SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Na Považí skončili v karanténe pre nákazu zamestnanci dvoch firiem (minúta po minúte)

Slovensko eviduje spolu 2 368 prípadov.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:08 Vo firme Chirana T.Injecta v Starej Turej sa výskyt nákazy koronavírusom nepotvrdil. Spoločnosť v súvislosti s medializovanými informáciami
upozorňuje na zámenu názvov dvoch firiem.

Tvrdí, že správy o šírení nákazy COVID-19 sa týkajú inej firmy s podobným názvom, a to Chirana Medical. Obe sídlia v Starej Turej.

19:20 Úrad verejného zdravotníctva odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia, ako aj dodržiavanie preventívnych opatrení.

Skonštatoval, že postupné uvoľňovanie opatrení a otváranie hraníc so sebou prináša aj väčšiu mieru rizika zavlečenia ochorenia COVID-19 na územie Slovenska ako importovanú nákazu.

Zároveň odporúča zvážiť aj organizovanie veľkých osláv. Vyzval občanov, aby dodržiavali zásadu ROR, teda rúško - odstup - ruky. Deklaroval, že epidemiologickú situáciu monitoruje.

Skryť Vypnúť reklamu

18:50 V Indii sa začala druhá fáza testovania kandidátov na vakcíny proti koronavírusu, ktoré vyvinuli indické spoločnosti.

Medzi testovanými liečivami je potenciálna vakcína s inaktivovaným vírusom od firmy Bharat Biotech a DNA vakcína od Zydus Cadila.

Na budúci týždeň sa tiež na 17 miestach začne druhá fáza testov potenciálnej vakcíny, ktorú vyvinuli odborníci z Oxfordskej univerzity.

18:11 Úrady v austrálskom Melbourne varujú pred nebezpečným nárastom počtu ľudí, ktorí odporujú opatreniam proti koronavírusu a v niektorých prípadoch sú aj násilní.

Podľa polície sú medzi takýmito osobami aj "suverénni občania" hlásiaci sa k protivládnej ideológii, ktorí napádajú policajtov.

V jednom prípade dokonca žena, ktorá odmietla nosiť ochranné rúško, napadla policajtku a opakovane jej udrela hlavu o zem, píše spravodajský portál BBC.

Skryť Vypnúť reklamu

17:28 Chorvátsko potvrdilo za posledný deň 24 nových prípadov nákazy a jedno nové úmrtie. Celkovo je v Chorvátsku 647 aktívnych prípadov. V nemocnici je 117 pacientov. Doteraz sa v krajine infikovalo celkovo 5318 ľudí, 154 zomrelo a 4517 sa vyliečilo.

17:20 Chorvátsko má zatiaľ približne polovičné straty oproti minulému roku. Vývoj je lepší, než sa očakávalo. V júli napočítali v krajine celkovo 2,44 milióna turistov.

17:07 WHO vyzvala Rusko, aby sa riadilo zavedenými pravidlami pri výrobe bezpečných a účinných vakcín. Organizácia reagovala na plány Rusov na rýchlu výrobu vakcín proti COVID-19, s ktorou chcú začať v septembri.

16:45 Vo Venezuele ľudia za nenosenie rúšok čistia ulice, alebo robia kliky. Podľa argentínskeho servera Infobae to dokazujú aj videa či fotky z niekoľkých obcí na západe Venezuely, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach.

Skryť Vypnúť reklamu

Na jednom z videí napríklad traja mladí ľudia v meste Torbes pod policajným dozorom s lopatami čistia kanál pri ceste. Jedno z dievčat z tejto skupiny má na chrbáte zavesený papierovú ceduľu nápisom s logom radnice: "Pretože som nemala rúško, musím robiť verejnoprospešné práce".

16:17 Na milióny Filipíncov v Manile a štyroch okolitých provinciách sa pre nárast prípadov opäť vzťahujú obmedzenia pohybu, ktoré budú trvať dva týždne. Za posledný deň sa COVID-19 preukázal u 6352 ľudí, ide o rekordný nárast. V krajine nakazilo 112 593 ľudí z toho 2115 zomrelo.

15:52 Vo Francúzsku došlo k ďalšiemu útoku. V Soisy-sous-Montmorency napadli muži pálkami zákazníka v práčovni po tom, ako jedného upozornil, aby si nasadil tvárovú masku, ktorá je povinná vo vnútorných priestorov.

Skryť Vypnúť reklamu

15:30 Koronavírusom sa doteraz mohlo nakaziť šesťnásobne viac Talianov, vyplýva to zo štúdie, ktorú vypracovalo ministerstvo zdravotníctva. Zo štúdie vyplýva, že 1,5 milióna ľudí (2,5 percenta talianskeho obyvateľstva) si na vírus, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, pravdepodobne vytvorilo protilátky

15:02 Zamestnanci dvoch firiem na Považí sú v karanténe. Koronavírus potvrdili u šiestich ľudí vo firme v Starej Turej a u piatich v Potvoriciach.

Súvisiaci článok Na Slovensku funguje 57 odberových miest na testovanie COVID-19 Čítajte 

V Starej Turej je zo šiestich chorých jeden kontakt, rodinný príslušník a jeden je zdravotnícky pracovník. V karanténe je 90 osôb. Vo firme pracuje 20 ľudí.

Koronavírus potvrdili testy aj u ďalších piatich ľudí v závode v Potvoriciach.

"Máme až 190 osôb v karanténe, keďže ide o väčší závod, je tam i viac kontaktov. Tento závod sme však nezatvárali, vzhľadom na to, že tam budú mať celozávodnú dovolenku," povedala regionálna hygienička Ľudmila Bučková.

Skryť Vypnúť reklamu

14:52 V Jemene zomrelo na koronavírus podľa agentúry Reuters už päťsto ľudí, hoci organizácie poskytujúce pomoc v krajine tvrdia, že počet obetí je oveľa vyšší.

14:48 Piešťanský festival Cinematik koronavírus neovplyvnil a otvorí 10. až 15. septembra svoj už 15. ročník. Napriek sťaženým podmienkam sa program oproti pôvodným zámerom zásadne nemenil.

14:31 V Spišskom Podhradí zaniklo už aj posledné ohnisko nákazy, ktoré bolo v časti mesta Rybníček, podľa primátora Michal Kapusta sa vyliečil už posledný nakazený. Mesto zvládlo už tretiu vlnu ochorenia.

14:03 Tím WHO, ktorý zisťoval pôvod COVID-19 v Číne, diskutoval aj s vedcami vo Wu-chane, v ktorom sa zistilo prvé ohnisko nákazy. Tím dostal informácie o epidemiologických štúdiách, biologických a genetických analýzach a výskume v oblasti zdravia zvierat.

Skryť Vypnúť reklamu

13:36 V domovoch sociálnych služieb v Bratislave platia naďalej prísne opatrenia. Návštevy zakázané nie sú, zamestnanci i klienti zariadení, ako aj ich príbuzní sa musia riadiť nastolenými krízovými opatreniami.

13:15 V najväčších rakúskych kasárňach vo Wals-Siezenheim malo pozitívny test na koronavírus sedem vojakov. Na výsledky ďalších testov sa stále čaká.

13:07 Počet ľudí v Belgicku nakazených koronavírusom prekročil hranicu 70-tisíc prípadov. V utorok ráno úrady evidovali 70 314 pozitívnych prípadov.

12:58 V Poľsku pribudol rekordný počet prípadov. V krajine sa nakazilo 680 ľudí a pribudlo šesť obetí. Koronavírusom sa v Poľsku doteraz nakazilo 48 149 ľudí a 1738 ich ochoreniu podľahlo. Zotavilo sa celkovo 35 056 pacientov.

12:46 Známy skalný útvar Uluru v Austrálii pre turistov dočasne uzatvorili pre obavy domorodých obyvateľov z koronavírusovej pandémie.

Skryť Vypnúť reklamu

12:42 Vo Vietname zomreli na COVID-19 ďalší dvaja ľudia, celkovo nákaze v krajine podľahlo osem ľudí. Počet nakazených stúpol o desať na 652. Z nákazy sa už zotavilo 374 pacientov. Úrady povolali na pomoc s bojom proti COVID-19 vojakov. Epicentrom nákazy je mesto Danang.

12:24 India dosiahla siedmy deň po sebe viac ako 50-tisíc nakazených. Testy odhalili 52 050 nakazených, celkovo sa doteraz nakazilo 1 855 745. Úrady ohlásili 803 nových úmrtí, pričom celkový počet úmrtí dosiahol 38 938 ľudí.

11:56 V Česku po víkende opäť rastie počet nových prípadov, opäť sa dostal nad dvesto. Za posledný deň pribudlo 210 pozitívnych ľudí na COVID-19.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

11:41 Počas pandémie nabehlo na systém práce na diaľku zhruba 91 percent nájomcov - firiem v regióne strednej a východnej Európy vrátane Slovenska, ukázal to prieskum realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

Skryť Vypnúť reklamu

11:25 V Maďarsku na ochorenie COVID-19 zomrel ďalší pacient, počet obetí tak stúpol na 598. V krajine pribudlo deväť prípadov nákazy, celkovo testy odhalili už 4553. Z ochorenia sa vyliečilo 3415 pacientov. Aktuálne je chorých 540 ľudí.

Súvisiaci článok Šéf OSN vyzýva k bezpečnému návratu detí do škôl Čítajte 

11:01 Dlhodobé uzatvorenie škôl pre pandémiu môže spôsobiť generačnú katastrofu a bezpečný návrat detí do školských lavíc musí byť preto podľa šéfa OSN Antónia Guterresa najvyššou prioritou.

"Čelíme generačnej katastrofe, kvôli nej môžeme prísť o nevýslovný ľudský potenciál, podkopať desaťročia pokroku a zhoršiť zakorenené nerovnosti," povedal Guterres.

"Akonáhle bude miestne šírenie nákazy COVID-19 pod kontrolou, musí byť najväčšou prioritou dostať deti čo možno najskôr bezpečne späť do škôl," dodal Guterres.

Skryť Vypnúť reklamu

10:38 Na Ukrajine počet nových prípadov opäť prekročil tisícku. Úrady hlásia 1061 nových prípadov nákazy a 26 obetí. Od začiatku pandémie sa na Ukrajine nakazilo 74 219 ľudí, z toho 1764 pacientov zomrelo.

Počet nových prípadov v priebehu posledných dvoch mesiacov stúpol po tom, čo Ukrajina začala koncom mája postupne uvoľňovať opatrania.

10:25 V Rusku počet nových prípadov klesol. Krajina oznámila 5159 nových nakazených a 144 obetí. Počet nových prípadov oproti predchádzajúcemu dňu klesol o viac ako dvesto. V krajine sa doteraz nakazilo 861 423 ľudí, z toho 14 351 nákaze podľahlo.

Súvisiaci článok Belgicko sa obáva návratu dovolenkárov z rizikových krajín Čítajte 

09:57 Austrálsky štát Viktória zaviedol tvrdé postihy za porušenie karantény.

Za porušenie karantény po novom hrozí pokuta až 20-tisíc austrálskych dolárov. Sprísnenie postihov zaviedli kvôli ľuďom, ktorí nariadenia nedodržiavali. V uliciach bude viac aj vojakov, aby dohliadali na jej dodržiavanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Austrália, ktorá bola považovaná za príklad úspešného boja s koronavírusom, sa snaží šírenie nákazy v štáte Viktória spomaliť a zabrániť druhej vlne epidémie.

09:30 Na Slovensku pribudlo v pondelok 14 prípadov nákazy novým koronavírusom. Testy odhalili doteraz nákazu u 2368 ľudí.

Laboratória v pondelok otestovali 1320 vzoriek, celkovo doteraz otestovali 267 117.

V Bratislave pribudlo 6 nakazených, v okrese Vranov nad Topľou a v okrese Prešov po dvoch, v okresoch Senica, Senec, Dunajská Streda a v Košiciach po jednom.

Z ochorenia COVID-19 sa zotavilo ďalších 25 pacientov, celkovo nákazu prekonalo 1771 ľudí.

Počet obetí sa v pondelok nezvýšil, koronavírusu doteraz podľahlo 29 pacientov.

Sedemdňový kĺzavý medián je na čísle 20.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Skryť Vypnúť reklamu

9:00 Mesačne chcú vyrobiť niekoľko miliónov vakcín a ruských občanov by mohli začať masovo očkovať už v októbri, odkázali v piatok a pondelok ruskí ministri zdravotníctva a priemyslu.

Súvisiaci článok Rusko ju chce prvú, Trump pred voľbami. Vývoj vakcíny zatieňuje politika Čítajte 

Ak by bolo Rusko úspešné, mohlo by byť prvou krajinou s hotovou vakcínou.

Slová ruských ministrov však neprekvapili len ostatné krajiny, ktoré pracujú na vývoji vakcíny proti novému koronavírusu. Za unáhlené ich považujú aj mnohí ruskí vedci, ktorí sa na výskume podieľajú.

Aj v kritických podmienkach by malo testovanie prebiehať aspoň niekoľko mesiacov. Vyvinúť vakcínu ako prvý je však pre krajiny aj dôležitý politický a biznisový krok.

Experti sa tiež obávajú, že podobný tlak na vedcov môže vyvíjať aj americký prezident Donald Trump. Politika tak môže mať vplyv aj na kvalitu vakcíny.

Skryť Vypnúť reklamu

8:54 Uvoľnený hraničný režim v súvislosti s pandémiou koronavírusu platí po novom pre 32 krajín. Agentúru SITA o tom informoval Tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Slovensko pristúpilo k ďalšiemu uvoľňovaniu hraničného režimu v súvislosti s vydaním nového odporúčania Úradu verejného zdravotníctva uverejneného 31. júla a dodatku k opatreniam uverejneného 17. júla. Pri návrate z týchto krajín občania nemusia ísť ani do domácej izolácie a ani nemusia predložiť negatívny test na ochorenie COVID-19.

8:41 V nemeckom automobilovom priemysle sa objavujú prvé signály zotavovania, uviedol mníchovský ekonomický inštitút Ifo.

Dopyt sa oživuje po uvoľnení reštrikcií prijatých na zastavenie šírenia nového koronavírusu a očakáva sa, že export automobilového priemyslu vzrastie.

Skryť Vypnúť reklamu

8:05 Premiér austrálskeho štátu Viktória Daniel Andrews oznámil, že na jeho území bude rozmiestnená armáda, ktorá pomôže pri presadzovaní nariadení týkajúcich sa dodržiavania domácej izolácie. Upozornil tiež, že tým, ktorí nebudú tieto pravidlá rešpektovať, bude hroziť pomerne vysoká pokuta.

V druhom najľudnatejšom austrálskom štáte začal od nedele platiť nočný zákaz vychádzania. Tamojšie úrady takisto v snahe zastaviť šírenie koronavírusu zaviedli prísnejšie obmedzenia pohybu obyvateľstva a nariadili zatvorenie značnej časti miestnej ekonomiky.

7:42 Brazília hlási ďalších 16 641 prípadov nákazy koronavírusom a 561 úmrtí. Celkový počet doteraz nakazených v krajine prekročil 2,75 milióna.

Brazília má po Spojených štátoch najvyšší počet infikovaných aj obetí. Ľudí s ochorením COVID-19 tu zomrelo už 94 665.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Pacient s rakovinou dostal na izbu pacienta s Covidom. Nakazil sa Čítajte 

7:00 Pacient, ktorého s rakovinou pľúc priviezli do prešovskej nemocnice s negatívnym testom na koronavírus, sa tam Covidom-19 nakazil. Na izbu mu pridelili pacienta, u ktorého sa infekcia potvrdila neskôr.

Prípad svojho otca opísal fotograf Rastislav Blaško z Prešova, ktorý teraz žije v Bratislave. "Keď ho vzali v sanitke, urobili mu testy a boli negatívne. Potom mu asi po dvoch týždňoch urobili testy v nemocnici, ktoré už vyšli pozitívne. Bolo jasné, že sa nakazil tam," opisuje Blaško.

6:35 V posledných troch dňoch sa do Belgicka vrátili tisíce ľudí z krajín, v ktorých existujú takzvané červené zóny, čiže oblasti s vysokým výskytom nových prípadov ochorenia COVID-19. V pondelok večer na to upozornil internetový denník The Brussels Times.

Denník pripomenul, že ide o údaje zozbierané prostredníctvom osobitného formulára pre vyhľadávanie cestujúcich, ktorý je dostupný na internete, a ktorý musí od soboty (1. augusta) povinne vyplniť každá osoba, ktorá vstupuje do Belgicka po pobyte v zahraničí dlhšom ako 48 hodín.

Hovorkyňa federálneho ministerstva zdravotníctva Vinciane Charlierová uviedla, že v pondelok ráno mali úrady k dispozícii už viac ako 200-tisíc formulárov. Tie naznačili, že z červených zón prišlo denne do krajiny 1500 až 2000 ľudí.

6:12 Počet prípadov nákazy novým koronavírusom v Latinskej Amerike a Karibiku prekročil v pondelok päť miliónov. Viac ako polovicu z nich zaznamenali v Brazílii. Vyplýva to z najnovšej bilancie tlačovej agentúry AFP.

Počet úmrtí na koronavírusové ochorenie COVID-19 v Latinskej Amerike a krajinách Karibiku presiahol 200-tisíc.

06:00 Spojené štáty zaznamenali 46 321 nových prípadov ochorenia COVID-19, vyplýva z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Je to druhý deň po sebe, čo v USA zaznamenali mierny pokles tempa šírenia nákazy v porovnaní s minulým týždňom, keď počet novoinfikovaných v krajine päť dní po sebe narastal o viac ako 60-tisíc.

Za posledných 24 hodín v USA tiež zaregistrovali ďalších 532 úmrtí.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 27 034
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 276
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 216
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 153
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 718
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 663
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 444
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 618
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 522
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 576
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.
Do skúmavky treba pľuť minútu, aby bolo dosť slín na test. Netreba robiť výtery z nosa a hrdla.

Neprehliadnite tiež

Mazurek a Uhrík končia vo vedení Kotlebovej ĽSNS

Svoje rozhodnutie zdôvodnili zmenou stanov strany.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).

Ako Slovensko a svet bojuje s koronavírusom (súhrn)

Situáciu okolo nového koronavírusu a ochorenia COVID-19 sledujeme každý deň minútu po minúte.

Ilustračné foto
Testovanie na Covid-19.