SME
Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Kočnera a Zsuzsovú oslobodili, prípad putuje na Najvyšší súd (minúta po minúte)

Szabó je vinný a dostal 25 rokov.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam video...

Rozsudok nad Marianom Kočnerom v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka sledujeme minútu po minúte:

17:10 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

17:04 Najvyšší súd môže rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu aj úplne zvrátiť.

V rozhovore pre spravodajský portál Webnoviny.sk to povedala špecialistka na trestné právo Lucia Kurilovská.

Súvisiaci článok Súd oslobodil Kočnera, na vinu chýbajú dôkazy Čítajte 

Kurilovská vysvetlila, že keď Najvyšší súd dostane odvolanie, musí si vyžiadať celý spis, preštudovať ho a môže urobiť viaceré rozhodnutia. Buď oslobodzujúci rozsudok potvrdí, čiže prokurátorovi nevyhovie, alebo bude mať iný právny názor a vráti vec naspäť na Špecializovaný trestný súd na doplnenie dokazovania.

Najvyšší súd tak môže rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu aj úplne zvrátiť. Ako Kurilovská objasnila, právny názor a náhľad na vec a na vyhodnocovanie dôkazov môžu byť naozaj rôzne.

„Bolo to nakoniec vidieť aj na senáte – nie len tak odročili termín vyhlásenia rozsudku, neboli jednotní pri vyhodnocovaní dôkazov a podľa všetkého sa naozaj udialo, že tým, že mali iba nepriame dôkazy a niektorí členovia senátu mali pochybnosti o vine, museli sa prikloniť na stranu obžalovaného,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu

16:40 Predseda opozičného Smeru-SD a expremiér Robert Fico verdikt súdu rešpektuje.

Podľa vlastných slov si veľmi želá, aby sme sa dozvedeli, kto stál za vraždou. Vo svojom vyjadrení na sociálnej sieti kritizoval médiá, pretože podľa neho ovplyvňovali proces v tejto kauze.

"Obžaloba neuniesla dôkazné bremeno. Svedčí o tom aj fakt, že prokuratúra sa neúspešne pokúsila predložiť ďalšie návrhy na dokazovanie, a to iba tri dni pred vyhlásením rozsudku.

Rozsudok Špecializovaného trestného súdu rešpektujem. Sudcovia rozhodli na základe tých dôkazov, ktoré mali k dispozícii, a podľa vlastného presvedčenia," reagoval vo štvrtok Fico.

16:37 Pomer síl v senáte Ruženy Szabovej a klebety o ich vzťahoch sú síce zaujímavé, ale v podstate nemajú váhu podomlieť samotné tvrdenie sudcov, že dôkazmi neboli presvedčení.

SkryťVypnúť reklamu

Na to majú jednoducho právo. A my musíme na pochybnosť mať aj dobré dôkazy, inak sme v rovine konšpirovania.

Prečítajte si komentár Zuzany Kepplovej >>>

16:21 Rozhodnutie súdu šokovalo aj predsedu Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraja Krúpu (OĽANO), no hovorí, že ho treba rešpektovať.

"Ani desiatky zozbieraných dôkazov a odloženie rozsudku nestačili na to, aby sa rodiny obetí dozvedeli definitívny verdikt," napísal na sociálnej sieti.

"Myslím na rodičov obetí a všetkých pozostalých, pre ktorých musí byť tento rozsudok šokom. Týmto sa však hľadanie spravodlivosti nekončí a prípad pôjde pred Najvyšší súd," dodal.

16:07 Z dokazovania vyplynuli jednoznačné pochybnosti a celkom jednoznačný verdikt o nevine Mariana Kočnera. Po vynesení rozsudku to uviedol jeho advokát Marek Para.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s rozhodnutím Najvyššieho súdu SR, ktorý bude rozhodovať o odvolaní prokurátora, uviedol, že nechce predchádzať.

"Počkám na vyhotovenie rozsudku, toto bolo krátke odôvodnenie. Podľa toho bude možné prijať ďalšie závery, ale trvám na nevine klienta," povedal Para. Nemožno podľa neho ignorovať, že výpovede Zoltána Andruskóa sú vyvrátené inými nepriamymi dôkazmi.

Para dodal, že nemá vedomosti o tom, ako senát hlasoval. Myslí si, že dôkazná situácia bola od začiatku veľmi slabá. Poznamenal, že úniky čiastočných informácií zo spisu prispievali skôr k akémusi zavádzaniu.

15:31 Prezident Policajného zboru Peter Kovařík necíti v súvislosti s rozsudkom zadosťučinenie.

Kovařík verí, že páchatelia neujdú spravodlivosti v tomto a ani v ostatných prípadoch, na ktorých polícia intenzívne pracuje.

SkryťVypnúť reklamu

„Rozsudok súdu prvého stupňa plne rešpektujem. S napätím budem očakávať rozhodnutie odvolacieho súdu. Tak ako verejnosť a rodina, ani ja necítim zadosťučinenie.

Polícia s prokuratúrou urobili maximum pre zabezpečenie dôkazov a sme stále pripravení v tom pokračovať, keď to bude potrebné,“ povedal Kovařík.

15:09 "Nikto iný ako Kočner mi z toho nevychádza ako objednávateľ vraždy. Ján Kuciak bol jediným protivníkom Mariana Kočnera.

Bolo to obdobie, keď mal pod palcom sudcov, políciu, keď išiel do podvodných machinácií za milióny eur. On si bol 100 percentne istý, že mu všetky veci vyjdú.

To sú desiatky miliónov eur, ktoré Jano Kuciak svojou prácou zabránil, aby sa dostali ku Kočnerovi," hovorí šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy v rozhovore so Zuzanou Kovačič Hanzelovou >>>

SkryťVypnúť reklamu

15:05 Alenu Zsuzsovú prepustili z väznice v Leopoldove krátko pred treťou hodinou. Hneď ako opustila väznicu, ju polícia opätovne zadržala.

15:02 Na rozhodnutie v kauze reaguje predseda špecializovaného súdu Ján Hrubala, ktorý má tlačovú konferenciu.

Hovorí, že podľa trestného poriadku nemôže priamo komentovať rozhodnutie, no považuje za potrebné poukázať na niektoré pravidlá, ktorá platia v trestnom procese.

Pripomína, že ak dôkazy nie sú stopercentné a jednoznačné, súd musí obžalovaného oslobodiť. Pripúšťa však, že aj sudcovia sa mohli mýliť. "Nie sme neomylné bytosti. Ja aj moji kolegovia sme omylné bytosti," hovorí Hrubala.

Dodáva však, že je presvedčený o tom, že traja sudcovia zo senátu Ruženy Sabovej sa svoju prácu snažili urobiť najlepšie ako vedeli.

SkryťVypnúť reklamu

"Počuli ste dôvodné a dlhé rozhodnutie, prečo tak rozhodli. (...) Mohli sa mýliť. No som presvedčený, že rozsudok, ktorý ste počuli, nebol výsledok ledabolo odvedenej práce," dodal Hrubala.

Tlačová konferencia predsedu súdu je formát, ktorý v minulosti na špecializovanom súde nemal obdobu. Hrubala, ktorý je vo funkcii necelý mesiac, však už pri svojom nástupe avizoval väčšiu otvorenosť súdu.

14:48 Právny zástupca Kuciakovcov Roman Kvasnica hovorí, že v nasledujúcom období čaká veľa práce najmä dozorujúceho prokurátora.

"Treba začať rozmýšľať nad touto kauzou v úplne iných dimenziách. Myslím, že teraz sa jasne ukazuje, akým strašným pochybením bolo rozpustenie celého vyšetrovacieho tímu, pretože počas celej doby konania pred súdom prokuratúra nemala ten podporný tím," hovorí Kvasnica.

SkryťVypnúť reklamu

Práve skupina vyšetrovateľov by podľa neho zabezpečila ďalšie dôkazy, ktoré prichádzali do úvahy. "Treba si uvedomiť, že Kočner a ani Zsuzsová v prípravnom konaní ani nevypovedali. Urobili tak až v konaní pred súdom a bolo na to potrebné adekvátne reagovať," dodal Kvasnica.

Rozhodnutie považuje aj za vizitku pre slovenskú prokuratúru. "Myslím, že prokuratúra sa musí urýchlene stabilizovať a musia sa obsadiť najdôležitejšie pozície, či už na generálnej, alebo na špeciálnej prokuratúre," dodal.

14:30 Podpredseda opozičného Smeru Juraj Blanár rozhodnutie súdu rešpektuje. "Ale verím, že sa raz určite dozvieme celú pravdu o tomto zločine," doplnil.

14:24 Rozsudok otriasol celou spoločnosťou a mnohí cítia hnev či sklamanie.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu je potrebné zachovať chladnú hlavu, i keď je to veľmi ťažké, uviedla iniciatíva Za slušné Slovensko.

"Mysľou a srdcom sme s rodinami Jána a Martiny a náš sľub stále platí - budeme za vami stáť, až kým nebude vražda vyšetrená a vinníci potrestaní," napísala.

14:21 Právny zástupca Kušnírovcov Daniel Lipšic hovorí, že to bol dobrý boj, no vojna pokračuje.

“Oslobodzujúca časť rozhodnutia bola nelogická a v jednotlivých častiach si odporovala,” vraví Lipšic.

Nepozdáva sa mu, že súd v jednej časti verí výpovedi Andruskóa a v inej nie. Takisto sa súd nevysporiadal s tým, že vraždiaca skupina mala fotky zosledovania Kuciaka, no novinára nik iný okrem Kočnera nesledoval či nedal sledovať.

“O to viac verím, že odvolanie bude úspešné,” dodal Lipšic.

SkryťVypnúť reklamu

14:07 Prokurátor nechce komentovať vnútornú nekonzistenciu rozsudku. V jednej časti rozsudku, ktorý sa týka Szabóa, totiž súd Andruskóvi uveril, zatiaľ čo v druhej časti, ktorá sa týkala Kočnera a Zsuzsovej bol nedôveryhodný.

14:05 Vzhľadom na to, čo všetko vražda Jána a Martiny vyvolala v spoločnosti, je rozsudok prekvapivý.

Na rozhodnutie súdu tak reagovala rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská.

"Bola aj možnosť oslobodzujúceho rozsudku. Veľmi sa hovorilo o tom, že je veľa nepriamych dôkazov. Aj svojich študentov učím, že u nás platia nepriame dôkazy rovnako ako každý priamy dôkaz.

Keď nepriame dôkazy dávajú mozaiku, že do seba zapadajú a navzájom si neodporujú, ale práve sa podporujú, tak môžeme použiť aj iba nepriame dôkazy," uviedla Kurilovská.

SkryťVypnúť reklamu

14:01 Rozhodnutie súdu "veľmi zaskočilo" ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS).

Podľa svojich slov nemá pocit, že sa rodiny Jána a Martiny a s nimi aj celé Slovensko dočkali spravodlivosti.

"Tak, ako mnohí iní, ani ja nevidím do absolútnych detailov prípadu či dôvodov tohto verdiktu.

Objednávatelia vraždy ale stále ostávajú nepotrestaní. A preto nemám pocit, že rodiny Jána a Martiny a s nimi aj celé Slovensko, sa dočkali spravodlivosti. Verím preto, že tu sa to ešte nekončí.

Rozsudok ešte nie je definitívny a zasiahnuť môže aj Najvyšší súd," napísal minister na sociálnej sieti. Rodinám a pozostalým poprial veľa síl.

13:59 Prehrali sme bitku, nie vojnu, reaguje prokurátor Vladimír Turan.

13:56 Verdikt súdu ukazuje potrebu vynaložiť ešte množstvo úsilia, aby sa zaistila spravodlivosť, napísala na svojom twitterovom účte komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová.

SkryťVypnúť reklamu

"Viac ako dva a pol roka po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je dnešný verdikt súdu znakom toho, že je ešte čo robiť, aby sa zaistila spravodlivosť a zabránilo sa beztrestnosti.

Rodiny a kolegovia oboch obetí, ako aj celá slovenská spoločnosť, si to totiž zaslúžia," uviedla Mijatovičová.

13:54 Oslobodzujúci rozsudok voči Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej je úderom pre spravodlivosť a boj proti beztrestnosti.

Vyhlásil to Medzinárodný tlačový inštitút so sídlom vo Viedni. Námestník riaditeľa IPI Scott Griffen, ktorý sa zúčastnil na vypočúvaní, uviedol:

"Sme neskutočne sklamaní z tohto verdiktu, ktorý opakuje tragický model, ktorý vidíme na celom svete - strelci idú do väzenia, zatiaľ čo tí, ktorí nesú za vraždu hlavnú zodpovednosť, zostanú na slobode."

SkryťVypnúť reklamu

"Toto však nemôže byť koniec. Boj za spravodlivosť musí pokračovať. Vyšetrovatelia a prokuratúra musia opäť začať pracovať, musia vytrvať a zaistiť, že tento prípad sa nestane len ďalšou chladnou štatistikou v boji proti beztrestnosti," apeloval Griffen.

13:51 Kočnera eskortovali z pojednávacej miestnosti v putách, pretože ostáva vo väzbe v kauze falšovania zmeniek TV Markíza. Na otázky novinárov nereagoval.

13:50 Pojednávanie sa naozaj skončilo až teraz.

13:49 Prokurátor aj právni zástupcovia poškodených podali tiež sťažnosť proti uzneseniu, ktorým súd nezaistil Kočnerov majetok. Žiadala to rodina.

13:48 Kočner sa odvolania vzdal.

13:47 Kuciakovci aj Kušnírovci podali odvolanie proti rozhodnutiu o nepriznaní náhrady škody.

13:46 Prokurátor podal odvolanie voči oslobodzujúcemu verdiktu.

SkryťVypnúť reklamu

13:44 Prestávka sa skončila.

13:43 Pojednávanie bolo len prerušené na prestávku. Súd čaká na potvrdenie príkazu k prepusteniu Zsuzsovej a na vyjadrenia o uplatnení opravných prostriedkov (odvolaní).

13:36 Pojednávanie sa síce skončilo, ale Kočner sa naďalej nachádza v pojednávacej miestnosti. Zrejme sa čaká na eskortu.

13:34 Oslobodenie Kočnera a jeho volavky Zsuzsovej spod obžaloby pravdepodobne nebude znamenať koniec celej kauzy.

Prokuratúra môže rozhodnutie napadnúť a takisto sa pokúsiť zohnať ďalšie dôkazy.

Aké ďalšie možnosti má prokuratúra vysvetľuje Roman Cuprik >>>

13:30 Vzhľadom na stav nášho súdnictva nám nezostáva nič iné, len dúfať, že sudcovia rozhodli na základe dôkazov a faktov a nie na základe niečoho iného, uviedol predseda parlamentu Boris Kollár.

SkryťVypnúť reklamu

Kollár tvrdil, že rešpektuje každé rozhodnutie súdov. Myslí si, že tento rozsudok bude polarizovať spoločnosť.

Požiadal zároveň dotknuté orgány, prokurátorov i sudcov, aby konali tak, aby sa spoločnosť dozvedela, kto bol skutočným objednávateľom vraždy.

"Musí to byť všetko v súlade so zákonom a nesmieme poškodiť nikoho práva. Ale spoločnosť to musí vedieť," vyhlásil.

Ľudia na Slovensku aj vzhľadom na zadržaných sudcov v kauze Búrka podľa predsedu NR SR prestali dôverovať v justíciu.

13:29 Líder mimoparlamentného KDH Milan Majerský dnešné rozhodnutie súdu rešpektuje.

„Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli zavraždení, no aj po dnešnom verdikte súdu objednávatelia vraždy unikajú spravodlivosti. Rozhodnutie súdu rešpektujeme," priblížil Majerský.

V KDH podľa Majerského slov stále veria v spravodlivosť a že budú všetci páchatelia z tejto kauzy potrestaní.

13:27 Rozsudok pre Kočnera bude obrovskou skúškou dôvery v justíciu, uviedla mimovládna organizácia Transparency International Slovensko.

"Pre Najvyšší súd aj orgány činné v trestnom konaní musí byť teraz najvyššou prioritou, aby sa tento prípad nestal posledným klincom do rakvy dôvery verejnosti v justíciu a spravodlivosť na Slovensku," skonštatovali.

13:25 Podľa informácií Denníka N už pred väznicou v Leopoldove čakajú policajti, ktorí pravdepodobne zadržia Zsuzsovú po prepustení na slobodu.

13:22 SaS „stojí" pri rodinách Kuciaka a Kušnírovej.

Ako uviedol hovorca SaS Ondrej Šprlák, podľa saskárov je absolútne nevyhnutné vyvinúť maximálne úsilie a odsúdiť objednávateľov tejto vraždy.

Strana verí, že spravodlivosti bude učinené zadosť a objednávatelia tejto „nechutnej vraždy" budú odsúdení.

„Slovenská prokuratúra je zrelá na veľkú reformu. Rodičia Jána a Martiny, myslím na vás,“ napísal vo svojom profile predseda SaS Richard Sulík.

13:15 Predsedníčka senátu dala príkaz na odfaxovanie príkazu na prepustenie z väzby, pojednávanie sa končí.

13:13 Predsedníčka súdu vydala príkaz na prepustenie Aleny Zsuzsovej zo zadržania.

Predpokladá sa, že ju ihneď po prepustení polícia zadrží v kauze vraždy bývalého primátora Hurbanova Laszlóa Basternáka.

13:12 Pojednávanie sa blíži ku koncu, sudkyňa práve poučuje prokurátora o možnosti podať odvolanie.

