SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Krajiny hlásia rekordné prírastky infikovaných (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo 20 prípadov.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sledujeme naživo (minúta po minúte)

20:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

19:30 Holandské mestá Amsterdam a Rotterdam nariadili, že ľudia pohybujúci sa frekventovaných miestach musia mať od 5. augusta horné dýchacie cesty chránené rúškom alebo respirátorom.

Krajina nateraz eviduje 6 145 úmrtí spojených s koronavírusom, z ktorých polovica sa týka ľudí vo veku viac ako 83 rokov. Od vypuknutia epidémie malo v Holandsku pozitívny test viac ako 53-tisíc ľudí.

18:58 Island opäť sprísnil koronaopatrenia. Pristúpil k tomu po takmer troch mesiacoch postupného uvoľňovania obmedzení a to pre nárast nakazených.

Vláda obmedzila počet ľudí na zhromaždeniach z 500 na 100. Takisto bol opätovne nariadený povinný dvojmetrový fyzický odstup.

Na Islande bude teraz zároveň po prvý raz povinné nosiť rúška vo verejnej doprave, počas vnútroštátnych letov, pri plavbe na trajektoch aj v kaderníckych salónoch, kde nie je možné dodržiavať dvojmetrový odstup.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetci cestujúci prichádzajúci na Island sa budú musieť podrobiť testu, aby sa tak vyhli karanténe. Turisti, ktorí plánujú v krajine stráviť desať a viac dní, sa budú musieť dať na štvrtý až šiesty deň po príchode otestovať znova.

Z 31 nových prípadov, ktoré zaznamenali na Islande minulý týždeň, súviselo 28 s tzv. domácim prenosom.

18:31 Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že čoraz viac mladých Európanov trpí ochorením Covid-19. Šéf WHO pre Európu Hans Kluge povedal, že v súčasnosti pozorujú prudký nárast najmä vo vekovej kategórii od 20 do 39 rokov.

Medzi krajiny, v ktorých evidujú nárast infikovaných spomedzi mladých ľudí, patria aj Francúzsko a Nemecko. Podľa odborníkov mladí udržiavajú častejšie sociálne kontakty. Kluge dodal, že aj on má dve dcéry a chápe, že nechcú byť počas leta zatvorené vo vnútri.

Skryť Vypnúť reklamu

Odborníci v oblasti zdravotníctva musia podľa Klugeho zmeniť spôsob komunikácie s mladými ľuďmi. "Najhoršie je obviňovanie niekoho," vyhlásil s tým, že mladých treba motivovať pozitívnymi správami.

18:26 Rumunská vláda zavádza celonárodnú večierku pre bary a reštaurácie. Opatrenie, ktorého cieľom je zabrániť šíreniu koronavírusu, začne platiť od 1. augusta. Všetky reštaurácie a bary budú musieť počas pracovného týždňa zatvárať do 22.00 hod. a počas víkendov do 23.00 hod.

Pre nárast prípadov miestne úrady uzavreli niekoľko dedín a mestečko Faget na západe krajiny.

18:21 Automobilový priemysel zrejme pribrzdí zotavovanie ekonomík v strednej Európe, píše tlačová agentúra Reuters.

Automobilový priemysel, ktorý bol dlho motorom rastu v regióne, teraz bude zrejme hlavnou brzdou snáh o oživenie z následkov pandémie Covid-19.

Skryť Vypnúť reklamu

18:10 EÚ vyradila Alžírsko zo zoznamu bezpečných tretích krajín. Na zozname figurujú aktuálne Austrália, Gruzínsko, Japonsko, Južná Kórea, Kanada, Maroko, Nový Zéland, Rwanda, Thajsko, Tunisko a Uruguaj.

Naďalej platí, že Čína pribudne na zoznam za predpokladu, že recipročne zruší všetky obmedzenia týkajúce sa európskych občanov vstupujúcich na jej územie.

18:06 Organizátori viacerých letných festivalov v Maďarsku oznámili, že tieto podujatia zrušia. Reagovali tak na rozhodnutie vlády, podľa ktorého sa ani po 15. auguste nebudú môcť konať akcie pre viac ako 500 ľudí.

