SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Na Covid podľa šéfa WHO zrejme nenájdeme definitívne riešenie (minúta po minúte)

Slovensko eviduje spolu 2 354 prípadov.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

20:59 Minimálne polovica nemeckých, britských a francúzskych turistov by radšej zrušila dovolenku, ak by museli ísť po návrate do karantény , absolvovať test na koronavírus, prípadne počas pobytu nosiť vonku rúško.

Skryť Vypnúť reklamu

Ukázal to prieskum spoločnosti YouGov, ktorý sa uskutočnil v dňoch 13. až 23. júla.

20:44 Do budapeštianskeho domova dôchodcov na Peštianskej ceste, ktoré je z hľadiska šírenia nákazy a úmrtia na COVID-19 najproblematickejším zariadením svojho druhu v Maďarsku, zakázal príslušný vládny úrad prijímať nových seniorov.

20:32 Indická reštaurácia v meste Džódhpur dúfa, že získa naspäť zákazníkov, ktorí majú počas pandémie obavy jesť mimo svojho domova, a ponúka špeciálne jedlo "karí COVID" a "naan rúška" (chlebové rúška).

"Pre nás a pre celý náš sektor sú toto naozaj tvrdé časy," povedal Jaš Solankí, majiteľ vegetariánskej reštaurácie Vedic v západoindickom Džódhpure.

Vyprážané zeleninové guľky majú teraz tvar koronavírusu s výčnelkami a priložený chlieb vyzerá ako rúško. Indický chlieb naan je kvasnicový, plochý a pečie sa v peci.

Skryť Vypnúť reklamu

19:02 V severomaďarskej Rábsko-mošonsko-šopronskej župe sa na rodinnej oslave nakazilo 36 ľudí.

V súvislosti s týmto prípadom nariadili úrady povinnú domácu karanténu vyše 120 osobám.

18:57 Počet nových potvrdených prípadov v Taliansku klesol pod 200 prvýkrát za týždeň - v pondelok bolo zaznamenaných 159 nakazených.

Ukazujú to údaje talianskeho ministerstva zdravotníctva. Celkový počet infekcií v krajine tak stúpol na 248 229 a úmrtí je celkovo 35 166.

18:56 Ďalších osem ľudí zomrelo na nákazu koronavírusom v Srbsku za posledných 24 hodín a v krajine zistili aj 258 nových prípadov infekcie.

18:28 Tím zo Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorý prešetroval pôvod pandémie, dokončili svoju misiu v Číne.

Informoval o tom generálny tajomník WHO s tým, že organizácia odsúhlasila detaily vyslania väčšieho tímu, ktorý pôjde do zóny predpokladaného epicentra epidémie.

Skryť Vypnúť reklamu

Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že do mesta Wu-chan, kde sa predpokladá, že pandémia vlani vypukla, pôjde "medzinárodný tím", pričom WHO už s Čínou vypracovala "zadávacie podmienky".

18:15 Nórska spoločnosť Hurtigrugen, ktorá prevádzkuje výletné a dopravné lode, dočasne pozastavila všetky plavby po tom, čo sa medzi pasažiermi a posádkou na jednej z lodí rozšíril koronavírus.

V piatok potvrdili chorobu COVID-19 u 36 členov posádky a piatich cestujúcich na lodi MS Roald Amundsen, ktorá priplávala do prístavu v meste Troms.

17:39 Grécko vyhlásilo nosenie rúška od utorka za povinné na palubách trajektov plaviacich sa na grécke ostrovy, čím rozšírilo nariadenie aj mimo vnútorných verejných priestorov. Nastal totiž náhly nárast v prípadoch nákazy novým koronavírusom, čo môže ohroziť mimoriadne dôležitú turistickú sezónu, uviedla v pondelok tlačová agentúra Reuters.

Skryť Vypnúť reklamu

Grécko hlásilo v sobotu 110 nových prípadov infekcie, teda svoj najvyšší denný prírastok za niekoľko týždňov. Ďalších 75 potvrdených prípadov oznámilo v nedeľu.

17:12 Rast aktivity vo výrobnom sektore v USA sa v júli opäť zrýchlil a dosiahol najväčšie tempo za 1,5 roka.

