BRATISLAVA. Inšpektori zaznamenali na Slovensku za posledných desať rokov 23 majiteľov mačkovitých šeliem.
Porušenie právnych predpisov Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (Dohovor CITES) zistili u 11 majiteľov, pričom pri dvoch sa zistilo opakované porušenie.
Uviedla to Zuzana Kačániová z oddelenia kontroly Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Šelmy v súkromných minizoo
Mačkovité šelmy držia v klasických zoologických záhradách alebo v tzv. "minizoo". To sú zariadenia bez oficiálneho štatútu zoologickej záhrady, ktoré vystavujú zvieratá verejnosti, hovorí Kačániová. Dodala, že takmer polovica držiteľov šeliem sú súkromné osoby.
Väčšie chovy, okrem veľkých zoologických záhrad, sú podľa Kačániovej v okrese Senec, Levice, Brezno, Topoľčany, Dunajská Streda, Žilina, Kežmarok a Bánovce nad Bebravou.
Inšpektori u majiteľov vykonali 36 kontrol zameraných na držbu šeliem. "U viacerých subjektov boli s odstupom jedného a viac rokov vykonané opakované kontroly. Tie boli zamerané na dodržiavanie právnych predpisov v oblasti CITES," povedala Kačániová.
"V rámci svojej kontrolnej činnosti inšpekcia zaznamenala aj ponuku na predaj a samotný predaj exemplárov mačkovitých šeliem bez povolenia výnimky tzv. certifikátu zo zákazu komerčných činností, ktorá je pre druhy, ktoré sú zaradené pod najprísnejšiu ochranu, potrebná," skonštatovala.
Doklady o legálnom pôvode
Slovenská inšpekciaživotného prostredia pripomína, že každý, kto šelmy chová, musí mať doklady, ktoré preukážu pôvod a legálnosť nadobudnutia zvierat.
Držiteľ je povinný viesť evidenciu o nakladaní so šelmami podľa zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov. Novelou zákona sa sprísnili podmienky na nakladanie s levom, tigrom, leopardom škvrnitým, snežným a obláčkovým.
Tie sa zaviedli podľa Kačániovej práve z dôvodu potreby účinnejšej regulácie nakladania s mačkovitými šelmami, a tým zamedzenia nelegálnemu využitiu častí ich tiel v rámci čierneho trhu s tradičnou ázijskou medicínou.
Na nelegálne obchodovanie s ohrozenými druhmi šeliem na Slovensku upozornilo Investigatívne centrum Jána Kuciaka.
Europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) chce iniciovať na Slovensku zákaz súkromných chovov ohrozených živočíchov tigrov, levov a ďalších veľkých mačkovitých šeliem, medveďov a primátov.