Z informácií spravodajského servera 444.hu vyplýva, že zrušili Strand Fesztivál v balatonskom Zamárdi, festival EFOTT na jazere Velencei, festival Fishing On Orfű, segedínsky SZIN, podujatie Paloznaki Jazzpiknik, ako aj Kolorádó Fesztivál v Adyligete v II. budapeštianskom obvode.

Skryť Vypnúť reklamu

18:00 Anglicko zaznamenalo v prvom polroku 2020 najvyššiu nadúmrtnosť spomedzi 21 európskych krajín. Vyplýva to z údajov britského Národného štatistického úradu (ONS), informuje spravodajská stanica Sky News.

Do týždňa končiaceho sa 29. májom bola kumulatívna úmrtnosť v Anglicku o 7,55 percenta vyššia ako priemerná úmrtnosť v rokoch 2015 - 2019.

Španielsko registrovalo druhý najvyšší počet prípadov nadúmrtnosti (6,65 percenta) - čiže počet úmrtí presahujúcich päťročný priemer.

17:52 Prezidentka Zuzana Čaputová ocenila cirkvi pre ich prínos spoločnosti, obzvlášť počas mesiacov pandémie. Urobila tak na rokovaní s predstaviteľmi katolíckej a evanjelickej cirkvi, i židovských náboženských obcí. Hlava štátu to uviedla na sociálnej sieti.

"Ubezpečili ma, že cirkvi a náboženské obce sú pripravené pomáhať a ťahať za jeden povraz aj naďalej," poznamenala.

Skryť Vypnúť reklamu

17:14 Slovenský zväz ľadového hokeja vo štvrtok popoludní potvrdil zatiaľ jeden pozitívny test na koronavírus v slovenskom tíme do 20 rokov po troch prípravných dueloch v Brne proti domácim rovesníkom.

16:39 Na súostroví Florida Keys v USA zatkli dvojicu, ktorá mala pozitívne testy na koronavírus, no odmietla zostať v karanténe. Jose Interian a Yohana Gonzalez sa dostali do rúk polície v stredu v Key West.

Noviny Miami Herald informovali, že ministerstvo zdravotníctva dvojici nariadilo karanténu po tom, ako u nich diagnostikovali ochorenie Covid-19. Susedia však potvrdili, že ignorovali nariadenie.

Niekto dvojicu natočil a záznam poslal miestnej polícii, uviedol zástupca mesta Greg Veliz. "Ich susedia sa sťažovali, že vychádzajú z domu a vedú bežný život," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

16:17 Bratislava očakáva pre koronakrízu výpadky príjmov viac ako 45 miliónov eur, nezrealizuje viaceré projekty. Mesto chce zachovať prioritné investície, ako sú opravy ciest a verejných priestorov, rekonštrukcie električkových tratí a prípravu na parkovaciu politiku.

16:12 Ako sa správa koronavírus v bazéne a v jazere? Čítajte TU >>>

16:07 Vysoké Tatry sa na nedostatok turistov v čase koronakrízy nemôžu sťažovať. Plné sú parkoviská aj turistické chodníky. Mnohí si chcú užiť aj jazdu na lanovke. Predposledný júlový deň mali rovnaký nápad stovky ľudí.

15:52 Inflácia v Nemecku v júli nečakane klesla do záporného pásma, prvýkrát za viac ako štyri roky. Oznámil to spolkový štatistický úrad Destatis. Dôvodom bolo zníženie dane z pridanej hodnoty od 1. júla v rámci stimulov na podporu ekonomiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa predbežných údajov sa spotrebiteľské ceny v Nemecku v júli znížili medziročne o 0,1 percenta po náraste o 0,9 percenta v júni. Ekonómovia pritom odhadovali, že v júli sa ich rast len spomalí na 0,2 percenta.

15:38 Počet Američanov, ktorí v uplynulom týždni požiadali o podporu v nezamestnanosti opäť vzrástol, už druhý týždeň po sebe, ale menej ako predpovedali ekonómovia.

Podľa najnovších údajov sa počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA za sedem dní do 25. júla zvýšil o 12-tisíc na 1,434 milióna z revidovaných 1,422 milióna v predchádzajúcom týždni.

15:27 Po znovuotvorení prevádzok sa záujem o nákupy počas nedieľ vrátil na úrovne porovnateľné s rovnakým obdobím minulého roka. Vyplýva to z údajov ČSOB banky o platbách kartou.

Skryť Vypnúť reklamu

14:44 Ekonomika USA v druhom štvrťroku rekordne klesla, keď sa prepadla takmer o tretinu. Hrubý domáci produkt sa za tri mesiace od apríla do júna medziročne znížil o 32,9 percenta po -5 percentách v predchádzajúcom kvartáli, uviedlo americké ministerstvo obchodu vo svojom predbežnom odhade.

Ekonómovia počítali s poklesom až o 34,7 percenta.

14:08 Európska cestovná kancelária TUI oznámila, že zatvorí 166 pobočiek v Spojenom kráľovstve a Írsku. Dôvodom je pokles cestovania pre pandémiu nového koronavírusu.

TUI uviedla, že po zatvorení týchto pobočiek jej zostane 350 maloobchodných prevádzok. Dodala, že sa bude snažiť presunúť 70 percent z 900 zamestnancov, ktorých sa zatváranie dotkne, na predaj a poskytovanie služieb v rámci tzv. homeoffice, a tiež do zostávajúcich prevádzok.

Skryť Vypnúť reklamu

13:41 V Česku chcú na Covid-19 denne testovať až 25-tisíc ľudí. Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch predstavil novú Národnú stratégiu testovania na koronavírus. České laboratóriá dokážu v súčasnosti urobiť 17-tisíc testov. Informuje o tom spravodajský portál ČT24.

13:25 Každý, kto bol v Británii pozitívne otestovaný na koronavírus alebo vykazuje príznaky nákazy, bude musieť podstúpiť desaťdňovú domácu izoláciu namiesto predchádzajúcich siedmich dní.

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na britskú vládu, ktorá k tomuto kroku pristúpila na základe nízkej, ale zjavnej možnosti, že ľudia môžu zostať infekční dlhšie obdobie.

"U ľudí s príznakmi je (ochorenie) Covid-19 najinfekčnejšie tesne pred a počas prvých dní po objavení príznakov," uviedli vo vyhlásení poprední britskí lekári.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodali, že vedecké "dôkazy najnovšie ukazujú, že ľudia s Covid-19, ktorí nie sú ťažko chorí a zotavujú sa, majú nízku, ale reálnu možnosť prenosu nákazy 7. až 9. deň po začiatku choroby".

13:18 Mesačné výkazy za zamestnancov za máj do Sociálnej poisťovne neodovzdalo vyše šesťtisíc zamestnávateľov. Na povinnosti vykazovať poistné sa podľa poisťovne nič nezmenilo ani v čase koronakrízy. Zamestnávatelia sú povinní vykazovať poistné aj za mesiac, v ktorom ho majú odložené alebo odpustené.

13:05 Maďarská vláda považuje prípadné zmiernenie aktuálnych opatrení za riskantné a preto rozhodla, že ani po 15. auguste nebude možné organizovať podujatia pre viac ako 500 ľudí. Povedal to šéf úradu vlády Gergely Gulyás.

Podľa spravodajského servera 24.hu viacerí hudobníci a speváci už dávnejšie kritizovali vládu za to, že odkladá rozhodnutie o zmiernení opatrení, ktoré by umožnilo uskutočňovať väčšie koncerty, pričom však futbalové zápasy už povolila.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kultúrne stredisko v Prievidzi zrušilo všetky letné podujatia Čítajte 

12:58 Kultúrne a spoločenské stredisko v Prievidzi zrušilo až do odvolania všetky nadchádzajúce letné podujatia.

Krízový štáb pri Okresnom úrade v Prievidzi neodporúča v okrese Prievidza organizovať hromadné podujatia s účasťou nad desať osôb. Reagoval tak na nepriaznivú epidemiologickú situáciu v regióne.

