Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Platforma Európskej komisie „Re-open EU“ umožňuje ľuďom detailne preskúmať, aké obmedzenia či pravidlá platia pre daný členský štát Európskej únie (EÚ).
Táto webová platforma Európanom umožňuje napríklad jednoduchšie plánovanie dovoleniek.
V 24 úradných jazykoch
Dostupná je na počítačoch či mobilných telefónoch v 24 úradných jazykoch EÚ a poskytuje údaje týkajúce sa hraníc, dopravných prostriedkov, cestovných obmedzení a opatrení v oblasti verejného zdravia a bezpečnosti.
Európska komisia spustila túto platformu s cieľom zjednotenia cestovnej mapy v Európe. Stránka samotná má podobu cestovnej mapy, pričom jej užívatelia sa môžu v rámci nej pohybovať v štyroch základných kategóriách.
Prvou sú informácie o danej krajine, do ktorej by chceli vycestovať. Táto časť obsahuje okrem jednotlivých odkazov na dôležité štátne inštitúcie napríklad aj číslo na národnú linku pomoci v danej krajine.
Obmedzenia pri cestovaní
Nasledujúcou kategóriou je cestovanie. Po vybratí daného členského štátu EÚ môžu užívatelia stránky zistiť, či existujú obmedzenia pri cestovaní do jednotlivých krajín v prípade osobnej, leteckej, lodnej alebo inej prepravy.
Táto časť stránky rovnako hovorí o nutnosti disponovať negatívnym testom na COVID-19 pri prekročení hraníc, ale aj o tom, či a kde je vôbec možné hranice štátu prekročiť, alebo či je možné ju využiť aspoň na tranzit do inej krajiny.
Fungovanie služieb
Tretia kategória popisuje, ako v daných krajinách fungujú služby. Informuje napríklad o možnosti a podmienkach ubytovania sa v hoteloch či o tom, aké rozostupy je potrebné dodržiavať na plážach.

Menuje aj opatrenia, ktoré platia v reštauráciach a oboznamuje ľudí aj o otvorenosti múzeí alebo o vykonávaní bohoslužieb.
Posledná kategória sa zaoberá zdravím a bezpečnosťou. Informuje o tom, či sa v danej krajine nachádzajú oblasti s obmedzením pohybu, ale napríklad aj o povinnosti nosenia rúška na verejnosti.
Na platforme Európskej komisie sú dostupné informácie aj o tom, či štáty majú vyvinuté aplikácie, ktoré sledujú kontakty ľudí a upozorňujú ich na stretnutie sa s ľuďmi nakazenými ochorením COVID-19.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?