Prešov 4. júna (TASR) - Minimálnym cieľom ĽS-HZDS v budúcich parlamentných voľbách je zisk 20 percent hlasov. Vyhlásil to dnes predseda strany Vladimír Mečiar pred delegátmi snemu ĽS-HZDS v Prešove.
Vládna koalícia v tomto zložení sa podľa neho už nikdy nesmie zopakovať, pričom ďalšie pôsobenie súčasnej štvorky bude len horšie a horšie. "Zmena tejto vládnej koalície a nevyhnutnosť tejto zmeny je našou základnou stratégiou," povedal Mečiar. Dodal, že ĽS-HZDS nebude ponúkať voličom "ani bezbrehý liberalizmus, ani sociálne mastičkárstvo".
Mečiar je presvedčený, že ĽS-HZDS už disponuje koaličným potenciálom. "Môžeme rozprávať so všetkými stranami a hľadať možné dohody," povedal. Odmieta však stratégiu rastu koaličného potenciálu na úkor straty podpory ĽS-HZDS medzi voličmi. "Je to nedôstojné strany s takouto tradíciou," podotkol Mečiar.
Najbližšie parlamentné voľby budú podľa predsedu ĽS-HZDS v riadnom termíne v septembri budúceho roka. Spolupráca s ostatnými subjektmi bude pritom nevyhnutnosťou, pretože žiadnemu subjektu sa nepodarí zostaviť vládu samotnému. ĽS-HZDS je však znepokojená postojmi SMK smerujúcimi k prehodnocovaniu povojnových vzťahov a domnieva sa, že maďarská strana hrá etnickou kartou. "Slovensko je a zostane ostane štátom, v ktorom bude vládnuť väčšina," vyhlásil Mečiar s dôvetkom, že jeho strana odmieta implantovať etnický princíp do výstavby štátu. "Ak sa (SMK) nevie zbaviť týchto vecí, strana tohto typu nemôže byť náš koaličný partner," vyhlásil Mečiar. Údajné dohody medzi ĽS-HZDS a SDKÚ predseda opozičného subjektu odmietol. "Nemáme žiadne tajné dohody s SDKÚ, skôr to bola propaganda Smeru, ktorý napokon ponúkol tajné dohody SDKÚ," poznamenal. Dodal však, že ĽS-HZDS rokuje na regionálnej úrovni aj so Smerom a "ponuka je aj v centrále na princípe rovného s rovným". Spoluprácu s KDH musí prehodnotiť dnešný snem, pretože kresťanskí demokrati podľa Mečiara vytvárajú voči ĽS-HZDS mediálne hry.
Mečiarovi ťažko padol odchod niektorých poslancov zo strany. "Ak by sa to nebolo stalo, HDZS je vo vláde," vyhlásil bez bližšieho vysvetlenia. Okrem poslancov opustili ĽS-HZDS aj župani v Trnave a v Prešove, aj keď predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík posiela podľa Mečiara nepriame náznaky, či by ho strana nemohla v tohtoročných regionálnych voľbách opäť podporovať. "Nedá sa," odkázal Mečiar. Kriticky sa vyjadril aj k medializovaným sporom vo vnútri ĽS-HZDS, ktoré údajne prispeli k jej poslednému preferenčnému oslabeniu. Predseda odmieta vyslovovanie názorov "v mene slobody" bez toho, aby predtým odzneli na relevantnej straníckej pôde. Z odchodov i z takéhoto správania sa podľa neho musí strana poučiť a vyberať do funkcií zodpovedné osoby.
Líder ĽS-HZDS považuje za potrebné, aby subjekt pripravil programové východiská na etapy rokov 2006-2040 a 2006-2013 a predstavil ich prostredníctvom programových konferencií. Odborníci oslovení ĽS-HZDS dospeli k názoru, že pri zachovaní súčasného hospodárskeho rastu SR i Európskej únie by Slovensko v rokoch 2040 až 2050 mohlo dosiahnuť priemernú životnú úroveň krajín pôvodnej európskej pätnástky. V roku 2013 by sa zase malo skončiť adaptačné obdobie SR na zmeny v hospodárskom a sociálnom systéme. Mečiar chce už po voľbách v roku 2006 uskutočniť revíziu reforiem tak, aby sa stali vyváženejšími a dynamickejšími a pomohli skrátiť čas, ktorý Slovensko potrebuje na dosiahnutie európskej životnej úrovne. V ekonomickej oblasti bude ĽS-HZDS podporovať zavedenie druhej sadzby dane v pásme od 0 do 8 percent, ktorá by sa vzťahovala na oblasti zdravotníctva a školstva. Považuje za nevyhnutné orientovať sa na tzv. znalostnú ekonomiku a prílev takých zahraničných investícií, ktoré vydržia na Slovensku dlhšie ako v horizonte 10 rokov.
ĽS-HZDS podporuje pokračovanie procesu ratifikácie euroústavy aj po neúspešných referendách vo Francúzsku a Holandsku. Mečiar povedal, že oba štáty by mali dostať možnosť "opravy" v rámci ich ústavných možností.