SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Infikovali sa desiatky nových ľudí, Bratislava zavádza COVID semafor (minúta po minúte)

Na Slovensku je chorých 646 ľudí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

21:07 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

21:00 Latinská Amerika a Karibik prekonali v piatok Európu a stali sa regiónom s najväčším počtom úmrtí na ochorenie COVID-19.

Najhoršie zasiahnutý región na svete zaznamenal celkovo 213 120 úmrtí, teda o 460 viac než Európa.

20:40 Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku stúpol oproti predchádzajúcemu dňu o 38 percent a bolo potvrdených 552 nových nakazených.

Taliansko nemalo takýto vysoký denný nárast prípadov od konca mája. Pred necelými dvoma týždňami zaznamenávalo zhruba 200 nových prípadov denne.

Severovýchodný región Benátsko, ktorý robí takmer 16 500 testov z výterov za deň, hlásil približne tretinu z týchto nových prípadov - konkrétne 183.

20:36 Americká farmaceutická firma Pfizer oznámila, že podpísala mnohoročnú zmluvu na výrobu liečivej látky remdezivir pre americkú spoločnosť Gilead Sciences.

Skryť Vypnúť reklamu

Tá liečivo vyvinula a je pod tlakom, aby zvýšila jeho tesné zásoby.

Gilead má cieľ vyrobiť dostatok liečivej látky do konca roka, aby ju mohli podať celkovo vyše dvom miliónom pacientov s COVID-19, a táto spoločnosť súhlasila, že takmer všetky zásoby svojho remdeziviru bude do septembra posielať Spojeným štátom.

Ale zamestnanci amerických nemocníc aj politici sa sťažujú, že majú problém dostať sa k liečivu.

20:12 Gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ, ktorý je apoštolským administrátorom Košickej eparchie, sa úspešne vyliečil z COVID-19.

Vladyka Cyril Vasiľ ukončil karanténu, v ktorej bol po pozitívnom testovaní na COVID-19. Priebeh choroby bol v jeho prípade len s veľmi ľahkými začiatočnými príznakmi.

20:02 Do začiatku školského roka v Maďarsku nebudú sprísnené súčasné epidemiologické opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Stane sa tak iba v prípade, ak sa vytvoria významnejšie ohniská nákazy, povedal v piatok v Budapešti primár Ústavu hematológie a infektológie Juhopeštianskej nemocnice Centrum János Szlávik.

19:30 Spojené štáty odporúčajú svojim občanom, aby zvážili cestu do Grécka. Toto varovanie súvisí s tým, že v Grécku stúpa počet potvrdených prípadov nakazenia.

Úrady USA vydali podobné varovania pred cestovaním už do mnohých európskych krajín.

19:02 Všetkých 14 kolegov kuchára v reštaurácii na Hrebienku vo Vysokých Tatrách pozitívne testovaného na koronavírus má negatívne výsledky PCR testov.

Testovaní zamestnanci ostávajú naďalej v karanténe až do budúceho týždňa, kedy budú testovaní opakovane.

Súvisiaci článok Zamestnanci reštaurácie na Hrebienku majú negatívne výsledky testov Čítajte 

Reštauráciu uzavreli ihneď po tom, ako bol prevádzkovateľ informovaný, že jeden zo zamestnancov bol pozitívne testovaný.

Skryť Vypnúť reklamu

Stalo sa tak počas zdravotnej prehliadky pred nástupom na hospitalizáciu.

17:45 Bratislavské vedecké tímy sa nedostanú k financiám na výskum ochorenia COVID-19 v rovnakej miere ako vedci z ostatných častí Slovenska.

Vyhlásila to spoločnosť MultiplexDX v súvislosti s 80 miliónmi eur v dvoch výzvach ministerstva školstva na financovanie výskumu COVID-19.

Tvrdí, že nastavenie výzvy umožňuje bratislavským vedcom čerpať peniaze za rovnakých podmienok ako tímom z iných regiónov, len ak presunú svoje aktivity z Bratislavy.