13:11 Ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) verdikt súdu zaskočil.

Uviedol tiež, že právo má platiť pre každého rovnako a nemožno niekoho odsúdiť len preto, že by si to priali ľudia v uliciach, politici či novinári.

Zároveň priblížil, že mu neprináleží hodnotiť prácu vyšetrovateľov, prokurátorov a ani sudcov a verdikt súdu s plnou vážnosťou rešpektuje.

13:10 Súd pripomenul, že nie obžalovaní sú povinní dokazovať svoju nevinu, ale prokuratúra má dokázať ich vinu.

"Nebolo preukázané, že skutok spáchali obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzsová," uzavrela predsedníčka senátu.

13:09 Exministerka vnútra a poslankyňa parlamentu Denisa Saková (nezaradená) uviedla, že musí rešpektovať rozhodnutie súdu a veriť, že prokurátori si urobili svoju prácu s najlepším vedomím a svedomím.

"Ako matka si neviem predstaviť, čo teraz prežívajú najbližšie rodiny oboch mladých ľudí.

Na druhej strane musím rešpektovať rozhodnutie súdu, ktorý koná nezávisle. Musím tiež veriť, že prokurátori si urobili svoju prácu s najlepším vedomím a svedomím," skonštatovala.

13:06 Súd vyslovil aj špekuláciu, že Zsuzsová bola priamym objednávateľom a chcela dať Kuciaka zabiť s motívom, aby ochránila Kočnera. "Bez dôkazov však ide o špekulácie, ale takéto alternatívne vysvetlenie deja je možné," hovorí.

13:05 Súd nepriamo kritizuje, že prokuratúra selektovala dôkazy.

Hovorí, že správu "päťdesiat čoskoro za smrť" prokuratúra považovala za dôkaz objednávky vraždy, ale správa "päťdesiat čoskoro do záchoda" bola prehliadaná.

13:02 Rozsudok je obrovská rana pre dôveru v právny štát, keďže objednávatelia nie sú potrestaní. V reakcii na rozhodnutie súdu to na sociálnej sieti uviedol predseda mimoparlamentnej strany Spolu Juraj Hipš.

13:01 "Ak mal u nej dlh, nie je nelogické, že by sa krivým obvineným snažil zbaviť svojej veriteľky,“ hovorí Sabová o Andruskóvi.

12:59 "Nie je nereálne, aby došlo k úniku informácií. Výsledkami sledovania disponovali prinajmenšom šiesti ľudia," hovorí Sabová o tom, že existuje aj alternatívne vysvetlenie toho, ako sa vrahovia dostali k fotkám zo sledovania, ktoré organizoval Kočner.

12:55 Súd pripúšťa, že je možné odsúdiť aj na základe reťazce nepriamych dôkazov, ale musí ísť o nepretrhnutú reťaz nepriamych dôkazov a tento reťazec nesmie mať iné alternatívne vysvetlenie.

"Ani samotná výpoveď Andruskóa ako jediný priamy dôkaz nie je potvrdená inými dôkazmi. Naopak, iné priame dôkazy jeho výpoveď vyvracajú," hovorí predsedníčka senátu.

12:53 Vyhlásenie rozsudku sledovali priamo na mieste viacerí zástupcovia zahraničných médií, informáciu o verdikte hneď zverejnili aj svetové agentúry.

Najmä zahraničné novinárske organizácie považujú súčasný oslobodzujúci rozsudok pre Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú za nedostatočný.

Pozrite si ako reagujú na rozsudok v kauze Kuciak vo svete >>>

12:49 Vo vzťahu k Zsuszovej existuje iba jediný priamy dôkaz - svedok Andruskó a potom neexistuje žiaden iný ďalší dôkaz, hovorí sudkyňa. Hovorí, že súd nemohol podľahnúť mediám, ktoré dlhodobo vykresľovali páchateľov ako vinníkov.

12:47 Ak má súd pochybnosť o zistenom stave, musí teoreticky rozhodnúť tak, že nedokázaná vina sa rovná dokázaná nevina. Na rozsudok tak reagoval bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov a vysokoškolský pedagóg Jaroslav Ivor.

"Ak súd chce rozhodnúť o vine a treste, musí konštatovať zistenie materiálnej pravdy. Súčasný Trestný poriadok hovorí o tom, že musí zistiť skutok bez dôvodných pochybností.

Ak tak nie je, ak teda súd má nejakú pochybnosť o zistenom stave, musí rozhodnúť opak. Lebo vlastne v teórii sa zase hovorí, že nedokázaná vina sa rovná dokázaná nevina, to je pravidlo.

To je záver a mne z toho vyplýva samozrejme len, že súd pravdepodobne konštatoval, že skutkový stav nie je zistený bez dôvodných pochybností," uviedol odborník na trestné právo.

12:46 Súd povedal, že má pochybnosti o motivácií Andruskóa. Pretože z dôkazov vyplýva, že svoju výpoveď v neprospech obžalovaných "zobchodoval" s orgánmi činnými v trestnom konaní.

"V tomto prípade bola nevyhnutná najvyššia miera obozretnosti a nulová miera tolerancie," hovorí Sabová o Andruskóvej výpovedi.

12:44 V pojednávacej miestnosti sedí aj predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala, ktorý sa chce po vyhlásení rozsudku stretnúť s novinármi.

12:43 "Súd z dôvodu rozpornosti tvrdení Andruskóa neuveril tomuto svedkovi," hovorí Sabová o Andruskóvi.

"Súd dospel k tomu, že sumu, ktorú odovzdal Szabóvi, získal dosiaľ nezisteným spôsobom. Súd nemohol dospieť k záveru, že aj následný doplatok pochádzal od Kočnera alebo Zsuzsovej.," hovorí Sabová.

12:41 Obžaloba je založená aj na tom, že Kočner údajne v Bratislave odovzdal peniaze Zsuzsovej.

"Dokazovanie potvrdzuje, že sa nachádzali na približne rovnakých osobách, ale oni stretnutie popierajú.