Prispelo k tomu zvýšenie objednávok aj napriek čoraz väčšiemu počtu nových prípadov ochorenia COVID-19, čo vyvoláva obavy o udržateľnosť zotavovania ekonomiky.

16:42 Na kardiologickom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove zaznamenali u jedného pacienta pozitívny test na ochorenie Covid-19.

Bol hospitalizovaný na kardiologickom oddelení, neskôr ho preložili na Covid jednotku.

16:20 Vplyv koronakrízy v Českej republike pocítilo 43 percent zamestnancov a 60 percent samostatne zárobkových osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyplýva to z prieskumu českého štatistického úradu, ktorý o jeho výsledkoch informoval na svojej internetovej stránke. Zároveň však väčšina ľudí postihnutých krízou považuje jej dosahy za dočasné.

Len 18 percent zamestnancov a 28 percent samostatne zárobkových osôb sa domnieva, že vplyv sa nedá prekonať ani s pomocou vládnych programov.

Súvisiaci článok Vakcína proti Covidu by mala byť bez doplatku, štát ju zatiaľ pre všetkých nekupuje Čítajte 

15:50 Európska komisia ukončila prípravné rozhovory s farmaceutickou spoločnosťou Sanofi o nákupe potenciálnej vakcíny. Zamýšľaná zmluva by umožnila nakúpiť vakcínu pre všetky členské štáty Európskej únie.

Zámerom je, aby Európska komisia mala po preukázaní bezpečnosti a účinnosti vakcíny k dispozícii zmluvný rámec na nákup 300 miliónov dávok v mene všetkých členských štátov.

Komisia rokuje aj s inými výrobcami vakcín.

Skryť Vypnúť reklamu

15:37 V Chorvátsku zistili za posledných 24 hodín 34 nových prípadov nákazy koronavírusom. V súčasnosti je tam 703 aktívnych prípadov infekcie, pričom ďalší štyria ľudia zomreli.

Spomedzi nakazených sa 130 pacientov lieči v nemocniciach, šesť z nich je napojených na pľúcny ventilátor.

15:33 Nórska spoločnosť Hurtigruten prevádzkujúca výletné lode pozastavila všetky plavby. Zároveň sa ospravedlnila za pochybenia po vypuknutí koronavírusu na plavidle MS Roald Amundsen, kde sa ochorením COVID-19 nakazili najmenej štyria cestujúci a 36 členov posádky.

Dovedna štyri desiatky pozitívne testovaných osôb umiestnili v nemocnici v severonórskom Troms” za polárnym kruhom, kde momentálne loď kotví. Okrem nej stopli aj prevádzku ďalších dvoch - MS Fridtjof Nansen and MS Spitsbergen.

Skryť Vypnúť reklamu

15:28 České ministerstvo zdravotníctva ukázalo aktuálnu mapu Česka podľa epidemiologického rizika v jednotlivých okresoch. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s tým, že okresy v krajine sú biele, maximálne zelené.

Takzvaný semafor je rozdelený na štyri stupne podľa miery rizika - tú označuje biela, zelená, žltá a červená farba.

"Nie je to robotický systém, ktorý by znamenal automatické reštrikcie," skonštatovala v súvislosti s mapou hlavná hygienička Jarmila Rážová.

V súčasnosti neexistuje žiadne zázračné riešenie a pravdepodobne ani nikdy nebude.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, riaditeľ WHO

15:12 Expertný tím Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Číne, ktorého úlohou bolo vypracovať podklady pre vyšetrovanie živočíšneho pôvodu koronavírusovej pandémie, ukončil svoju misiu.

Podľa šéfa WHO Tedrosa Adhanom Ghebreyesusa sa vo Wu-chane začnú epidemiologické štúdie, ktoré sa pokúsia identifikovať potenciálny zdroj infekcie pri počiatočných prípadoch objavených práve v tomto meste.

Skryť Vypnúť reklamu

Ghebreyesus počas konferencie tiež povedal, že ľudstvo aj napriek snahám čo najrýchlejšie vyvinúť účinné vakcíny zrejme nikdy nenájde na nový typ koronavírusu definitívne riešenie. "V súčasnosti neexistuje žiadne zázračné riešenie a pravdepodobne ani nikdy nebude," uviedol.

14:40 Nemecká spolková vláda odsúdila hromadné porušovanie epidemiologických opatrení, ku ktorým došlov uliciach Berlína na víkendových demonštráciách proti týmto obmedzeniam.

Podľa hovorkyne spolkovej vlády Ulrike Demmerovej demonštranti, ktorí si odmietli zakrývať tvár rúškami či dodržiavať medzi sebou bezpečné rozstupy, využili svoje právo zhromažďovať sa, no to ich vôbec neospravedlňuje.

Demmerová ďalej uviedla, že zmienené právo je síce "dôležité", no "zábery, ktoré sme videli uplynulý víkend, sú neprijateľné".

Skryť Vypnúť reklamu

14:32 Hygienici objavili v jednej z firiem v Bánovciach nad Bebravou nové ohnisko nákazy novým koronavírusom. Pozitívne testovaných tam bolo 12 osôb, hygienici nariadili zamestnancom karanténu.

"Ide o nové ohnisko nákazy z minulého týždňa. V súvislosti s lokálnou epidémiou sme otestovali približne 120 ľudí. Testovali sme všetkých stálych zamestnancov, ktorých je 110, ako i živnostníkov," povedala regionálna hygienička Ľudmila Bučková.

14:05 Letoviská na pobreží Atlantického oceána, malebné promenády pri rieke Loire či farmárske trhoviská v Alpách sa ocitli medzi desiatkami miest vo Francúzsku, kde budú musieť ľudia po novom nosiť rúška na tvárach aj vo vonkajších priestoroch.

Nariadenie ešte viac vystupňovalo tlak na francúzsku vládu, aby celoplošne zaviedla nosenie rúšok v exteriéroch.

Skryť Vypnúť reklamu

14:00 V Latinskej Amerike sa potvrdilo už takmer päť miliónov nakazených koronavírusom, čo je viac ako štvrtina všetkých doteraz evidovaných prípadov vo svete. Z takmer 700-tisíc úmrtí vo svete ich na Latinskú Ameriku pripadá viac ako 200-tisíc. Skoro 3,3 milióna nakazených sa v tomto regióne už uzdravilo.

13:45 WHO ukončila v Číne prípravy na začatie vyšetrovania pôvodu nového druhu koronavírusu.

13:33 Francúzsky premiér Jean Castex vyzval Francúzov, aby nepoľavili v boji proti koronavírusu. V dôsledku nedávneho nárastu počtu nových prípadov opäť rastie obava z celoštátneho lockdownu.

13:12 V tíme slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov je po troch dueloch v Česku proti domácim stále len jeden potvrdený prípad koronavírusu.

Spolu 26 testov bolo negatívnych, jeden člen reprezentácie mal výsledok testu pozitívny, šesť ľudí z tímu ešte čaká na výsledky.

Skryť Vypnúť reklamu

12:58 České ministerstvo zdravotníctva zverejnilo mapu stupňov pohotovosti podľa epidemiologickej situácie, takzvaný semafor, informovalo o tom Echo24. Najhoršie je na tom v súčasnosti Praha a Moravskosliezsky kraj.

12:36 V Rusku pribudlo 5394 nových prípadov nákazy koronavírusom a 79 úmrtí. Celkovo sa v krajine už nakazilo 856 264 ľudí z toho 14 207 nákaze podľahlo. Z ochorenia sa už uzdravilo 653 593 ľudí, teda viac ako tri štvrtiny nakazených.

12:05 Slovenská ekonomika klesne v druhom štvrťroku podľa odhadov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť medzikvartálne o jedenásť percent. Medziročný pokles hrubého domáceho produktu očakáva na úrovni 14,8 percenta.

Súvisiaci článok Irán podľa BBC zamlčiaval úmrtia na koronavírus Čítajte 

11:35 Melbourne zavádza prísne opatrenia. V druhom najväčšom austrálskom meste budú od polnoci zo stredy na štvrtok otvorené iba obchody poskytujúce základné tovary a služby. Úrady sa tak pokúšajú zastaviť šírenie nového druhu koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Od nedele platí v Melbourne, ktoré je zároveň hlavným mestom štátu Viktória, nočný zákaz vychádzania, platiť bude minimálne do 13. septembra.

Obyvatelia Melbourne tiež budú môcť v rámci opatrení stráviť mimo domova za účelom telocviku iba hodinu denne, a to maximálne päť kilometrov od bydliska. Nakupovať bude môcť denne jedna osoba z domácnosti, a to taktiež maximálne päť kilometrov od bydliska.

Vyučovanie vo väčšine škôl a na univerzitách bude od stredy opäť prebiehať on-line. Zakázané je aj konanie svadieb.

Štát Viktória sa počas posledných týždňov stal epicentrom druhej vlny pandémie COVIDu-19 v Austrálii.

11:00 Pre verejnosť je stále k dispozícii 36 telefonických liniek, na ktorých odborníci poskytujú informácie v súvislosti s ochorením COVID-19. Fungujú v pracovných dňoch v čase od 8.00 h do 15.00 h.

Skryť Vypnúť reklamu

Verejnosť sa môže s otázkami obrátiť na Úrad verejného zdravotníctva aj cez e-mail koronapodnety@uvzsr.sk.

10:54 V Iráne údajne zomrelo na koronavírus podľa BBC trikrát viac ľudí, než uvádza vláda. Podľa neverejných vládnych záznamov si koronavírus do 20. júla vyžiadal takmer 42 000 obetí, iránske ministerstvo zdravotníctva však dovtedy nahlásilo iba 14 405 prípadov.

Počty nakazených sa tiež líšia približne o polovicu. Teherán hlási 278 827 infikovaných, BBC však tvrdí, že nakazených môže byť až 451 024 obyvateľov. Prvé úmrtie na chorobu COVID-19 v krajine evidujú ku 22. januáru. Vyplýva to z lekárskych záznamov, ktoré BBC poskytol neznámy zdroj.

10:40 V Belgicku v priebehu nedele odhalili testy 447 nových prípadov nákazy. Najväčšie ohnisko je stále v mestách Antverpy, Brusel a Liege.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: V Gambii sa šíri nákaza medzi členmi vlády Čítajte 

10:04 V Gambii sa koronavírus šíri medzi politikmi. Pozitívny test mali traja ministri. O šírení nákazy medzi vládnymi predstaviteľmi úrady informovali krátko po tom, čo sa do izolácie uchýlil aj gambijský prezident Adama Barrow. Urobil tak po tom, čo dozvedel, že sa nakazila viceprezidentka Isatou Tourayová.

09:29 Na Slovensku pribudlo v nedeľu desať nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Testy doteraz odhalili celkovo 2354 nakazených.

Laboratória otestovali v nedeľu 766 ľudí, celkovo urobili 265 797 testov. V nedeľu pribudli aj štyria vyliečení, celkovo sa z ochorenia zotavilo 1746 pacientov.

Najviac nakazených pribudlo v nedeľu na východe, v okrese Prešov 5, v Novom Meste Nad Váhom pribudli dvaja nakazení a po jednom v okresoch Sabinov, Kysucké Nové Mesto a Galanta.

Skryť Vypnúť reklamu

Sedemdňový kĺzavý medián ostal na čísle 23.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

09:15 Aktivita v čínskom výrobnom sektore v júli vzrástla najprudšie za takmer desaťročie. Sektor totiž pokračuje v zotavovaní sa z pandémie.

Firmy zaznamenali najstrmší nárast produkcie a nových objednávok od začiatku roka 2011. Zvýšenie produkcie podporilo nákupnú aktivitu, ktorá bola najvyššia od januára 2013. Firmy však zostávajú opatrné pri prijímaní nových zamestnancov, keď zamestnanosť v sektore mierne klesla.

08:55 V Česku pribudlo v nedeľu 102 nových prípadov nákazy, je to najnižší denný prírastok za posledné dva týždne. Počas víkendu, podobne ako v iných štátoch, sa testuje menej.

V krajine je stále 4811 aktívnych prípadov, čo je najviac od začiatku pandémie.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

08:19 Filipínsky prezident Rodrigo Duterte nariadil sprísnenie obmedzení proti koronavírusu v hlavnom meste Manila a ďalších provinciách.

Duterte prijal rozhodnutie o sprísnení opatrení po tom, ako ho o to požiadali desiatky lekárskych združení.

"Sme fyzicky aj psychicky vyčerpaní. Väčšina z nás sa už nakazila ochorením COVID-19," uviedol v otvorenom liste z 1. augusta šéf združenia filipínskych lekárov Mario Panaligan.

07:47 V Brazílii sa za posledný deň preukázalo ochorenie COVID-19 u 25 800 ľudí, ochoreniu podľahlo ďalších 541 pacientov.

Brazília je po USA druhou najviac zasiahnutou krajinou na svete. Odborníci však opakovane upozorňujú, že skutočný počet Brazílčanov, ktorí sa infikovali vírusom, je zrejme výrazne vyšší. Krajina nemá dostatok testovacích kapacít.

07:00 Krátko po reštarte sezóny sa ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový druh koronavírusu, zistilo na najmenej dvoch výletných lodiach - na jednej v Arktíde a na druhej v Tichomorí.

Súvisiaci článok Krátko po reštarte sezóny sa koronavírus objavil na dvoch výletných lodiach Čítajte 

Najmenej 40 cestujúcich a členov posádky lode MS Roald Amundsen malo pozitívny výsledok testu na nový druh koronavírusu. Úrady sa preto snažia kontaktovať stovky cestujúcich, ktorí sa zúčastnili na ostatných dvoch plavbách v Arktíde.

Vo svojich kajutách musia zostať cestujúci na palube lode Paul Gauguin kotviacej momentálne v Papeete na tichomorskom ostrove Tahiti. Stalo sa tak po tom, čo lodný lekár odhalil počas plavby medzi ostrovmi Bora Bora a Rangiroa pozitívny prípad COVIDu-19.

Presný cestujúcich na palube plavidla patriaceho francúzskej spoločnosti Ponant nie je známy, špecialisti na infekčné choroby však budú testovať každú osobu.

06:49 V Nemecku za posledný deň pribudlo 509 prípadov nákazy novým koronavírusom. Počet obetí sa zvýšil o sedem.

06:03 Počet prípadov nákazy koronavírusom na celom svete prekročil v noci na pondelok hranicu 18 miliónov. Viac ako polovicu z nakazených zaznamenali v USA, Latinskej Amerike a karibskej oblasti.

Najviac postihnutou krajinou zostávajú Spojené štáty, ktoré hlásia 4,6 milióna prípadov nákazy a takmer 155-tisíc úmrtí.

6:00 Britská vláda chce v nemocniciach a opatrovateľských zariadeniach v sieti Národnej zdravotnej služby zaviesť dva nové rýchlotesty na zistenie ochorenia COVID-19, ktoré majú priniesť výsledky do 90 minút.

Cieľom opatrenia je urýchlenie diagnostiky pred príchodom zimy a odlíšenie prípadov infekcie koronavírusu od chrípky, informoval denník The Guardian.

Viacerých odborníkov rozhodnutie vlády prekvapilo, lebo tieto testy sú takmer neznáme a o ich výsledkoch neboli zverejnené nijaké údaje.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. Vitajte v postapokalyptickom svete
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 6. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 7. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. Úprava osobného motorového vozidla
 10. Important information for Brazilians living in Slovakia
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 16 415
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 397
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 571
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 990
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 568
 6. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 11 348
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 196
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 609
 9. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje 9 562
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 521
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanci sa zhodli s akreditačnou agentúrou na zmenách vo vysokom školstve

Musí sa prehodnotiť aj ponuka študijných programov.

Robert Redhammer.

Budaja sklamalo rozhodnutie agrorezortu o povolení lovu vlkov

Vlk dravý môže lovením diviačej zveri pomôcť k znižovaniu rizika prenosu chorôb .

Minister životného prostredia Ján Budaj.

Na Slovensku môže pôsobiť ďalších 29 zahraničných lekárov

Viac ako polovica z 56 prihlásených doktorov totiž spravila v októbri skúšky.

Ilustračné foto
Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny v UNLP Košice.