12:33 Odborníci budú diskutovať o tom, či očkovanie proti novému koronavírusu bude povinné alebo odporúčané. Prehodnotia parametre vakcíny, jej profil aj reakcie na vakcínu v populácii. Na sociálnej sieti to uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

12:21 V Poľsku zaznamenali za posledných 24 hodín 615 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je najviac od vypuknutia pandémie. Celkový počet infikovaných tak v Poľsku dosiahol 45 031. Informovala o tom agentúra PAP s odvolaním sa na vyhlásenie poľského ministerstva zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Za posledný deň ochoreniu Covid-19 podľahlo v Poľsku ďalších 15 ľudí, čím sa ich počet zvýšil na 1709.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Štáty hlásia rekordné prírastky nakazených Čítajte 

Poľské ministerstvo zdravotníctva tiež uviedlo, že s podozrením na infekciu koronavírusom bolo za posledných 24 hodín hospitalizovaných 1694 ľudí, 97 561 osôb sa nachádza v karanténe, 8094 ľudí je pod epidemiologickým dohľadom a doposiaľ 33 643 ľudí sa z nákazy vyliečilo.

12:11 Počet aktívnych prípadov nákazy v Maďarsku už niekoľko dní stúpa. Za posledný deň vzrástol o 12 na 542. Počas uplynulých 24 hodín potvrdili 19 nových prípadov nákazy, uviedol spravodajský server 444.hu s odvolaním sa na údaje vládneho servera koronavirus-gov.hu.

Úmrtia na ochorenie Covid-19 nepribudli, ich počet zostáva 596. Celkový počet nakazených dosiahol 4484.

11:58 Miera nezamestnanosti v eurozóne aj v celej EÚ sa v júni 2020 mierne zvýšila. A to v prípade eurozóny na 7,8 percenta zo 7,7 percenta v máji 2020 a v EÚ na 7,1 percenta zo 7 percent v máji 2020. Ukázali to údaje európskeho štatistického úradu Eurostat.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Slovensku sa nezamestnanosť vyvíjala podobne ako v rámci celej eurozóny a EÚ a zvýšila sa na 6,6 percenta z májovej úrovne 6,5 percenta.

11:55 Britský minister zdravotníctva Matt Hancock sa obáva druhej vlny pandémie. Britská vláda podľa neho nebude váhať pri opätovnom zavádzaní karanténnych opatrení, ak budú potrebné pre bezpečnosť Spojeného kráľovstva, informovala agentúra Reuters.

"Myslím si, že vidíme, ako sa druhá vlna začína valiť Európou, a my musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zabránili tomu, že sa dostane (do Británie)," povedal Hancock v rozhovore pre televíziu Sky News.

Británia minulý týždeň znova zaviedla 14-dňovú karanténu pre ľudí prichádzajúcich zo Španielska. Nárast infikovaných zaznamenali aj niektoré ďalšie európske krajiny, ktoré majú v súčasnosti výnimku z britských karanténnych opatrení, podotkol Hancock bez toho, aby ich menoval.

Skryť Vypnúť reklamu

11:48 V Česku sa od vypuknutia pandémie nakazilo už minimálne 16 093 ľudí. Z nich sa 11 429 uzdravilo, 374 ľudí ochoreniu Covid-19 podľahlo. Za uplynulých 24 hodín pribudlo 278 prípadov.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

11:42 Spoločnosť Orange Slovensko evidovala v prvom polroku pokles výnosov o 3,5 percenta na 261,2 milióna eur. Pokles spôsobil podľa firmy najmä viac než deväťpercentný pokles výnosov z predaja zariadení, ako aj dopad výnosov z roamingu v rámci výnosov z predaja služieb v dôsledku koronavírusu.

11:38 Rakúska ekonomika klesla v druhom kvartáli medzikvartálne o viac než desatinu a medziročne o takmer 13 percent, čo predstavuje najvýraznejší pokles od druhej svetovej vojny. Uviedol to v predbežnom odhade rakúsky ekonomický inštitút Wifo.

11:32 HDP Nemecka v druhom štvrťroku klesol medzikvartálne o 10,1 percenta, najviac v histórii. Dôvodom boli blokády na zabránenie šírenia nového vírusu. Informoval o tom spolkový štatistický úrad Destatis.

11:26 Poľsko zvažuje opätovné zavedenie karantény pre cestujúcich vracajúcich sa domov z krajín, v ktorých narastá počet nakazených. Hovorca poľskej vlády Piotr Müller to povedal pre spravodajský kanál Polsat. Píše o tom agentúra Reuters.

