BRATISLAVA. Stranu Za ľudí trápi vnútorná nejednota, povedal na sneme strany v Trenčianskych Tepliciach jej už bývalý predseda Andrej Kiska.
Kiska uviedol, že v strane je niekoľko jednotlivcov, ktorí aktivitou na sociálnych sieťach vyvolávajú dojem, že vnútri strany neexistuje demokracia ani vnútorná diskusia.
„Chcem požiadať tých pár jednotlivcov, aby nešírili o našej strane nepravdivý obraz a netrollovali naše skupiny. Každý môže slobodne povedať čokoľvek, ale odmietnime intrigy a pokusy rozvracania strany zvnútra,“ povedal Kiska.
Strana bude podľa exprezidenta ďalej rásť len vtedy, ak budú jej členovia jednotní. V politike je podľa Kisku dôležité hrať tímovo. Čelnom strany pripomenul, že pre nich musí byť prioritou krajina a jej ľudia.
"Tým musíme pomáhať a tomu podriadiť egá a ambície," povedal Kiska. Kto toto podľa neho nedokáže, nemôže chcieť rešpekt u partnerov, kolegov, ani voličov.
Strane chýba jednota
Nový predseda by mal podľa Kisku nastoliť v strane jednotu, ktorá bude dôležitá nielen pre získavanie voličov, ale aj rokovania s potenciálnymi partnermi.
"Ideály a hodnoty, na ktorých bola naša strana postavená a zakotvili sme ich v programe, by sme meniť nemali. Musíme meniť nástroje, ako ich propagovať a dostať medzi potenciálnych voličov. Prosím, nemeňme náš hodnotový rebríček, náš základ, na ktorom strana vznikla. Sme stranou stredu," povedal.
Krajina potrebuje podľa Kisku stranu, s ktorou sa občan dosudzujúci populizmus a krajné riešenia, vie stotožniť. Za najbližších spojencov označil strany Progresívne Slovensko, Spolu, KDH a stranu Sloboda a solidarita (SaS).
Nie všetko vyšlo
Kiska v prejave tiež pripomenul, že po minuloročnom sneme si strana stanovila dve základné úlohy.
"Prvou bolo pomôcť odstaviť od vlády stranu Smer. Naša strana, my všetci máme na tom veľký podiel. Druhou úlohou bolo vytvoriť silný koaličný blok. Žiaľ, toto nevyšlo," skonštatoval.
Vzájomné útoky medzi opozičnými stranami boli podľa Kisku silné a boli jedným z dôvodov, že sa do parlamentu nedostali najbližší partneri strany - PS, Spolu a KDH.
"Keďže sme chceli pomôcť zmene našej krajiny, rozhodli sme sa stať súčasťou koalície, ktorú sme si v takejto podobe určite neželali," uviedol.
Práve spoluprácu s inými stranami označil Kiska za prvú z výziev strany Za ľudí do budúcnosti. Za druhú považuje spoluprácu s ostatnými stranami v rámci vládnej koalície.
Rozlúčka s aktívnou politikou
Prejav na sneme označil Kiska za pravdepodobne posledný v pozícii aktívneho politika.
"Keď sa pozriem späť na týchto osem rokov, nikdy som neoľutoval, že som do politiky vošiel. Urobil som veľa chýb, určite," povedal a dodal, že vždy sa snažil, aby sa Slovensko stalo krajinou, na ktorú všetci ľudia hrdí, a v ktorej bude radosť žiť. Neskôr po sneme povedal, že z politiky odchádza.
Kiska tiež priznal zdravotné problémy, pred dvomi týždňami sa u neho objavilo podozrenie na onkologické ochorenie. Kiska už absolvoval zdravotné vyšetrenia. O tom, či sa podozrenie potvrdilo však neinformoval.
Zvolili nového predsedu
Strana Za ľudí si na sneme volili nového predsedu. O funkciu sa uchádzali dvaja kandidáti, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová a poslanec Národnej rady a člen predsedníctva strany Miroslav Kollár.
Súčasný predseda strany Kiska vyjadril svoju podporu Veronike Remišovej. Za favoritku ju považovali aj stávkové kancelárie.
Podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga, ktorý taktiež zvažoval svoju kandidatúru, zasa vyjadril podporu Miroslavovi Kollárovi.
Snem nakoniec zvolil za predsedníčku Remišovú.