SME

Čo dali našim ženám Šoltésová a Vansová

Čo dali našim ženám Šoltésová a Vansová.

Terézia Vansová. (Zdroj: TASR)

Jedna písať mohla, až keď navarila a vyprala, aj to len pri sviečke. Druhá si pravidelne od slovenských národovcov vypočula, že sa venuje nízkym žánrom a rediguje "pokútny plátok".

Zakladateľka ženského hnutia u nás a dlhoročná predsedníčka ženského spolku Živena Elena Maróthy-Šoltésová a jej najbližšia spolupracovníčka a najlepšia priateľka Terézia Vansová, ktorá založila prvý slovenský ženský časopis Dennica, to mali s presadzovaním lepšieho postavenia žien u nás veľmi náročné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Aj Živenu mohli založiť len muži. To je asi najlepšia odpoveď na problémy, s ktorými sa borili ženy druhej polovice 19. storočia.

A predsa sa nepoddali, a preto by mohli byť naozaj našimi vzormi. V odhodlaní nevšímať si posmešky aj v ich trpezlivosti. Na možnosť založiť dievčenskú školu a časopis Živena čakali päťdesiat rokov," hovorí pre SME predsedníčka Živeny Magdaléna Vášáryová.

Elena aj Terézia chodili do školy len krátko, tak ako bolo v ich časoch bežné. Od dievčat sa čakala pomoc v domácnosti. Vzdelávali sa však naďalej v domácich podmienkach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aj napriek odporúčaniu profesora, aby nadaná Terézia v štúdiu na škole pokračovala, jej rodičia nesúhlasili.

Otec bol síce sprvoti naklonený naliehaniu učiteľov, aby dali 'dievča učiť', ako zaznamenáva autorka životopisu Vansovej Margita Velehrachová-Matulayová, ale matka sa obávala, že učenie dcéru 'nežensky pošpatí'.

"Také učené ženské sú svetu len na posmech a veru, veľmi ťažko sa vydajú. Ktože by si vzal také čudo za ženu?" píše sa v publikácii Terézia Vansová - Slovenka doma i na cestách, ktorú vydala feministická organizácia Aspekt.

"Rodičia spojenými silami presvedčili dcéru, že vzdelanie je neženské, k presviedčaniu prizvali dokonca aj manžela Teréziinej staršej sestry Pavla Dobšinského," dodávajú v knihe.

Scifi aj horor

Obe sa vydali skoro. Elena v dvadsiatich rokoch za martinského obchodníka Ľudovíta Šoltésa. Hoci sa nechcela vydať za muža, "za ktorého sa srdce neozvalo", otec ju presvedčil a ona si povedala, že sa aspoň dostane do Martina, centra kultúrneho diania.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C76FD na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Víkend

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Jose Maria Sanchez Martinez.

"Keď vaše dieťa ide do školy a tam mu iné deti hovoria, že jeho otec je 'zlodej' a potom prichádza s plačom domov, je to úplne zlé," povedal De Burgos Bengoetxea.


SITA
Košickí hokejisti

Desiaty titul pre Košice je na spadnutie.


SITA
Na snímke sektor fanúšikov Slovana v 5.kole nadstavbovej časti Niké ligy skupiny o titul ŠK Slovan Bratislava - FC DAC 1904.

Disciplinárna komisia potrestala aj Trnavu a Dunajskú Stredu.


Slovenský futbalista Leo Sauer vo farbách holandského NAC Breda.

Toľko gólov nedal žiadny Slovák pod dvadsať.


SkryťZatvoriť reklamu