O aké krajiny ide, hovorca neuviedol.

11:18 Dodávky lietadiel spoločnosti Airbus v prvom polroku tohto roka klesli takmer o polovicu, keďže letecká doprava počas pandémie skolabovala.

Európsky výrobca lietadiel informoval, že za január až jún dodal 196 lietadiel, čo bol pokles o takmer 50 percent. Tržby firmy sa znížili o takmer 40 percent na 18,9 miliárd eur. Airbus za prvý polrok vykázal stratu 1,9 miliardy eur, pričom v rovnakom období vlani dosiahol zisk 1,2 miliardy eur.

11:15 Nemecká automobilka Volkswagen oznámila za prvý polrok prevádzkovú stratu. V dôsledku pandémie klesli jej dodávky o viac než štvrtinu. Spoločnosť zároveň oznámila, že výrazne zníži dividendy.

Volkswagen uviedol, že za prvých šesť mesiacov roka zaznamenal upravenú prevádzkovú stratu 800 miliónov eur. Na porovnanie, za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka dosiahla automobilka upravený prevádzkový zisk na úrovni 10 miliárd eur.

11:12 Francúzska automobilka Renault zaznamenala za prvý polrok rekordnú stratu takmer 7,3 miliardy eur. Pandémia totiž skomplikovala ozdravné plány firmy. Navyše, výsledky Renaultu čiastočne ovplyvnili aj straty partnerského Nissanu.

11:07 Slovenská ekonomika sa v tomto roku prepadne o 8,6 percenta. Taký je aktuálny júlový priemerný odhad analytikov komerčných bánk, ktorých prognózy na mesačnej báze zisťuje Národná banka Slovenska.

Oproti júnu to tak síce znamená mierne zníženie odhadovaného prepadu hospodárstva o 0,2 percentuálneho bodu, analytici však zároveň rovnako o 0,2 percentuálneho bodu znížili odhad budúcoročného oživenia. Ekonomika Slovenska by podľa nich mala v roku 2021 stúpnuť o 6,7 percenta.

Dno prepadu by mala ekonomika zaznamenať v druhom kvartáli tohto roka.

10:39 Sedemdňový kĺzavý medián je na hodnote 23, informuje web korona.gov.sk.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

10:34 Národné centrum zdravotníckych informácií doplnilo údaj o počte vykonaných testov - laboratóriá v stredu otestovali 1851 vzoriek.

10:30 Počet prípadov infekcie novým koronavírusom prekročil 17 miliónov. Vyplýva to z bilancie tlačovej agentúry AFP vychádzajúcej z oficiálnych údajov, ktoré boli k dispozícii o 09.00 h SELČ.

Na svete bolo zaevidovaných najmenej 17 022 877 prípadov nákazy, pričom za posledné štyri dni ich pribudol približne milión. Najviac postihnutou krajinou zostávajú aj naďalej Spojené štáty.

10:22 Počet potvrdených prípadov infekcie v Rusku stúpol za 24 hodín o 5509 na celkovo 834 499 nakazených osôb, informovalo tamojšie protivírusové krízové centrum, ktoré citovala agentúra TASS.

Ochoreniu Covid-19 podľahlo za 24 hodín 129 ľudí, čím celkový počet obetí stúpol na 13 802. Počet vyliečených pacientov sa zvýšil o 9322 a dosiahol 629 655.

Denná miera rastu počtu nakazených je aktuálne podľa centra približne 0,7 percenta. Ochoreniu podľahlo 1,65 percenta z infikovaných.

10:18 Počet infikovaných ochorením Covid-19 sa v Peru v stredu zvýšil o 5678, čo je najvyšší denný nárast za šesť týždňov. Celkovo tak počet prípadov nákazy v krajine presiahol 400-tisíc, informovala agentúra AFP.

V juhoamerickej krajine doposiaľ ochoreniu podľahlo takmer 19-tisíc ľudí, za uplynulých 24 hodín tam zaznamenali 204 úmrtí. Po Brazílii a Mexiku ide v oblasti Latinskej Ameriky o tretiu najzasiahnutejšiu krajinu.

