PREŠOV 4. júna (SITA) - Predseda Ľudovej strany - HZDS (ĽS - HZDS) Vladimír Mečiar dnes na Republikovom sneme v Prešove kritizoval medializované vnútrostranícke rozpory. Podľa neho po vzostupe preferencií, na jar tohto roku, nastali rozpory medzi funkcionármi strany, ktoré ventilovali cez médiá, čo stranu poškodilo . "Nikto nemá právo, ak nevyužije priestor v strane, aby narúšal dôveru občanov v stranu," zdôraznil Mečiar. Zároveň dnes vyzval delegátov, aby vyberali kandidátov do regionálnych i parlamentných volieb tak, aby sa už nezopakoval ich odchod z ĽS-HZDS.
Základnou stratégiou strany je podľa Mečiara zmena súčasnej vládnej koalície. "Slovensku nepomôže ani krajný liberalizmus a ani sociálne mastičkárstvo," uviedol. Minimálnym cieľom ĽS - HZDS v parlamentných voľbách, ktoré očakáva v septembri v roku 2006, je zisk dvadsiatich percent.
Ako jedinú stranu, s ktorou v súčasnosti ĽS - HZDS nemôže spolupracovať, označil Mečiar SMK, pretože hrá etnickou kartou. Podľa neho chce táto strana získať pre maďarskú menšinu nadštandardné postavenie a snaží sa otvoriť otázky minulosti. O spolupráci s KDH má rozhodnúť snem dnes. Mečiar zdôraznil, že ĽS - HZDS nemá s SDKÚ žiadne dohody. Podľa neho to bola len propaganda strany Smer - sociálna demokracia. Zároveň nevylúčil spoluprácu so Smerom, ale na princípe rovný s rovným.
ĽS - HZDS podľa Mečiara považuje za nevyhnutné prijať revíziu reforiem tak, aby neboli samoúčelné, ale priniesli zvýšenie životnej úrovne občanov. Cieľom snemu je preto definovať východiská zmien. "HZDS otvára a začína cestu na vyrovnanie sa Slovenska priemeru Európskej únii (EÚ)," uviedol šéf strany vo svojom prejave. Upozornil, že Slovensko sa dostane na priemer EÚ pri súčasnom zachovaní ekonomického rastu v rokoch 2040 až 2050. Cieľom ĽS - HZDS je skrátiť tento časový úsek. Mečiar tiež kritizoval regionálne rozdiely a rozdeľovanie investičných stimulov. Podľa neho vláda dáva zahraničným investorom neprimerané výhody. HZDS bude dbať na vyváženosť stimulov pre domácich a zahraničných podnikateľov. Mečiar tiež avizoval prípravu zákona, ktorý by mal starým ľuďom garantoval dôstojný, kultúrny a spoločenský život a nielen "prežívanie z ruky do úst".
Niektorí delegáti snemu v rozhovoroch pre agentúru SITA netajili sklamanie z Mečiarovho prejavu. Podľa nich predseda strany nič nepovedal. Očakávali skôr, že odporučí, s ktorými stranami majú spolupracovať pred regionálnymi voľbami. Jeho prejav podľa delegátov vyznel tak, že si nechce nikoho rozhádzať.