Obžalovaný Kočner však tvrdí, že v ten deň žiadne peniaze zo sejfu nevybral a výpisy z účtov svedčia, že z účtov si vyberal väčšiu hotovosť. Okolnosť odovzdania a prevzatia 50-tisíc eur nie je preukázaná, jedná sa iba o domnienku alebo dohad," hovorí Sabová.

12:40 Šéfredaktork Aktualít Peter Bárdy hovorí, že aj keď rátal s existenciou možnosti oslobodenia Kočnera a Zsuzsovej, tento verdikt je pre neho nepochopiteľný a neakceptovateľný.

“Senát pravdepodobne argumentuje nedostatkom dôkazov. To však nespochybňuje vinu Kočnera a Zsuzsovej. Andruskó predsa vypovedal, že ho Zsuzsová priamo vyplácala a je tam priame svedectvo.

Nerozumiem preto, prečo aj ju zaradili do kategórie, kde sú len nepriame dôkazy,” vraví Bárdy. Dnešok označuje za veľké sklamanie.

12:37 "Súd neuveril svedkovi Andruskóvi, že sa malo jednať o komunikáciu (o vražde). Obhajobné tvrdenie Zsuzsovej, že sa malo jednať o splácanie pôžičky, nebolo v rámci dokazovania vyvrátané," hovorí sudkyňa.

12:36 Veronika Remišová považuje rozhodnutie súdu v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za ďalšiu etapu boja za spravodlivosť. No zároveň pripomína odkaz zavraždeného novinár: Nikdy sa nevzdať a pokračovať v boji za pravdu a spravodlivosť.

12:33 „Otázkou zostáva, či takúto komunikáciu v šifrách a frázach prikladať obvinenému za vinu,“ kladie sudkyňa ďalšiu rečnícku otázku, na ktorú v dôkazoch súd nenašiel odpoveď.

Komentovala tak správy medzi Kočnerom a Zsuzsovou cez Threemu, kde sa rozprávajú v šifrách a náznakoch. Prokuratúra tvrdila, že sa bavia o vražde, ale podľa súdu sa to nepodarilo preukázať.

12:32 Iniciatíva Za slušné Slovensko naďalej žiada dôkladné vypátranie objednávateľov vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Ako uviedla vo svojom profile na sociálnej sieti v reakcii na rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, nemôžu prestať, pokiaľ objednávateľ nebude spravodlivo nájdený a potrestaný.

Podľa zástupcov iniciatívy je potrebné nájsť objednávateľa vraždy a ľudsky ho odsúdiť. Súd žiadajú, aby preveril nové dôkazy. Zároveň očakávajú podrobné odôvodnenie tohto rozsudku.

12:30 Oslobodenie Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej nie je koniec príbehu, myslí si podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO).

Uviedol to na sociálnej sieti v reakcii na rozsudok v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa svojich slov vidí nádej v tom, že odvolací súd postihne aj objednávateľov.

12:28 "Zmienka o pokyne Kočnera nemá oporu v žiadnych ďaľších dôkazoch," hovorí predsedníčka senátu o svedectve Zoltána Andruskóa, ktorý ako jediný hovoril, že Zsuzsovej mal dať pokyn na vraždu Kočner.

Znamená to, že súd uveril výpovedi Zoltána Andruskóa. Táto otázka bola totiž do konca sporná, či súd bude jeho výpovede považovať za dôveryhodné.

Z odôvodnenia je zrejmé, že ju považuje za dôveryhodnú, ale jeho svedectvo sa nepodarilo ničím ďalším potvrdiť.

12:24 Súd uznal, že Kočner dal novinárov sledovať a namiesto štandardných žalôb na ochranu osobnosti za články novinárov radšej chcel novinárov osočovať.

Súd si však kládol otázku, aký zámer sledovaním novinárov Kočnerov sledoval. "Chcel si pripraviť podmienky na usmrtenie novinára?" pýtal sa rečnícky súd. Odpoveď nebola preukázaná.

12:22 Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc je verdiktom šokovaná.

"Oslobodenie je dôkazom veľkého zlyhania vyšetrujúcich orgánov a súdnictva," vyhlásil na Twitteri Deloire s hashtagom #pressfreedom.

Ako tiež uviedol, RSF očakávala, že "Slovensko bude vzorom v oblasti stíhania a odsúdenia trestných činov proti novinárom".

"Namiesto toho zostávame v situácii beztrestnosti. Kto nariadil zabitie Jána Kuciaka? Prečo bol zabitý? Mali by sme mať jasnú odpoveď," dodal Deloire.

12:16 "Iba myšlienka nie je trestná," hovorí predsedníčka senátu o svedectve Petra Tótha, ktorý tvrdil, že Kočner sa mu zdôveril v nahnevaní, že vražda jedného dvoch novinárov by novinárov vystrašila. Sudkyňa hovorí, že iba na základe motívu nemožno človeka odsúdiť.

12:13 "Súd na základe vykonaných dôkazov nemal pochybnosti o tom, že Kočner mal obavu z tohto novinára, osobitne v čase, keď vstupoval do politiky," hovorí sudkyňa. "Dôkazy potvrdzujú, že Kočner bol frustrovaný z novinárov," dodala.

12:12 V pojednávacej miestnosti to pri čítaní odôvodnenia oslobodenia výrazne ožilo. Novinári opäť začali s vysokou kandenciou písať a nahrávať pasáže odôvodnenia.

12:10 "Súd oslobodil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú podľa práva o vine, ktoré môže byť založené len na takom základe, že aj po vykonaní dôkazov ostanú dôvodné a rozumné pochybnosti, tak sa obžalovaný považuje za nevinného a podľa tohto aj súd postupoval," hovoril.

"Súd nemohol spoľahlivo dôjsť k záveru, že skutok spáchali Kočner a Zsuzsová," hovorí sudkyňa.

Ide o zásadu in dubio pro reo, o pochybnostiach v prospech obvineného.

"Nebol predložený jediný priamy dôkaz, ktorý by ho usvedčoval. Obžaloba bola postavená na sérii nepriamych dôkazov, akcentovala motív, pomstu za novinársku činnosť," hovorí Sabová.

12:03 Súd v rozsudku priznal náhradu škody pozostalým, ide o preplatenie nákladov na pohreb.

12:00 Oslobodzujúci verdikt pre Kočnera a Zsuzsovú znamená, že vražda Jána a Martiny ostáva nateraz nepotrestaná.

Lebo vrahovia nekonali bez objednávky. Kým sa tak nestane, tak ju bude krajina vláčiť ako traumu, ktorá nahlodáva našu dôveru, že vrahovia novinára a jeho snúbenice sú na právny štát krátky.

Píše v komentári šéfredaktorka SME Beata Balogová >>>

11:59 Odôvodnenie sa postupne k blíži k časti, ktorá sa bude týkať oslobodenia Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej.

11:53 Súd teraz odôvodňuje výšku trestu pre Szabóa - 25 rokov. Predsedníčka senátu vysvetľuje, že sa viackrát previnil proti základným ľudským právam, vzali niekomu život, skutok si naplánovali, menili stratégiu jeho vykonania a pod.

"Konali po predchádzajúcom uvážení a vedel, že konanie smeruje k usmrteniu. V prípade Molnára konal so ziskuchtivým motívom.

V druhom prípade v rámci spolčenia získal fotografie, popis Jána Kuciaka, opis jeho činnosti, kde býva, s kým žije. V priebehu niekoľkých dní sledoval ich pohyb a zistil, kedy odchádza a prichádza.

Používal mobilný telefón, ktorý dostal od Andruskóa. Poznal znalosť miestnych pomerov na základe obhliadok," hovorí Sabová. "Ako páchateľ vrážd mal nad svojim konaním vyššiu mieru racionálnej kontroly," zhrňuje.

11:44 Kočner napriek oslobodzujúcemu rozsudku ostáva vo väzbe vzhľadom na konanie v kauze zmenky.

V júni mu väzbu potvrdil Najvyšší súd s tým, že stále hrozí, že by Kočner mohol ovplyvňovať konanie alebo by sa pokúsil o útek.

Kočnera Špecializovaný trestný súd odsúdil za zmenky na 19 rokov vo februári tohto roka, ale obe strany sa odvolali, preto konanie stále trvá. O odvolaniach bude rozhodovať Najvyšší súd, ten zatiaľ nevytýčil pojednávanie.

„Vyhrali sme bitku, ale je pred nami ešte jedna etapa,“ komentoval to vtedy dozorujúci prokurátor Ján Šanta s tým, že o odvolaní by súd mohol rozhodnúť na jeseň tohto roka.

11:42 Na pokračovanie súdneho procesu na Najvyššom súde sa spolieha aj premiér Matovič.

"Vyzerá, že nateraz sa evidentní strojcovia vraždy chcú spravodlivosti vyšmyknúť z pazúrov. Verme, že spravodlivosť si ich oboch počká," napísal krátko po zverejnení verdiktu premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Otrasený z rozhodnutia súdu zostal podpredseda parlamentu za Za Ľudí a právnik Juraj Šeliga.

"Lomcuje mnou hnev a cítim veľký smútok," napísal na facebooku. Rozsudok napriek tomu rešpektuje.

11:40 "Súd nezistil žiaden rozumný dôvod, ktorý by smeroval k tomu, že by obžalovaný Marček bezdôvodne usvedčoval Szabóa z tohto skutku," hovorí Sabová o dôveryhodnosti svedectva bratranca.

11:39 Predsedníčka senátu hovorí o USB kľúči, ktorý policajtom odovzdal Peter Tóth. Boli na ňom fotografie zo sledovania Jána Kuciaka.

"Uvedené snímky boli Zoltánovi Andruskóvi predložené a tento svedok uviedol, že tieto snímky pozná a podľa jeho vyjadrenia sa jedná o snímky, ktoré mal dostať," hovorí Sabová.

11:38 Odsúdenie troch páchateľov vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej potvrdzuje, že "tento ohavný skutok sa polícii podarilo objasniť".

Pre TASR to uviedol podpredseda parlamentu a líder vznikajúcej strany Hlas - sociálna demokracia Peter Pellegrini.

"Ak je prokuratúra presvedčená, že podala dostatočné dôkazy o dvojici obžalovaných, ktorých dnes súd oslobodil, slovenský právny poriadok im dáva možnosti, ako môžu svoj právny názor obhájiť," dodal Pellegrini v reakcii na vyhlásenie rozsudku.

"Je prirodzené, že na tieto rozhodnutia majú ľudia rôzne názory a že vzbudzujú rôzne emócie, ale tie nemôžu nahrádzať neodňateľnú zodpovednosť súdov za ich rozhodnutia," uviedol s tým, že je nevyhnutné, aby o verdikte súdu nebolo žiadnych pochybností.

11:36 Alenu Zsuzsovú by mali bezprostredne po skončení pojednávania prepustiť, ale očakáva sa, že pred väznicou ju policajti zadržia, pretože je obžalovaná v prípade vraždy bývalého primátora mesta Hurbanovo Laszlóa Basternáka. Na mieste v Leopoldove je štáb TV Markíza.

11:35 Rodičia zavraždeného páru sa vracajú pred budovu súdu. Zlatica Kušnírová hovorí, že podľa nej niekto popoťahoval za tie správne nitky.

“Bohužiaľ, my tie nitky nemáme, ani peniaze, aby sme to vedeli ovplyvniť tak, ako oni,” vraví Kušnírová. Je presvedčená, že za vraždou je nielen Kočner a Zsuzsová, ale aj finančné skupiny, na pokyn ktorých dvojica konala.

“Samozrejme, bojujeme ďalej. Potrebujeme žiť a dýchať, kým nadobudne spravodlivosť za dosť. Sľúbila som to našim deťom pri hrobe,” vraví Kušnírová.