Peru začalo 1. júla postupne uvoľňovať opatrenia pre väčšinu regiónov vrátane hlavného mesta Lima.

Súvisiaci článok Koronavírus na Slovensku: Mapa a vývoj počtu nakazených Čítajte 

9:32 Na Slovensku v stredu na nový koronavírus pozitívne otestovali 20 ľudí. Zatiaľ nie je známy počet vykonaných testov.

V Bratislave odhalili troch infikovaných. Rovnaké počty zaevidovali v okresoch Prešov a Senec. V okresoch Trenčín a Bánovce nad Bebravou odhalili po dva prípady. Po jednom infikovanom testy zachytili v okresoch Žilina, Svidník, Sabinov, Nové Mesto nad Váhom, Martin, Malacky a Košice.

Doteraz testy odhalili nákazu celkovo u 2265 ľudí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

V stredu nepribudlo žiadne úmrtie pacienta s Covid-19. Celkový počet obetí je 28.

Pribudlo 15 vyliečených pacientov. Celkovo nákazu prekonalo 1675 pacientov.

Počet aktívnych prípadov je 562.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

9:18 Austrálsky štát Viktória zaznamenal 723 nových prípadov Covid-19 za 24 hodín, čo je dosiaľ najvyšší denný prírastok v tomto štáte i celej krajine.

Premiér štátu Viktória Daniel Andrews oznámil prísnejšie obmedzenie pohybu obyvateľstva a povinné nosenie rúšok, ktoré začne platiť od nedele. V štáte sa nakazilo už takmer 10-tisíc ľudí, pričom aktívnych prípadov je momentálne 5385 a hospitalizovaných je 312 pacientov.

Andrews novinárom v Melbourne povedal, že alarmujúci nárast prípadov nákazy súvisí so situáciou v domovoch pre seniorov. Dodal, že do práce chodí príliš veľa ľudí aj vtedy, keď majú príznaky ochorenia, a niektorí dokonca vtedy, keď majú pozitívny test na nový koronavírus.

9:00 Na Ukrajine pribudlo za posledný deň rekordných 1197 nových prípadov nákazy koronavárusom SARS-CoV-2.

Celkový počet nakazených presiahol podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa 69-tisíc a zomrelo 1 673 ľudí.

7:39 India v auguste uvoľní ďalšie obmedzenia.

V Indii pritom zaznamenali po prvý raz viac ako 50-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom za jeden deň. Informovalo o tom tamojšie ministerstvo zdravotníctva, podľa ktorého v krajine za uplynulých 24 hodín potvrdili 52 123 novoinfikovaných

V krajine budú môcť opätovne otvoriť posilňovne či zariadenia na výučbu jogy a zrušený bude nočný zákaz vychádzania, ktorý momentálne platí v čase od 22.00 h do 5.00 h rána. Kiná, bary a školy však aj po tomto termíne zostanú zatvorené.

7:15 Vo Francúzsku pribudlo 1 392 prípadov, čo je najviac nakazených za deň za posledný mesiac.

Tento údaj zrejme zosilní obavy ľudí, že už prišla druhá vlna nákazy, aj napriek tomu, že predstavitelia krajiny to nepripúšťajú.

Po najnovšom prírastku infekcií má Francúzsko celkovo 185 196 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom od začiatku pandémie. Zdravotnícke úrady uviedli, že počet infikovaných pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti síce plynulo klesá, ale všetky ukazovatele naznačujú "väčšie šírenie koronavírusu".

6:32 Rumunsko pre nárast nakazených sprísnilo obmedzenia

Okrem iného sa tamojším barom a reštauráciám skrátia otváracie hodiny a nosiť rúška na tvár bude povinné aj v niektorých preplnených vonkajších priestoroch.

V Rumunsku aj doteraz platila povinnosť nosiť rúška v uzatvorených verejných priestoroch a reštaurácie a pohostinstvá mohli svojich zákazníkov obsluhovať len vo vonkajších priestoroch, napríklad na terasách, pričom pri jednom stole nesmeli sedieť viac než štyria ľudia.

Teraz však vláda obmedzenia ešte rozšírila. "Terasy obmedzia počet svojich zákazníkov na počet stoličiek," povedal rumunský premiér Ludovic Orban. Ďalej uviedol, že o tom, na ktorých vonkajších priestranstvách bude povinné nosiť rúška, rozhodnú príslušné miestne úrady. V tejto súvislosti zmienil miesta, akými sú trhoviská či nástupištia na železničných staniciach. Povinnosť nosiť rúško sa zároveň podľa jeho slov bude týkať aj detí starších ako päť rokov.

6:26 Brazília zrušila štvormesačný zákaz pre cudzincov prichádzajúcich letecky.

Juhoamerický štát dúfa, že takto oživí svoj turistický priemysel zničený karanténnymi opatreniami, hoci sa tam nový koronavírus stále rýchlo šíri.

V nariadení zverejnenom vo vládnom vestníku sa uvádza, že Brazília predĺžila zákazy pre zahraničných cestujúcich prichádzajúcich po súši alebo po mori o ďalších 30 dní, ale píše sa tam tiež, že štyri mesiace platné obmedzenia "sa už netýkajú vstupu cudzincov prichádzajúcich letecky".

6:25 Čína hlásila vo štvrtok 105 nových prípadov, najviac za posledné mesiace.

Z nových prípadov je 102 výsledkom domáceho prenosu. Z najnovších údajov čínskej Národnej zdravotnej komisie vyplýva, že 96 prípadov zistili v provincii Sin-ťiang na západe Číny, ktorá je od začiatku tohto mesiaca jedným z nových ohnísk nákazy v krajine.

Situácia sa tam naďalej zhoršuje napriek oficiálnym predpovediam, že šírenie nákazy sa už bude spomaľovať.

6:24 USA zaznamenali v stredu vyše 1200 nových úmrtí. Celkovo tak COVID-19 v Spojených štátoch podľahlo už 153 840 pacientov.

Po poklese prípadov infekcie koncom jari Spojené štáty znova hlásia nárast v ochoreniach COVID-19 spôsobovaných koronavírusom, predovšetkým v južných a západných štátoch. Obzvlášť tvrdo je pandémiou zasiahnutý štát Florida a v stredu oznámil rekordných 216 nových úmrtí za posledných 24 hodín. Celkovo ich tam zaznamenali vyše 6300.

6:18 Indický podnikateľ Kadar Šaich, ktorý sa tiež pred mesiacom nakazil koronavírusom, premenil svoje kancelárie na nemocničné oddelenie, kde poskytujú bezplatnú liečbu chudobným ľuďom.

Načítavam video...

Pandémia koronavírusu sa v Indii stále prudko šíri: celkový počet prípadov nákazy presiahol v stredu 1,5 milióna a zaznamenali aj celkovo takmer 35-tisíc úmrtí.

6:14 Trumpov spojenec, ktorý nenosieval rúško, sa nakazil koronavírusom SARS-CoV-2.

Načítavam video...

Republikán Louie Gohmert oznámil svoju diagnózu deň po tom, čo sa zúčastnil na rozsiahlom vypočúvaní ministra spravodlivosti Billa Barra, s ktorým ho bolo vidieť prechádzať sa a debatovať v tesnej blízkosti, ale ani jeden z nich nemal rúško.

6:12 V Brazílii podľahlo COVID-19 už viac ako 90-tisíc ľudí.

Krajina hlásila za posledných 24 hodín 69 074 nových nakazených a 1595 nových úmrtí. Celkovo zaznamenala Brazília od začiatku pandémie vyše 2,5 milióna prípadov infekcie a 90 134 úmrtí, spresnilo ministerstvo zdravotníctva.

Odborníci vravia, že skutočné počty sú zrejme oveľa vyššie, lebo v krajine s 212 miliónmi obyvateľov sa nedostatočne testuje.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 036
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 724
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 18 265
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 065
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 003
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 685
 7. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 7 340
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 238
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 217
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 076
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Druhú dávku by ste mali dostať do 42 dní.

6 h

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

2 h

Neprehliadnite tiež

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

2 h
Juraj Ďorko mal podľa znenia uznesenia ovplyvniť výber riaditeľky v Prakovciach.

Dôvodom je vedúca pozícia v sociálnom zariadení.

2 h