BRATISLAVA. V januári stál bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica medzi ľuďmi z OĽaNO, ktorí v straníckych bundách súťažili vo varení kotlíkového guláša v Trnave. Robili tak kampaň pred parlamentnými voľbami.
„Ak tento guláš nevyhrá súťaž, tak som presvedčený, že Lukáš Kyselica potvrdí, že to bolo skorumpované výberové konanie,“ vtipkoval Jaroslav Naď o guláši tímu OĽaNO.
„Musíme preveriť, kto bude vo výberovej komisii,“ odpovedal Kyselica.
Po vyhratých voľbách sa Naď stal ministrom obrany a Kyselica tajomníkom ministerstva vnútra.
Z informácií Denníka N vyplýva, že Kyselica v tom čase pracoval vo Vojenskom spravodajstve. Ak bol v tajnej službe evidovaný ako profesionálny vojak, tak porušoval zákon, pretože vojaci majú zakázané politické aktivity. Na míting by mohli prísť len bez uniformy ako diváci.
Kyselica podľa viacerých politických predstaviteľov porušil zákon. Tvrdia to napríklad Juraj Šeliga zo Za ľudí, bývalý generál Pavel Macko zo Spolu a rovnaké stanovisko zverejnil aj Smer.
V utorok Kyselica na vlastnú žiadosť z funkcie štátneho tajomníka odišiel.

Ministerstvo obrany tvrdí, že vo všeobecnosti má spolupráca s Vojenským spravodajstvom rôzne formy a nie vo všetkých prípadoch by účasť v kampani bola nezákonná.
„Nie je možné vo všeobecnosti odpovedať, či takéto osoby môžu, alebo nemôžu realizovať politické aktivity. Vždy ide o posudzovanie konkrétneho prípadu,“ tvrdí Martina Kovaľ Kakaščíková z tlačového odboru ministerstva obrany.
Denník SME hovoril s viacerými ľuďmi, ktorí v minulosti pôsobili vo vedení tajných služieb na Slovensku či v Česku. Vo všeobecnosti podľa nich platí, že tajné služby by mali mať legálnu možnosť sa infiltrovať aj do politických strán, ak sú napríklad extrémistické, prípadne podozrivé z teroristických akcií.
Čo tajní môžu a čo nie
Zamestnancom Slovenskej tajnej služby aj vojenského spravodajstva zákon umožňuje vystupovať pod rôznou legendou a môžu pri tom používať tzv. legalizačné dokumenty, ktoré maskujú ich činnosť.