Podobne aj Kuciakov otec verí, že prípad dopadne na Najvyššom súde inak. Kočner sa dnes na rodinu podľa jeho slov ani nedokázal pozrieť priamo. “Uvidíme, čo bude ďalej. Nestrácame nádej,” vraví Kuciak.

11:34 Predsedníčka senátu hovorí, že obhajoba Szabóa je nelogická.

11:33 Podľa súdu je vylúčená obhajoba Szabóa, že si myslel, že idú Kuciak iba zbiť, pretože sa systematicky pripravovali na vraždu.

11:31 „Verdikt súdu ma šokoval a potrebujem porozumieť jeho odôvodneniu. Rešpektujem ho, ale očakávam, že hľadanie spravodlivosti sa nekončí a bude pokračovať na Najvyššom súde.

Myslím na rodičov Jána a Martiny a prajem im veľa síl v tejto ťažkej chvíli. Oni, aj my všetci si zaslúžime vidieť vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí si vraždu ich detí objednali a sprostredkovali,“ reagovala na verdikt prezidentka Zuzana Čaputová.

11:25 Sabová teraz číta odôvodnenie k tomu, prečo bol Szabó odsúdený za nedovolené ozbrojovanie v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka.

Kľúčovými dôkazmi tu boli výpovede Miroslava Marčeka a Mariana Sehnala (výrobca tlmiča), obaja sú tiež odsúdení za nedovolené ozbrojovanie.

Dôkazom boli aj výsledky domových prehliadok, pri ktorých boli nájdené váha na delaboráciu nábojov (znižovanie výkonu strely) či kliešte, s ktorými náboje otvárali.

11:20 “Sme svedkami právneho turizmu, ak sa to tak dá nazvať,” reaguje na verdikt novinár Marek Vagovič, ktorý v redakcii Aktualít šéfoval Jánovi Kuciakovi, keďže vedie investigatívny tím.

Verí, že situáciu zvráti Najvyšší súd. Poukazuje na nelogickosť toho, že súd odsúdil len Szabóa, Marčeka a Andruskóa. “Aký mali motív? Kto bol teda objednávateľ?,” pýta sa.

11:19 Sabová teraz vysvetľuje, prečo rozhodli o vine a treste za nedovolené ozbrojovanie Tomáša Szabóa vo vzťahu k nájdeným nábojom, na ktoré nemal povolenie.

Sabová hovorí, že v tomto bode sa Szabó k skutku priznal, oľutoval a povedal, že mu zostali ešte z jeho práce na polícii.

11:13 Areál súdu je mimoriadne plný, prišlo aj mnoho zahraničných médií. Väčšina redakcií má svojich ľudí nielen vnútri, ale aj pred budovou.

Napriek množstvu ľudí chce mať väzenská stráž všetko pod kontrolou. Na streche súdu vidieť ostreľovačov, množstvo príslušníkov vidieť aj na parkovisku.

11:11 Motív vraždy bol podľa súdu majetkový. Szabó s Marčekom si mysleli, že u podnikateľa Molnára nájdu desaťtisíce eur.

11:09 Predsedníčka senátu ďalej číta odôvodnenie k vražde Petra Molnára, za ktorú bol odsúdený Tomáš Szabó. Vysvetľuje, že Szabóa usvedčuje jeho bratranec a tiež odsúdený Miroslav Marček.

11:03 Denník N informoval, že rozsudok bol prijatý v pomere 2:1, členovia senátu sudcovia Rastislav Stieranka a Ivan Matela prehlasovali predsedníčku senátu Ruženu Sabovú.

Takéto informácie sa v justičných kuloároch šírili už mesiac, odkedy súd preložil vyhlásenie rozsudku. Oficiálne nikdy výsledok hlasovania nebude známy, je dôverný a musia o ňom všetci zachovávať mlčanlivosť.

11:01 Aj odôvodnenie sa prednáša postupne podľa jednotlivých výrokov. Teraz sa sudkyňa Sabová venuje zdôvodneniu viny a trestu za neodovolené ozbrojovanie. Ide o prípad, kedy Kočner priznal vinu - ide o pár nábojov, ktoré si zabudol doma.

10:57 Súd doprednášal výrok rozsudku, prítomní si teraz sadli. Predsedníčka senátu ide čítať odôvodnenia verdiktu.

10:54 Kuciakovi aj Kušnírovci odišli z budovy súdu. Zlatica Kušnírová plače, rozhodnutie nechcú komentovať. “Sú vinní, som o tom presvedčená,” vraví.

“Prosím vás, nechajte nás teraz, ešte sa vrátime,” vraví otec Jána Kuciaka. Zdrvená rodina ostáva v areáli súdu v Pezinku, šla však bokom od novinárov a navzájom sa upokojuje.

10:51 Predsedníčka súdu číta opis skutku, ako ho definovala prokuratúra.

10:50 Marian Kočner neprejavuje žiadne emócie, má však na sebe ochranné rúško.

10:49 Pozostalí zronení opustili pojednávaciu miestnosť.

10:44 Súd oslobodil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú spod obžaloby za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, sú nevinní. Nebolo dokázané, že skutok spáchal obžalovaný.

10:41 Tomáš Szabó dostal za účasť na vražde Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára trest odňatia slobody vo výške 25 rokov.

10:39 Marian Kočner dostal za trestný čin nedovoleného ozbrojovania peňažný trest 5000 eur. Súd mu uložil aj náhradný trest odňatia slobody vo výške päť mesiacov.

10:33 Rodičia Jána Kuciaka si ťaživo sadli. Zlatica Kušnírová plače.

10:32 Súd teraz opisuje vykonanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Za vykonanie vraždy bol právoplatne odsúdený Miroslav Marček.

10:29 Súd opisuje, ako sa Szabó podieľal na vražde, napr. s bratrancom Miroslavom Marčekom obhliadal Kuciakov dom vo Veľkej Mači.

