj hlbší význam.
"Je to pravdepodobne začiatok mocenského boja v OĽaNO a rozkladu bezpečnostných zložiek," zdôraznil s tým, že praktiky terajšieho premiéra a predsedu OĽaNO Igora Matoviča, kedy si ľudí nahráva, stranu neprekvapujú.
Tretie miesto na kandidátke
Tvrdí, že je jasné, že Kyselica slúžil verne predsedovi hnutia OĽaNO Matovičovi, keďže dostal tretie miesto na kandidátke v čase, kedy bol agentom.
"Čo môže byť väčším dôkazom politickej práce Igora Matoviča v deštruovaní demokracie, ako zneužitie agenta v politickom boji? Je to nebezpečný precedens, ktorý nemôže demokratická spoločnosť pripustiť," tvrdí.
Prirovnáva to ku škandálom v zahraničí a hovorí o "Kyselica-gate".
Štátny tajomník a bývalý šéf tímu Gorila Kyselica podľa informácií Denníka N kandidoval do parlamentu ako tajný príslušník Vojenského spravodajstva. Nemali o tom vedieť ani členovia hnutia OĽaNO, za ktoré sa uchádzal o mandát.
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) v pondelok uviedol, že na základe informácií, ktorými disponuje, nemá dôvod nedôverovať Kyselicovi.
Štátnemu tajomníkovi vyjadril dôveru aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).