17:42 Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval občanov, aby pomohli v obrane proti koronavírusu, pretože "kvalita obrany krajiny nezávisí od vlády, ale od úrovne inteligencie spoločnosti".

Vláda sa pritom podľa neho snaží ísť príkladom, keď napríklad zrušila ohňostroj naplánovaný na 20. augusta, ktorý by podľa premiéra bol legálne možný, no predstavoval by nepomerne vysoké riziko.

Skryť Vypnúť reklamu

17:27 Dvaja policajti z Trenčianskeho kraja mali pozitívne testy na koronavírus. Informovalo o tom Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trenčíne v piatok na sociálnej sieti.

Súvisiaci článok Policajti z Trenčína evidujú dvoch nakazených vo svojich radoch Čítajte 

"Všetci policajti, ktorí prišli do kontaktu s pozitívne testovanými policajtmi, boli testovaní. Výsledky boli u všetkých negatívne," uviedlo KR PZ v Trenčíne.

Okamžite po podozrení na ochorenie policajtov podľa neho polícia prijala opatrenia na zabránenie prenosu ochorenia.

17:19 Malta opätovne zakázala hromadné zhromaždenia a zaviedla povinnosť nosiť na verejnosti rúška.

Dôvodom je aktuálny nárast nových prípadov nákazy po tom, čo v tejto stredomorskej ostrovnej krajine na začiatku júla týždeň neevidovali žiadny prípad infekcie.

Tamojšie zdravotnícke úrady zaznamenali v piatok 49 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo predstavuje druhý najvyšší denný prírastok odvtedy, ako v krajine 7. marca zaregistrovali prvú infekciu. Deväť pacientov zomrelo.

Skryť Vypnúť reklamu

16:36 V práčovni košickej nemocnice v Šaci zatiaľ nemuseli zaviesť vypracované postupy súvisiace s ochorením COVID-19 pre manipuláciu a pranie nemocničnej bielizne.

Epidemiologická situácia je v tomto zdravotníckom zariadení priaznivá. Náklady vnpráčovni stúpli pre väčšie nákupy dezinfekcie.

16:31 Maďarsko si rezervovalo takmer päť miliónov dávok potenciálnej vakcíny proti koronavírusu, informoval šéf úradu vlády Gergely Gulyás.

Ako však dodal, stále nie je jasné, či vakcína bude k dispozícii a nechce preto nikomu dávať falošné nádeje. Nešpecifikoval pritom, s akou firmou sa Maďarsko dohodlo.

Európska komisia pred niekoľkými dňami ukončila prípravné rozhovory s farmaceutickou spoločnosťou Sanofi o nákupe potenciálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

16:09 Ukrajina zaznamenala ďalší denný rekord v počte nakazených koronavírusom.

Počet potvrdených prípadov sa za posledných 24 hodín zvýšil o 1453 na celkovo 78 261.

15:57 Situáciu a riziká súvisiace s pandémiou pomáha Bratislave vyhodnocovať COVID semafór.

Monitorovací a signalizačný systém na základe analýzy epidemiologických dát určuje, v akej fáze epidémie sa Bratislava nachádza a ktoré z pripravených opatrení v rôznych oblastiach správy je potrebné zaviesť do praxe.

Podľa vyhodnotenia indikátorov semafór aktivuje jednu z piatich fáz - od bielej, ktorá definuje stav s nulovým prírastkom nákazy v priebehu siedmich dní, až po čiernu fázu označujúcu stav, kedy je ľuďom odporúčané výrazne minimalizovať svoj pohyb a fyzický kontakt s inými ľuďmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Ukazovatele, ktoré systém vyhodnocuje, sú reprodukčné číslo, počet aktívne chorých, stav nemocničných kapacít i tzv. super-šírenie v populácii.

Bratislava je v súčasnosti v druhej, zelenej fáze.

15:17 Regionálny úrad verejného zdravotníctva eviduje v Bratislavskom kraji 15 nových prípadov. Medzi nimi sú viacerí dovolenkári.

"V rámci epidemiologického šetrenia týchto osôb sme zistili, že ide o dve osoby, ktoré sa vrátili zo Srbska a jednu osobu z Ukrajiny. Medzi pozitívnymi sú aj Slováci, ktorí sa vrátili z dovoleniek z Chorvátska, Španielska, Spojených arabských emirátov a Egypta," objasnila hovorkyňa regionálneho úradu Katarína Nosálová.

Ďalšie osoby sú v epidemiologickej súvislosti s už pozitívnymi osobami, traja nemajú vedomosť o tom, že sa mohli stretnúť s osobou pozitívnou na Covid-19.

Skryť Vypnúť reklamu

14:31 Jeden z basketbalistov tímu BC Prievidza sa nakazil koronavírusom.

Klub meno hráča nezverejnil. Ten je aktuálne v karanténe a nemá žiadne príznaky ochorenia. S ostatnými členmi tímu neprišiel do kontaktu.

14:09 Nemecký priemyselný sektor, ktorý na jar zasiahli blokády na zabránenie šírenia koronavírusu, očakáva, že sa jeho produkcia v najbližších troch mesiacoch zvýši.

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu inštitútu na výskum hospodárstva. Podľa ekonóma Klausa Wohlrabea "priemyselný sektor ďalej pracuje na prekonaní problémov a oživení produkcie".

13:50 Po tom, ako v Poľsku evidovali rekordný denný nárast počtu prípadov, uznávaný odborník Krzysztof Simon vyhlásil, že ho to neprekvapuje.

"Vláda začala príliš uvoľňovať opatrenia. Nechápem, kto dal povolenie na usporadúvanie svadieb a omší a prečo bola bezpečná vzdialenosť medzi ľuďmi znížená na 1,5 metra. To je šialenstvo," poznamenal.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodal, že na pochopenie rozsahu infekcie je potrebné počet denných prípadov vynásobiť piatimi. "U dvadsiatich percent nakazených sa objavia príznaky koronavírusu. Až 80 percent infikovaných však nemá žiadne príznaky."

13:45 Na začiatku nového školského roka v niektorých spolkových krajinách Nemecka epidemiológovia varovali pred zvýšeným rizikom koronavírusovej infekcie medzi žiakmi. Dve školy na severovýchode krajiny už pre nákazu museli zatvoriť.

"Chýbajúce preventívne a kontrolné mechanizmy môžu v krátkom čase viesť k lokálnym ohniskám nákazy, ktoré si môžu vynútiť uzavretie škôl," uviedla v prehlásení nemecká Virologická spoločnosť. "Varujeme pred predstavou, že deti v pandémii a prenose nákazy nehrajú žiadnu rolu."

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ako napredujú vakcíny a lieky proti Covid-19? Prehľad látok, ktoré sa približujú schváleniu Čítajte 

13:20 Švajčiarska vláda uzavrela dohodu s americkou biotechnologickou firmou Moderna na dodávku 4,5 milióna dávok vakcíny proti koronavírusu, ak sa jej ju podarí vyvinúť.

Federálny úrad verejného zdravotníctva uviedol, že dohoda má "garantovať Švajčiarsku skorý prístup k vakcíne od Moderny" a je jednou z prvých, ktoré s firmou uzavrela akákoľvek vláda.

Dohoda s Modernou umožní vakcináciu 2,25 milióna ľudí.

Predpokladá sa totiž, že budú potrebné dve dávky, čo by malo stačiť viac ako štvrtine obyvateľov Švajčiarska.

13:15 Cestujúci do Egypta musia od piatka predložiť pri vstupe do krajiny negatívny PCR test, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Test sa nevyžaduje v prípade priameho príchodu do letovísk Šarm el-Šajch, Hurgáda, Marsa Matrouh a Marsa Alam. Upozorňuje na to ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na svojom webe.

Skryť Vypnúť reklamu

"Cudzinci, ktorí sa zdržiavajú v Káhire, ale nemajú povolenie na pobyt, nebudú môcť cestovať (letecky) z hlavného mesta do troch hlavných pobrežných provincií Egypta (Šarm el-Šajch, Hurgáda, Marsa Matrouh), čo je súčasťou opatrení na obmedzenie šírenia koronavírusu," informuje ďalej ministerstvo.

12:50 Mexický jazdec F1 Sergio Pérez, ktorý pre pozitívny test vynechal už minulotýždňovú Veľkú cenu Veľkej Británie, sa nepredstaví na okruhu v Silverstone ani tento víkend.

Hoci po absolvovaní povinnej sedemdňovej karantény mal prvý test na koronavírus negatívny, druhý v piatok vykázal pozitívne hodnoty.

V monoposte Racing Point ho opäť nahradí Nemec Nico Hülkenberg.

12:24 V Prahe sa pre koronakrízu dramaticky prepadol počet turistov. V druhom štvrťroku sa v hoteloch, penziónoch a kempoch českého hlavného mesta ubytovalo iba 138 187 ľudí, čo je o 93,6 percenta menej ako pred rokom.

Skryť Vypnúť reklamu

Kvôli uzavretým hraniciam a cestovným obmedzeniam neprišli najmä zahraniční návštevníci, ktorí v minulosti tvorili väčšinu hostí pražských ubytovacích zariadení.

12:01 Pandémia ochorenia Covid-19 priniesla príležitosť pre významné prehodnotenie obsahu a formy vzdelávania. Zároveň poukázala aj na nepripravenosť štátu zabezpečiť vzdelávanie pre všetky deti online formou.

Vyplýva to zo Správy o dosiahnutých výsledkoch v národných prioritách implementácie Agendy 2030 zverejnenej v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, vzhľadom na ich nedostatočný prístup k informačno-komunikačným technológiám, zostali počas koronavírusovej pandémie mimo vzdelávacích aktivít.

Pandémia poukázala tiež na nepripravenosť štátu zabezpečiť vzdelávanie aj inou ako prezenčnou formou. Zo správy vyplýva, že pedagogickí a odborní zamestnanci museli vyvinúť veľkú dávku kreativity a flexibility pri zabezpečovaní výchovno vzdelávacieho procesu formou online výučby.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Covid-19 sa opäť objavil v centre sociálnych služieb v Prešove Čítajte 

11:55 Zamestnanci Centra sociálnych služieb Vita Vitalis na Volgogradskej ulici v Prešove majú znovu starosti s výskytom koronavírusu.

V júli fungovalo centrum, ktorého zriaďovateľom je Prešovský samosprávny kraj, v krízovom režime po tom, čo v ňom ordinoval lekár so sestrou, u ktorých sa objavil pozitívny nález ochorenia Covid-19.

Po dvoch týždňoch sa vírus v centre vyskytol opäť.

11:51 Hongkong začne svojim obyvateľom ponúkať bezplatné testovanie na koronavírus. Plošné testovanie by mali spustiť najskôr o dva týždne.

Čína minulý týždeň prvýkrát poslala do Hongkongu tím zdravotníkov, vďaka ktorému by sa mal zvýšiť počet vykonaných testov.

11:37 Sekcia krízového riadenia ministerstva vnútra pripravuje plán na prípadnú druhú vlnu pandémie. Na tlačovej konferencii to uviedol prvý podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Radomír Brtáň.

Skryť Vypnúť reklamu

Rezort vnútra pri vytváraní plánu spolupracuje so všetkými organizáciami, ktoré sú členmi Ústredného krízového štábu.

Súvisiaci článok Nové prípady sú importované zo zahraničia aj dohľadané kontakty Čítajte 

"Postupy v pláne sa budú týkať viacerých oblastí, ktorých sa dotkol problém so šírením koronavírusu. Bude to taký manuál, ktorý doteraz chýbal," povedal Brtáň.

Slovensko je podľa neho na prípadnú druhú vlnu materiálne pripravené lepšie, než v prípade prvej vlny.

"Každá domácnosť a každý obyvateľ už rúška má, dokonca sú už dostupné na trhu. Prvotný problém pri prvej vlne bol, že rúška sa nedali kúpiť. Hľadali sme spôsoby, ako to urobiť a látkové rúška sa ukázali ako jedno z riešení a jedným z najlepších riešení, aby rozširovanie nákazy neprebiehalo," dodal Brtáň.

11:33 Poľsko oznámilo 809 nových prípadov nákazy, čo je najvyšší denný prírastok od začiatku epidémie. Druhý najvyšší prírastok bol ohlásený včera, keď pribudlo 726 nových prípadov.

Dokopy v krajine s približne 38 miliónmi obyvateľov potvrdili nákazu u 50 324 ľudí. Zomrelo ich 1787, pričom za štvrtok pribudlo 13 obetí.

11:20 Najväčší počet nových prípadov, ktoré nahlásili za štvrtok, zaznamenali
okrem hlavného mesta aj regionálne úrady verejného zdravotníctva v Prievidzi, Trenčíne, Košiciach a Nových Zámkoch.

Ide o importované prípady zo zahraničia, ale aj o dohľadané úzke kontakty s už potvrdenými prípadmi ochorenia. TASR o tom informoval Marek Eliáš z komunikačného referátu Úradu verejného zdravotníctva.

11:15 V Maďarsku pribudli za uplynulých 24 hodín dve obete ochorenia Covid-19. Ide o starších chronicky chorých pacientov. Celkový počet obetí choroby spôsobovanej koronavírusom SARS-CoV-2 stúpol na 602.

Nákazu koronavírusom potvrdili za posledný deň v 24 prípadoch, spolu evidujú v krajine 4621 infikovaných.

11:11 Guvernér amerického štátu Ohio Mike DeWine, ktorého vo štvrtok pozitívne testovali na koronavírus iba niekoľko hodín pred plánovaným stretnutím s prezidentom Donaldom Trumpom, mal druhý test negatívny.

10:52 Ministerstvo zahraničných vecí upozorňuje Slovákov cestujúcich do Švédska, že v súčasnosti patrí medzi rizikové krajiny s vysokým výskytom prípadov ochorenia Covid-19, obzvlášť v regióne hlavného mesta Štokholm.

10:23 V Nemecku pribudlo za posledných 24 hodín 1 147 prípadov nákazy. Po strede ide od 7. mája už o druhý denný nárast o viac ako tisíc prípadov.

Čísla infikovaných začali v Nemecku opäť stúpať pred niekoľkými týždňami. Najnovší denný nárast nesúvisí s lokalizovanými ohniskami, ako tomu bolo v polovici júna v prípade bitúnku v Severnom Porýní-Vestfálsku, ale prípady sa vyskytli v celej krajine.

V nasledujúcich dňoch sa navyše končia prázdniny v 16 spolkových krajinách.

10:16 Počet prípadov ochorenia Covif-19 prekročil v Indii dva milióny. Za uplynulých 24 hodín tam v pribudlo rekordných 62 538 nakazených a 886 úmrtí. Ide zároveň o najvyšší denný prírastok počtu infikovaných od vypuknutia pandémie.

10:10 Slovinsko opäť zaradilo Česko na zoznam stredne rizikových krajín pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu v súvislosti so šírením nového koronavírusu.

Ľudia, ktorí z Česka pricestujú do Slovinska, tak až na výnimky budú musieť podstúpiť povinnú dvojtýždňovú karanténu.

10:08 Budúci týždeň zasadne na pôde ministerstva zdravotníctva Pandemická komisia, v prípade potreby sa operatívne zvolá tiež konzílium epidemiológov.

9:29 Na Slovensku pribudlo vo štvrtok 43 nových prípadov nákazy koronavírusom. Otestovali 2 473 ľudí.

Pribudlo aj ďalšie úmrtie. Vo Fakultnej nemocnici v Prešove zomrela 78-ročná pacientka s pľúcnou formou Covid-19. Už včera ministerstvo zdravotníctva informovalo o úmrtí 71-ročného pacienta v Trenčíne. Celkovo tak má Slovensko 31 obetí pandémie.

Z ochorenia Covid-19 sa vyliečilo 22 pacientov.

Aktívne chorých je 646 ľudí. V nemocniciach je hospitalizovaných 41 ľudí, z toho potvrdené ochorenie má 19 pacientov.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú dvaja pacienti, na umelej pľúcnej ventilácii piati.

Kĺzavý medián je na čísle 43.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

9:05 Zvýšenie vývozu automobilov spôsobilo v júni tohto roka rekordný prebytok zahraničného obchodu, informoval Štatistický úrad vo svojej správe o vývoji zahraničného obchodu v júni a za šesť mesiacov roku 2020.

Ako dodal úrad, vývoz zo Slovenska v júni dobehol minuloročnú úroveň, dovoz však mierne zaostáva.

8:40 Počet ľudí nakazených koronavírusom sa vo svete každé štyri dni zvýši o jeden milión.

14. júla počet infikovaných prekročil 13 miliónov, 18. júla 14 miliónov, 22. júla ich bolo už viac ako 15 miliónov. O ďalšie štyri dni narástol na 16 miliónov, 30. júla na 17 miliónov. Tretieho augusta už štatistiky evidovali celkovo 18 miliónov nakazených a dnes ich je už viac ako 19 miliónov.

8:35 Okrem pasovej kontroly ho nikto nezastavil, pri prestupe na londýnskom letisku Heathrow nemusel ísť do karantény.

Súvisiaci článok Ako sa v Európe obchádzajú cestovné obmedzenia Čítajte 

Problémy nemal, ani keď pristál v Barcelone. „Vôbec ma nevypočúvali,“ povedal pre Politico turista z Miami, ktorý nechcel byť menovaný, lebo naďalej cestuje po Španielsku.

Americký turista pritom do krajiny priletel z jedného z centier šírenia nákazy novým koronavírusom v Spojených štátoch – Florida má viac ako pol milióna potvrdených prípadov nákazy a takmer osemtisíc obetí ochorenia Covid-19.

„V Španielsku si ma nevšímali, to bolo najzvláštnejšie. Žiadne kontroly, ako keby im to bolo jedno," čuduje sa.

Matúš Krčmárik sa bližšie pozrel na to, ako sa v Európe obchádzajú cestovné obmedzenia, zavedené v dôsledku šírenia koronavírusu.

8:03 Brazílska polícia nebude počas pandémie robiť rozsiahle operácie v chudobných štvrtiach Ria de Janeiro, kde v posledných mesiacoch pri akciách bezpečnostných zložiek zomierali desiatky ľudí. Rozhodol o tom brazílsky najvyšší súd, ktorý potvrdil júnový verdikt sudcu nižšej inštancie.

V chudobných štvrtiach zvaných favely majú zázemie organizované zločinecké skupiny žijúce najmä z predaja drog. Brazílska armáda a polícia tam v posledných rokoch podnikajú hromadné akcie s cieľom rozprášiť tieto gangy. Podľa údajov brazílskych mimovládnych organizácii počas karantény výrazne narástol počet obetí týchto policajných akcií.

7:41 Koronakríza negatívne ovplyvnila aj 41. ročník medzinárodného behu 20 km cez Brusel. Najobľúbenejšie bežecké preteky v Belgicku boli v tomto roku definitívne zrušené.

Na týchto pretekoch sa v Belgicku každý rok zúčastní okolo 40-tisíc účastníkov z celého sveta. "Toto rozhodnutie prijímame s ťažkým srdcom," uviedla v stanovisku pre médiá Carine Verstraetenová z organizácie Bruxelles-Promotion, ktorá mala na starosti prípravu podujatia.

7:22 V Nemecku sa za posledný deň nakazilo koronavírusom 1147 ľudí, čo je najvyšší denný nárast od 7. mája. Okrem toho pribudlo ďalších osem obetí.

Už vo štvrtok počet novonakazených prvý raz za tri mesiace prekročil tisíc, bolo ich 1045. Celkovo sa v Nemecku nakazilo 214 214 ľudí, zomrelo ich 9183.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn však povedal, že i napriek nárastu prípadov nie je prekročená kritická hranica. "V súčasnosti sa držíme na takých číslach, s ktorými si zdravotníctvo dokáže poradiť," vyhlásil.

Súvisiaci článok Nie Chorvátsko. Korona k nám prichádza najmä z Ukrajiny Čítajte 

7:03 Obavy premiéra Igora Matoviča z OĽaNO, ako sa občania Slovenska cez leto rozbehnú na dovolenky do zahraničia a po prvom prázdninovom mesiaci zaplavia krajinu koronavírusom, ktorý si privezú, sa zatiaľ nepotvrdili.

V tomto mesiaci sa koronavírus najviac šíril na Slovensko z Ukrajiny, vyplýva z júlovej analýzy ochorenia Covidu-19, ktorú v stredu zverejnil Úrad verejného zdravotníctva.

6:54 Celkový počet prípadov nákazy v Grécku prekročil 5000.

Za 24 hodín v krajine zaznamenali 153 nových prípadov, čím sa celkový počet nakazených zvýšil na 5100. Ochoreniu dosiaľ podľahlo 210 ľudí.

Niekoľko nových prípadov sa objavilo na malom dovolenkovom ostrove Poros v blízkosti Atén. Úrady tam preto zaviedli epidemiologické opatrenia. Patrí medzi ne nočný zákaz vychádzania do všetkých barov a reštaurácií až do 17. augusta a zákaz jarmokov či otvorených trhov.

6:35 Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Afrike prekročil vo štvrtok milión. Experti však varujú, že skutočné číslo je pravdepodobne niekoľkokrát vyššie, píše agentúra AP.

V Afrike žije viac ako 1,3 miliardy ľudí a mnohé krajiny majú slabo rozvinuté zdravotnícke systémy, čo vedie k nedostatočnému testovaniu.

6:20 Guvernéra amerického štátu Ohio Mikea DeWinea vo štvrtok pozitívne testovali na nový koronavírus iba niekoľko hodín pred plánovanou návštevou prezidenta Donalda Trumpa.

DeWine sa nechal testovať v rámci bežnej procedúry pred stretnutím s prezidentom. Test jeho zástupcu Jona Husteda vyšiel negatívne.

DeWine momentálne nemá príznaky choroby COVID-19. Ďalších 14 dní strávi v karanténe vo svojom dome v meste Cedarville.

6:09 Spojené štáty zaznamenali v priebehu uplynulých 24 hodín 2060 úmrtí, čo je najviac za posledné tri mesiace.

Celkový počet prípadov nákazy v krajine prekročil päť miliónov. Počet úmrtí stúpol na 162 804. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na údaje Univerzity Johnsa Hopkinsa v americkom meste Baltimore.

Viac ako 2000 úmrtí Spojené štáty naposledy zaznamenali 7. mája.

6:00 Počet prípadov nákazy novým koronavírusom vo svete prekročil v noci na piatok hranicu 19 miliónov. Informovala o tom agentúra AFP na základe údajov z oficiálnych zdrojov.

Celkovo sa koronavírusom vo svete nakazilo najmenej 19 000 553 ľudí. Chorobe COVID-19 podľahlo 712 315 pacientov.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 38 946
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 210
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 426
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 9 865
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 048
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 939
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 235
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 918
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 716
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 608
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

23 h
Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

16 h
Nemocnice v Londýne sú pod tlakom.

Nový kmeň môže byť smrteľnejší.

6 h
Polícia zasahuje na proteste v Moskve.

Na protestoch zadržali už vyše 2 200 ľudí.

12 h

Neprehliadnite tiež

Najvyšší súd pojednávanie odročil.

Stíhaná je za zločin prijímania úplatku formou spolupáchateľstva.

12 h
Odberné miesto v autobuse na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Sobota mala pokojný priebeh.

20m
Utrhnuté bočnice mosta v Kysaku.

Kovové časti sú odtrhnuté, v strede konštrukcie je diera a drevo zhnité.

6 h