10:27 Tomáš Szabó je vinný z účasti na vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

10:25 Predsedníčka senátu číta opis toho, ako Szabó a Marček zabezpečili tlmič, ktorý bol neskôr použitý na vraždu Kuciaka a Kušnírovej.

10:19 Predsedníčka senátu číta opis vraždy Molnára.

10:16 Tomáš Szabó je vinný z vraždy podnikateľa Petra Molnára z Kolárova.

10:13 Marian Kočner a Tomáš Szabó sú vinní z trestného činu nedovoleného ozbrojovania.

10:11 Predsedníčka senátu sudkyňa Ružena Sabová začala prednášať rozsudok, všetci prítomní stoja.

10:02 Predsedníčka senátu Ružena Sabová informovala, že súd zrušil náhradnú obhajkyňu pre Mariana Kočnera, Natáliu Trubanovú. Aj to naznačuje, že rozsudok dnes bude vyhlásený.

10:00 Súdne pojednávanie sa začalo.

9:56 Marian Kočner prišiel v sprievode policajnej eskorty do pojednávacej miestnosti.

9:50 Čaká sa na príchod eskorty Mariana Kočnera do pojednávacej miestnosti.

9:49 Do pojednávacej miestnosti prišli prokurátor Vladimír Turan, právny zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic a právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica. Na mieste pre obhajcov už sedia obhajcovia Aleny Zsuzsovej, Tomáša Szabóa i Mariana Kočnera.

9:47 Novinárov pustili do pojednávacej miestnosti.

9:42 Obhajca rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic sa v areáli súdu vyjadril, že akýkoľvek rozsudok sa dnes vyhlási, bude napadnutý procesnou stranou.

9:36 Súd informoval, že bude povolený zvukový prenos aj z odôvodnenia rozsudku. Zo zákona je totiž povolené vysielať iba výrok. Toto oznámenie naznačuje, že rozsudok by dnes mohol byť naozaj vyhlásený.

9:17 Pracovníci súdu priniesli do pojednávacej miestnosti súdny spis aj jednotlivé zaistené dôkazy. Ide o dva veľké vozíky materiálov.

9:10 Hodinu pred začiatkom pojednávania je miestnosť pre novinárov plná. Verejnosť zvycajne púšťajú do pojednávacej miestnosti až krátko pred začiatkom pojednávania.

08:34 Ak súd vo štvrtok vyhlási rozsudok, predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala sa chce hodinu po skončení pojednávania stretnúť s novinármi. Hrubala je nový predseda súdu a je známy svojou otvorenou komunikáciou s novinármi a verejnosťou.

08:32 Areál Špecializovaného trestného súdu v Pezinku je plný novinárov, sú tu prenosové vozidlá viacerých domácich a zahraničných televízií. Novinárov postupne púšťajú do budovy Justičnej akadémie, kde sa nachádza najväčšia pojednávacia miestnosť na Slovensku.

07:41 Nevieme, čo nás čaká, povedala v Teleráne Zlata Kušnírová. Dúfam, že dostanú spravodlivý trest, dodala.

Ja stále verím, že rozsudok bude spravodlivý, ale sú okolo toho šumy, povedal Jozef Kuciak st.

07:28 Mariana Kočnera eskortovali z väznice v Bratislave na súd do Pezinka okolo 6:00 hod. Rodičia Jána Kuciaka sa k procesu vyjadria aj v relácii TV Markíza Teleráno. V Bratislave a okolí, vrátane Pezinka, je zamračené a mrholí.

Očakáva sa rozsudok

Vo štvrtok 3. septembra o 10:00 hod. bude pokračovať hlavné pojednávanie v prípade obžaloby za vraždu novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a podnikateľa z Kolárova Petra Molnára. Očakáva sa vyhlásenie rozsudku.

Obžalovaní sú Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó. Iba Marian Kočner príde na súd osobne, ostatní súhlasili s konaním v neprítomnosti a nebudú eskortovaní na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

Je náročné predpovedať, aký priebeh bude mať pojednávací deň, známe by to malo byť už krátko po 10. hodine.

Súvisiaci článok Ako môžu nové dôkazy zasiahnuť do súdu s Kočnerom Čítajte 

Rozsudok mal byť pôvodne vyhlásený ešte 5. augusta, ale predsedníčka senátu sudkyňa Ružena Sabová termín nečakane pár hodín predtým preložila na 3. septembra.

Dôvodom bola „nutnosť pokračovať v porade senátu o pripravenom rozsudku“.

Vzápätí sa začali šíriť špekulácie, ako vníma trojčlenný senát jednotlivé dôkazy alebo či ide iba o nezhody na výške trestu.

V pondelok zas prokuratúra prekvapujúco predložila 65-stranový návrh na doplnenie dokazovania, hoci dokazovanie v tomto prípade už bolo ukončené. Trestný poriadok však umožňuje, aby senát dokazovanie opätovne otvoril. Do začiatku pojednávania nebolo známe, akých konkrétnych dôkazov sa návrh týka.

Denník SME pojednávanie nahráva a zvukový záznam následne sprístupní na YouTube. Živý zvukový prenos nebol z pojednávania povolený.

Živý zvukový prenos bude možný až od momentu, kedy predsedníčka senátu začne prednášať prípadný rozsudok.

Nech je rozsudok akýkoľvek, obžalovaní Kočner a Zsuzsová ostávajú naďalej vo väzbe. Kočner je totiž vo väzbe v kauze falšovania zmeniek TV Markíza, za čo bol neprávoplatne odsúdený na 19 rokov väzenia.

Zsuzsovú by síce v prípade oslobodzujúceho verdiktu formálne prepustili, ale pred väznicou ju pravdepodobne budú čakať policajti, ktorí ju zadržia v prípade vraždy primátora Hurbanova, kde je tiež obžalovaná.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila
 1. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 4. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 5. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 6. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 9 831
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 7 261
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 6 596
 4. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 6 324
 5. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 554
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 738
 7. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 493
 8. Držanie peňazí na bežnom účte robí Slovákov chudobnejšími 2 015
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu