SME

Spomienky na atómové peklo. Ľudia zmizli bez stopy, ďalší zhoreli na popol

Tých, ktorí prežili, volajú Hibakuša.

Hirošimský prefektúrny palác pre výstavu produktov krátko po výbuchu bomby v roku 1945. (Zdroj: SUTAPAO)

Mnohí z nich boli vtedy ešte deti, ktoré v troskách domov nachádzali svojich umierajúcich rodičov a súrodencov. Pre ľudí, ktorí prežili výbuch atómovej bomby v Hirošime a Nagasaki, existuje v japončine označenie Hibakuša. Žiadny iný národ také slovo nepotrebuje. Dodnes ich žije viac než 130-tisíc.

Niekoľko desiatok ľudí prežilo dokonca oba útoky, ale iba jedného z ich japonská vláda oficiálne uznala ako obeť dvoch explózií atómovej bomby.

Cutomu Jamaguči žil a pracoval v Nagasaki, no 6. augusta bol na služobnej ceste v Hirošime, kde ho ráno zastihol americký útok. Explózia ho na chvíľu oslepila, utrpel popáleniny a prišiel o sluch v ľavom uchu.

Noc prečkal v leteckom kryte a na druhý deň sa vrátil aj s dvoma kolegami späť do Nagasaki. Po ošetrení nastúpil 9. augusta znovu do práce.

Nadriadenému opisoval výbuch atómovej bomby v Hirošime, keď približne o jedenástej hodine vybuchla bomba nad Nagasaki. Jamaguči tentoraz vyviazol bez zranenia. Dožil sa 93 rokov, zomrel v roku 2010.

Japonský denník Asahi Shimbun zozbieral a na svojej internetovej stránke zverejnil spomienky 1651 Hibakuša. Postupne vychádzajú aj v anglickom preklade. Toto sú niektoré z nich.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Noboru Katajama

(v čase dopadu bomby mal 13 rokov a nachádzal sa 1,7 km od epicentra výbuchu v Hirošime)

Keď som bol šiestakom v základnej škole v Nakadžime, ochorel som a musel som opakovať ročník. Štyri mesiace pred dopadom atómovej bomby sme sa pre demoláciu budov presťahovali a začal som navštevovať školu vo štvrti Danbara.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Výbuch atómovej bomby ma zastihol na druhom poschodí školy, keď sa budova zrútila, zostal som uväznený pod jej ruinami. V ten deň som prežil „posledný deň Zeme“ a „vyhynutie ľudstva“ v pekle atómovej bomby.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C768K na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu