Správu budeme aktualizovať.
BRATISLAVA. Odchádzajúci štátny tajomník ministerstva vnútra Lukáš Kyselica z hnutia OĽaNO sa vracia do parlamentu.
Informoval o tom po zasadnutí brannobezpečnostného výboru. Ten trval iba pár minút Kyselica odmietol odpovedať na otázky o práci pre vojenské spravodajstvo.
Vracia sa do parlamentu

Že Kyselica skončí ako štátny tajomník na ministerstve vnútra oznámil v utorok na facebooku po tom, čo Denník N zverejnil informácie, že pred voľbami pôsobil vo vojenskej spravodajskej službe. „Mám mandát od voličov, vraciam sa do parlamentu,“ povedal Kyselica.
"Čo sa týka môjho odstúpenia, nechcel som nejakým spôsobom polarizovať spoločnosť," povedal novinárom. Na otázku, či nebude polarizovať spoločnosť v úlohe poslanca, odpovedal: "Uvidíme."
Je to prvý raz, čo od zverejnení týchto informácií Kyselica verejne prehovoril, poslanci ani verejnosť sa však dnes od bývalého štátneho tajomníka a bývalého policajného vyšetrovateľa nedozvedeli nič nové.
Ak Kyselica bol v tajnej službe evidovaný ako profesionálny vojak počas predvolebnej kampane, tak porušoval zákon, pretože vojaci majú zakázané politické aktivity.
Výbor skončil po pár minútach
Na zasadnutie výboru pre obranu a bezpečnosť, ktorý žiadala zvolať opozícia, síce Kyselica prišiel, na otázky poslancov však neodpovedal.
Bývalá ministerka vnútra Denisa Saková sa ho pýtala, ako dlho pracoval pre vojenskú spravodajskú službu, poslanca za Smer Mariána Saloňa zas zaujímalo, na základe čoho mu minister vnútra a minister obrany po zverejnení týchto informácií vyjadrili dôveru.
"To je otázka na nich," reagoval len stručne Kyselica.
Podľa Kyselicu parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť nemá právomoc zaoberať sa jeho situáciou. Dohromady teda jeho zasadnutie trvalo sotva desať minút.
Aj jeho kolegovia z hnutia OĽaNO si myslia, že daný výbor sa Kyselicom zaoberať nemal. Skôr by to mal podľa nich riešiť výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.
"Sme na veľmi tenkom ľade. Obávam sa, že ak by čokoľvek
detailné zaznelo, bolo by to porušením zákona," povedal poslanec OĽaNO Gábor Grendel.
Viac však Kyselica nepovedal ani po zasadnutí výboru novinárom.
Na otázku, či porušil zákon tým, že by sa ako príslušník vojenského obranného spravodajstva zapájal do predvolebnej kampane, neodpovedal. Nepovedal ani to, či pre vojenských tajných zbieral informácie z prostredia politiky a hnutia OĽaNO, ani to, či súčasný premiér Igor Matovič pred voľbami vedel o jeho pôsobení vo vojenskom spravodajstve.
„Vždy, kde som pracoval, pracujem podľa najlepšieho vedomia, svedomia a presvedčenia,“ vravel len neurčito Kyselica.
Opozícia chce ďalší výbor
Saková zo vznikajúcej strany Hlas hovorí, že na výbore si chceli Kyselicu vypočuť ako štátneho tajomníka. Preto si myslí, že im na otázky odpovedať mohol.
„Čakali sme, že bude prebiehať diskusia, kde sa pán štátny tajomník bude opierať o ochranu utajovaných skutočností, alebo o zachovanie mlčanlivosti, ale že to bude takto zmetené zo stola,“ reagoval zas poslanec Smeru Marián Saloň.
Bývalá ministerka vnútra Saková vraví, že plánujú zvolať aj parlamentný výbor na kontrolu Vojenskej služby.

Beata
Balogová
