BRATISLAVA. Medzi zabitými a zranenými po výbuchoch v libanonskom Bejrúte zo 4. augusta nie sú občania Slovenskej republiky. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Tomaga.
„Z informácií, ktoré máme momentálne k dispozícii, nevyplýva, že by medzi obeťami alebo zranenými mali byť nejakí občania Slovenskej republiky. Sme však v stálom kontakte s miestnymi úradmi,“ uviedol Tomaga.

Tlaková vlna explózie poškodila aj budovu, v ktorej má ministerstvo prenajaté priestory Zastupiteľského úradu Slovenskej republiky.
„Došlo aj k materiálnym škodám, ich rozsah však zatiaľ nie je možné vyhodnotiť, nakoľko budova je z bezpečnostných dôvodov a kvôli prípadnému narušeniu statiky neprístupná,“ priblížil Tomaga.
Šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) zaslal svojmu libanonskému rezortnému partnerovi Charbelovi Wahbemu sústrastný telegram, v ktorom vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým.
Korčok tiež informoval libanonské úrady, že Slovensko je pripravené poskytnúť nevyhnutnú pomoc.
„Dnes o 13.00 h sa uskutoční koordinačná porada s rezortom vnútra k možnostiam, ktoré má Slovensko v prípade možného vyslania akútnej humanitárnej pomoci, o ktorú požiadal Libanon svojím listom cez európsky krízový systém CECIS,“ uzavrel Tomaga.
V utorok libanonským hlavným mestom otriasla séria výbuchov. Ten najväčší vyvolal silnú tlakovú vlnu, ktorá si podľa miestnych úradov vyžiadala niekoľko tisíc zranených a viac ako sto mŕtvych.
Loading
...
Výbuchy spôsobili rozsiahle materiálne škody najmä v oblasti prístavu. Predpokladá sa, že počet obetí ešte stúpne, keďže záchranári ešte neprehľadali trosky všetkých zrútených a poškodených budov.
Bejrút bol vyhlásený za oblasť katastrofy a libanonský prezident Michel Aún navrhol, aby sa v ňom na dva týždne zaviedol výnimočný stav, informovala v noci na stredu televízia CNN.
Rada obrany štátu odporučila, aby na poriadok v meste dozerala armáda.
Zatiaľ nie je jasné, čo výbuchy spôsobilo.